21:41 09/04/2021Արցախի տաղանդավոր երիտասարդների հետ էլի ծրագրեր ունեմ․ ՍիրուշոԵրգչուհի Սիրուշոն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնում է նոր ծրագրերի մասին։ «Նկարահանել ենք Ջորջի հետ: Նա Արցախից է` Արցախի Ձայների տաղանդավոր տղաներից: Անցյալ տարին իր համար էլ աննկարագրելի դժվար էր ու...
16:48 09/04/2021«Պատերազմի աչքերը»՝ արցախցի լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանի աչքերովՑուցահանդեսին ներկայացվել են շուրջ 100 լուսանկարներ՝ Արցախի տարբեր վայրերից, որտեղ ընթացել են թեժ մարտեր, նաև ներկայացրել է թիկունքում տիրող իրավիճակը:
16:42 09/04/2021«Կարմիր բլուրի» ծայրամասում ֆիքսել ենք մարդու գործունեության հետքեր. Միքայել Բադալյան«Մարտի վերջերին Հյուսիս-Հարավ մայրուղու Արգավանդի խճուղին Շիրակի փողոցին կապող հատվածում, որը նաև շրջանցում է «Կարմիր բլուր» հնավայրը, ճանապարհի շինարարության ժամանակ շինարարները խեցեղեն բեկորներ են...
14:59 09/04/2021Զավեն Խաչիկյանի պատմական լուսանկարներն ու դրանց հետևում թաքնված պատմություններըԶավեն Խաչիկյանը, իրականում, լուսանկարչությամբ սկսել էր զբաղվել, զուտ նրա համար, որ փորձ ձեռք բերեր ու անցում կատարեր կինոյի աշխարհ, բայց մնաց կապված լուսանկարչությանը և աշխատանքային գործունեության...
13:04 09/04/2021Մարտին Վարդազարյանը գրում է նոր երաժշտություն «Քաջ Նազար» ներկայացման համարՀակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի առաջիկա ծրագրերը ներկայացնում է թատրոնի տնօրեն Կարո Շահբազյանը
18:23 08/04/2021Ռեժիսոր Նիկոլայ Լեբեդևը Չեխիայի Նյուրնբերգյան դատավարության մասին ֆիլմ է նկարումՌեժիսոր Նիկոլայ Լեբեդևը Չեխիայում սկսել է նկարահանել «Նյուրնբերգ» մարտաֆիլմը, որը նվիրված է Նյուրնբերգի դատավարությունների նախապատրաստման և անցկացման հետ կապված իրադարձություններին, փոխանցում է...
17:56 08/04/2021Վարկած. Ինչու «Աշխարհի Փրկիչը» չի հասել ԼուվրՖրանսիական հեռուստատեսությունում տեղի է ունեցել Անտուան Վիտկինի «Փրկիչ վաճառքի համար» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան: artguide.com-ի հաղորդմամբ, այն բացահայտում է ճշմարտությունն այն մասին, թե ինչու...
17:50 08/04/2021«Էջմիածնի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ աղավաղվել է պատմամշակութային շենքի արտաքին տեսքը»«Արթուր Թարխանյան» մշակութային կենտրոնը խիստ դատապարտում է այս շենքի վրա արված փոփոխությունը, և առաջարկում օր առաջ ապամոնտաժել դրանք։
12:41 08/04/2021Ջազ նվագախումբը համերգ կնվիրի ջազի լեգենդ Չիկ Կորեայի հիշատակինՀայաստանի պետական ջազ նվագախումբը համերգ կնվիրի ջազի լեգենդ, 25 Grammy-ի մրցանակակիր Չիկ Կորեայի հիշատակին: Ապրիլի 18-ին, ժամը 19։00-ին Հայաստանի ճարտարապետների միության դահլիճում (Բաղրամյան 17) Ջազ...
12:37 08/04/2021Գյումրիում կներկայացվեն բնօրինակ եվրոպական փորագրանկարներ, գեղանկարներ ու փոստային բացիկներ՝ հայուհիների կերպարների դրվագմամբԱպրիլի 10-ին ժամը 14:00-ին, Գյումրի քաղաքի Տերյան 25 հասցեում իր դռները կբացի ՀԱՅՈՒՀԻ թանգարանային ցուցադրությունը, որը կազմակերպվել է ալեքսանդրապոլյան պատմական միջուկի մասը կազմող շենքերից մեկում,...
12:06 08/04/2021Մահացել է գեղանկարիչ Արմեն ԱթայանըՄահացել է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, գեղանկարիչ Արմեն Աթայանը։ Հայաստանի նկարիչների միությունից տեղեկանում են, որ հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա ապրիլ 9-ին: Արմեն Աթայանը ծնվել է...
