16:31 01/02/2021Հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Կենսունակ ժառանգություն» պարբերականումԼույս է տեսել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող Հարավարևելյան Եվրոպայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության տարածաշրջանային կենտրոնի (Սոֆիայի կենտրոն) 2021 թ.
15:25 01/02/2021Արմատներով արցախցի, միջազգային համբավ ունեցող դաշնակահարը ելույթ կունենա ԵրևանումՀամերգը կկայան փետրվարի 4-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Նա առաջին անգամ ելույթ կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
14:19 01/02/2021Մեկ «Բայրաքթար»-ի համար ծախսվում է այնքան, ինչքան մեր գիտությանը հատկացվել է 10 տարում. Ռադիկ Մարտիրոսյան«Մեկ «Բայրաքթար»-ի ստեղծման համար ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 270 մլն դոլար, որը մեր գիտությանը հատկացված միջոցներն են 10 տարվա ընթացքում»,- «Գիտությունը` որպես անվտանգության և զարգացման հենարան»...
10:12 01/02/2021«Երաժշտական շաբաթ կոնսերվատորիայում»Փետրվարի 2-8-ը Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում կկայանա «Երաժշտական շաբաթ կոնսերվատորիայում» առաջին փառատոնը։ Փառատոնը կմեկնարկի Կայթ խմբի մենահամերգով։ կոնսերվատորիայի...
09:48 01/02/2021Համլետ Պետրոսյանի պատասխանը՝ Բաքվի հերթական զրպարտությանըՏիգրանակերտի պեղումներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավարի պատասխանը Բաքվի հերթական զրպարտությանը։
09:00 30/01/2021Այս ֆիլմաշարերը ցույց տվեցին, որ հայ հանդիսատեսն ունի արժեքների վերաիմաստավորման ցանկություն.Հայկ ԿբեյանՀայկ Կբեյան՝ հայ դասականների «գրիչը» մեր օրեր տեղափոխողը
14:15 29/01/2021Սուրբ Սարգիս տոնի առթիվ Թբիլիսիի «Սուրբ Գևորգ» առաջնորդանիստ եկեղեցում տեղի կունենա նախատոնական պատարագՍուրբ Սարգիս զորավարը ամենասիրված սրբերից մեկն է: Նա իր որդու՝ Մարտիրոսի և 14 զինվորների հետ միասին քրիստոնեական հավատքի խոշտանգումների է ենթարկվել:
12:31 29/01/2021Արման Նշանյանի «Սողոմոնի երգերը» ֆիլմը՝ «Օսկար» -ի «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգի երկար ցուցակումՕսկար» ամենամյա 93-րդ մրցանակաբաշխության «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգի երկար ցուցակում է նաև Հայաստանի կողմից կներկայացվի ռեժիսոր Արման Նշանյանի «Սողոմոնի երգերը» լիամետրաժ խաղարկային...
12:20 29/01/202187 տարեկան հասակում մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Վասիլի Լանովոյը87 տարեկան հասակում մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Վասիլի Լանովոյը։ Ուկրաինացի գյուղացիների որդին դպրոցն ավարտել էր ոսկե մեդալով և ընդունվել Մոսկվայի պետական համալսարանի լրագրության ֆակուլտետ,...
11:48 29/01/2021«Վրացիների մի մասը անձնուրաց պնդում է, որ Գարեջին պատկանում է Ադրբեջանին. ի՞նչ կարելի է անել այս սարսափելի վարակի դեմ»« Ինչ է լինելու այս վտանգավոր վարակի հետ»,- այս մասին «Վրացական երազանք» կուսակցության քաղխորհրդի փոխնախագահ Վասիլ Մաղլափերիձեն գրել է իր ֆեյսբուքում՝ ընդգծելով, որ նկատի ունի այն վրացիներին, որոնք...
11:07 29/01/202193 արտասահմանյան ֆիլմ հավականում է արժանանալ «Օսկարի»«Օսկար» մրցանակաբաշխության «Լավագույն արտասահմանյան գեղարվեստական ֆիլմ» անվանակագրի երկար ցուցակում ընդգրկված է 93 ժապավեն 93 երկրից։ kulturomania.ru-ն գրում է, որ Լեսոտոյից, Սուրինամից ու Սուդանից...
