11:55 26/05/2021Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի բացման համերգին ելույթ կունենան մրցույթի նախորդ տարիների դափնեկիրներըԽաչատրյանի անվան 17-րդ միջազգային մրցույթի բացման արարողությունը տեղի կունենա հունիսի 6-ին՝ ժամը 19.30, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։ «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, որ...
11:12 25/05/2021Մայր տաճարում ընթանում են որմնանկարների վերատեղադրման աշխատանքներըՎերականգնման ավարտից հետո կլինեն որմնանկարների հատվածներ, որոնք նախկինում թաքնված են եղել սվաղի շերտի տակ:
10:59 25/05/2021Ռուբեն Ասատրյան. «Հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները կատարելը հայրենասիրության դրսևորում է»Ամփոփվել է Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ այս տարվա փառատոնի շրջանակներում տեղի են ունեցել բաղմաթիվ պրեմիերաներ, երկարամյա դադարից...
19:42 24/05/2021Երիտասարդն ապամոնտաժել է «Արցախի բանալի» հուշարձանըՕգտատեր Անդրանիկ Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է, որ սեփական նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում տեղադրված հուշարձանի տարօրինակ խորհրդանիշը ապամոնտաժել է։ «Ստեփանակերտում տեղադրված...
17:10 24/05/2021«Արցախի բանալի» կասկածելի, մոգական խորհուրդ պարունակող հուշարձանն ենթակա է ապամոնտաժման. նախարար«Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանի մոտ տեղադրված «Արցախի բանալի» կասկածելի, մոգական խորհուրդ պարունակող հուշարձանը տեղադրվել է առանց ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության իրազեկվածության: Այս մասին հայտնել է Արցախի...
12:30 24/05/2021Ստեփանակերտն ու Փարիզը «հարստացան» Շառլ Ազնավուրի կիսանդրիներով«Թող Ազնավուրի ծիծաղը ուղեկից լինի մեզ` ի փառս հայ և ֆրանսիական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանն ու մղի մեզ հաղթանակների»:
19:30 22/05/2021Վենետիկում թանգարանները բացվում ենՎենետիկը վերաբացել է իր քաղաքային թանգարանները և նախատեսում է խոշոր հասարակական միջոցառումներ անցկացնել։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով Իտալիայի զբոսաշրջության ազգային...
17:57 22/05/2021Փարիզում բացվեց Ազնավուրի կիսանդրինԱշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 97-ամյակի առթիվ Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում հանդիսավոր կերպով բացվեց նրա կիսանդրին: Արարողությանը մասնակցում էր Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։...
15:32 22/05/2021Ստեփանակերտում բացվել է Շառլ Ազնավուրի կիսանդրինԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի և պաշտոնատար այլ անձանց ուղեկցությամբ այսօր մասնակցել է Ստեփանակերտի հայ- ֆրանսիական բարեկամության պուրակում...
12:10 22/05/2021Երեք տարի՝ առանց Շառլ Ազնավուր. մեծն շանսոնյեն կդառնար 97 տարեկան«Երբ ռադիոընդունիչի կոճակը կսեղմեմ և հեռու հեռուներեն կլսեմ Ազնավուրի երգերը, միտքես կըսեմ. «Ապրի՛ս, եղբա՛յր, դուն ալ հաղթեցիր, դուն մեծ ու տոկուն հայ մըն ես…»,- մի առիթով ասել է աշխարհահռչակ...
16:07 21/05/2021«Զվարթնոց»-ում կանցկացվի Տոլմայի փառատոնՄայիսի 22-ին ժամը 13:00-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կանցկացվի Տոլմայի համահայկական հոբելյանական 10-րդ փառատոնը։ Միջոցառումը նախաձեռնել են «Պատմամշակութային...
12:52 21/05/2021Հայտնի է, թե այցելուների համար երբ կբացվի Էյֆելյան աշտարակըԳրեթե իննամսյա դադարից հետո Էյֆելյան աշտարակն այցելուների համար կբացվի հուլիսի 16-ին: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով «SETE» ընկերության մամուլի ծառայությանը: Նշվում է, որ սկզբնական շրջանում...
