17:39 26/01/2021Պոմպեյի պատմությունը նոր արտեֆակտներովՎերջին տասնամյակների ընթացքում Պոմպեյի հնագիտական պարկը միայն երբեմն և կարճ ժամանակով է բացել իր դռները այցելուների առջև: Եվրանյուզը գրում է, որ այսօր նրանք կրկին հնարավորություն ունեն տեսնելու եզակի...
12:29 26/01/2021Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են մնացել մեծամասամբ հայոց պատմության և մշակույթի առնվազն 1456 նշանավոր անշարժ հուշարձաններԱրցախի ՄԻՊ-ը հրապարակել է զեկույց հայկական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի վերաբերյալ
11:22 25/01/2021Մարիինյան թատրոնի մասնագետները տեսագրում են Բեթհովենի սիմֆոնիաները՝ Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբՆվագախումբն այս օրերին Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ ձայնագրության համար կատարում է հանճարեղ կոմպոզիտորի Թիվ 1, Թիվ 2 և Թիվ 5 սիմֆոնիաները:
19:36 23/01/2021Մանեի՝ 20 րոպեում ստեղծած կտավն աճուրդում կվաճառվի ավելի քան 200 հազար եվրոյովՖրանսիացի նկարիչ Էդուարդ Մանեի աշխատանքներից մեկը, որը նախկինում երբեք չի ցուցադրվել, փետրվարի 26-ին ներկայացվելու է Փարիզում կայանալիք աճուրդում։ Լուրը հայտնում է kulturomania.ru-ն՝ հղում անելով The...
16:11 23/01/2021Թուրքը հաղթեց, քանի որ հայերեն խոսելով բաժանեց մեզ սևերի ու սպիտակների. Ռուբեն Հովհաննիսյան«Մենք պետք է հասարակության ուշադրությունը բևեռենք այն խնդիրների վրա, որոնք իշխանություն կոչվածը փորձում է բթացնել ու թաքցնել»,- այսօր երկրի առաջ ծառացած խնդիրների քննարկման ժամանակ ասաց մշակութային...
15:49 23/01/2021Եղել են դրվագներ, որ մի քանի անգամ ենք նկարահանել, և ես ամեն անգամ էլ արտասվել եմ. Արշալույս ՀարությունյանՀունվարի 28-ին տեղի կունենա «Հարսանիք թիկունքում» ներկայացման հիման վրա նկարահանած համանուն ֆիլմի երևանյան առաջին ցուցադրությունը: Ֆիլմի պրեմիերան նախատեսված էր դեռ նախորդ տարի՝ ապրիլի 2-ին.
09:25 23/01/2021Սիմֆոնիկ նվագախումբն աշխարհին է ներկայացնում հայկական երաժշտարվեստըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այս օրերին 15-ամյա հոբելյանի առթիվ շնորհավորանքներ է ստանում աշխարհի տարբեր ծայրերից։ Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբի մամուլի...
09:11 23/01/2021«Առնո Բաբաջանյան․ Սիրո դար» ֆիլմի պրեմիերան այսօր՝ ռուսական Առաջին ալիքովՄեծանուն կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակի առթիվ՝ ռեժիսոր Վագա Վարդանյանի «Առնո Բաբաջանյան․ Սիրո դար» խաղարկային վավերագրական ֆիլմը, որը նկարահանվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական...
