18:08 04/06/2021Համաճարակը ստեղծել է «նոր թանգարաններ» և ավելի լավ պատրաստված հանդիսատես. ՊիոտրովսկիԿորոնավիրուսի համաճարակն ազդել է ոչ միայն երկրի տնտեսության վրա, շատ առումներով այն փոխել է կյանքի սովորական ձևը մշակութային ոլորտում` նոր կանոնների և սահմանափակումների ներդրման պատճառով, առցանց...
13:18 04/06/2021Տիգրան Համասյանն արժանացել է Deutscher Jazzpreis-ի 2 մրցանակինՀայազգի աշխարհահռչակ դաշնակահար և կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանն արժանացել է Deutscher Jazzpreis -ի 2 մրցանակին վերջին The Call Within ալբոմի համար՝ «Artist of the Year, International» և...
11:16 04/06/2021Ադրբեջանամետ ռուս պատգամավոր Ժուրավլյովը ներողություն է խնդրել Շուշիի Կանաչ Ժամը ռուսական անվանելու համարՌԴ պետդումայի պատգամավոր, «Родина» կուսակցության ղեկավար Ալեքսեյ Ժուրավլյովը ներողություն է խնդրել՝ Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու (Կանաչ Ժամ) պատկանելիության վերաբերյալ իր...
10:18 04/06/2021Կաֆկայի՝ նախկինում չհրապարակված նամակները, ձեռագրերը և գծանկարներն արդեն Իսրայելի ազգային գրադարանի կայքում ենԻսրայելի ազգային գրադարանն իր կայքում տեղադրել է հրեական ծագմամբ գերմանալեզու գրող Ֆրանց Կաֆկայի նախկինում չհրապարակված նամակների, ձեռագրերի և գծանկարների հավաքածուն: artguide.com-ի հաղորդմամբ,...
20:21 02/06/2021Ջոդի Ֆոսթերը կստանա Կաննի կինոփառատոնի պատվավոր «Ոսկե արմավենու ճյուղ»Ամերիկացի դերասանուհի, պրոդյուսեր և ռեժիսոր, Օսկարի կրկնակի դափնեկիր Ջոդի Ֆոսթերը Կաննի 74-րդ կինոփառատոնին կստանա պատվավոր «Ոսկե արմավենու ճյուղ»: Մրցանակը նրան կտրվի «ստեղծագործական փայլուն ուղու,...
13:09 01/06/202110 տարվա արվեստ. Դպրոցից՝ թանգարանԵրևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում այսօր բացվելու է «Այբ» դպրոցի տասնամյակին նվիրված նկարչական ցուցահանդես, որում ներառված են 2011-2021 թթ․ դպրոցում նկարչության դասերին մասնակցած աշակերտների...
12:38 01/06/2021Տավուշի նախկին Խորհրդային Ադրբեջանի անկլավներում հետևողականորեն ոչնչացվել են հայկական պատմամշակութային կոթողները«Հայկական ներկայությունն այս տարածքներում, մեղմ ասած, շատ ավելի հին է քան թյուրքականը, առավել ևս` ադրբեջանականը և բոլոր այն զառանցանքները, թե ՀՀ տարածքում կան ադրբեջանական հողեր, շատ սահուն կերպով...
10:21 01/06/2021Թամարա Ստեփանյանի «Կանանց գյուղը»՝ Բոստոնի Global Cinema Film Festival-ի լավագույն ֆիլմԿինոռեժիսոր Թամարա Ստեփանյանի «Կանանց գյուղը» վավերագրական ֆիլմը ճանաչվել է որպես Բոստոնի Global Cinema Film Festival-ի լավագույն ֆիլմ: «Կանանց գյուղը» վավերագրական ֆիլմը փաստավավերագրական ֆիլմերի...
20:02 31/05/2021«Մի անգամ դպրոցում» ֆիլմը մեծ էկրանին՝ սուրդոթարգմանությամբԵրեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առիթով՝ հունիսի 1-ին, Խուլերի մշակույթի և սպորտի հանրապետական պալատում՝ չլսող և չխոսող (խուլ ու համր) երեխաների համար, սուրդոթարգմանությամբ կցուցադրվի «Մի...