12:42 21/05/2021Մեզ ապագայում անհրաժեշտ են աշխարհի մակարդակով մրցունակ դուդուկահարներ.Արտակ ԱսատրյանԵրևանում ապրիլի 5-ից մայիսի 5-ը կայացել է դուդուկաների միջազգային մրցույթ-փառատոն երեք փուլուվ մինչև 22 տարեկան երաժիշտների մասնակցությամբ: Ասուլիսում դուդուկահար, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի...
12:11 21/05/2021Արցախում պատմամշակութային ժառանգության պահպանման թեման կանոնավոր կերպով քննարկվում է․ ԶախարովաՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարի գմբեթները հանելուն։ Այսօր կայացած ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողներից...
10:42 20/05/2021Ճապոնուհի դաշնակահարուհին կկատարի Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի, Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործություններըՀոկտեմբերի 15-ին Տոկիոյում կանցկացվի համերգ ճապոնուհի դաշնակահարուհի Յուկո Յոշիոկայի կատարմամբ, որի ընթացքում կհնչեն Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի, Առնո Բաբաջանյանի, ինչպես նաև Բեթհովենի երաշժշտական...
20:20 19/05/2021Փաստորեն գլխավոր դատախազությունը որոշել է նոր իրավական աբսուրդի բարձունքներ նվաճել․ Ա․ ՎարդևանյանՓաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․ «Փաստորեն գլխավոր դատախազությունը որոշել է նոր իրավական աբսուրդի բարձունքներ նվաճել։ Դատախազությունը արդեն իրեն լիազորություն է վերապահել՝...
17:57 19/05/2021Կառավարությունը դեմ էր մշակութային կոթողների պաշտպանությունն կարգավորող նախագծին«Մենք ամեն օր ենք բախվում հուշարձանների պահպանության և ներդրողների ցանկությունների հակասության հետ»,-ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողի...
12:08 19/05/2021Երվանդ Երկանյանի թիվ 7 սիմֆոնիայի կատարումը նվիրվեց 44-օրյա պատերազմում նահատակված հերոսների հիշատակինՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնի շրջանակներում ներկայացրեց հերթական սիմֆոնիկ համերգը, որը ղեկավարում էր նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր...
11:36 19/05/2021«Արվե՞ստ, թե՞ գիտություն․ Երեք վերականգնված կտավի պատմություն՝ Բաշինջաղյան, Կոջոյան, Սարյան»Հայաստանի ազգային պատկերասրահը սկսում է «Վերականգնված ցուցանմուշների պատմություն» նախագիծը
09:10 19/05/2021Պատերազմից հետո Արցախի վերահսկողությունից դուրս են մնացել 12 թանգարաններ 20 հազար 345 ցուցանմուշներովՎտանգված արժեքներ

17:23 18/11/2008ARMENIAN SINGER OWNER OF GOLDEN CUP“Golden Cup” international contest was conducted in Sochi, Russia. Young talented participants from abroad took part in the contest. The mission of the contest was to choose best singers for the...
16:28 17/11/2008“JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2008”: ARMENIAN REPRESENTATIVES IN CYPRUS13 years old Monika Manusharova has also left for Lemesos, Cyprus to take part in “Junior Eurovision 2008” international song contest.
18:43 15/11/2008“TALENTS LIKE GOHAR GASPARYAN ARE BORN ONCE A CENTURY”“Nightingale of Armenia” vocalists’ first contest named after Professor Gohar Gasparyan will be conducted.
20:07 14/11/2008ALBERT MKRTCHYAN: “PSYCHOLOGICAL WAR IS THE WORST”“I am classified with those directors who don’t like to speak about their films until revising themselves.
15:47 14/11/2008DONATION TO MUSICAL FOND OF ARMENIAToday the Ambassador of Germany to Armenia Mrs. Andrea Victorin will hand the music denoted by Institute named after Goethe to famous Armenian director Zaven Vardanyan. The music list is thick...
