13:08 06/11/2020SOAD-ի երկրպագուները ցնծության մեջ են․ Երբ աշխարհն ամենաշատը նրանց կարիքն ուներ՝ վերադարձան«Սա այնքան հզոր է, որ ցանկություն ունեցա գնալ ու կռվել այս մարդկանց կողքին: Ես հաստատ կնվիրաբերեմ, նվազագույնը, ինչ կարող եմ անել այս քաջ քրիստոնյաների համար»։
11:06 06/11/2020«Ոսկե ծիրան»-ը գերմանական ֆիլմերի հատուկ ծրագիր կիրականացնիԵրևանի «Ոսկե ծիրան» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնը՝ իր «Աջակցություն կինոթատրոններին» նախագծի շրջանակներում նոյեմբերի ընթացքում գերմանական ֆիլմերի հատուկ ծրագիր կիրականացնի, որը նվիրված կլինի...
10:19 06/11/2020«System Of A Down»-ը 15 տարվա մեջ առաջին անգամ թողարկել է նոր երգԵրաժշտությունն ու բառերը խոսում են իրենք իրենց: Մեզ պետք է, որ դուք խոսեք Արցախի համար։ Խաղաղություն՝ Դարոն, Շավո, Ջոն և Սերժ։
09:48 06/11/2020Ճապոնացի դաշնակահարը կատարում է Բաբաջանյանի «Անուրջները»՝ նվիրելով այն Հայաստանին«Խաղաղության աղոթք»
16:10 05/11/2020Հայաստանը չի մասնակցի «Մանկական Եվրատեսիլ 2020»-ինՀաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունները և կորոնավիրուսի համավարակը, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշում է կայացրել այս տարի չմասնակցել...
13:03 04/11/2020«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում հարգանքի տուրք կմատուցվի հայ կինոյի վարպետներինԵրևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 17-րդ կինոփառատոնի շրջանակում հարգանքի տուրք կմատուցի հայ կինոյի մեծանուն վարպետներին: Արդեն իսկ հուլիսին Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում «Ոսկե ծիրանի» կողմից ստեղծված...
13:59 03/11/2020Գրքերի ցուցահանդես-վաճառք՝ Հյուսիսային պողոտայումՀասույթը կփոխանցվի Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին
12:30 03/11/2020Հայտնի է դարձել, թե ինչու է Վան Գոգը կտրել իր ականջըԳրոնինգենի համալսարանական բժշկական կենտրոնի գիտնականները նոր վարկած են առաջ քաշել, թե ինչու է աշխարհահռչակ հոլանդացի նկարիչ Վինսենթ Վան Գոգը կտրել իր ականջը: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ,...
10:12 03/11/2020Իրանահայ դաշնակահարները նվաճել են «Ջավան» երաժշտական փառատոնի առաջին և երրորդ մրցանակներըԻրանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպվող «Ջավան» ամենամյա երաժշտական մրցույթ-փառատոնի 14-րդ շրջանի դաշանամուրային բաժնում, գլխավոր մրացանակի է արժանացել իրանահայ դաշնակահար Նարեկ...
11:25 02/11/2020Դանիել Դեքեր. Արցախի հերոսներին նվիրված երգը՝ շուտովԱմերիկացի հայտնի երգիչ Դանիել Դեքերը հայտարարել է Արցախի հերոսների մասին երգի նկարահանումների ավարտի մասին։ «Տեսանկարահանումները ստացվեցին։ Շատ շուտով՝ նոր երգ Արցախի հերոսների մասին։...
10:58 02/11/202002.11.2020. Կորոնավիրուսի 1194 նոր դեպք է գրանցվել, 31 մարդ մահացել էՀայաստանում երեկ կատարվել է 2544 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1194 նոր դեպք: Առողջացել է 639 մարդ: Մեկ օրում մահացել է 31 մարդ, որից 3-ը, ըստ առողջապահության...
09:30 02/11/2020Այսպիսի երիտասարդներ ունեցող ազգը չի մեռնի. Հովհաննես ՉեքիջյանՀայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանը խոսք չի գտնում արտահայտելու իր հիացմունքը թշնամու դեմ կռվող երիտասարդներին: Նա վստահ է, որ նրանք պետք է վերադառնանա հաղթանակով: «Այդպիսի երիտասարդ ունեցողն...
