17:39 26/01/2021Պոմպեյի պատմությունը նոր արտեֆակտներովՎերջին տասնամյակների ընթացքում Պոմպեյի հնագիտական պարկը միայն երբեմն և կարճ ժամանակով է բացել իր դռները այցելուների առջև: Եվրանյուզը գրում է, որ այսօր նրանք կրկին հնարավորություն ունեն տեսնելու եզակի...
12:29 26/01/2021Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են մնացել մեծամասամբ հայոց պատմության և մշակույթի առնվազն 1456 նշանավոր անշարժ հուշարձաններԱրցախի ՄԻՊ-ը հրապարակել է զեկույց հայկական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի վերաբերյալ
11:22 25/01/2021Մարիինյան թատրոնի մասնագետները տեսագրում են Բեթհովենի սիմֆոնիաները՝ Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբՆվագախումբն այս օրերին Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ ձայնագրության համար կատարում է հանճարեղ կոմպոզիտորի Թիվ 1, Թիվ 2 և Թիվ 5 սիմֆոնիաները:
19:36 23/01/2021Մանեի՝ 20 րոպեում ստեղծած կտավն աճուրդում կվաճառվի ավելի քան 200 հազար եվրոյովՖրանսիացի նկարիչ Էդուարդ Մանեի աշխատանքներից մեկը, որը նախկինում երբեք չի ցուցադրվել, փետրվարի 26-ին ներկայացվելու է Փարիզում կայանալիք աճուրդում։ Լուրը հայտնում է kulturomania.ru-ն՝ հղում անելով The...
16:11 23/01/2021Թուրքը հաղթեց, քանի որ հայերեն խոսելով բաժանեց մեզ սևերի ու սպիտակների. Ռուբեն Հովհաննիսյան«Մենք պետք է հասարակության ուշադրությունը բևեռենք այն խնդիրների վրա, որոնք իշխանություն կոչվածը փորձում է բթացնել ու թաքցնել»,- այսօր երկրի առաջ ծառացած խնդիրների քննարկման ժամանակ ասաց մշակութային...
15:49 23/01/2021Եղել են դրվագներ, որ մի քանի անգամ ենք նկարահանել, և ես ամեն անգամ էլ արտասվել եմ. Արշալույս ՀարությունյանՀունվարի 28-ին տեղի կունենա «Հարսանիք թիկունքում» ներկայացման հիման վրա նկարահանած համանուն ֆիլմի երևանյան առաջին ցուցադրությունը: Ֆիլմի պրեմիերան նախատեսված էր դեռ նախորդ տարի՝ ապրիլի 2-ին.
09:25 23/01/2021Սիմֆոնիկ նվագախումբն աշխարհին է ներկայացնում հայկական երաժշտարվեստըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այս օրերին 15-ամյա հոբելյանի առթիվ շնորհավորանքներ է ստանում աշխարհի տարբեր ծայրերից։ Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբի մամուլի...
09:11 23/01/2021«Առնո Բաբաջանյան․ Սիրո դար» ֆիլմի պրեմիերան այսօր՝ ռուսական Առաջին ալիքովՄեծանուն կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակի առթիվ՝ ռեժիսոր Վագա Վարդանյանի «Առնո Բաբաջանյան․ Սիրո դար» խաղարկային վավերագրական ֆիլմը, որը նկարահանվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական...