14:32 31/05/2021Ինչքան զգոն լինենք, այնքան ավելի կկանխենք Ադրբեջանի կամայական գործողությունները. hնագետ Համլետ Պետրոսյան«Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» ծրագիր
11:56 31/05/2021«Հայաստանի փոքրիկ երգիչները» երգել են Գանձասարի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում«Երգով ու սիրով»
20:25 29/05/2021Լիլիթ Գալստյան. Մեր ստանձնած պարտականություններն ու ծրագրերը կյանքի կոչելու համար վերականգնելու ենք մշակույթի նախարարությունը«Ընտրելով «Հայաստան» դաշինքին՝ ընտրում եք ապրող, արարող, մշակութային և ստեղծագործ Հայաստանը»,- «Հայաստան» նախընտրական դաշինքի «365 օր.
19:22 29/05/2021Չինաստանում Լեդի Գագան և Ջասթին Բիբերը «հեռացվել» են «Ընկերները» ֆիլմի հատուկ սերիայիցՉինաստանում որոշել են փոխել հայտնի «Ընկերները» սերիալի նոր սերիան։ Դրանից կտրել են Լեդի Գագայի, Ջասթին Բիբերի և BTS խմբի մասնակցությամբ բոլոր տեսարանները: Հեռուստադիտողները կարծում են, որ հայտնիները...
19:09 29/05/2021Ազգային պատկերասրահը դեռ փակ Է հանրության համարԱժմ բաց է միայն առաջին հարկում գործող «Արվե՞ստ, թե՞ գիտություն. Երեք վերականգնված կտավի պատմություն. Բաշինջաղյան, Կոջոյան, Սարյան» ժամանակավոր ցուցահանդեսը:
12:46 29/05/2021Այս տարի «Արմմոնո» փառատոնը ուշադրությունը կբևեռի բացառապես հայ հեղինակների գործերի վրաՄայիսի 30-ից հունիսի 15-ը Երևանում, Գյումրիում և Արտաշատում կանցկացվի «Արմմոնո» 19-րդ» միջազգային թատերական փառատոնը։
11:37 29/05/2021Խնկո Ապոր գրադարանում հունիսի 1-ը կնշվի արցախցի փոքրիկների և զինծառայողների երեխաների մասնակցությամբՀունիսմեկյան ծրագիրն այս տարի Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում մեկնարկելու է փոքրիկ արցախցիների և զինծառայողների երեխաների հյուրընկալությամբ: Գրադարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն,...
17:46 28/05/2021Սիրուշո. Դաշնակցական այս երգերը վկայությունն են մեր հերոսական անցյալիՀայտնի երգչուհի Սիրուշոն Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս երգերը մեր նախնիներն են գրել, սա է հայի իրական տեսակը.. Մենք ուժեղ ենք, պայքարող, մերը պինդ պահող, իրար պինդ պահող: Որքան էլ այսօր փորձ արվի...
09:05 27/05/2021«Արցախի երեխաներ» ցուցահանդես֊համերգը՝ Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանումԱռաջին անգամ ելույթ է ունենալու «Լուսէ» երգչախումբը։
13:37 26/05/2021Ֆրունզե Դովլաթյանի ծննդյան օրն է«Նա է այն մարդը, որն իր «Բարև, ես եմ»-ով նոր ճանապարհ բացեց հայ կինոյի համար, տարավ հայ կինոն աշխարհով մեկ, տարավ Կանն, որն անհասանելի էր ու դրանից հետո էլ մնաց անհասանելի»:
12:57 26/05/2021Լուվրի թանգարանն իր 228 տարվա պատմության մեջ առաջին անգամ կին կղեկավարիՖրանսիայի նախագահությունը Փարիզի Musée d’Orsay-ի ներկայիս տնօրեն Լորենս դե Կարսին նշանակել է աշխարհի ամենամեծ թանգարանի՝ Լուվրի, տնօրեն, որը նա կգլխավորի սեպտեմբերի 1-ից։ Այս մասին, France 24-ի...

14:08 03/03/2016Президенты Армении и России откроют выставку «Армения. Легенда бытия» в МосквеОткрытие выставки состоится 10 марта. Выставка «Армения. Легенда бытия» в Историческом музее на Красной площади впервые представляет широкой российской аудитории более 160 уникальных экспонатов.
10:55 03/03/2016Вардан Деврикян: Армянская литература развивается как часть мировой литературы, сохраняя свой уникальный национальный обликПо словам Вардана Деврикяна, сегодня наблюдается интерес к книгам, что, естественно, служит стимулом для творчества писателей, рождаются новые произведения.