16:09 01/11/2020Ադրբեջանի հարվածից վնասվել է Շուշիի իրանական «Գոհար Աղա» մզկիթի պատը«Արմենպրես»-ը գրում է՝ Արբեջանի զինված ուժերի կողմից գրադի և սմերչի կայանքներից հարվածի հետևանքով վնասվել է Շուշիի «Գոհար Աղա» իրանական մզկիթի պատը: «ԱԻՊԾ-ից տեղեկացրին, որ թեև հարվածը թիրախավորված...
10:10 01/11/2020Ուղիղ 53 տարի առաջ Ստեփանակերտում տեղադրվել է «Մե՛նք ենք մեր լեռները» հուշարձանըՀուշակոթողի շինարարությանը և տեղադրմանը դեմ է եղել Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարությունը։ Այդուհանդերձ, 1967 թվականի նոյեմբերի 1-ին հուշարձանը տեղադրվել է և կանգուն է առ այսօր:
17:47 31/10/2020Կորոնավիրուսից մահացել է դերասան Վասիլ ՍարգսյանըԿորոնավիրուսից առաջացած բարդացումներից մահացել է դերասան Վասիլ Սարգսյանը։ Նա 53 տարեկան էր։ Դերասանի դուստրը ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
17:10 31/10/2020Մահացել է աշխարհահռչակ դերասան Շոն Քոներին90 տարեկանում մահացել է բրիտանացի դերասան, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և մի շարք այլ երկրների պետական պարգևների դափնեկիր Շոն Քոներին։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով...
10:34 31/10/2020«Նվիրում Արցախին» նախագծի շրջանակում Կինոյի տանը կցուցադրվի վեց ֆիլմԿաննի կինոփառատոնում ընդգրկված և Արցախին նվիրված Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմի համահայկական պրեմիերայով նոյեմբերի 1-ին, ժամը 19:00-ին Կինոյի տանը կտրվի «Ոսկե ծիրան» 17-րդ...
09:00 31/10/2020Ամերիկաբնակ հայ նկարիչը վաճառել է կտավները և գումարը փոխանցել «Հայաստան» հիմնադրամինԳլենդել քաղաքում բնակվող հայ գեղանկարիչ Նիկոլ Աղաբաբյանը որոշել է հայրենիքին օգնել նկարելով։ Նա 12 կտավ է վաճառել և հասույթը՝ 33 հազար դոլարը, փոխանցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին։ «Բոլոր...
16:11 30/10/2020Կցուցադրվի վերջերս մոսկովյան միջազգային կինոփառատոնից հանված «Դրախտի դարպասը» ֆիլմըՆոյեմբերի 5-ին, ժամը 20:00-ին, «Նվիրում Արցախին» ծրագրի շրջանակում Կինոյի տանը կկայանա Ջիվան Ավետիսյանի՝ վերջերս մոսկովյան միջազգային կինոփառատոնից հանված «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի պրեմիերան: Ֆիլմը...

13:50 30/10/2014Президент НКР подписал закон «О ратификации Европейской культурной конвенции»30 октября президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян подписал закон «О ратификации Европейской культурной конвенции».
15:40 29/10/2014Beeline и струнный квартет имени Эдварда Мирзояна объявляют о продлении сотрудничестваBeeline и струнный квартет имени композитора Эдварда Мирзояна объявляют о продлении сотрудничества. Beeline в качестве генерального спонсора продолжит финансовую поддержку концертной деятельности...
15:42 28/10/2014В Армении пройдет фестиваль японских фильмовПосольство Японии в Армении и армяно-японский научно-образовательный культурный центр «Хикари» при содействии министерства культуры РА 7-11 ноября 2014 года в Ереване, Гюмри и Эчмиадзине организуют...
15:12 27/10/2014Премьер Армении присутствовал на церемонии открытия памятника Сосу Саркисяну в городе СтепанаванПремьер-министр Армении Овик Абраамян накануне, 26 октября, посетил Лорийскую область РА. На городской площади Степанавана глава правительства присутствовал на церемонии открытия памятника...
11:27 27/10/2014Тур Хейердал младший встретился с Зорием Балаяном в Ереване и получил в подарок книгу «Известный океанограф Тур Хейердал младший – сын знаменитого путешественника и норвежского ученого – Тура Хейердала, в ходе своего визита в Армению встретился с одним из лидеров карабахского движения,...
09:23 27/10/2014Сегодня Всемирный день аудиовизуального наследияВ 2005 году на своей 33-й сессии Генеральная конференция ЮНЕСКО утвердила резолюцию, в которой провозгласила 27 октября Всемирным днем аудиовизуального наследия (World Day for Audiovisual Heritage) —...