09:09 08/04/2021Էրմիտաժը բողոք է ստացել երեխաների վրա մերկ քանդակների վատ ազդեցության վերաբերյալՊետական Էրմիտաժը պաշտոնական բողոք է ստացել անչափահաս այցելուների վրա մերկ քանդակների բացասական ազդեցության վերաբերյալ։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասել է թանգարանի գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին:...
16:10 07/04/202113-ամյա դուդուկահար Նարեկ Խանզադյանը միջազգային մրցույթում արժանացել է 1-ին մրցանակի13-ամյա դուդուկահար Նարեկ Խանզադյանն արժանացել է Իսպանիայում կազմակերպված "Paints of the Spanish Sun" միջազգային առցանց մրցույթ-փառատոնի առաջին մրցանակին։ Մրցույթի շրջանակում Նարեկը կատարել է...
12:20 07/04/2021Գերմանացի ունկնդրի կողմից մեծ ընդունելությունը շրջադարձային է եղել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համար«Armenisch-Deutsche Korrespondenz»-ը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ հարցազրույցում անդրադարձել է Սիմֆոնիկ նվագախմբին‚ հայաստանյան երաժշտական կյանքին և այլ թեմաների
10:47 07/04/2021Դիանա Ադամյանը և Աստղիկ Ղուկասյանը հանդես կգան կամերային համերգովԿոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ապրիլի 8-ին, ժամը 19:00 կկայանա կամերային երաժշտության համերգ, որի ընթացքում ելույթ կունենան բազմաթիվ մրցույթների հաղթողներ ջութակահար Դիանա Ադամյանը և...
17:50 06/04/2021Կորեական պատկերասրահի այցելուներն իրենց «ներդրումն» են ունեցել JonOne-ի աշխատանքինԱմերիկացի գրաֆիտի նկարիչ JonOne-ի ստեղծագործությունը Սեուլում՝ ցուցադրության ժամանակ, մի զույգի կողմից վնասվել է: Նրանք կարծել են, որ աշխատանքի դիմաց դրված ներկերն ու վրձիններն այցելուների համար են:...
17:21 06/04/2021Վառնայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանըԲուլղարական Վառնա քաղաքում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանը: Նախագիծն իրականություն կդառնա «Ազնավուր» հիմնադրամի և ՀԲԸՄ Վառնայի համագործակցության արդյունքում։ Հուշագիրն արդեն ստորագրվել է և շուտով...
12:05 06/04/2021Օպերա-գալա համերգային ծրագրում կհնչեն արիաներ հայտնի օպերաներիցԱպրիլի 15-ին՝ ժամը 19։30-ին, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հրավիրում է «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահ՝ ներկա գտնվելու Օպերա-գալա hամերգին: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի փոխանցմամբ,...
12:58 05/04/2021ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ազատ Շերենցի ծննդյան օրն է«Կարող ես հրավիրել քեզ մոտ նկարահանվելու, մաքրամաքուր դերասան է, անկեղծ, անխառը... Շերենցի տեսակը մեր կինոյում չկա»։
11:47 05/04/2021Եվրախորհրդարանի պատգամավոր․ Ժողովրդի մշակութային ժառանգության վրա հարձակումը էթնիկ զտումների կանխամտածված ջանքերի մի մասն էՈչ մի հակամարտություն, ոչ այս մեկը, ոչ էլ որևէ այլ, չի կարող լուծվել մյուսի գոյությունը ժխտելով:

11:33 07/11/2015В Ереване завершается 8-й Фестиваль классической музыки «Возвращение»Сегодня, 7 ноября, в Доме камерной музыки имени Комитаса в Ереване состоится заключительный концерт 8-го Фестиваля классической музыки «Возвращение», посвященного 100-й годовщине Геноцида армян.
19:10 06/11/2015Глава МИД Армении призвал ЮНЕСКО защитить от уничтожения и присвоения Азербайджаном армянского культурного наследияМинистр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня выступил с речью на пленарном заседании 38-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже.
15:28 06/11/2015Полотно Пабло Пикассо «Певица кабаре» продана на аукционе Sotheby's за $67,5 млнПолотно испанского художника Пабло Пикассо «Певица кабаре» (La Gommeuse) продана на аукционе Sotheby's в Нью-Йорке за $67,5 млн.
21:06 05/11/2015Арам Талалян: Для меня большая честь участвовать в фестивале имени Хачатуряна в АрменииВ Доме-музее Арама Хачатуряна накануне в рамках 3-го Международного фестиваля имени Хачатуряна был проведен сольный концерт дуэта «Арс Лунга» (Арам Талалян (виолончель), Джульетта Варданян...