18:12 22/01/2021Ժամանակը վաղուց է տվել Առնո Բաբաջանյանի գնահատականը, և ինքը՝ ժողովուրդն է արժևորել նրա վաստակըԱռնո Բաբաջանյան-100
16:58 22/01/2021Սերժ Ավետիքյանը հիշեց՝ այն ժամանակ «Ցեկա»-ի, իսկ այսօրվա ԱԺ շենքին հոգեբուժարան էին ասում«Ես չգիտեմ՝ փոխվե՞լ է այդ շենքն այսօր, բայց գիտեմ, որ մենք ենք ընտրում խենթերին»:
16:06 22/01/2021Սերժ Ավետիքյան. Իմ գործն իրենց ճշմարտություն նվիրելն էՖրանսահայ ռեժիսորի նոր՝ «Վերադարձ Սոլոզ» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան կկայանա Հայաստանում:
10:41 22/01/2021ՀՊԿՆ-ին հատկացված նոր Yamaha երաժշտական գործիքների համերգ-շնորհանդեսԵլույթ կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և ճապոնացի դաշնակահար Ականե Սակային:
20:40 21/01/2021Բաքուն արշավ է իրականացնում Արցախում քրիստոնեական ժառանգությունը «հայաթափելու» ուղղությամբ․ «Նեզավիսիմայա գազետա»Բաքուն, չնայած Ալիևի դեկտեմբերյան հավաստիացումներին՝ առ այն, որ ապահովելու է հավատացյալների մուտքը Արցախի եկեղեցիներ, այժմ հետևողականորեն քարոզում է «հայաթափել» քրիստոնեական ժառանգությունը Արցախի...
19:17 21/01/2021«Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային փառատոնի արդյունքները2021 թ. հունվարի 9-20-ը տեղի է ունեցել «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի 16-րդ միջազգային փառատոնը՝ առցանց ձևաչափով, նվիրված Արցախի և Հայաստանի բոլոր երեխաներին, որպես նոր Հույսի և Խաղաղության...
14:45 21/01/2021Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան օրն էԱյսօր մեծանուն հայ կոմպոզիտոր, դաշնակահար, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան օրն է՝ 100- ամյակը: Սակայն սովորաբար ծննդյան օրը նշվել է հունվարի 22-ին: Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան օրը...
10:56 21/01/2021Արամ Ա կաթողիկոս․ Մենք պէտք ունինք նո՛ր շունչի ու նո՛ր տեսիլքի՝ ներկայ աշխարհին մէջ մեր ներկայութիւնը վերահաստատելու համարՄեծի Տանն Կիլիկո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Հերիք է այլևս անցեալո՛վ միայն հպարտանանք. հերիք է այլևս անցեալէն մեր ժառանգած արժէքները ու սէմպոլները դրամագլուխի վերածած...
09:08 21/01/2021Արամ Շահբազյանի «Տատը» ֆիլմն ընդգրկվել է Դուբլինի միջազգային կինոփառատոնումՌեժիսոր Արամ Շահբազյանի «Տատը» կարճամետրաժ ֆիլմն ընդգրկվել է Դուբլինի 2021թ․ միջազգային կինոփառատոնում։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, որի կողմից ֆիլմը ստացել է ֆինանսական...
20:00 20/01/2021ԱՄՆ-ի և Մեքսիկայի սահմանի վարդագույն ճոճանակը ճանաչվել է «Տարվա դիզայն»«Ակնհայտ է, որ մենք չպետք է պատեր կառուցենք, այլ կամուրջներ է պետք կառուցել»:

18:46 31/03/2007BEST ACTORS RECEIVE ARTAVAZD AWARDAnnual awards “Artavazd” were handed to the actors of theater yesterday on the International Day of Theater.
17:27 31/03/2007RENOWNED HUMORISTS CRITICIZE LOW TASTE PROGRAMS ON TV“I am grateful to our authorities and humorists who provide a lot of materials with their deeds and behavior,” Aramais Sahakyan, a humorist, told a news conference today.
20:59 30/03/2007RELIGIOUS HEADS GUIDED BY UNWRITTEN LAWSHakob Chakryan, expert in Turkish studies, had visited St. Cross Church of Aghtamar Island before the restoration. “It had no door, the sacristy was totally destroyed… There were sculptures from old...
20:03 28/03/2007EMIERE OF “SCREAMERS” IN ARMENIA ON APRIL 17Carla Karapetyan’s film “Screamers” will be shown in Armenia from April 17-24. Liana Sedrakyan, program coordinator of Deem Communications, said the film will be shown in Moscow Theater and in...
17:32 28/03/2007ARMENIAN DELEGATION ARRIVES IN VANThe Armenian delegation, headed by Deputy Culture and Youth Affairs Minister Gagik Giurjyan, arrived in Van late yesterday to take part in the inauguration ceremony of St.
