11:35 04/12/2021Հայաստանում առաջին անգամ կհնչեն Մանուել դե Ֆայայի «Գիշերները Իսպանիայի այգիներում» սիմֆոնիկ պատկերներըԱյսօր Հայաստանում առաջին անգամ կհնչեն իսպանացի կոմպոզիտոր Մանուել դե Ֆայայի «Գիշերները Իսպանիայի այգիներում» սիմֆոնիկ պատկերները՝ գրված դաշնամուրի և նվագախմբի համար։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ...
11:12 04/12/2021Մոնիկա Բելուչին մրցանակի է արժանացելԻտալացի հայտնի դերասանուհի Մոնիկա Բելուչին Թուրինի կինոփառատոնում ստացել է Stella della Mole մրցանակը, հայտնում է Daily Mail-ը: Բրիտանական պարբերականը նկատում է, որ միջոցառմանը բեմ բարձրանալիս...
11:04 04/12/2021«Չառլի Բրաուն» արվեստի գործը վաճառվել է 4 մլն դոլարովՄեծ Բրիտանիայից Բենքսի կեղծանունով փողոցային նկարչի «Չառլի Բրաուն» կոչվող արվեստի գործը վաճառվել է 4 մլն դոլարով, հայտնում է Luxury Launches-ը: Վաճառքը կազմակերպել է Maddox Gallery-ն՝ Մայամիի արվեստի...
17:14 03/12/2021Մահացել է ժողովրդական արտիստ Նինա ՈւրգանտըՍանկտ Պետերբուրգում 93 տարեկան հասակում մահացել է Ռուսաստանի Խորհրդային Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության ժողովրդական արտիստ Նինա Ուրգանտը։ Այս մասին ուրբաթ օրը «ՏԱՍՍ» գործակալությանը հայտնել են...
12:53 03/12/2021ՀՀ վաստակավոր արտիստ Գևորգ Հակոբյանն առաջին անգամ ելույթ կունենա Վիեննայի օպերայումՕպերային երգիչ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Գևորգ Հակոբյանը ելույթ կունենա Վիեննայի պետական օպերայում: Նա կկատարի Սկապիայի դերերգը Ջ․ Պուչինիի «Տոսկա» օպերայում։ Գ․ Հակոբյանի ելույթները տեղի կունենան...
12:06 03/12/2021Արցախցի երիտասարդ կինոռեժիսորի «Ապրելու ցանկություն» ֆիլմը Կաննի կինոփառատոնում լավագույնն է ճանաչվելԱրցախցի երիտասարդ կինոռեժիսոր Մարիամ Ավետիսյանի «Ապրելու ցանկություն» ֆիլմը Կաննի կինոփառատոնում հաղթող է ճանաչվել «Բնիկ մարդկանց մասին լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում: Իսկ Մարիամ Ավետիսյանը ճանաչվել է...
11:50 03/12/2021Խաչատրյանի անվան 9-րդ միջազգային փառատոնը կկրի «Երեք ընկեր. Խաչատրյան, Պրոկոֆև, Շոստակովիչ» խորագիրըԴեկտեմբերի 14-ից 20-ը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Երևանում կանցկացնի Խաչատրյանի անվան 9-րդ միջազգային փառատոնը։...
09:00 03/12/2021Եկատերինա II-ի դիմանկարը Լոնդոնի աճուրդում վաճառվել է 951 հազար ֆունտովՌուսաստանի կայսրուհի Եկատերինա II-ի դիմանկարը, որն արել է Դմիտրի Լևիցկին, և նրա նամակը՝ ջրծաղիկի դեմ պատվաստման անհրաժեշտության մասին, Լոնդոնի MacDougall’s բրիտանական աճուրդի տանը վաճառվել է 951...
20:43 02/12/2021Ստեփանավանի մշակույթի պալատը այսուհետ կկրի Սոս Սարգսյանի անունըՍտեփանավանի մշակույթի պալատը այսուհետ կկրի Սոս Սարգսյանի անունը: Այս մասին տեղեկացնում է Ստեփանավանի համայնքապետարանը։ Համայնքապետարանից նաև նշում են, որ որոշումը կայացվել է ավագանու այսօրվա նիստում:
12:37 02/12/2021«Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը կներկայացնի հայաստանյան պրեմիերաներ«Ձմեռնամուտի համերգ»
11:26 02/12/2021Հովիկ Աֆյանի «Կարմիր»-ը ճանաչվել է տարվա «Լավագույն գեղարվեստական գիրք»Ժամանակակից գրող Հովիկ Աֆյանի «Կարմիր»-ը ճանաչվել է տարվա «Լավագույն գեղարվեստական գիրք»՝ հաղթելով TCK Publishing-ի կազմակերպած միջազգային մրցույթում: «Կարմիր»-ը մեր երկրից միակ գիրքն է եղել, որը...
