11:11 30/03/2021Ադրբեջանցիները ոչնչացնում են հայկական մշակութային ժառանգությունը․ Vatican News«Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կողմից գրավված տարածքներում ընթանում է հայկական եկեղեցիների, վանքերի և խաչքարերի, այսինքն` ավանդական քարե խաչերի սիստեմատիկ ոչնչացումը: Դա արվում է այն աշխարհի լռության...
12:33 29/03/2021Բարսելոնայում համերգից առաջ 5 հազար հանդիսատես հանձնել է COVID-ի թեստըԻսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում Love of Lesbian խմբի համերգին մասնակցել է 5000 մարդ: The Guardian-ի հաղորդմամբ, համերգից առաջ բոլոր հանդիսականները կորոնավիրուսի թեստ են հանձնել: Վեց մարդու թեստը դրական...
10:07 29/03/2021«Կաֆկայի երազը» անիմացիոն ֆիլմն ընտրվել է լատվիական փառատոնի մրցութային ծրագրումՀայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ նկարահանված «Կաֆկայի երազը» անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմն ընտրվել է լատվիական «T-SHORT ANIMATED FILM FESTIVAL» ամենամյա փառատոնի մրցութային...
09:27 29/03/2021«Արտավազդ»-ի հաղթողները20-րդ «Արտավազդ» ամենամյա թատերական մրցանակաբաշխությունը նվիրված էր ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանի հիշատակին:
19:30 27/03/2021Լոս Անջելեսի պահոցներից գողացել են Բեյոնսեի մեկ միլիոն դոլար արժողությամբ իրերըԱնհայտ անձինք Լոս Անջելեսի պահոցներից, որտեղ պահվում էր ամերիկացի երգչուհի Բեյոնսեի ունեցվածքը, դուրս են բերել մեկ միլիոն դոլար արժողությամբ իրեր: Ըստ «ՌԻԱ նովոստի»-ի՝ այդ մասին հայտնել է TMZ...
19:15 27/03/2021«Ռահմանինովի օրեր» միջոցառման դաշնակահարը Եվա Գևորգյանն էԱպրիլի 1-ին Մոսկավայում կանցակցվի «Ռահմանինովի օրեր» միջոցառումը՝ նրա ծննդյան օրվա կապակցությամբ: Այն տեղի կունենա «Ֆիլհարմոնիկ 2» դահլիճում, որը կրում է կոմպոզիտորի անունը: Ռուսաստանի ազգային...
18:45 27/03/2021Մոցարտյան երեկո՝ Սվետլանա Նավասարդյանի և «Armenian» լարային քառյակի կատարմամբՀանրահայտ դաշնակահար Սվետլանա Նավասարդյանը և ‹‹Armenian›› լարային քառյակը հանդես կգան Մոցարտի ծննդյան 265-ամյակին նվիրված համերգով: Համերգը կանցկացվի մարտի 29-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային...
17:37 27/03/2021Գարնանամուտը՝ «Հովեր» երգչախմբի նոր համերգով«Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը մարտի 30-ին, ժամը 19։00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը հանդես կգա գարնանամուտի համերգով: Խմբավար Սոնա Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ՝ երգչախումբը...
16:44 26/03/2021«Առնո Բաբաջանյան․ «Սիրո դար» ֆիլմը կցուցադրվի Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությամբՄարտի 28-ին ժամը 19:00
15:51 26/03/2021Խաչատրյանի 17-րդ միջազգային մրցույթը կանցկացվի դիրիժորություն մասնագիտությամբՀունիսի 6-ին՝ հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը‚ կմեկնարկի նրա անունը կրող միջազգային մրցույթը։ Այն այս տարի կանցկացվի դիրիժորություն մասնագիտությամբ։ Միջազգային երաժշտական այս...
11:49 26/03/2021«Ազատագրված Արցախում ադրբեջանցիների գերեզմանները չէին ոչնչացվում»․ դիմում են BBC-ին«Ազատագրված Արցախում ադրբեջանցիների գերեզմանները չէին ոչնչացվում»,-այս մասին ֆեյսբուքյան էջում, դիմելով BBC-ին, գրել է Նարինե Արզումանյանը՝ անդրադառնալով BBC News-ի «Լեռնային Ղարաբաղ.
11:15 26/03/2021Վան Գոգի նկարն աճուրդում վաճառվել է 16,2 միլիոն եվրոյովՀոլանդացի նկարիչ, պոստիմպրեսիոնիզմի և էքսպրեսիոնիզմի ներկայացուցիչ Վան Գոգի «Փողոցի տեսարան Մոնմարտրում» կտավը Փարիզի աճուրդում վաճառվել է 16,2 միլիոն եվրոյով։ Այս մասին գրում է kulturomania.ru-ն՝...
