11:55 26/05/2021Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի բացման համերգին ելույթ կունենան մրցույթի նախորդ տարիների դափնեկիրներըԽաչատրյանի անվան 17-րդ միջազգային մրցույթի բացման արարողությունը տեղի կունենա հունիսի 6-ին՝ ժամը 19.30, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։ «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, որ...
11:12 25/05/2021Մայր տաճարում ընթանում են որմնանկարների վերատեղադրման աշխատանքներըՎերականգնման ավարտից հետո կլինեն որմնանկարների հատվածներ, որոնք նախկինում թաքնված են եղել սվաղի շերտի տակ:
10:59 25/05/2021Ռուբեն Ասատրյան. «Հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները կատարելը հայրենասիրության դրսևորում է»Ամփոփվել է Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ այս տարվա փառատոնի շրջանակներում տեղի են ունեցել բաղմաթիվ պրեմիերաներ, երկարամյա դադարից...
19:42 24/05/2021Երիտասարդն ապամոնտաժել է «Արցախի բանալի» հուշարձանըՕգտատեր Անդրանիկ Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է, որ սեփական նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում տեղադրված հուշարձանի տարօրինակ խորհրդանիշը ապամոնտաժել է։ «Ստեփանակերտում տեղադրված...
17:10 24/05/2021«Արցախի բանալի» կասկածելի, մոգական խորհուրդ պարունակող հուշարձանն ենթակա է ապամոնտաժման. նախարար«Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանի մոտ տեղադրված «Արցախի բանալի» կասկածելի, մոգական խորհուրդ պարունակող հուշարձանը տեղադրվել է առանց ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության իրազեկվածության: Այս մասին հայտնել է Արցախի...
12:30 24/05/2021Ստեփանակերտն ու Փարիզը «հարստացան» Շառլ Ազնավուրի կիսանդրիներով«Թող Ազնավուրի ծիծաղը ուղեկից լինի մեզ` ի փառս հայ և ֆրանսիական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանն ու մղի մեզ հաղթանակների»:
19:30 22/05/2021Վենետիկում թանգարանները բացվում ենՎենետիկը վերաբացել է իր քաղաքային թանգարանները և նախատեսում է խոշոր հասարակական միջոցառումներ անցկացնել։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով Իտալիայի զբոսաշրջության ազգային...
17:57 22/05/2021Փարիզում բացվեց Ազնավուրի կիսանդրինԱշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 97-ամյակի առթիվ Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում հանդիսավոր կերպով բացվեց նրա կիսանդրին: Արարողությանը մասնակցում էր Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։...
15:32 22/05/2021Ստեփանակերտում բացվել է Շառլ Ազնավուրի կիսանդրինԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի և պաշտոնատար այլ անձանց ուղեկցությամբ այսօր մասնակցել է Ստեփանակերտի հայ- ֆրանսիական բարեկամության պուրակում...
12:10 22/05/2021Երեք տարի՝ առանց Շառլ Ազնավուր. մեծն շանսոնյեն կդառնար 97 տարեկան«Երբ ռադիոընդունիչի կոճակը կսեղմեմ և հեռու հեռուներեն կլսեմ Ազնավուրի երգերը, միտքես կըսեմ. «Ապրի՛ս, եղբա՛յր, դուն ալ հաղթեցիր, դուն մեծ ու տոկուն հայ մըն ես…»,- մի առիթով ասել է աշխարհահռչակ...
16:07 21/05/2021«Զվարթնոց»-ում կանցկացվի Տոլմայի փառատոնՄայիսի 22-ին ժամը 13:00-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կանցկացվի Տոլմայի համահայկական հոբելյանական 10-րդ փառատոնը։ Միջոցառումը նախաձեռնել են «Պատմամշակութային...
12:52 21/05/2021Հայտնի է, թե այցելուների համար երբ կբացվի Էյֆելյան աշտարակըԳրեթե իննամսյա դադարից հետո Էյֆելյան աշտարակն այցելուների համար կբացվի հուլիսի 16-ին: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով «SETE» ընկերության մամուլի ծառայությանը: Նշվում է, որ սկզբնական շրջանում...