11:06 02/12/2021Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունների ջազային մշակումները կներկայացվեն Yerevan Jazz Fest-ի շրջանակումԿամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը և Ջազի հայկական ասոցիացիան «YEREVAN JAZZ FEST 2021» միջազգային 7-րդ ջազ փառատոնի շրջանակներում այսօր Արամ Խաչատրան համերգասրահում կներկայացնի համերգ՝ նվիրված...
20:30 01/12/2021«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը վաղվանից կաշխատի ձմեռային ռեժիմով«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը դեկտեմբերի 2-ից կաշխատի ձմեռային ռեժիմով՝ ամեն օր ժամը 10։00-ից մինչև 18։00։ Այս մասին հայտնում են...
18:51 01/12/2021Ռիհաննան երեխայի է սպասումՆոյեմբերի 30-ին երգչուհի Ռիհաննան Բարբադոսի ազգային հերոս է դարձել, սակայն լուրջ քննարկման առարկա է դարձել պարգևատրման արարողության ընթացքում նրա փոխված կազմվածքը։ Լրատվամիջոցները սկսել են անմիջապես...
18:35 01/12/2021Արտավազդ Փելեշյանն այժմ գրում է 2 սցենարՀամաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի դասական Արտավազդ Փելեշյանի ստեղծագործական գործունեությունն այս պահին ևս բուռն ընթացքի մեջ է.
17:23 01/12/2021Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գրադարանը համալրվել է Իսրայել Չարնիի անձնական գրադարանի գրքերով«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գրադարանը համալրվել է հրեա ցեղասպանագետ, Encyclopedia of Genocide երկհատոր հանրագիտարանի խմբագիր Իսրայել Չարնիի անձնական գրադարանի ավելի քան 50...
15:34 01/12/2021Դավիթ Դաստմալչյանը Կիրա Նայթլիի հետ կնկարահանվի «Բոստոնի մարդասպան-ը ֆիլմում«Ինքնասպանների ջոկատը․ զորահավաք» ֆիլմի աստղ Դավիթ Դաստմալչյանը կմիանա սերիական մարդասպան «Բոստոնյան մարդասպանի» մասին դրամայի դերասանական կազմին, հայտնում է The Hollywood Reporter-ը։ Դերասանը...
09:55 01/12/2021«Արծաթի և զարդանախշերի սիմֆոնիա»՝ Երևանի պատմության թանգարանումԱյսօր Երևանի պատմության թանգարանում կբացվի «Արծաթի և զարդանախշերի սիմֆոնիա» խորագրով ցուցադրությունը: Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում 90 տարիների ընթացքում հավաքվել և պահպանվում են հայ...
17:32 30/11/2021«Ամբերդ» արգելոցը փակ կլինի այցելուների համար«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը տեղեկացնում է, որ «Ամբերդ» պատմամշակութային արգելոցը դեկտեմբերի 1-ից փակ կլինի այցելուների համար։...

15:29 16/06/2017Традиции и современность: в столице Украины открылась выставка «Армянские хачкары»В экспозиции представлены более десятка армянских хачкаров.
14:21 16/06/2017Микаел Стамболцян: Изюминкой XIV ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» являются внеконкурсные программыВ программу включены следующие разделы: «Ереванские премьеры», «Ретроспективные показы», «Дань уважения» и «Армяне – взгляд изнутри и снаружи».
13:54 16/06/2017В Ереване впервые пройдет Международный музыкальный фестиваль-конкурс «Армения»В рамках 9 концертов фестиваля выступят известный виолончелист Нарек Ахназарян, пианисты Наре Аргаманян и Федор Рудин, скрипач Роман Ким и другие известные солисты.
12:14 16/06/2017Президент Армении Серж Саргсян поздравил скульптора Левона Токмаджяна с 80-летним юбилеемВы принадлежите к числу преданных служителей армянского изобразительного и скульптурного искусства, все творчество которого – свидетельство безостаточной преданности и служения искусству, отметил он.
