18:08 04/06/2021Համաճարակը ստեղծել է «նոր թանգարաններ» և ավելի լավ պատրաստված հանդիսատես. ՊիոտրովսկիԿորոնավիրուսի համաճարակն ազդել է ոչ միայն երկրի տնտեսության վրա, շատ առումներով այն փոխել է կյանքի սովորական ձևը մշակութային ոլորտում` նոր կանոնների և սահմանափակումների ներդրման պատճառով, առցանց...
13:18 04/06/2021Տիգրան Համասյանն արժանացել է Deutscher Jazzpreis-ի 2 մրցանակինՀայազգի աշխարհահռչակ դաշնակահար և կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանն արժանացել է Deutscher Jazzpreis -ի 2 մրցանակին վերջին The Call Within ալբոմի համար՝ «Artist of the Year, International» և...
11:16 04/06/2021Ադրբեջանամետ ռուս պատգամավոր Ժուրավլյովը ներողություն է խնդրել Շուշիի Կանաչ Ժամը ռուսական անվանելու համարՌԴ պետդումայի պատգամավոր, «Родина» կուսակցության ղեկավար Ալեքսեյ Ժուրավլյովը ներողություն է խնդրել՝ Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու (Կանաչ Ժամ) պատկանելիության վերաբերյալ իր...
10:18 04/06/2021Կաֆկայի՝ նախկինում չհրապարակված նամակները, ձեռագրերը և գծանկարներն արդեն Իսրայելի ազգային գրադարանի կայքում ենԻսրայելի ազգային գրադարանն իր կայքում տեղադրել է հրեական ծագմամբ գերմանալեզու գրող Ֆրանց Կաֆկայի նախկինում չհրապարակված նամակների, ձեռագրերի և գծանկարների հավաքածուն: artguide.com-ի հաղորդմամբ,...
20:21 02/06/2021Ջոդի Ֆոսթերը կստանա Կաննի կինոփառատոնի պատվավոր «Ոսկե արմավենու ճյուղ»Ամերիկացի դերասանուհի, պրոդյուսեր և ռեժիսոր, Օսկարի կրկնակի դափնեկիր Ջոդի Ֆոսթերը Կաննի 74-րդ կինոփառատոնին կստանա պատվավոր «Ոսկե արմավենու ճյուղ»: Մրցանակը նրան կտրվի «ստեղծագործական փայլուն ուղու,...
13:09 01/06/202110 տարվա արվեստ. Դպրոցից՝ թանգարանԵրևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում այսօր բացվելու է «Այբ» դպրոցի տասնամյակին նվիրված նկարչական ցուցահանդես, որում ներառված են 2011-2021 թթ․ դպրոցում նկարչության դասերին մասնակցած աշակերտների...
12:38 01/06/2021Տավուշի նախկին Խորհրդային Ադրբեջանի անկլավներում հետևողականորեն ոչնչացվել են հայկական պատմամշակութային կոթողները«Հայկական ներկայությունն այս տարածքներում, մեղմ ասած, շատ ավելի հին է քան թյուրքականը, առավել ևս` ադրբեջանականը և բոլոր այն զառանցանքները, թե ՀՀ տարածքում կան ադրբեջանական հողեր, շատ սահուն կերպով...
10:21 01/06/2021Թամարա Ստեփանյանի «Կանանց գյուղը»՝ Բոստոնի Global Cinema Film Festival-ի լավագույն ֆիլմԿինոռեժիսոր Թամարա Ստեփանյանի «Կանանց գյուղը» վավերագրական ֆիլմը ճանաչվել է որպես Բոստոնի Global Cinema Film Festival-ի լավագույն ֆիլմ: «Կանանց գյուղը» վավերագրական ֆիլմը փաստավավերագրական ֆիլմերի...
20:02 31/05/2021«Մի անգամ դպրոցում» ֆիլմը մեծ էկրանին՝ սուրդոթարգմանությամբԵրեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առիթով՝ հունիսի 1-ին, Խուլերի մշակույթի և սպորտի հանրապետական պալատում՝ չլսող և չխոսող (խուլ ու համր) երեխաների համար, սուրդոթարգմանությամբ կցուցադրվի «Մի...