11:11 04/11/2015На международном фестивале «Московская осень» сегодня прозвучат произведения Жирайра Шахриманяна и Армана ГущянаНа 37-м Международном фестивале современной музыки «Московская осень» сегодня прозвучат произведения армянских авторов – Жирайра Шахриманяна и Армана Гущяна.
17:06 03/11/2015Президент НКР присутствовал на открытии выставки, посвященной памяти художника Самвела ГабриелянаПрезидент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня присутствовал на открытии выставки, посвященной памяти заслуженного художника НКР Самвела Габриеляна.
13:01 03/11/2015Индийская журналистка: Армения – сокровищница языческих храмов, церквей и лазурных озер«Я должна признаться: прежде чем я прилетела в Армению, я знала только две вещи об этой стране», – пишет журналистка Калпана Сундер.
21:28 02/11/2015«Эти парни становятся лучше»: The Rolling Stones запишет первый за 10 лет альбомБританская группа The Rolling Stones в апреле 2016 года начнет запись нового альбома, который станет первым для музыкантов за 10 лет.
11:44 02/11/2015В США скончался актер и бывший сенатор Фред ТомпсонАмериканский актер и бывший сенатор от Республиканской партии Фред Далтон Томпсон скончался в возрасте 73 лет в городе Нэшвилл (штат Теннесси).
10:15 31/10/2015Фестиваль имени Арама Хачатуряна в Ереване: состоится концерт солистов Молодежного оркестраВ концертном зале «Арам Хачатурян» в Ереване сегодня в рамках Третьего международного музыкального фестиваля имени Арама Хачатуряна состоится концерт солистов Государственного молодежного оркестра...
11:06 29/10/2015Фестиваль документального кино в Йиглаве: армянский режиссер Артавазд Пелешян удостоен премии за вклад в мировой кинематографАрмянский кинорежиссер-документалист, сценарист, актер, заслуженный деятель искусств Армянской ССР Артавазд Пелешян на проходящем в чешском городе Йиглава 19-м международном фестивале документального...
19:45 28/10/2015Андрей Битов со своим знаменитым эссе «Уроки Армении» стал лауреатом премии «Ясная Поляна»Литературная премия «Ясная Поляна» объявила имена лауреатов: триумфаторами стали Андрей Битов и Гузель Яхина.
18:29 28/10/2015Директор Института древних рукописей: В НКР уже до конца ноября откроется филиал «Матенадарана»В Нагорно-Карабахской Республике (НКР) до конца ноября будет открыт филиал Института древних рукописей Матенадаран имени св.
16:43 28/10/2015В Нью-Йоркском «Карнеги-холл» состоялся концерт под руководством дирижера Государственного молодежного оркестра АрменииХудожественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян накануне выступил с концертом на одном из самых престижных сцен в мире классической музыки –...
15:12 28/10/2015В Ереване стартует 7-й международный фестиваль анимационного кино и искусства комиксов «РеАнимания»При содействии министерства культуры РА и по инициативе ОО «Ереванский международный анимационный кинофестиваль РеАнимания» с 28-го октября по 3-е ноября в Ереване пройдет 7-й Ереванский...
20:43 27/10/2015Власти Украины запретили популярные российские сериалы «Бригада» и «Улицы разбитых фонарей»Власти Украины запретили показ в стране российского телесериала «Бригада» и еще несколько популярных фильмов и сериалов.
18:07 27/10/2015Директор «Матенадарана»: В Армении осуществляются работы по реставрации старинных рукописей большого форматаВ Ереване сегодня стартовала V Международная конференция «Лики памяти». До начала форума с журналистами встретился директор Института древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца Грачья...
15:18 26/10/2015В рамках Международного фестиваля имени А. Хачатуряна состоялся посвященный 95-летию Александра Арутюняна концертВ рамках 3-го Международного музыкального фестиваля имени Арама Хачатуряна 24 октября состоялся симфонический концерт, посвященный 95-летию известного армянского композитора Александра Арутюняна.
18:57 24/10/2015Министр культуры: Армения не жалеет средств для сохранения историко-культурного наследияСегодня премьер-министр РА Овик Абраамян принял участие в церемонии награждения «Европа-Ностра 2015», которая проходила в Зале фресок Национальной галереи Армении.
18:36 24/10/2015Ученые продолжают открывать новые удивительные страницы истории армян УкраиныИсследователями Давидом Давтяном и Андреем Красножоном опубликована интересная работа об армянских хачкарах и эпитафии средневекового Аккермана (Белгород-Днестровский), которая открывает новую...