16:31 01/02/2021Հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Կենսունակ ժառանգություն» պարբերականումԼույս է տեսել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող Հարավարևելյան Եվրոպայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության տարածաշրջանային կենտրոնի (Սոֆիայի կենտրոն) 2021 թ.
15:25 01/02/2021Արմատներով արցախցի, միջազգային համբավ ունեցող դաշնակահարը ելույթ կունենա ԵրևանումՀամերգը կկայան փետրվարի 4-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Նա առաջին անգամ ելույթ կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
14:19 01/02/2021Մեկ «Բայրաքթար»-ի համար ծախսվում է այնքան, ինչքան մեր գիտությանը հատկացվել է 10 տարում. Ռադիկ Մարտիրոսյան«Մեկ «Բայրաքթար»-ի ստեղծման համար ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 270 մլն դոլար, որը մեր գիտությանը հատկացված միջոցներն են 10 տարվա ընթացքում»,- «Գիտությունը` որպես անվտանգության և զարգացման հենարան»...
10:12 01/02/2021«Երաժշտական շաբաթ կոնսերվատորիայում»Փետրվարի 2-8-ը Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում կկայանա «Երաժշտական շաբաթ կոնսերվատորիայում» առաջին փառատոնը։ Փառատոնը կմեկնարկի Կայթ խմբի մենահամերգով։ կոնսերվատորիայի...
09:48 01/02/2021Համլետ Պետրոսյանի պատասխանը՝ Բաքվի հերթական զրպարտությանըՏիգրանակերտի պեղումներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավարի պատասխանը Բաքվի հերթական զրպարտությանը։
09:00 30/01/2021Այս ֆիլմաշարերը ցույց տվեցին, որ հայ հանդիսատեսն ունի արժեքների վերաիմաստավորման ցանկություն.Հայկ ԿբեյանՀայկ Կբեյան՝ հայ դասականների «գրիչը» մեր օրեր տեղափոխողը
14:15 29/01/2021Սուրբ Սարգիս տոնի առթիվ Թբիլիսիի «Սուրբ Գևորգ» առաջնորդանիստ եկեղեցում տեղի կունենա նախատոնական պատարագՍուրբ Սարգիս զորավարը ամենասիրված սրբերից մեկն է: Նա իր որդու՝ Մարտիրոսի և 14 զինվորների հետ միասին քրիստոնեական հավատքի խոշտանգումների է ենթարկվել:
12:31 29/01/2021Արման Նշանյանի «Սողոմոնի երգերը» ֆիլմը՝ «Օսկար» -ի «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգի երկար ցուցակումՕսկար» ամենամյա 93-րդ մրցանակաբաշխության «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգի երկար ցուցակում է նաև Հայաստանի կողմից կներկայացվի ռեժիսոր Արման Նշանյանի «Սողոմոնի երգերը» լիամետրաժ խաղարկային...
12:20 29/01/202187 տարեկան հասակում մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Վասիլի Լանովոյը87 տարեկան հասակում մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Վասիլի Լանովոյը։ Ուկրաինացի գյուղացիների որդին դպրոցն ավարտել էր ոսկե մեդալով և ընդունվել Մոսկվայի պետական համալսարանի լրագրության ֆակուլտետ,...
11:48 29/01/2021«Վրացիների մի մասը անձնուրաց պնդում է, որ Գարեջին պատկանում է Ադրբեջանին. ի՞նչ կարելի է անել այս սարսափելի վարակի դեմ»« Ինչ է լինելու այս վտանգավոր վարակի հետ»,- այս մասին «Վրացական երազանք» կուսակցության քաղխորհրդի փոխնախագահ Վասիլ Մաղլափերիձեն գրել է իր ֆեյսբուքում՝ ընդգծելով, որ նկատի ունի այն վրացիներին, որոնք...
11:07 29/01/202193 արտասահմանյան ֆիլմ հավականում է արժանանալ «Օսկարի»«Օսկար» մրցանակաբաշխության «Լավագույն արտասահմանյան գեղարվեստական ֆիլմ» անվանակագրի երկար ցուցակում ընդգրկված է 93 ժապավեն 93 երկրից։ kulturomania.ru-ն գրում է, որ Լեսոտոյից, Սուրինամից ու Սուդանից...