18:12 22/01/2021Ժամանակը վաղուց է տվել Առնո Բաբաջանյանի գնահատականը, և ինքը՝ ժողովուրդն է արժևորել նրա վաստակըԱռնո Բաբաջանյան-100
16:58 22/01/2021Սերժ Ավետիքյանը հիշեց՝ այն ժամանակ «Ցեկա»-ի, իսկ այսօրվա ԱԺ շենքին հոգեբուժարան էին ասում«Ես չգիտեմ՝ փոխվե՞լ է այդ շենքն այսօր, բայց գիտեմ, որ մենք ենք ընտրում խենթերին»:
16:06 22/01/2021Սերժ Ավետիքյան. Իմ գործն իրենց ճշմարտություն նվիրելն էՖրանսահայ ռեժիսորի նոր՝ «Վերադարձ Սոլոզ» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան կկայանա Հայաստանում:
10:41 22/01/2021ՀՊԿՆ-ին հատկացված նոր Yamaha երաժշտական գործիքների համերգ-շնորհանդեսԵլույթ կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և ճապոնացի դաշնակահար Ականե Սակային:
20:40 21/01/2021Բաքուն արշավ է իրականացնում Արցախում քրիստոնեական ժառանգությունը «հայաթափելու» ուղղությամբ․ «Նեզավիսիմայա գազետա»Բաքուն, չնայած Ալիևի դեկտեմբերյան հավաստիացումներին՝ առ այն, որ ապահովելու է հավատացյալների մուտքը Արցախի եկեղեցիներ, այժմ հետևողականորեն քարոզում է «հայաթափել» քրիստոնեական ժառանգությունը Արցախի...
19:17 21/01/2021«Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային փառատոնի արդյունքները2021 թ. հունվարի 9-20-ը տեղի է ունեցել «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի 16-րդ միջազգային փառատոնը՝ առցանց ձևաչափով, նվիրված Արցախի և Հայաստանի բոլոր երեխաներին, որպես նոր Հույսի և Խաղաղության...
14:45 21/01/2021Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան օրն էԱյսօր մեծանուն հայ կոմպոզիտոր, դաշնակահար, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան օրն է՝ 100- ամյակը: Սակայն սովորաբար ծննդյան օրը նշվել է հունվարի 22-ին: Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան օրը...
10:56 21/01/2021Արամ Ա կաթողիկոս․ Մենք պէտք ունինք նո՛ր շունչի ու նո՛ր տեսիլքի՝ ներկայ աշխարհին մէջ մեր ներկայութիւնը վերահաստատելու համարՄեծի Տանն Կիլիկո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Հերիք է այլևս անցեալո՛վ միայն հպարտանանք. հերիք է այլևս անցեալէն մեր ժառանգած արժէքները ու սէմպոլները դրամագլուխի վերածած...
09:08 21/01/2021Արամ Շահբազյանի «Տատը» ֆիլմն ընդգրկվել է Դուբլինի միջազգային կինոփառատոնումՌեժիսոր Արամ Շահբազյանի «Տատը» կարճամետրաժ ֆիլմն ընդգրկվել է Դուբլինի 2021թ․ միջազգային կինոփառատոնում։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, որի կողմից ֆիլմը ստացել է ֆինանսական...
20:00 20/01/2021ԱՄՆ-ի և Մեքսիկայի սահմանի վարդագույն ճոճանակը ճանաչվել է «Տարվա դիզայն»«Ակնհայտ է, որ մենք չպետք է պատեր կառուցենք, այլ կամուրջներ է պետք կառուցել»:

11:07 12/05/2015«Многослойный, богатый, глубокий проект». Р.Аревшатян об экспозиции армянского павильона на Венецианской биенналеНа 56-ой Венецианской биеннале, в которой принимают участие 53 страны, национальный павильон Армении удостоился главного приза – «Золотого льва».
10:31 12/05/2015Золотой баритон России Дмитрий Хворостовский и дирижер Константин Орбелян представят в Ереване программу «Песни военных лет»В Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна в Ереване в рамках международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» состоится концерт «Песни военных лет». Об этом...
14:22 11/05/2015«Евровидение-2015»: группа «Genealogy» проведет первую репетицию в ВенеГруппа «Genealogy» и армянская делегация вылетели в Вену для участия в международном песенном конкурсе «Евровидение-2015».
13:19 11/05/2015Генеральная Ассамблея Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов в 2016 году будет проведена в АрменииВ Италии 8 мая состоялась Генеральная Ассамблея Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов.