11:13 26/03/2021Սբ․ Աստվածածին եկեղեցու ոչնչացումը խորհրդանշում է նաև Մերձավոր Արևելքի հնագույն կրոններից՝ քրիստոնեության տարածման արեալի կրճատումը․ իրանագետԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է․ «Ադրբեջանական ժամանակավոր բռնազավթման մեջ գտնվող Մեխակավանի (ադրբ․՝ Ջաբարայիլ) Սբ․ Աստվածածին եկեղեցու ոչնչացումը, բարբարոսությունը պետական մակարդակի հասցրած...
09:05 26/03/2021Եթե ՀՀ-ն վերացնում է մշակույթի նախարարությունը, Ադրբեջանը մշակույթը դարձնում է երկրի ղեկավարի քաղաքական առաջնահերթություն. Պետրոսյան«Համոզված եմ՝ այդ ավերումները, բնաջնջումը, ցուցադրական պղծումը հատուկ արշավ է, որի առաջնային նպատակն է մշակութային ու հոգեկան տրավմա հասցնել ծանր պարտություն կրած հայերին»:
17:59 25/03/2021«Ալիևը, շարունակելով Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, հող է ստեղծում հայ հոգևոր-մշակութային հուշարձանների յուրացման համար»Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման հանձնախումբը հանդես է եկել հայտարարությամբ
14:34 25/03/2021Բյուրականի աստղադիտարանի մի շարք կառույցներ այսուհետ կկրեն վաստակաշատ անձանց անուններՀ ԳԱԱ Վ. Համբարձումյանի անվ. Բյուրականի աստղադիտարանն (ԲԱ) իր 75-ամյակի կապակցությամբ ԲԱ ստեղծման և կայացման գործում մեծ ավանդ ունեցած անձանց անուններով է կոչել մի շարք կառույցներ։ Այս մասին հայտնում...
12:21 25/03/2021ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողով․ Ադրբեջանն հայկական հուշարձանները ոչնչացնում է ԴԱԵՇ-ի ոճով«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից մշակութային հանցագործության ևս մեկ գործողությունը»,-ասվում է ՀՀ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ազգային հանձնաժողովի թվիթերյան էջում՝...
11:45 25/03/2021BBC-ն փաստագրել է․ Ադրբեջանը հիմնահատակ քանդել է Մեխակավանի Ս. Աստվածածին եկեղեցին«Լեռնային Ղարաբաղ. Անհետացած եկեղեցու առեղծվածը»․ BBC-ի թղթակից Ջոնահ Ֆիշերը հետաքննում է Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմում հայկական եկեղեցու անհետացումը: Ֆիշերը, որն այցելել է Լեռնային Ղարաբաղի՝...
18:26 24/03/2021Փորձ է արվում ջնջել Արցախի հազարամյա մշակութային ժառանգությունը և դրա պատկանելությունը. ԱԳ նախարար«Մարտի 20-ին տեղի ունեցավ մշակութային հանձնաժողովի մեկնարկային նիստ, որին մասնակցում էին ակնառու հայ արվեստագետներ։ Կցանկանայի իմանալ՝ ինչ նպատակով է ստեղծվել այդ հանձնաժողովը և ինչ թիրախներ ունի»,-...

19:25 09/10/2015Иран отказался от участия во Франкфуртской книжной ярмарке из-за Салмана Рушди – автора скандального романа «Сатанинские стихи»Власти Ирана решили отказаться от участия в крупнейшей международной Франкфуртской книжной ярмарке, которая состоится в Германии 14-18 октября, из-за присутствия на этом мероприятии английского...
10:15 09/10/2015Ереванский международный музыкальный фестиваль: прозвучат произведения Бетховена, Чайковского и ШтраусаВ рамках 9-го Ереванского международного музыкального фестиваля в концертном зале им. Арама Хачатуряна выступят Франсуа - Фредерик Ги (фортепиано, Франция), Акико Суванаи (скрипка, Япония) и Ксавье...
19:58 08/10/2015Путин: Россия не должна изолировать себя от зарубежной культуры, мы не будем замыкаться в коконеПрезидент РФ Владимир Путин заявил, что Россия не должна изолировать себя от зарубежной культуры, однако нужно уметь отделять культурные явления от тех, которые аналогичной ценности не представляют.
16:13 07/10/2015Армянский фестиваль «Киноосень – 2015» будет полностью посвящен 100-й годовщине Геноцида армянТрадиционный фестиваль «Киноосень»: месяц национального кино», осуществляемый по инициативе Национального киноцентра Армении, стартовал в городе Степанаван Лорийской области РА показом фильма...