09:20 29/01/2021Բարեգործական համերգ՝ պատերազմի մասնակից Արսեն Յավրույանի համարՓետրվարի 1-ին ժամը 19:00-ին «ՈւՖԱՌ ընտանիքը» Երևանի Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում հրավիրում է ներկա գտնվելու մեր շրջանավարտ Արսեն Յավրույանի համար կազմակերպվող բարեգործական...
20:07 28/01/2021Տեղի կունենա «Աշխարհը տեսախցիկով» միջազգային ֆոտոնախագծի երևանյան ցուցահանդեսը2021թ.-ի հունվարի 30-ին, ժամը 17:00-ին Երևանի մանկապատանեկան ստեղծագործության քաղաքային կենտրոնում տեղի կունենա «Աշխարհը տեսախցիկով» միջազգային ֆոտոնախագծի երևանյան ցուցահանդեսը: Այս մասին...
12:16 28/01/2021Կաննի կինոփառատոնը տեղափոխվեց հուլիս ամիսԿաննի կինոփառատոնը, որը պետք է տեղի ունենար մայիսին, հետաձգվել է այս տարվա հուլիսի 6-17-ը: Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, հայտարարել են կինոփառատոնի կազմակերպիչները: «Կաննի միջազգային կինոփառատոնը, որն...
09:11 28/01/2021«ՄԻՆՉԵՒ…»՝ զինվոր-արվեստագետների աշխատանքների ցուցահանդեսՑուցահանդեսը կբացվի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում։
15:12 27/01/2021Փետրվարի 2-ին կմեկնարկի «Ֆրանսիական ֆիլմերի իմ փառատոն»-ըԱյն հայ կինոսերներին կներկայացնի երիտասարդ ֆրանկոֆոն կինոռեժիսորների աշխատանքները
10:37 27/01/2021Տիգրան Մանսուրյանի ծննդյան օրն էՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանն ասում է՝ իր համար երկու սրբություն գոյություն ունի՝ Հայաստան երկիրն իր տարածքով և նրա վրա իշխող հայոց լեզուն:
09:07 27/01/2021«ԵԼ»-ը Նյու Յորքի հեղինակավոր փառատոնում արժանացել է լավագույն պարային ֆիլմ մրցանակի«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի աջակցությամբ նկարահանված «ԵԼ» պարային ֆիլմը Նյու Յորքի հեղինակավոր Hollywood International Golden Age փառատոնում արժանացել է Լավագույն պարային ֆիլմ...
18:16 26/01/2021Ողջ աշխարհի մարդկանց կողմից նկարահանված ֆիլմը կներկայացվի Սանդենս կինոփառատոնում«Կյանքը մեկ օրում»

19:33 18/05/2007ARMENIAN SCIENTISTS WIN AWARDS AT INTERNATIONAL CONFERENCE IN MOSCOWTwo Armenian scientists, Haik Demoyan and Arsen Hakobyan, won 1st and 3rd awards at international scientific contest held in Moscow recently under the heading “End of 20th century, beginning of 21st...
17:30 17/05/2007RENOWNED ARMENIAN SINGER PASSES AWAYGohar Gasparyan, world-renowned singer of Armenia, known as “nightingale of the Armenian song,” passed away.
14:07 13/05/2007ARMENIAN SINGER HAIKO AMONG BEST TEN IN EUROVISIONEurovision will take place in Serbia next year. This means that the singer from Serbia, Maria Sherifovich, has won the first place in yesterday’s contest. She scored 268. Armenia has voted 12 points...
18:45 11/05/2007CHALDRYAN’S FILM TRYING TO ENTER AMERICAN MARKETArmenian famous producer Vigen Chaldryan was recently back from Berlin conference. The producer said the Armenian delegation showcased Armenian films under the conference subtitle “Germany’s...
20:05 10/05/2007ARMENIA HAS ITS OWN PAVILLIONArmenian embassy for the first time takes part in the 20th International Book Exhibition organized in Tehran from May 2 to May 12 with its own pavilion.