15:13 13/11/2008“SKYLARK’S FARM” IN HUNGARIANAntonia Arslan’s “Skylark’s Farm” (Masseria delle Allodole) novel is currently available in Hungarian and the presentation of the book was organized in Italian Cultural Centre in Budapest.
21:40 10/11/2008PEDRO EUSTACHE: “JIVAN GASPARYAN MY DUDUK MASTER”“Jivan is one of the best artists and musicians I have ever met, he seems to be my father, we know each other quite well.
18:17 08/11/2008CONCERT DEVOTED TO ZAREH SAHAKYANTS75th anniversary of the founder of chamber orchestra in Armenia, Professor Zareh Sahakyants will be celebrated in the Chamber Music Hall named after Komitas.
18:15 08/11/2008COMPETITION OF FRENCH SONGSOn November 11 a competition of French songs will be conducted in Armenian-Russian (Slavonic) University.
19:19 07/11/2008TATUL ALTUNYAN’S ENSEMBLE 70 YEARSOn November 10, the 70th anniversary of Tatul Aktunyan’s song-dance state ensemble will be celebrated in Opera and Ballet National Academic Theatre, says Jirayr Altunyan, the head of the ensemble.
19:18 07/11/2008PEDRO EUSTACHE IN ARMENIAToday, at 22.30 world famous flutists and composer Pedro Eustache arrives in Armenia. Pedro Eustache arrives in Armenia to take part in the jubilee concert devoted to famous Armenian duduk player...
16:22 05/11/2008“MY AND YOUR ARNO” CONCERT IN OPERA AND BALLET NATIONAL ACADEMIC THEATRE“Arno Babajanyan International Foundation” and the Ministry of Culture of Armenia organize “My and Your Arno” concert devoted to 25th anniversary of Arno Babajanyan’s death; the concert will take...
15:19 05/11/2008Monika's "Im Ergi Hnchyuny" in lemesosSirusho, the Armenian singer who represented her country at this year's Eurovision Song Contest in Belgrade, will go to Cyprus in November to support their Junior Eurovision Song Contest participant...
15:24 04/11/2008MODERN ART BIENNALE IN VANADZOROn November 7 the sixth Biennale of Modern Art of Gyumri will be transferred to Vanadzor Gallery, which will take place in the frameworks of international biennale.
14:50 04/11/2008FESTIVAL OF ARMENIAN CULTURE IN SOCHIToday “Armenian Qnar” third festival started in Baranovka village in Krasnodar region, Russia. The mission of the festival is to contribute to the protection and campaign of Armenian people’s art,...
17:49 31/10/2008SAXOPHONISTS’ COMPETITIONOn November 1-6 saxophonists’ state competition will be conducted in Yerevan, said Gayane Durgaryan the head of public relations department of the Ministry of Culture to Panorama.am.
20:40 29/10/2008FRANKFURT BOOK FAIR 2008On October 15-19 Frankfurt Book Fair 2008 has been conducted and Armenia was presented in the exhibition-fair by the Ministry of Culture, “Publishers’ Association of Armenia”, “Antares”, “Zangak-97”,...
19:39 29/10/2008BOOKS ABOUT ARMENIAN GENOCIDE IN ISTANBUL?On November 1-9 book exhibition on “Cultural Neighborhood” will be conducted in Istanbul and Armenian books will be also presented in the exhibition, said Vahan Khachatryan, the chairman of...
17:17 28/10/2008“IN 1915 TURKEY LOST ITS HUMANITY”“I am thankful to my Hranush granny otherwise our meeting would not take place,” said Fetthie Chety Turkish lawyer in a meeting with the journalists and staff of National Library.
17:15 28/10/2008“TURKISH MORE INTERESTED IN ARMENIANS”“Turkish society did not know Armenians living by their neighborhood, but currently the situation is changed and Hrant Dink’s role is big enough.