19:33 07/05/2015В московских магазинах распроданы все книги о балерине Майе ПлисецкойВ московских книжных магазинах раскуплены книги и мемуары, посвященные великой балерине Майе Плисецкой.
17:47 06/05/2015Известно имя нового директора Национального исторического музея АрменииСегодня, 6 мая, прошел конкурс на замещение вакантной должности директора Национального исторического музея Армении.
14:37 06/05/2015Обнародован состав армянского национального жюри конкурса «Евровидение - 2015»Обнародован состав армянского национального жюри международного песенного конкурса «Евровидение - 2015».
12:42 06/05/2015Скандал в Турции: реставраторы серьезно повредили античные мозаики музея города АнтакьяСреди поврежденных мозаик есть всемирно известные изображения Нарцисса и жертвоприношения Исаака.
11:46 06/05/2015Актеру театра и кино Владимиру Этушу сегодня исполняется 93 годаСегодня, 6 мая, исполняется 93 года советскому и российскому актеру театра и кино, Народному артисту СССР, участнику Великой Отечественной войны Владимиру Этушу.
20:00 05/05/2015В Калифорнийском университете Беркли преподаватели обнаружили тайник с письмами Марка ТвенаТайник с письмами великого американского писателя Марка Твена обнаружили преподаватели Калифорнийского университета в Беркли.
14:00 05/05/2015У Национального исторического музея Армении будет новый директорВ среду, 6 мая, пройдет конкурс на замещение вакантной должности директора Национального исторического музея Армении.
18:49 04/05/2015В настоящее время снимаются 18 посвященных теме Геноцида армян фильмов, но ни один не готовится по заказуВ настоящее время снимаются 18 посвященных теме Геноцида армян фильмов – 12 документальных, 5 художественных, 1 анимационный.
18:02 04/05/2015Открытие павильона Армении на 56-й Венецианской биеннале состоится завтраОфициальное открытие павильона Армении на 56-й Венецианской биеннале состоится завтра, 5 мая. Об этом сообщила сегодня на пресс-конференции министр культуры РА Асмик Погосян. В этом году павильон...
14:43 04/05/2015Президент Армении выразил соболезнования в связи с кончиной Майи ПлисецкойПрезидент Армении Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования композитору, народному артисту СССР Родиону Щедрину в связи с кончиной его супруги – балерины Майи Плисецкой.
14:15 04/05/2015В США скончалась актриса из телесериала «Звездный путь»В США скончалась актриса из научно-фантастического телесериала «Звездный путь» Грэйс Ли Уитни (Grace Lee Whitney).
10:45 04/05/2015Прощание с М.Плисецкой пройдет в Германии, а ее прах развеют над РоссиейВыдающаяся балерина, прима Большого театра Майя Плисецкая, скончавшаяся 2 мая в Германии, распорядилась кремировать свое тело и развеять прах над Россией вместе с прахом ее мужа, композитора Родиона...
17:52 29/04/2015«Женгялов хац» как визитная карточка Арцаха. Президент НКР посетил крупный кулинарный фестивальПрезидент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян присутствовал сегодня в селе Цахкашат Аскеранского района НКР на фестивале женгялов хаца.
16:22 29/04/2015Министр культуры Армении: Музей-заповедник «Мецамор» нуждается в ремонте и новой экспозицииЗдание музея-заповедника «Мецамор» нуждается в ремонте, актуален также вопрос создания новой экспозиции.
11:15 29/04/2015Армению на конкурсе «Детская Новая волна – 2015» представит Мери КочарянСтали известны имена финалистов Международного конкурса «Детская Новая волна – 2015», которые представят Армению и Россию в Артеке с 11 по 13 августа.
18:19 28/04/2015Подозреваемые в нападении на российского режиссера Никиту Михалкова пока не задержаныНеизвестные разбили окна в студии Никиты Михалкова «Три Тэ» в центре Москвы, по данному факту проводится проверка, принимаются процессуальные решения, однако подозреваемые пока не задержаны.