11:25 30/10/2020Արցախյան համ ու հոտը՝ ԵրևանումԵրևանյան հյուրանոցներից մեկի՝ City Hotel by Picnic-ի խոհանոցից անուշաբույր հոտ է տարածվում։ Արցախցի կանայք կարկանդակ են պատրաստում, գրում է «Հանրային լրագրության ակումբ»-ը։ «Այստեղ արդեն մեկ ամիս է՝...
09:50 30/10/2020Չարենցի համար ցանկացած անհաղթ թվացող իրավիճակ լուծվում էր գրքի խաղաղաբեր հայտնությամբԵղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը մասնակցելու է հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք «Գրքի տոնավաճառ»-ին։
22:07 29/10/2020Ելքը մենք ենք, մեր զինվորն է, մեր թիկունքը. Դավիթ Հակոբյան«Դաժան ժամանակեր ենք ապրում, բայց սովոր ենք դրան։ Ավելի դաժանն էլ ենք տեսել։ Թվում է, թե անհույս ժամանակներ ենք ապրում, բայց դրան էլ ենք սովոր, ավելի անհույսն ենք տեսել։ Թվում է, թե ելք չկա, խորապես...
14:01 29/10/2020Բարեգործական համերգ-դրամահավաք Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նախաձեռնությամբՀասույթը կփոխանցվի Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին
13:23 29/10/2020Տիգրան Հեքեքյան. Հայ զինվորն այսօր կայուն և կազմակերպված թիկունքի կարիք ունի«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր Տիգրան Հեքեքյանը համոզված է՝ հաղթելու ենք, բայց ողջ հայ ազգը՝ Հայաստանում և արտերկրում ապրող, պետք է դառնան մեկ միտք,...
09:47 29/10/2020160 հազար դրամ բանակին՝ գրքասեր անցորդներիցԱնցյալ շաբաթվա սկզբում Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը նախաձեռնել էր թանգարանում հրատարակած գրքերի վաճառք, որի ամբողջ հասույթը տրամադրվելու է հայոց բանակին։ Ակցիայի ընթացքում մեծ արագությամբ վաճառվել են...
21:55 28/10/2020Հայկական հուշարձանները՝ ղարաբաղյան հակամարտության կրակի գծումՀեղինակավոր «The Art Newspaper» պարբերականը «Հայկական հուշարձանները՝ ղարաբաղյան հակամարտության կրակի գծում» վերնագրով հոդված է հրապարակել։
19:04 28/10/2020Անվերջ վերադարձ. Գագիկ Հարությունյանի «Ղարաբաղ» լուսանկարչական շարքը կներկայացվի հատուկ ցուցադրությամբՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ՝ Գեղագիտության ազգային կենտրոնը հատուկ ցուցադրությամբ կներկայացնի հայ գեղարվեստական լուսանկարչության նշանավոր ներկայացուցիչ Գագիկ Հարությունյանի «Ղարաբաղ» շարքը՝...
12:56 28/10/2020«Նվիրում Արցախին» նախագիծը՝ «Ոսկե ծիրանից»Նոյեմբերի 1-ից՝ «Նվիրում Արցախին» նախագծով, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը՝ 17-րդ փառատոնի ծրագրերի շրջանակում, կմիանա «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները.
12:27 28/10/2020Արցախի երեխաների խաղաղության կոչը համայն աշխարհին«Պիտի ապրենք, ապրենք և արարենք՝ հանուն կյանքի, հանուն սիրո, խաղաղության, Պիտի ապրենք, ապրենք և պայքարենք՝ ընդդեմ չարի, կամքով արի, ուժով բարի»...
10:05 28/10/2020Ֆրանսիայում բացվել է Կաննի մինի-փառատոնըՉնայած կորոնավիրուսի համավարակի տարածմանը, որի պատճառով այս տարի հեղինականոր մի շարք կինոֆորումներ չեղարկվել են, Կաննի կինոփառատոնը, չնայած հինգ ամիս ուշացումով, այնուհանդերձ բացվել է Փարիզում: Այն...
09:00 28/10/2020Կներկայացվի Գագիկ Հարությունյանի «Ղարաբաղ» շարքն իր 29 լուսանկարչական աշխատանքովԳեղագիտության ազգային կենտրոնում հոկտեմբերի 30-ին հատուկ ցուցադրությամբ կներկայացվի հայ գեղարվեստական լուսանկարչության նշանավոր ներկայացուցիչ Գագիկ Հարությունյանի «Ղարաբաղ» շարքն իր 29 լուսանկարչական...