10:17 03/03/2016В Москве умерла актриса Наталья КрачковскаяКрачковская снялась более чем в 80 фильмах. Среди самых известных картин с ее участием – «Иван Васильевич меняет профессию», «12 стульев».
15:52 01/03/2016Ирина Роднина: Таланты есть, их необходимо найти, просто я редко приезжаю в Армению«Мы только что вернулись с катка. ЗВсе это красиво выглядит для журналистов и даже для детей, но нужна более серьезная работа».
12:44 01/03/2016В Центре народного творчества им. Ов. Шарамбеяна весна приходит с выставками Нелли ГеворкянУже по сложившейся традиции 1 марта – в первый день весны – в Центре народного творчества им. Ов. Шарамбеяна открывается персональная выставка коллажей Нелли Геворкян.
20:38 29/02/2016Иранский профессор: Старинные армянские дома Новой Джульфы в Иране находятся под контролем государстваПрофессор также отметил, что, несмотря на подобную ситуацию, сегодня самой красивой местностью города Исфахан является Новая Джульфа.
19:25 29/02/2016Эксперт: В пригороде Новая Джульфа в Иране сохранились 14 уникальных по стилю армянских церквей«Формируя общину, армяне-переселенцы в начале XVII века, с учетом климатических условий, а также культурных влияний, создали архитектурный стиль Новой Джульфы», – сказал Ш. Овсепян.
17:51 29/02/2016«Оскар-2016»: на церемонии вручения кинопремии воздали дань уважения памяти Кирка КеркорянаМиллиардер армянского происхождения Кирк Керкорян скончался в ночь на 16 июня 2015 года в возрасте 98 лет.
11:30 29/02/2016Государственный молодежный оркестр Армении выступит с концертами в БейрутеОркестр третий год подряд участвует в Международном фестивале «Аль Бустан» в Ливане в качестве официального оркестра фестиваля.
09:18 29/02/2016Леонардо Ди Каприо получил долгожданный «Оскар» в номинации «Лучшая мужская роль»Фильм «Безумный Макс: Дорога ярости» режиссера Джорджа Миллера получил подряд шесть премий «Оскар».
14:36 27/02/2016Известная певица Лайма Вайкуле послала журналистку к черту за вопрос об УкраинеКогда одна из журналисток спросила, почему Вайкуле выбрала для концертов определенные города, певица оборвала ее, сказав: «Идите к черту».
10:36 27/02/2016На голливудской Аллее славы прошла церемония установки именной звезды композитора Эннио Морриконе«Я бы никогда не поручился за то, что это выпадет на мою долю. Я никогда не ожидал, что получу ее», – сказал он в ходе торжественной церемонии.
09:30 27/02/2016Премию «Сезар» за лучший фильм года получила картина «Фатима»Французская кинопремия «Сезар» вручается с 1976 года и считается главной кинематографической наградой Франции.
09:24 27/02/2016Вдова Джона Леннона – Йоко Оно – госпитализирована в Нью-ЙоркеПредставитель художницы также уточнил, что сообщения СМИ о пережитом Оно инсульте являются ложью.
15:37 26/02/2016Ушел из жизни эстонский дирижер Эри КласМаэстро умер на 77-м году жизни в результате тяжелой болезни.
11:38 26/02/2016Дом-музей армянского художника Мартироса Сарьяна вновь откроет двери для посетителей в начале лета«Мне кажется, до 10 июня мы уже будем готовы к открытию», – сообщила директор Дома-музея М. Сарьяна Рузан Сарьян.
20:00 25/02/2016Destination Artsakh: Путешествие в НКР даст возможность увидеть древние достопримечательности и средневековые монастыри АрменииПроехав через Бердадзор, уже через пол часа можно оказаться на окраине города Шуши, откуда можно увидеть красивый пейзаж столицы Нагорно-Карабахской Республики – Степанакерта.
09:58 24/02/2016История армянского цирка – в одной книге. Рассказывает Сос ПетросянВ этом году исполняется 60 лет армянскому национальному цирковому коллективу. К этой годовщине прирурочена книга «Армянский цирк», которую написал Сос Петросян.
20:31 23/02/2016В Житомире появилась улица Параджанова – в честь режиссера, «объединившего армян, украинцев и грузин»Союз армян Украины проводит активную работу в направлении популяризации национальных ценностей.