19:43 10/07/2021Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի առաջիկա համերգային ծրագրերըԱյսօր «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում ելույթ կունենա Գյումրու պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Երվանդ Վարոսյան): ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, համերգը նվիրվում է...
19:01 10/07/2021Ավարտին են մոտենում Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի ցուցասրահի վերականգնման աշխատաքները«Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Նինոծմինդայի շրջանի Գանձա գյուղում Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի ցուցասրահի վերականգնման աշխատաքները մոտենում են ավարտին: Այս մասին տեղեկանում ենք...
18:18 10/07/2021Լեոնարդո դա Վինչիի արջի գլխի գծանկարը վաճառվել է ռեկորդային գնովՎերածննդի հանրահայտ նկարիչ Լեոնարդո դա Վինչիի արջի գլխի գծանկարը Լոնդոնի Christie's աճուրդում վաճառվել է 8,8 միլիոն ֆունտ ստեռլինգով (12,1 միլիոն դոլար), ինչը նկարչի գծանկարների համար ռեկորդային գին...
14:38 10/07/2021Ստոկհոլմի միջազգային փառատոնում հոբոյահար Հայկ Հեքեքյանն արժանացել է երկու մրցանակիՀանրահայտ դիրիժոր Տիգրան Հեքեքյանի որդին` հոբոյահար Հայկ Հեքեքյանը, Ստոկհոլմի միջազգային երաժշտական ութերորդ փառատոնում առաջին մրցանակ է ստացել, նաև արժանացել է «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին։ Այս...
14:53 09/07/2021Վատիկանում հայտնաբերված ձեռագրերը հնարավոր է Դանթեինը լինենՎատիկանի գրադարանում հայտնաբերվել է նախկինում չհետազոտված ձեռագրեր, որոնք հնարավոր է արված լինեն միջնադարի իտալացի բանաստեղծ Դանթե Ալիգիերիի կողմից: kulturomania.ru-ն գրում է, որ «Դաշնային լրատվական...
10:45 09/07/2021ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը խորապես անհանգստացած է Արցախում կրոնական վայրերի վնասման ապացույցներովԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը (USCIRF) խորապես անհանգստացած է Արցախում կրոնական վայրերին պատերազմից հետո վնաս հասցնելու ապացույցներով։ Այս մասին ասվում է USCIRF-ի թվիթերյան գրառման...
15:07 08/07/2021«Ճամփորդենք Խաչատրյանի հետ»Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը հուլիսի 9-ին, ժամը՝ 18:00-ին հրավիրում է «ՃԱՄՓՈՐԴԵՆՔ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԻ ՀԵՏ» նոր անիմացիոն ֆիլմի բաց դիտմանը, ստեղծագործական խմբի հետ հանդիպմանը և ֆիլմի քննարկմանը:...
14:24 08/07/2021Դեն Բրաունի «Վայրի սիմֆոնիա»-ն՝ ՀայաստանումԱմենալայն քննադատության արժանացած «Դա Վինչիի ծածկագիրը», «Հրեշտակներ և Սատանաներ» և «Ինֆեռնո» բեսթսելերների հեղինակ, ամերիկացի գրող, կոմպոզիտոր Դեն Բրաունը գրել է իր առաջին մանկական գիրքը՝ «Վայրի...
10:56 08/07/2021Գրական հանդիպում Վարպետի տանըԱվետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանում տեղի կունենա գրական հանդիպում արձակագիր Հովհաննես Երանյանի հետ: Միջոցառումը նախատեսվում է հուլիսի 9-ին՝ ժամը 18:30-ին՝ թանգարանի «Քարավան» գրական-մշակութային...
10:46 08/07/2021Առաջին անգամ Հայաստանը Կաննի կինոշուկային մասնակցում է առցանց-տաղավարովՀայաստանի ազգային կինոկենտրոնը 2021 թվականի հուլիսի 6-15-ը աշխատելու է Կաննի կինոփառատոնի շրջանակում անցկացվող ամենամյա Marche’ du Film-ում՝ առցանց-տաղավարով (հեռավար)։ Այս մասին հայտնում են...