14:32 31/05/2021Ինչքան զգոն լինենք, այնքան ավելի կկանխենք Ադրբեջանի կամայական գործողությունները. hնագետ Համլետ Պետրոսյան«Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» ծրագիր
11:56 31/05/2021«Հայաստանի փոքրիկ երգիչները» երգել են Գանձասարի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում«Երգով ու սիրով»
20:25 29/05/2021Լիլիթ Գալստյան. Մեր ստանձնած պարտականություններն ու ծրագրերը կյանքի կոչելու համար վերականգնելու ենք մշակույթի նախարարությունը«Ընտրելով «Հայաստան» դաշինքին՝ ընտրում եք ապրող, արարող, մշակութային և ստեղծագործ Հայաստանը»,- «Հայաստան» նախընտրական դաշինքի «365 օր.
19:22 29/05/2021Չինաստանում Լեդի Գագան և Ջասթին Բիբերը «հեռացվել» են «Ընկերները» ֆիլմի հատուկ սերիայիցՉինաստանում որոշել են փոխել հայտնի «Ընկերները» սերիալի նոր սերիան։ Դրանից կտրել են Լեդի Գագայի, Ջասթին Բիբերի և BTS խմբի մասնակցությամբ բոլոր տեսարանները: Հեռուստադիտողները կարծում են, որ հայտնիները...
19:09 29/05/2021Ազգային պատկերասրահը դեռ փակ Է հանրության համարԱժմ բաց է միայն առաջին հարկում գործող «Արվե՞ստ, թե՞ գիտություն. Երեք վերականգնված կտավի պատմություն. Բաշինջաղյան, Կոջոյան, Սարյան» ժամանակավոր ցուցահանդեսը:
12:46 29/05/2021Այս տարի «Արմմոնո» փառատոնը ուշադրությունը կբևեռի բացառապես հայ հեղինակների գործերի վրաՄայիսի 30-ից հունիսի 15-ը Երևանում, Գյումրիում և Արտաշատում կանցկացվի «Արմմոնո» 19-րդ» միջազգային թատերական փառատոնը։
11:37 29/05/2021Խնկո Ապոր գրադարանում հունիսի 1-ը կնշվի արցախցի փոքրիկների և զինծառայողների երեխաների մասնակցությամբՀունիսմեկյան ծրագիրն այս տարի Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում մեկնարկելու է փոքրիկ արցախցիների և զինծառայողների երեխաների հյուրընկալությամբ: Գրադարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն,...
17:46 28/05/2021Սիրուշո. Դաշնակցական այս երգերը վկայությունն են մեր հերոսական անցյալիՀայտնի երգչուհի Սիրուշոն Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս երգերը մեր նախնիներն են գրել, սա է հայի իրական տեսակը.. Մենք ուժեղ ենք, պայքարող, մերը պինդ պահող, իրար պինդ պահող: Որքան էլ այսօր փորձ արվի...
09:05 27/05/2021«Արցախի երեխաներ» ցուցահանդես֊համերգը՝ Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանումԱռաջին անգամ ելույթ է ունենալու «Լուսէ» երգչախումբը։
13:37 26/05/2021Ֆրունզե Դովլաթյանի ծննդյան օրն է«Նա է այն մարդը, որն իր «Բարև, ես եմ»-ով նոր ճանապարհ բացեց հայ կինոյի համար, տարավ հայ կինոն աշխարհով մեկ, տարավ Կանն, որն անհասանելի էր ու դրանից հետո էլ մնաց անհասանելի»:
12:57 26/05/2021Լուվրի թանգարանն իր 228 տարվա պատմության մեջ առաջին անգամ կին կղեկավարիՖրանսիայի նախագահությունը Փարիզի Musée d’Orsay-ի ներկայիս տնօրեն Լորենս դե Կարսին նշանակել է աշխարհի ամենամեծ թանգարանի՝ Լուվրի, տնօրեն, որը նա կգլխավորի սեպտեմբերի 1-ից։ Այս մասին, France 24-ի...

15:32 26/12/2008DJIGARKHANYAN CAREFUL WITH HIS ROLESArmenian actor Armen Djigarkhanyan says he is careful with his roles because he does not want to blush for them.
14:10 26/12/2008INFLUENTIAL PLAYWRIGHT AND NOBEL WINNER DIES AT 78Harold Pinter, the Nobel Prize-winning British playwright who addressed the isolation, fear and brutality of life in an original style that changed the face of 20th century theater, has died.