11:01 07/10/2015Режиссер Эльдар Рязанов экстренно госпитализированВечером 6 октября известный российский кинорежиссер Эльдар Рязанов был экстренно госпитализирован в больницу в тяжелом состоянии, сообщает телеканал «Звезда» со ссылкой на ГКБ №1 имени Пирогова.
13:45 03/10/2015Владимир Путин и Дмитрий Медведев поздравили с юбилеем Армена Джигарханяна – «настоящего властителя зрительских сердец»Президент России Владимир Путин и премьер-министр РФ Дмитрий Медведев поздравили актера театра и кино, режиссера, народного артиста СССР Армена Джигарханяна с 80-летием.
12:51 03/10/2015Международный фестиваль имени Арама Хачатуряна открывается в ЕреванеТретий международный музыкальный фестиваль имени Арама Хачатуряна открывается сегодня, 3 октября, в Ереване.
12:11 03/10/2015Армен Джигарханян отмечает сегодня 80-летний юбилейСоветский и российский актер театра и кино, режиссер, педагог, Народный артист СССР Армен Борисович Джигарханян сегодня отмечает 80-летний юбилей.
20:45 02/10/2015В Ереване состоится трехдневный фестиваль дудукаВ Центре искусств Гафесчян 9 октября стартует первый Ереванский фестиваль дудука. Цель этого мероприятия заключается в сохранении и популяризации музыкального наследия Армении во всем мире. Как...
20:18 01/10/2015Историк: Азербайджанцы имели возможность убедиться в том, что власти НКР охраняют исламское культурное наследиеУ властей Азербайджана есть иллюзия, что, потратив миллионы, можно создать положительный, демократический имидж, тем самым нейтрализовав усиливающуюся международную критику по поводу рекордных...
19:56 01/10/2015При содействии Шарля Азнавура в Париже состоится концерт, посвященный памяти жертв Геноцида армян и ХолокостаПри содействии легендарного французского шансонье Шарля Азнавура в зале театра «Фоли-Бержер» в Париже состоится специальный концерт, посвященный памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г.
20:56 29/09/2015В Москве состоится Вечер артистов джазовой музыки АрменииВ Международном Доме музыки в Москве 30 сентября состоится концерт под названием «Вечер артистов джазовой музыки Армении».
14:27 28/09/2015В Испании состоялся концерт Государственного молодежного оркестра Армении и А.Маликяна, посвященный памяти жертв Геноцида армянГосударственный молодежный оркестр Армении под руководством маэстро Сергея Смбатяна, в Испании выступил на одной сцене со всемирно известным скрипачом Ара Маликяном, который был номинирован на премию...
13:05 28/09/2015Легендарный шансонье Шарль Азнавур выступит с концертом в ЕреванеВ ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна 10 октября состоится концерт всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура.
11:31 26/09/2015Известный оперный певец Д.Хворостовский вернулся на сцену после курса лечения от ракаВсемирно известный российский оперный певец Дмитрий Хворостовский впервые вышел на сцену после курса лечения от онкологического заболевания.
20:47 25/09/2015Президент и первая леди Армении ознакомились с коллекцией современных и старинных ковров компании «Мегерян Карпет»Президент Армении Серж Саргсян и первая леди Рита Саргсян сегодня посетили компанию «Мегерян Карпет», выпускающую ковры ручной работы различных дизайнов и плотности.
19:27 25/09/2015«Русская интеллигенция – армянскому народу»: в Армении стартовали мероприятия в рамках Дней европейского наследияСегодня в ереванском Музее русского искусства (коллекция проф. Абрамяна) в рамках Дней европейского наследия в Армении проходит мероприятие на тему «Русская интеллигенция – армянскому народу»....
21:21 23/09/2015«Наследие памяти»: Дни европейского наследия в Армении посвящены 100-й годовщине Геноцида армянВ Армении 26-27 сентября состоятся мероприятия в рамках Дней европейского наследия, которые посвящены 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915.
17:36 23/09/2015Президент Армении поздравил Камо Ованнисяна с 70-летним юбилеемПрезидент Армении Серж Саргсян направил поздравительную телеграмму Заслуженному деятелю культуры РА Камо Ованнисяну в связи с его 70-летним юбилеем.
11:01 23/09/2015Ереванский международный фестиваль: на одной сцене выступят Барри Дуглас, Венцель Фукс, Александр Чаушян и Левон ЧилинкирянВ Ереване в рамках 9-го международного музыкального фестиваля на одной сцене выступят ирландский пианист Барри Дуглас, немецкий кларнетист Венцель Фукс, виолончелист Александр Чаушян и скрипач Левон...