19:28 20/01/2021Եթե Կոնդն էլ փչացնենք 2800-ամյա Երևանը կզկվի զբոսաշրջիկներին ներկայանալի լինելուց ․ Տիգրան ԳալստյանԵրևանի Կոնդ թաղամասում, առանց հնագիտական պեղումներ իրականացնելու ու ուսումնասիրելու ինչպե՞ս կարելի է ճարտարապետական նախագծի մրցույթ հայտարարել: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ մշակույթի...
10:25 20/01/2021Թրամփի վարչակազմը կառավարման վերջին ժամերի ընթացքում Թուրքիայի հետ պայմանագիր է ստորագրելԹրամփի վարչակազմը կառավարման վերջին ժամերի ընթացքում Թուրքիայի հետ պայմանագիր է ստորագրել՝ Թուրքիայի սահմաններում գտնվող մշակութային արժեքների վերաբերյալ: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։ ԱՄՆ...
09:07 20/01/2021Վիգեն Ստեփանյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա հունվարի 21-ինԴերասան, բեմադրիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն Ստեփանյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա հունվարի 21-ին, ժամը 18։00-20։00-ը` Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում: Վերջին հրաժեշտը` հունվարի...
19:25 19/01/2021Յոթ բացառիկ հայ արվեստագետներ կստանան Ֆինանսավորում՝ հայ մշակույթի սահմանները առաջ մղելու համարՅոթ բացառիկ հայ արվեստագետներ կստանան Ֆինանսավորման, մենթորության ու առաջխաղացման ռազմավարությունների փաթեթ հայ մշակույթի սահմանները առաջ մղելու համար։ Այս մասին տեղեկացնում է Հայկական Բարեգործական...
16:41 19/01/2021Վիգեն Ստեփանյանը անհաշտ էր բոլոր այն բացասական երևույթների նկատմամբ, որոնք արմատավորվել են մեր երկրում. ՄանուկյանՀայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը ցավակցագիր է հղել դերասան, բեմադրիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն Ստեփանյանի մահվան կապակցությամբ.
15:04 19/01/2021Վիգեն Ստեփանյանը ժողովրդի հիշողության մեջ ընդմիշտ կմնա որպես հրաշալի մտավորական, բեմական արվեստի նվիրյալԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ցավակցում է սիրելի արվեստագետ Վիգեն Ստեփանյանի հարազատներին, ընկերներին ու գործընկերներին: Հիշեցնենք, որ 68 տարեկանում այսօր կյանքից հեռացել է...
12:54 19/01/2021Մահացել է դերասան, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն ՍտեփանյանըԿյանքից հեռացել է դերասան, բեմադրիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն Ստեփանյանը: Լուրը հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը: Վիգեն Ստեփանյանը ծնվել էր 1952 թվականին Երևանում: 1969...
10:26 19/01/2021Նեապոլում հայտնաբերվել է Լեոնարդո դա Վինչիի գողացված նկարըԻտալիայում գտել են հանրահայտ նկարիչ Լեոնարդո դա Վինչիի «Աշխարհի փրկիչը» կտավը, որը գողացել էին մի քանի տարի առաջ: Այն ավելի հաճախ վերագրվում է իր ուսանողներին, այլ ոչ թե հենց նկարիչին: Այն գրվել է...
19:01 18/01/2021Կոլեկցիոներներն ու պատկերասրահի տերերը Մեծ Բրիտանիայից հանում են իրենց բազմամիլիոնանոց հավաքածուներըԿոլեկցիոներների և պատկերասրահների տերերի մի մասը Brexit- ի ուժի մեջ մտնելուց առաջ Մեծ Բրիտանիայից հանել են իրենց բազմամիլիոնանոց հավաքածուները: Մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, եվրոպական արվեստը,...
12:46 18/01/2021Թուրքերը ևս մեկ հին հայկական եկեղեցի են վաճառքի հանելԹուրքիայում շարունակում են քրիստոնեական եկեղեցիների ու մշակութային կոթողների վաճառքի կամ դրանց ախոռի վերածման քաղաքականությունն ու գործունեությունը: Նախորդ շաբաթ թուրքական առևտրային կայքերից մեկում...
11:17 18/01/2021Համերգ և հարգանքի տուրք՝ նվիրված Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակինՀունվարի 22-ին լրանում է մեծանուն հայ կոմպոզիտոր, դաշնակահար, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Պետական մրցանակների դափնեկիր Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակը: Կոմպոզիտորների միությունից հայտնում են, որ այդ առիթով,...