15:12 15/06/2017Известный оперный режиссер-постановщик Андрейс Жагарс приступит к работе в ереванском театре оперы и балетаОтмечается также, что несколько лет назад на сцене Рижского Оперного театра в постановке «Травиаты» Жагарса выступала дочь знаменитого тенора Гегама Григоряна – Асмик Григорян.
10:58 15/06/2017Известный актер Алексей Баталов скончался в МосквеАктер снялся более чем в 40 фильмах, одна их самых известных его ролей – Гоша в фильме Владимира Меньшова «Москва слезам не верит».
20:23 14/06/2017К. Орбелян о провале балета «Гаянэ»: Если артисты протестовали против сокращений, то это вопрос к правительству Армении, а не ко мнеК. Орбелян отметил, что виновные будут наказаны, поскольку провалили представление.
19:42 14/06/2017В России объявили войну мату и готовы карать «творцов, не нашедших в великом русском языке иных способов самовыражения»Министр культуры Владимир Мединский объявил, что ведомство будет наказывать учреждения культуры за нарушение закона о запрете ненормативной лексики в произведениях искусства.
17:13 14/06/2017К 200-летию со дня рождения Ивана Айвазовского в Ереване пройдет беспрецедентная выставка работ художникаВ честь 200-летия художника Ивана Айвазовского Национальная картинная галерея Армении в сентябре с.г. организует выставку и научную конференцию.
11:34 14/06/2017На выставке «Армянские иконы Украины» презентованы наиболее яркие страницы украинско-армянской историиВ рамках мероприятий, посвященных 226-летию провозглашения Дня иконы Армянской Богородицы, в Киеве открылась беспрецедентная выставка.
16:46 13/06/2017Режиссер фильма «Матильда» рассказал об «исторической встрече» с депутатом Госдумы России Натальей Поклонской: дело было в КремлеКак сообщается в источнике, на встрече с журналистами была представлена экспертиза, сделанная центром экспертиз СПбГУ. Заказчиком выступила студия Учителя «ООО ТПО «Рок».
14:22 12/06/2017Авиакомпания Delta Airlines отказалась выступать спонсором постановки трагедии Шекспира, где Цезарь похож на ТрампаВ авиакомпании заявили что «художественное руководство театра перешло границу хорошего вкуса».
20:51 09/06/2017Предательство, позор и саботаж: Константин Орбелян и глава Минкультуры Армении отчитали проваливших балет «Гаянэ» артистовКак сообщает пресс-служба министерства культуры Армении, в зале Оперного театра сегодня в связи с этим состоялось собрание, на котором присутствовал также глава ведомства Армен Амирян.
10:13 09/06/2017Певец Тимати: Концерт в Ереване я запомню надолго, это мечта любого артиста«Думаю что такие площадки и такая публика, это мечта любого артиста», – подчеркнул певец.
16:52 08/06/2017В Ереване прошла презентация иллюстрированного издания «История Армении» Мовсеса Хоренаци на русском языкеВо время презентации с речью выступили заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения ЕГУ Вардан Восканян и представитель инициативной группы по публикации данной книги Карен Игитян.
14:50 06/06/2017Концерт известного российского пианиста Аркадия Володося в Ереване перенесенКак сообщила Panorama.am директор фестиваля Сона Ованнисян, концерт пианиста переносится на 3 июля, приобретенные билеты остаются в силе.
10:56 06/06/2017Сегодня день рождения великого армянского композитора и дирижера Арама ХачатурянаТринадцатый международный конкурс имени Арама Хачатуряна стартует в Ереване сегодня, 6 июня, в день рождения великого армянского композитора.
18:08 05/06/2017Армен Амирян: Благодаря новой концепции Армения станет интересной и выгодной для зарубежных кинопроизводителей странойМинистр подчеркнул, что прежде всего необходимо развить систему образования, поскольку для развития киноиндустрии сегодня уровень образования находится на достаточно низкой отметке.
16:30 05/06/2017В Ереване состоялся концерт стипендиатов Фонда классической музыкиПри поддержке Beeline в доме-музее Арама Хачатуряна в Ереване состоялся концерт с участием стипендиатов Фонда развития классической музыки, которые добились особого прогресса в текущем сезоне.
13:52 05/06/2017Ставший визитной карточкой Армении кинофестиваль «Золотой абрикос» пройдет в Ереване с 9 по 16 июляЧетырнадцатый международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году пройдёт в Ереване с 9 по 16 июля.