10:09 08/07/2021Քննարկել Գագիկ Հարությունյանի գործերը. ԳԱԿ-ի նոր ծրագիրըԳաֆէսճեան արվեստի կենտրոնիը նոր ծրագիրը
09:24 08/07/2021Գրեմմի մրցանակակիր Քրիստոֆեր Ալդերն Երևանում էՆա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ձայնագրում է Էդուարդ Հայրապետյանի, Ջոն Տեր-Թադեւոսյանի եւ Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործություններից։
09:00 08/07/2021«Գեղարդ» երգեցիկ խումբն արժանացել է «Գրան պրի» և «Ոսկե» մրցանակների«Աշխարհին խաղաղություն» երգչախմբային միջազգային մրցույթ-փառատոնում Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի «Գեղարդ» երգեցիկ խումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Մհեր Նավոյան, խմբավար՝ Անահիտ Պապայան) երկու...
15:04 07/07/2021Եվրոպական խոշոր կազմակերպությունների կոչը՝ Արցախում մշակութային ժառանգության պաշտպանության վերաբերյալ«Մենք դատապարտում ենք մշակութային ժառանգության օբյեկտներին վնաս հասցնելու, ոչնչացնելու կամ աղավաղելու ցանկացած գործողություն»
13:26 07/07/2021«Դիզակի գույները» սիմպոզիումը Հադրութի փոխարեն անցկացվել է ՍտեփանակերտումՀուլիսի 5-ին Ստեփանակերտում մեկնարկել է «Դիզակի գույներ» նակարչական 4-րդ սիմպոզիումը: «Մշակութային Արցախ» ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ արցախյան թանձր գույները կտավին հանձնելու հրավերն այս...
10:27 07/07/2021Վիրտուալ այցելություն՝ Սբ. Թադեոս վանքՍտեղծվել է Սբ. Թադեոս վանքի վիրտուալ այցելության հնարավորություն: Այս մասին տեղեկացնում է Իրանի Արևմտյան Ատրպատական նահանգի Մշակութային ժառանության, տուրիզմի և ձեռարվեստի ընդհանուր տնօրեն Ջալիլ...
10:20 07/07/2021Մայր Աթոռի Մատենադարանի առցանց գրացուցակում արդեն հասանելի են 81 հայերեն,189 օտարալեզու պարբերականՄայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Մատենադարանի պարբերական մամուլի էլեկտրոնային գրացուցակում արդեն հասանելի են աշխարհի տարբեր վայրերում տպագրված 81 անուն հայերեն,189 անուն օտարալեզու պարբերականներ: Այս մասին...
17:42 06/07/2021Մահացել է ճարտարապետ, նկարիչ Ֆրիդոն Ասլանյանը83 տարեկան հասակում կորոնավիրուսից մահացավ 1972 թվականից Հայաստանի ճարտարապետների միության անդամ, ճարտարապետ Ֆրիդոն Ասլանյանը: Լուրը հայտնում են Հայաստանի ճարտարապետների պալատից: Անվանի...
17:04 06/07/2021Ռոբերտ Քոչարյան. Մեծ երախտագիտությամբ գլուխ եմ խոնարհում Ջիվան Գասպարյանի վաստակի և հիշատակի առջևՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը ֆեյսբուքի իր էջում ցավակցել է հայտնի դուդուկահար և կոմպոզիտոր, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանի մահվան կապակցությամբ.
16:33 06/07/2021Վերականգնվում են «Անվերջության ժապավեն» և «Արձագանք» մոնումենտալ քանդակներըԸնթանում են «Ճանապարհաշինարարներ» և «Արձագանք» մոնումենտալ քանդակների վերականգնման և տարածքի բարեկարգման աշխատանքները: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից: ՀՀ Կոտայքի մարզի Չարենցավան...

18:54 22/06/2009JEAN RENO IN THE ROLE OF ARMENIAN“Le Premier Cercle” will open Golden Apricot international film festival Le Premier Cercle” (“the first circle”), the film by French director Laurent Tuel will open “Golden Apricot” international...
13:44 22/06/2009CONCERT DEDICATED TO FAMOUS ARMENIAN COMPOSERSOn June 26, in Aram Khachatryan Concert Hall, a concert dedicated to the anniversaries of famous Armenian composers Tigran Mansuryan and Avet Terteryan will take place, Gayane Durgaryan, the head of...
14:16 20/06/2009Hermitage museum opens new branch in AmsterdamThe Hermitage is exhibiting czarist opulence at the opening of a new branch in Amsterdam, the city where Peter the Great started Russia's fabulous state art collection 300 years ago and which...