12:42 21/05/2021Մեզ ապագայում անհրաժեշտ են աշխարհի մակարդակով մրցունակ դուդուկահարներ.Արտակ ԱսատրյանԵրևանում ապրիլի 5-ից մայիսի 5-ը կայացել է դուդուկաների միջազգային մրցույթ-փառատոն երեք փուլուվ մինչև 22 տարեկան երաժիշտների մասնակցությամբ: Ասուլիսում դուդուկահար, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի...
12:11 21/05/2021Արցախում պատմամշակութային ժառանգության պահպանման թեման կանոնավոր կերպով քննարկվում է․ ԶախարովաՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարի գմբեթները հանելուն։ Այսօր կայացած ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողներից...
10:42 20/05/2021Ճապոնուհի դաշնակահարուհին կկատարի Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի, Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործություններըՀոկտեմբերի 15-ին Տոկիոյում կանցկացվի համերգ ճապոնուհի դաշնակահարուհի Յուկո Յոշիոկայի կատարմամբ, որի ընթացքում կհնչեն Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի, Առնո Բաբաջանյանի, ինչպես նաև Բեթհովենի երաշժշտական...
20:20 19/05/2021Փաստորեն գլխավոր դատախազությունը որոշել է նոր իրավական աբսուրդի բարձունքներ նվաճել․ Ա․ ՎարդևանյանՓաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․ «Փաստորեն գլխավոր դատախազությունը որոշել է նոր իրավական աբսուրդի բարձունքներ նվաճել։ Դատախազությունը արդեն իրեն լիազորություն է վերապահել՝...
17:57 19/05/2021Կառավարությունը դեմ էր մշակութային կոթողների պաշտպանությունն կարգավորող նախագծին«Մենք ամեն օր ենք բախվում հուշարձանների պահպանության և ներդրողների ցանկությունների հակասության հետ»,-ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողի...
12:08 19/05/2021Երվանդ Երկանյանի թիվ 7 սիմֆոնիայի կատարումը նվիրվեց 44-օրյա պատերազմում նահատակված հերոսների հիշատակինՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնի շրջանակներում ներկայացրեց հերթական սիմֆոնիկ համերգը, որը ղեկավարում էր նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր...
11:36 19/05/2021«Արվե՞ստ, թե՞ գիտություն․ Երեք վերականգնված կտավի պատմություն՝ Բաշինջաղյան, Կոջոյան, Սարյան»Հայաստանի ազգային պատկերասրահը սկսում է «Վերականգնված ցուցանմուշների պատմություն» նախագիծը
09:10 19/05/2021Պատերազմից հետո Արցախի վերահսկողությունից դուրս են մնացել 12 թանգարաններ 20 հազար 345 ցուցանմուշներովՎտանգված արժեքներ

19:55 23/02/2016К 400-летию армянского книгопечатания в Украине: Ирина Гаюк рассказала о роли типографии во ЛьвовеГород Львов стал четвертым центром армянского книгопечатания после Венеции, Константинополя и Рима.
13:03 23/02/2016В Москве состоится концерт, посвященный 95-летию армянского композитора Арно БабаджанянаНа концерте будут исполнены как академические сочинения Арно Бабаджаняна, так и его знаменитые песни в переложениях.
12:15 23/02/2016Композиция «Арцах» не оставляет азербайджанцев равнодушными, попытки плагиата повторяются с завидным постоянствомНа этот раз азербайджанская группа «VirtuoZ Reqs Qrupu & Amarok Music Group» в своей новой видеокомпозиции с 2:35- минуты использовала мелодию «Арцах», без указания автора.
10:57 23/02/2016Памятник Карену Демирчяну изготавливается из карабахского мрамора – скульпторПри этом скульптор отметил, что семья Карена Демирчяна в свое время одобрила проект скульптуры.