19:36 25/10/2014«Это по-настоящему новый музей, полный света». Музей Пабло Пикассо в Париже открылся после 5-летней реконструкцииМузей Пикассо, который является одним из самых популярных музеев Парижа, открылся сегодня после пятилетней реконструкции.
14:53 25/10/2014ReAnimania стала самым динамично развивающимся фестивалем в Армении. А. Погосян о путях формирования рынка анимационных фильмовШестой международный анимационный кинофестиваль ReAnimania (ReAnimania International Animation Film Festival) открывается сегодня в Ереване и продлится до 31 октября.
20:04 24/10/2014Памятник Сосу Саркисяну установят на родине артиста – в городе Степанаван Лорийской области АрменииТоржественная церемония открытия памятника выдающемуся народному артисту СССР и Армянской ССР Сосу Саркисяну, которому сегодня исполнилось бы 85 лет, состоится 26 октября на его родине – в городе...
14:02 24/10/2014Сегодня известному армянскому актеру Сосу Саркисяну исполнилось бы 85 летСегодня народному артисту Армянской ССР и СССР, трехкратному лауреату Государственных премий Армянской ССР, кавалеру ордена «Месроп Маштоц» Сосу Саркисяну исполнилось бы 85 лет.
11:58 24/10/2014Глава Минкультуры Армении окажет содействие включению армянских наскальных рисунков в список ЮНЕСКОМинистр культуры Армении Асмик Погосян накануне, 23 октября, делегацию во главе с министром культуры федеральной земли Саксония – Анхальт Федеративной Республики Германия Штефаном Доргело.
13:07 23/10/2014Под председательством главы Минкультуры Армении в Сочи пройдет заседание Совета по культурному сотрудничеству стран СНГМинистр культуры Армении Асмик Погосян отбудет в Москву для участия в предстоящем 26 октября совместном заседании Совета по гуманитарному сотрудничеству государств – участников СНГ и Правления...
16:26 22/10/2014Анна Теркотт-Аствацатурян опровергла информацию азербайджанских СМИ о провокации в Амстердамском университетеАвтор книги «Никуда: история изгнания», рассказывающая об армянских беженцах из Азербайджана в ходе карабахского конфликта, Анна Теркотт-Аствацатурян опровергла сообщение азербайджанского...
09:22 22/10/2014В Риме открывается Международный фестиваль духовной музыки и искусстваМеждународный фестиваль духовной музыки и искусства в Риме (Festival Internazionale di Musica e Arte Sacra) – это событие поистине необыкновенное и известное во всем мире, которое традиционно...
18:26 21/10/2014Азербайджан фальсифицирует произведения известного иранского поэта ШахрияраВ Азербайджане долгое время искажаются произведения иранского поэта 20-го века Мухаммеда Хусейна Шахрияра, приписывая ему высказывания об Азербайджане, не соответствующие действительности.
17:42 21/10/2014К 100-й годовщине Геноцида армян известный пианист Тигран Амасян даст 100 концертов в разных странах мираВсемирно известный армянский джазовый пианист и композитор Тигран Амасян и Ереванский государственный камерный хор в 2015 году планируют дать 100 концертов в разных странах мира по случаю 100-й...
16:09 18/10/2014Воздух, вода и горы, родившие «маленькое Евангелие». Петербургский художник Александр Некрасов о важности связи с Арменией«Есть вещи, которые, наверное, идут прямо из недр, от гор, воды, воздуха самого. Для меня очень важен контакт с Арменией».
14:30 18/10/2014Новая книга «Райский край: иностранцы об Армении и армянах» нанесет серьезный удар позиции Азербайджана в информационной войнеСегодня состоялась презентация энциклопедического труда «Райский край: иностранцы об Армении и армянах», и вскоре книгу уже можно будет приобрести в книжных магазинах республики.
19:51 17/10/2014Армения и Беларусь активизируют сотрудничество в сфере культурыСегодня министр культуры Армении Асмик Погосян приняла делегацию во главе с министром культуры Беларуси Борисом Светловым.
16:06 17/10/2014Айк Демоян: Ведутся переговоры с целью организации в Турции мероприятий о Геноциде армянНа данный момент ведутся переговоры о представлении в Турции, по меньшей мере, двух экспозиций Музея-института Геноцида армян.