10:02 18/01/2021Եգիպտոսը հայտարարում է Կահիրեի մոտակայքում նոր խոշոր հնագիտական գտածոների մասինԵգիպտոսի իշխանությունները նոր գտածոներ են հայտնաբերել Կահիրեից հարավ գտնվող Սակկարայի տարածքի խոշոր նեկրոպոլում: The Guardian-ը, հղում անելով հնությունների նախարարությանը, գրում է, որ հնագիտական...
11:50 16/01/2021Հունվարի 16-ը «Բիթլզ»-ի համաշխարհային օրն էԱյսօր՝ հունվարի 16-ին, իսկական երաժշտասերների ականջակալներից հնչում է բոլոր ժամանակների և ժողովուրդների ամենահայտնի երաժշտական խմբերից մեկի՝ Լիվերպուլի լեգենդար քառյակի «Երեկ», «Դեղին սուզանավ», «Թող...
10:17 16/01/2021Այսօր եկեղեցին նշում է Պետրոս հայրապետի, Ս. Վլաս եպիսկոպոսի և Ս. Աբիսողոմ սարկավագի հիշատակության օրըՀայ առաքելական եկեղեցին այսօր նշում է Պետրոս հայրապետի, Ս. Վլաս եպիսկոպոսի և Ս. Աբիսողոմ սարկավագի հիշատակության օրը։ Արարատյան հայրապետական թեմից մանրամասնում են, որ Ալեքսանդրիայի Ս. Պետրոս...
17:58 15/01/2021Ռեժիսոր Պոն Ջուն Հոն կգլխավորի Վենետիկի կինոփառատոնի գլխավոր մրցույթի ժյուրինՀարավկորեացի ռեժիսոր, «Մակաբույծ » ֆիլմի համար Կաննի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին արժանացած Պոն Ջուն Հոն կգլխավորի Վենետիկի կինոփառատոնի հիմնական մրցույթի միջազգային ժյուրին: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս...
17:46 14/01/2021Շակիրան վաճառել է իր բոլոր երգերի իրավունքը«Յուրաքանչյուր երգ արտացոլումն է այն բանի, թե ով էի ես այն ժամանակ, երբ այն գրել եմ, բայց հենց որ երգը թողարկվում է, այն պատկանում է ոչ միայն ինձ, այլ նաև նրանց, ովքեր հավանում են այն»:
14:47 14/01/2021Գարեգին Բ․ Բաքուն թույլ չի տալիս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների մուտքը Արցախի օկուպացված տարածքներ․ եկեղեցիներն ու հուշարձանները սպառնալիքի տակ ենԱդրբեջանի կողմից վերահսկվող Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում գտնվող եկեղեցիներն ու պատմական հուշարձանները սպառնալիքի տակ են։ Այս մասին «Իզվեստիային» ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն: Նրա խոսքով,...
14:06 14/01/2021Նարինե Աբգարյան... ով իրեն լավ է զգում միայն ԲերդումԱյսօր գրող Նարինե Աբգարյանի ծննդյան օրն է:
11:40 13/01/2021Առնո Բաբաջանյան -100․ հոբելյանական տարվա մեկնարկՀայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայտարարում է բաբաջանյանական տարվա մեկնարկը՝ հունվարի 22-ին՝ կոմպոզիտորի ծննդյան օրը։ Տարվա առաջին համերգը նվիրվում է հայ Մեծ կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի...

15:19 28/04/2015Громкий литературный скандал в России: издатели возмущены запретом комикса «Маус» о Холокосте из-за свастики на обложкеВходящее в группу АСТ издательство Corpus опубликовало открытое письмо в защиту графического романа «Маус» – книги о трагедии Холокоста: накануне комикс был изъят из продажи в ряде магазинов Москвы.
18:30 27/04/2015В музее Израиля показали самую маленькую в мире БиблиюВ музее Израиля, расположенном в Иерусалиме, показали самую маленькую в мире Библию. Как передает «Лента.Ру» со ссылкой на BBC News, книга размером 0,04 квадратных миллиметра на 20 нанометров...
13:12 27/04/2015В Российском этнографическом музее откроется выставка «Мир армянской традиционной культуры»В Российском этнографическом музее (Санкт-Петербург) 28 апреля откроется выставка «Мир армянской традиционной культуры», посвященная культуре Армении.
11:45 27/04/2015Армению на международном конкурсе «Новая волна-2015» представит Григор КекчянАрмению на международном конкурсе молодых исполнителей популярной музыки «Новая волна-2015» будет представлять Григор Кекчян.