17:25 24/03/2007EXHIBITION OPENS DEDICATED TO ANNUNCIATION DAYToday Araratian diocese opened the personal exhibition of Lilit Khalatyan, a 14-year old girl. The exhibition opened with the blessings of Navasard Archbishop Kchoyan. It is dedicated to St. Mary...
17:21 24/03/2007ARMENIAN APOSTOLIC CHURCH TO RESTORE ST. CROSS CHURCH IN RUSSIAThe Armenian Apostolic Church has launched restoration of St. Cross Church in Doni Rostov, Russia. Starting March 20, the municipal authorities have sanctioned the construction. Dating back to 18th...
18:34 23/03/2007RESEARCH CENTER HEAD WELCOMES STATE PROTECTION OF MONUMENTS“This document has exclusive significance for the preservation of our national values,” Hakob Simonyan, head of research scientific center of historical-cultural heritage, said speaking about the...
18:50 22/03/2007SIX MEMBER DELEGATION TO LEAVE FOR TURKEYThe composition of the delegation to leave for the opening ceremony of St. Cross Church in Turkey is clear, Gayane Durgaryan, public relations officer of the ministry of culture and youth affairs,...
20:06 21/03/2007DEPUTY MINISTER TO TAKE PART IN OPENING OF CHURCH“Armenia will officially participate in the opening of the church on Aghtamar,” Vartan Oskanyan, Armenian foreign minister, told reporters today.
19:10 17/03/2007CHARLES AZNAVOUR TAKEN TO HOSPITALAccording to Parisien newspaper, renowned French Armenian singer Charles Aznavour is taken to hospital, Arminfo reports.
19:08 15/03/2007STATE DECIDES TO ALIENATE SEVERAL MONUMENTSOur oligarchs can even buy churches because some of them are subject for alienation. Today the government approved the list of monuments which are not subject for alienation. Out of 24 132 monument,...
17:30 10/03/2007“WELCOME TO KARABAGH”Armenia has always been rich in history, talented children, cultural monuments… How rich it will remain, depends on that how much we recognize our country and how much we master what we have.
15:02 10/03/2007“SOCIETY IS LIKE AN OUT-OF-TUNE PIANO”‘There is not a unity in the cultural field. Mass hypnosis rules. If you could not sing, keep silent, and today who cannot keep silent, sings”, Daniel Yerazhisht (musician) expressed such an opinion...
19:28 21/02/2007ARMENIAN MONUMENTS NEED SPECIAL ATTENTION“We are acceptable to the world as much as we are the owners of our cultural values,” Samvel Karapetyan, responsible of a public organization on “Study of Armenian architecture,” told at Friday Club.
19:53 17/02/2007CATHOLICOS LEAVES FOR FRANCE AND INDIACatholicos of All Armenians, Garegin B, will take part in the first meeting of diocese representative bodies in Paris to be held within the framework of Armenia’s days in France.
18:31 17/02/2007WE HAVE PAINTING ART BUT WE NO PAINTING MARKET, RECTOR SAYS“For the painting market to establish, the state should be established first,” Aram Isabekyan, rector of Art Academy, told reporters at Friday Club on February 17.
20:11 01/02/2007TOURISM TO DEVELOP IN ARMENIA ON STATE LEVELArmenia will try to develop tourism in a government project. The government approved state program on tourism development today. Ara Petrossyan, deputy minister of trade and economic development,...
20:26 15/01/2007ARMENIAN CULTURE MINISTER MAY VISIT TURKEY“I am sure Hasmik Poghosyan will be invited to the opening of Aghtamar Church,” Kaan Soiak, Turkish businessman, told a press conference today.
19:30 12/01/2007ARARAT DIOCESE OF APOSTOLIC CHURCH ORGANIZES LOVE CONTESTArarat Diocese of the Armenian Apostolic church organizes a contest dedicated to the Days of St. Sargis, the sponsor of youth and love. Write your love story in 2 pages and send it to www.qahana.am...