14:04 22/02/2016«Старый Ереван»: искусствовед Рубен Бабаян о важности сохранения исторического облика столицы АрменииЭто подход стороннего человека. Только чужой может так относиться к нашему городу.
13:52 22/02/2016Пелешян – заложник вечности.В 1969 г. Пелешян снял фильм «Мы» (почетный диплом международного кинофестиваля в Обергаузене), где впервые использовал метод «пространственного монтажа».
12:08 22/02/2016Украину на песенном конкурсе «Евровидение-2016» представит Джамала с песней про крымских татарДжамала победила в финале национального отбора с песней «1944» года о депортации крымских татар при Сталине.
18:30 20/02/2016В Армении стартовал XIV Фестиваль британских фильмов: внимание и любовь молодежи усиливаются с каждым годомФестиваль стартовал показом фильма «Леди в Фургоне» режиссера Николаса Хайтнера. Фильм рассказывает об истории любви прославленного писателя Алана Беннета и мисс Шеперд.
15:51 20/02/2016Музыканты Государственного молодежного оркестра Армении решили покорить Китай. Интервью с Д. ГюламиряномД. Гюламирян также отметил, что в течение этого года квартет обязательно выступит с концертом и в Армении. «Первый концерт квартета состоялся в октябре 2015 года», – добавил он.
09:16 20/02/2016Ушел из жизни итальянский писатель Умберто ЭкоВ 1980 году вышел его роман «Имя розы», который стал бестселлером и прославил писателя на весь мир.
20:20 19/02/2016Скончалась американская писательница Харпер Ли – автор романа «Убить пересмешника»Несмотря на громкий успех романа, Ли больше так и не написала ни одного законченного произведения и стала избегать публичных выступлений.
11:57 18/02/2016Открывается 12-я Ереванская выставка-ярмарка детско-юношеской книгиВыставка-ярмарка направлена на укрепление связи «читатель-книга», ознакомление общественности с лучшими книгами, опубликованными издателями республики в последние годы.
12:14 17/02/2016Премьера голливудского фильма Ithaca по мотивам повести Уильяма Сарояна состоится в конце годаРежиссером картины является известная голливудская актриса Мег Райан, а продюсером – Том Хэнкс. Кроме того, Мег Райан исполнила роль матери главного героя.
11:40 17/02/2016Рубен Бабаян: Есть куда более интересные вещи, чем стремление получить Госпремию«Конкуренция в искусстве для меня является непонятным явлением», – заявил в свою очередь Армен Элбакян в ответ на вопрос, почему театры не подают заявок на соискание Государственной премии РА.
20:00 16/02/2016СМИ: В родном городе Бенито Муссолини построят Музей фашизма за €5 млн.Другие опасаются, что музей окажется «дорогой поддержкой фашизма» за государственные деньги.
11:34 16/02/2016В Ереване состоится концерт, посвященный 75-летнему юбилею Норайра МеграбянаКонцерт состоится при содействии Минкультуры Армении и посольства Швеции в Армении.
10:19 16/02/2016Минобороны НКР: ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций свыше 800 выстреловВ северо-восточном направлении линии соприкосновения противник применил также гранатомет типа АГС-17.
09:57 16/02/2016В Лос-Анджелесе вручили премии «Грэмми»Американский рэпер Кендрик Ламар получил премию «Грэмми» сразу в пяти номинациях.
20:56 15/02/2016После письма министру культуры Армении: уволен главный режиссер Государственного камерного музыкального театраВ письме содержалась просьба временно приостановить деятельность Государственного камерного музыкального театра.
12:53 15/02/2016Отремонтированный Национальный академический театр имени Г. Сундукяна откроет свои двери для зрителей уже в этом годуВ настоящее время театр работает над несколькими представлениями: «Пэпо» Г.Сундукяна, «Полоз Мукуч» А.Айвазяна, «Высокочтимые попрошайки» А.Пароняна, «Орлиное гнездо» Г.Бегларяна.