17:08 10/05/2007Experienced Tingsgard arrived to head the observation mission in ArmeniaOSCE elections special coordinator, Deputy Chairman of OSCE Parliamentary Assembly (PA), Swede parliamentarian, Tony Tingsgard, has already arrived in Armenia.
22:03 09/05/2007HHSh BOARD MEMBER SAYS TV SHOWS LOW TASTE FILMAram Manukyan, member of Pan-Armenian National Movement (HHSh) said, “The film is just a laughing-stock of Karabakh liberation movement,” speaking about “Don’t be afraid” recently shown at the...
22:01 09/05/2007HEAD OF PHILHARMONIC ORCHESTRA CRITICIZES MODERN ARMENIAN MUSIC“The quality of music goes done at geometric series. We have good music from the soviet times. Today we are not a people of culture and do everything to destroy what we have,” Eduard Topchyan, art...
20:27 03/05/2007MATENADARAN REFUSES TO HAVE A DEAL WITH U.S. HILL“The management of Matenadaran expressed gratitude to Hill company for proposed cooperation. Concurrently, it cancels the agreement between Matenadaran and Hill,” Sen Arevshatyan, director of...
17:11 03/05/2007FOLKLORE, ETHNOGRAPHY, NATIONAL APPLIED ARTS AND CRAFTS TO GET 30 MILLION ARMENIAN DRAMS FROM BUDGETAdditional 30 million Armenian drams will be allocated from state budget for “non-material cultural heritage protection.” In 2009, this sum will amount 52 million and in 2010 – 60 million, Hasmik...
17:57 26/04/2007MATENADARAN MAY DIGITALIZE MANUSCRIPTS WITH ITS AMERICAN PARTNERThe Armenian museum of ancient manuscripts, Matenadaran, and Hill museum-manuscript library of U.S. state of Minnesota, signed a memorandum of intention on April 13 which supposes digitalization of...
19:49 24/04/2007CAHOLICOS SERVES A MASS COMMEMORATING ARMENIAN GENOCIDEThe Catholicos of All Armenians served a mass today commemorating the Armenian genocide. Armenian President Robert Kocharyan, Prime Minister Serzh Sargsyan and several other high rank government...
18:19 23/04/2007SCREAMERS SHOWN IN FOUR COUNTRIESArmenian Foreign Minister Vardan Oskanyan received today Carla Karapetyan, producer of “Screamers,” a documentary film on genocide.
18:11 23/04/2007WESTERN ARMENIA - Lost MotherlandLost Motherland is documentary about the historical Armenian land, now part of Turkey. It tells about the 12 main cities of historical Armenia, their cultural and historical heritage. The film-makers...
18:12 17/04/2007WE ALL MUST BE SCREAMERS, SYSTEM OF A DOWN SAYSThe premier of “Screamers”, a documentary shot by American Armenian Carla Karapetyan, will take place today.
18:15 11/04/2007TOURISTS TO VISIT ARMENIA IN 2007The Armenian ministry of trade and economic development made a forecasts of 400 000 tourists visiting Armenia this year.
18:54 05/04/200746 COMPETE FOR YOUTH AWARD, 3 WINAn exhibition opened at MPAC today exhibiting the works of finalists of “Fine arts and cinema” competing for youth award nominated by the president of the republic.
20:33 04/04/2007CATHOLICOS RECEIVES ARMENIAN AND RUSSIAN FOREIGN MINISTERSCatholicos of All Armenians, Garegin B, received today Sergey Lavrov and Vardan Oskanyan, foreign ministers of Russia and Armenia, St.
17:23 03/04/2007AZD RELEASES DVD ON ARMENIA AND NAGORNO KARABAKHAzd agency released an interactive DVD on Armenia and Nagorno Karabakh. The product tells about sites of these countries. It also includes 755 photos and 91 descriptions of cultural and historical...
21:09 02/04/2007JEWS IN ARMENIA CELEBRATE EASTER ACCORDING TO TRADITIONMay Pesakh be according to tradition and happy! This is how the Jews throughout the world congratulate each other with Easter. The Jews in Armenia are now celebrating the Easter in one of Yerevan...