18:17 25/04/2015Серж Танкян: Армянская музыка имеет особый «вкус» меланхолииАрмянская музыка меланхоличная, поскольку на протяжении 600 лет формировалась «под игом» Османской империи.
22:11 24/04/2015Концерт Всемирного оркестра «24/04» – в Национальном академическом театре оперы и балета в ЕреванеВ Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна в Ереване проходит концерт созданного к 100-й годовщине Геноцида армян Всемирного оркестра «24/04» – «Возрождение». Прямую...
20:49 23/04/2015Посвященный годовщине Геноцида армян концерт System of a Down в Ереване собрал огромную публику вопреки проливному дождюПроходящий в Ереване концерт всемирно известной рок-группы System of a Down (SOAD) в рамках турне под названием «Wake up the souls Tour 2015», посвященный 100-й годовщине Геноцида армян в Османской...
18:37 23/04/2015Всемирный оркестр «24/04» проводит последние репетиции перед концертом в ЕреванеВсемирный оркестр «24/04», созданный к 100-й годовщине Геноцида армян, проводит последние репетиции перед концертом в Ереване.
16:01 21/04/2015Слова Давутоглу о «гуманитарном долге» Турции в отношении культурного наследия армян – ложь. Анализирует тюрколог М. Назарян«Речь идет больше об обвинительном заключении, нежели о послании с соболезнованиями. Давутоглу говорит о вещах, которые существуют только на бумаге и нисколько в турецкой действительно».
11:13 21/04/2015«Мудрость в руках народа». Выставка книг об армянской культуре откроется в Санкт-ПетербургеВыставка книг об армянской культуре откроется во вторник в Музее истории религии в Санкт-Петербурге.
12:02 20/04/2015Солист рок-группы System of a Down Серж Танкян представил в Москве фильм «1915»Всемирно известный рок-музыкант, вокалист группы System of a Down (SOAD) Серж Танкян приехал в Москву в рамках концертного тура своей группы.
19:36 17/04/2015Президент Армении принес бесценный дар Матенадарану – Красное Евангелие – и раскрыл секрет долголетия армянского народаПрезидент Армении Серж Саргсян и Католикос Всех армян Гарегин II сегодня приняли участие в открытии выставки «Спасенные летописи» и присутствовали на презентации фильма «Кемалийские погромы» в...
16:30 17/04/2015Скульптор Артак Амбарцумян воскресил хачкары, уничтоженные турками и азербайджанцами в Западной Армении и ДжугеВ Ереване 20 апреля состоится открытие выставки под открытым небом «Культурный геноцид: символика хачкаров», в рамках которой будут представлены копии утерянных и уничтоженных 12 хачкаров – работы...
10:02 17/04/2015В центре «Тумо» в Ереване открывается выставка, посвященная 100-й годовщине Геноцида армянВ центре креативных технологий «Тумо» в Ереване сегодня открывается выставка, посвященная 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
20:44 16/04/2015Министр культуры России В. Мединский обещал не «скрывать от народа» голливудский фильм «№44»Министр культуры России Владимир Мединский заявил, что возглавляемое им ведомство не собирается «скрывать от народа» голливудский фильм «Номер 44», который ранее был изъят из российского проката.
17:23 16/04/2015Президент Армении Серж Саргсян принял сына великого композитора Арама ХачатурянаПрезидент Армении Серж Саргсян сегодня принял сына великого композитора Арама Хачатуряна – Карена Хачатуряна.
20:15 15/04/2015Армен Джигарханян и Дмитрий Харатьян сыграют в спектакле «Суд идет!» о Геноциде армянВ Москве 19 апреля состоится премьера посвященного 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи спектакля «Суд идет!» в постановке Московского Армянского Театра.
17:44 15/04/2015Минкультуры России забраковало фильм «№44» с участием Тома Харди и Гари Олдмэна: недопустим в канун 70-летия ПобедыКрупный российский кинодистрибутор – компания «Централ Партнершип» отозвала из министерства культуры России заявку на получение прокатного удостоверения для фильма «№44» («Номер 44») с участием таких...
17:15 15/04/2015Концерт SOAD в Лионе: Серж Танкян поблагодарил Францию за справедливую позицию по Геноциду армянВсемирно известная рок-группа System of a Down (SOAD) в рамках турне под названием «Wake up the souls Tour 2015», посвященного 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи, 14 апреля выступила...
09:50 15/04/2015Примадонна российской эстрады Алла Пугачева отмечает сегодня 66-й день рожденияСоветская и российская эстрадная певица, продюсер, композитор, народная артистка СССР Алла Борисовна Пугачева сегодня, 15 апреля, отмечает день рождения – ей исполняется 66 лет.