18:36 25/12/2008“OSCAR” ACADEMY AWARDS LAUREATES NAMES TO BE PUBLISHED SOONThe first round of “Oscar” Academy Awards has already launched. The ballot papers are sent to the members of Academy, report American news agencies. 5810 members of the Academy should define the...
15:13 20/12/2008LAST FIREWORKD OF “ARMENIAN JAZZ 70”The last firework of “Armenian jazz 70” will be tomorrow by the performance of “Shakatak” group. The members of the group shared with their experience in a press conference today. “Our concerts are...
15:11 20/12/2008FILM ABOUT ARAKS BY ARMENIAN AND TURKISH EXPERTSA film about “Araks” river will be produced by Armenian and Turkish film producers, said the President of “Armenian marketing association” NGO Aram Navasardyan.
19:02 15/12/2008DJAVAKHQ: FILM BY “AZD PRODUCTION” IS READYA film about “Djavakhq: what is history silent about” by “AZD Production” company is produced, said the founder of the company, producer and director Hayk Harutyunyan to Panorama.am.
18:18 15/12/2008“ARMENIAN JAZZ WAS BORN IN 60TH WITHOUT VOCAL”In the frames of Armenian Jazz 70 jazz band firework will take place today in Aram Khachatryan concert hall.
16:49 13/12/2008FAMOUS ITALIAN OPERA SINGERS IN ARMENIAOn December 19 famous Italian opera singers Simona Bertini (soprano) and Mario Leonardi (tenor) will have a performance in Aram Khachatryan concert hall, Panorama.am has been informed by the Ministry...
18:05 11/12/2008DIGITALIZATION OF DOCUMENTS AND FILMS IN NATIONAL ARCHIVE“We have already started to digitalize of documents and films, our employees are responsible for that, they do it via scanners.
20:14 03/12/2008"STALIN'S ARMENIAN INVASION" BEST FILMBy the initiative of TV and Radio International Academy an international TV/radio festival was held.
17:14 01/12/2008“GENOCIDE WITHOUT COMMENTS” FILM IS DENIED“There are many films on Armenian Genocide shoot in many countries. They express different view points of our tragedy, but all those films have one similar character – there is a person who applies,...
20:57 25/11/2008ARMENIANS FILMS IN “NEVSKI BLAGOVEST” FILMFESTIVALThree Armenian films are presented in “Nevski Blagovest” film festival by Armenian Apostolic Church.
20:56 24/11/2008“WOMAN” INTERNATIONAL FIFTH FESTIVAL TO BE CONDUCTEDFrom 28 November to 2 December “Woman” fifth international film festival will be conducted in Yerevan.
17:46 22/11/2008FOLLOW “JUNIOR EUROVISION 2008” TODAYToday “Junior Eurovision 2008” “Happiness under Son” sixth international song contest starts. Monika Manusharova will present Armenia in the contest by her “sounds of my song”. She will be the second...
17:45 22/11/2008TURKISH JOURNAL ACCEPTS THAT ARMENIAN AND JUWISH SONGSAccording to “Eni Ecktuel” journal published in Turkey “Chirpindi ghara deniz” song belongs to famous Armenian poet Sayat Nova.
20:21 21/11/2008ART EXHIBITION OF NATIONAL MINORITIESBy the initiative of Ministry of Culture of Armenia art exhibition of national minorities of Armenia is opened, said Gayane Durgaryan the head of information and public relations department of...
17:59 21/11/2008“MY KOMITAS” CONCERT-SHOW ON DVD“My Komitas” concert-show created by the initiative of singer Anna Mailyan is currently available on DVD-s.
20:34 19/11/2008800 MANUSCRIPTS DIGITALIZED800 manuscripts of Matenadaran are already digitalized, said Gurgen Gasparyan, the adviser of the director of Matenadaran to Panorama.am.
18:44 19/11/2008“MY SWEET BOY” BORN OF FANTASY“Grief shocks man. Fortunately, it born a stream of fantasy for me. After my son’s death “My sweet boy” play was born, which I played in Los Angeles after one year of his death passed. By this play I...
20:18 18/11/2008ARMENIAN FILMS IN INTERNATIONAL FILM FESTIVALSAlbert Mkrtchyan’s “Sunrise of sad street”, Harutyun Khachatryan’s “Frontier” films will be presented in Venice film festival and Hovhannes Galstyan’s “Entangled parallels” film will be presented in...