09:20 29/01/2021Բարեգործական համերգ՝ պատերազմի մասնակից Արսեն Յավրույանի համարՓետրվարի 1-ին ժամը 19:00-ին «ՈւՖԱՌ ընտանիքը» Երևանի Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում հրավիրում է ներկա գտնվելու մեր շրջանավարտ Արսեն Յավրույանի համար կազմակերպվող բարեգործական...
20:07 28/01/2021Տեղի կունենա «Աշխարհը տեսախցիկով» միջազգային ֆոտոնախագծի երևանյան ցուցահանդեսը2021թ.-ի հունվարի 30-ին, ժամը 17:00-ին Երևանի մանկապատանեկան ստեղծագործության քաղաքային կենտրոնում տեղի կունենա «Աշխարհը տեսախցիկով» միջազգային ֆոտոնախագծի երևանյան ցուցահանդեսը: Այս մասին...
12:16 28/01/2021Կաննի կինոփառատոնը տեղափոխվեց հուլիս ամիսԿաննի կինոփառատոնը, որը պետք է տեղի ունենար մայիսին, հետաձգվել է այս տարվա հուլիսի 6-17-ը: Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, հայտարարել են կինոփառատոնի կազմակերպիչները: «Կաննի միջազգային կինոփառատոնը, որն...
09:11 28/01/2021«ՄԻՆՉԵՒ…»՝ զինվոր-արվեստագետների աշխատանքների ցուցահանդեսՑուցահանդեսը կբացվի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում։
15:12 27/01/2021Փետրվարի 2-ին կմեկնարկի «Ֆրանսիական ֆիլմերի իմ փառատոն»-ըԱյն հայ կինոսերներին կներկայացնի երիտասարդ ֆրանկոֆոն կինոռեժիսորների աշխատանքները
10:37 27/01/2021Տիգրան Մանսուրյանի ծննդյան օրն էՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանն ասում է՝ իր համար երկու սրբություն գոյություն ունի՝ Հայաստան երկիրն իր տարածքով և նրա վրա իշխող հայոց լեզուն:
09:07 27/01/2021«ԵԼ»-ը Նյու Յորքի հեղինակավոր փառատոնում արժանացել է լավագույն պարային ֆիլմ մրցանակի«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի աջակցությամբ նկարահանված «ԵԼ» պարային ֆիլմը Նյու Յորքի հեղինակավոր Hollywood International Golden Age փառատոնում արժանացել է Լավագույն պարային ֆիլմ...
18:16 26/01/2021Ողջ աշխարհի մարդկանց կողմից նկարահանված ֆիլմը կներկայացվի Սանդենս կինոփառատոնում«Կյանքը մեկ օրում»

09:25 20/05/2015Представляющая Армению группа Genealogy вышла в финал «Евровидения-2015»Представляющая Армению группа Genealogy вышла в финал песенного конкурса «Евровидение-2015», первый полуфинал которого состоялся в Вене поздно вечером во вторник.
18:40 19/05/2015Названы обладательницы самых культовых ног всех временАктриса Мэрилин Монро признана обладательницей самых культовых ног в истории. Об этом сообщает Metro со ссылкой на результаты опроса, проведенного брендом Wilkinson Sword. Как передает «Лента.Ру», за...
16:03 19/05/2015Литературное открытие века: В книге XVI века нашли прижизненный портрет ШекспираВ 400-летней книге по ботанике нашли единственный известный портрет Уильяма Шекспира, сделанный при его жизни.
15:33 19/05/2015Актер Аль Пачино принес извинения за пение в фильме «Второй шанс»Актер Аль Пачино принес извинения за пение в комедийной драме «Второй шанс» (Danny Collins), премьера которой состоялась в марте 2015 года.
11:31 19/05/2015Картина Айвазовского станет главным лотом торгов Christie's в Лондоне 1 июняКартина Ивана Айвазовского «Американское судно у скалы Гибралтара» станет главным лотом торгов Christie's в Лондоне 1 июня.