14:01 17/06/2009French Embassy and Culture Ministry to hold Music Festival devoted to140th birth anniversary of KomitasFrench Embassy to Armenia and Armenian Culture Ministry are holding “Music Festival’’ in Yerevan and Armenian regions on June 21, to feature open-air, live concert.
10:32 12/06/2009BAKO SAHAKYAN HOSTED WRITERSOn 11 June President of the Nagorno Karabagh Republic Bako Sahakyan received some members of the NKR Union of Writers led by the organization’s head Vardan Hakobyan, NKR President’s Cabinet reports.
15:16 10/06/200930 AGREEMENTS MADE IN CANNES FILM MARKETArmenian national film center delegation returned back from film market held in the frameworks of Cannes film festival on 12-22 May.
15:37 09/06/2009INTERNATIONAL FILM FESTIVAL IN MOSCOWIn the frames of 31st international film festival to be held in Moscow on 19-28 June Karen Shakhnazarov’s famous 10 films will be presented in “Shakhnazarov’s films” special project.
16:52 06/06/2009YURI BASHMET: “NO CONCERT, IF I AM WAKEN UP”World wide famous violinist and conductor Yuri Bashmet’s and “Moscow’s soloists” chamber band exclusive concert takes place today in the frames of “Perspectives of 21st” tenth international music...
13:32 04/06/2009SHARAFYAN’S “SURGITE GLORIA” PERFORMED BY YURI BASHMETVache Sharafyan’s “Surgite Gloria” Concert Russian première, which is devoted to Yuri Bashmet, will be performed by Yuri Bashmet himself and “Moscow’s soloists” on 19 September, Gayane Durgaryan the...
15:08 03/06/2009“MATEMORPHOSIS”: FIGHTING BETWEEN REAL AND VIRTUAL WORLDSFilm maker Ruben Kochar’s “Metamorphosis” is already screened. It took the director to work two years, Ruben Kochar told in a press conference. The author says the film was hard and long to screen...
18:43 02/06/2009DISCUSSIONS ON THE BOOK “NAGORNO KARABAGH: FACTS AGAINST LIE” TOOK PLACE AT THE NKR MFADiscussions on the recently published book “Nagorno Karabagh: Facts Against Lie. Information-Ideological Aspects of the Nagorno Karabagh Conflict” by Arsen Melik-Shakhnazarov took place at the NKR...
12:53 01/06/2009JIVAN GASPARYAN’S JOINT CONCERT WITH JIVAN JUNIOR IN MOSCOWFamous Armenian musician Jivan Gasparyan gives a concert today in Moscow Music International House, Russian media reports.
13:33 30/05/2009PAN-ARMENIAN DRAWING COMPETITION TO BE LAUNCHED IN DILIJANWild Nature and Cultural Values Protection foundation and VivaCell-MTS implement a joint program – pan-Armenian drawing competition, the foundation reports.
14:58 27/05/2009YURI BASHMET AND “MOSCOW’S SOLOISTS” GIVE PERFORMANCE IN YEREVANFamous viola player and band master, Grammy prize holder Yuri Bashmet’s and “Moscow’s soloists” chamber music band unique performance will be held in the frames of “Perspectives of 21st” tenth...
18:07 26/05/2009ARMENIAN-AZERI FILMS SERIES – “FAREWELL TO ARMS: FROM BELFAST TO BALKANS”“Farewell to Arms: From Belfast to Balkans” film series presentation by “Internews” NGO took place today.
14:54 26/05/2009“NAGORNO KARABAGH: FACTS AGAINST LIE” BOOK PRESENTATION IN MOSCOWPresentation of the book “Nagorno-Karabakh: Facts against Lie. Information-Ideological Aspects of the Nagorno-Karabakh Conflict” by Arsen Melik-Shakhnazarov took place in Moscow, at the Republic of...
14:17 23/05/2009BULGARIAN CULTURE IN ARMENIAFrom 29 May to 4 June in the frames of Bulgarian culture year in Armenia the Culture Ministries of Armenia and Bulgaria organize a cultural project with the participation of Bulgarian national and...
13:46 23/05/2009JETHRO TULL WAS PERFECT….ARMENIAN FANS INSPIREDA real fest was organized yesterday in Karen Demirchyan sport-concert complex: the fans of rock music did not miss their chance to see and enjoy famous British rock group Jethro Tull.
13:18 22/05/2009AZERI’S MARASMIC APPROACH TO ARTThe political strategy of the official Baku on the social-cultural life of the state seems to have some marasmic coloring.