09:51 19/05/2015Первый полуфинал «Евровидения-2015» пройдет в Вене: представляющая Армению группа Genealogy выступит под вторым номеромПервый полуфинал песенного конкурса «Евровидение-2015», на котором выступит представляющая Армению группа Genealogy, пройдет в столице Австрии во вторник вечером.
12:48 18/05/2015Нагорно-Карабахская Республика присоединилась к международной акции «Ночь музеев»В Нагорно-Карабахской Республике 15 учреждений культуры присоединились к Международной акции «Ночь музеев» и продлили свою работу до полуночи.
11:33 18/05/2015Г.Саакян: В биографиях государств и народов музеи играют значительную роль, сплетая прошлое и настоящее, наводя мосты в будущееПредседатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян направил поздравительное послание в связи с отмечаемым сегодня, 18 мая, Международным днем музеев.
10:41 18/05/2015Вышел первый трейлер фильма «Стив Джобс»В Интернете появился первый официальный трейлер фильма «Стив Джобс» с Майклом Фассбендером в главной роли.
10:31 18/05/2015Участники «Евровидения-2015» прошли по красной дорожке у Венской ратушиСорок делегаций с национальными флагами прошли в воскресенье вечером по красной дорожке у Венской ратуши, знаменуя официальное начало 60-го песенного конкурса «Евровидение», который пройдет в...
19:02 16/05/2015Министр культуры Армении: Новый собственник дома Уильяма Сарояна во Фрезно обещал сохранить его как музейНовый собственник дома великого писателя Уильяма Сарояна во Фрезно обещал сохранить его в качестве музея.
17:04 16/05/2015«Надежда есть всегда». Министр культуры Армении о перспективах строительства зданий для театров пантомимы и «Амазгаин»Культурная инфраструктура советских времен является одной из самых болезненных проблем для министерства культуры Армении: хотя вопросу уделяется особое внимание, однако решить его в условиях скудного...
12:18 16/05/2015Асмик Погосян назвала основные достижения Армении в сфере культуры в 2015 годуОдним из важнейших достижений 2015 года является открытие в ереванском парке имени Комитаса музея-института Комитаса.
12:04 16/05/2015Армения участвует в Тегеранской книжной ярмаркеВ столице Ирана 6-16 мая проходит Тегеранская международная книжная выставка-ярмарка. По словам организаторов мероприятия, в нем принимают участие более 2,8 тыс. зарубежных издательских домов из 65...
10:31 16/05/2015Традиционная акция «Ночь музеев» пройдет в АрменииВ Армении сегодня пройдет «Ночь музеев» или «Ночь в музее» – ежегодная акция, посвященная Международному дню музеев, отмечаемому 18 мая.
21:00 14/05/2015Боевики «Исламского государства» продолжают варварский поход: угроза уничтожения очередным объектам Всемирного наследия ЮНЕСКОБоевики экстремистской группировки «Исламское государство» (ИГ) подошли к античному городу Пальмира в Сирии.
13:00 14/05/2015«Нас ждут новые победы». Овик Абраамян о присуждении «Золотого льва» Венецианской биеннале АрменииПо его словам, большая честь, что национальный павильон Армении удостоился главного приза Венецианской биеннале, и вдвойне важно, что это произошло именно в этом году.
10:15 13/05/2015В Ереване пройдет первая международная выставка «ARvest Expo'15»В столице Армении Ереване 19-29 мая пройдет первая международная выставка «ARvest Expo'15», на которой будут представлены около 130 работ порядка 52 деятелей искусства из разных стран мира.
09:38 13/05/2015На Лазурном побережье Франции открывается Каннский кинофестивальНа Лазурном побережье Франции в среду, 13 мая, открывается 68-й Международный каннский кинофестиваль.
18:02 12/05/2015«Больше никогда...» В 12 городах мира прошли показы фильмов о Геноциде армянВ рамках программы «Больше никогда...» в 7 странах мира прошли показы фильмов о Геноциде армян в Османской империи 1915 года.