22:38 27/10/2020Ես հավերժական սգվորն եմ՝ չորս սև գլխաշորերով. Սոնա ՎանԱմերիկահայ գրող, հասարակական գործիչ Սոնա Վանը հրավիրված է եղել նյույորքյան «Cross Culture Communications» ընկերության 50-ամյակի մրցանակաբաշխությանը:
19:17 27/10/2020Հարություն Թոփիկյանի խորհրդանշական հրաժեշտի արարողությունըԿոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան դահլիճում հայ երգչախմբային արվեստի երախտավոր, Երևանի պետական կամերային երգչախմբի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ...
16:40 27/10/2020Բաքվի կինոկենտրոնը հրաժարվել է Մել Գիբսոնի մասնակցությամբ ֆիլմեր ցուցադրելուցԲաքվի «Նիզամի» կինոկենտրոնը հրաժարվել է հոլիվուդյան հայտնի դերասան և ռեժիսոր Մել Գիբսոնի մասնակցությամբ ֆիլմեր ցուցադրելուց՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ նրա հայտարարությունների...
22:48 26/10/2020Տղաներ, մենք հետևում ենք ձեզ, ապավինում ենք ձեզ և հավատում ենք ձեր անկոտրում ուժին. Տիգրան ՄանսուրյանԺողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը համոզված է՝ միաբանությունն ավելի ու ավելի մոտ կդարձնի մեր ցանկալի լուսավոր օրը, որն անկասկած մեր հաղթանակով է լինելու։ «Սիրելի հայեր՝ Արցախ աշխարհի,...
21:46 26/10/2020Նկարիչ Համազասպ Մխիթարյանի գործերը դրվել են աճուրդի՝ հանուն ԱրցախիՀայ նկարիչ Համազասպ Մխիթարյանի (Ամուզա) աշխատանքները ներկայացվել են «Art For Armenia» բարեգործական աճուրդին, իսկ աշխատանքների վաճառքից ստացված ողջ հասույթը փոխանցվելու է «Հայաստան» համահայկական...
18:58 26/10/2020Մահացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ մաեստրո Հարություն ԹոփիկյանըԱյսօր վաղ առավոտյան, կյանքից հեռացել է Երևանի Պետական Կամերային Երգչախմբի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, մեծանուն երաժիշտ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ մաեստրո Հարություն...
13:06 26/10/2020«Ելի՛ր ի զեն». ՊՆ մարտակոչըՀՀ ՊՆ «ԶԻՆՈՒԺ մեդիան» տեսանյութ է պատրաստել՝ ներկայացնելով «Ելի՛ր ի զեն» մարտակոչը։
18:38 24/10/2020Գրքեր վիրավոր զինծառայողներին՝ «Դարակից»Վիրավոր զինվորների առօրյան մի փոքր գունավորելու նպատակով «Դարակ» հրատարակչությունը կյանքի է կոչել ծրագիր՝ 100 անուն գիրք է նվիրել «Աստղիկ» ԲԿ-ին: «Մեր տղաների ոգին ոչ մի րոպե չի լքում նրանց նաև...

09:23 17/10/2014В Барселоне открывается Международный фестиваль джазаМеждународный фестиваль джаза в Барселоне (Испания) – Festival Internacional de Jazz de Barcelona – один из самых известных джазовых фестивалей в мире и одно из важнейших музыкальных событий...
12:33 16/10/2014«Ковер армянских сирот» будет выставлен 18-23 ноября в Белом домеАрмянские сироты, поселившись в Ливане, в 1920-х гг. соткали этот необычный ковер в знак благодарности Соединенным Штатам за оказанную во время Геноцида гуманитарную помощь.
11:26 16/10/2014«Я приеду, чтобы спеть во имя мира и процветания Арцаха». Состоялся концерт Монсеррат Кабалье в НКР«Монсеррат Кабалье уже занимает особое место в жизни Арцаха и имеет ощутимый вклад в деле развития нашей культуры. Это является лучшим проявлением искренней дружбы и гуманизма»
20:19 14/10/2014В 2015 году появятся сразу несколько посвященных Геноциду армян фильмовВ преддверии 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 1915г. снимается 7-8 фильмов совместного производства, посвященных этому преступлению против человечности. Как передает...
16:39 14/10/2014В Армении пройдет фестиваль «Театральный Лори» – в память Соса СаркисянаФестиваль «Театральный Лори», который уже в четвертый раз проводится в статусе международного, в этом году будет посвящен памяти выдающегося армянского актера, Народного артиста СССР и Армении Соса...
15:22 14/10/2014В Армении состоится Фестиваль лаваша и армянских блюдВ селе Нор Артик Арагацотнской области Армении 18 октября состоится «Фестиваль лаваша и армянских блюд».
15:41 13/10/2014Всемирно известная певица Монсеррат Кабалье выступит с эксклюзивным концертом в столице НКР12 октября всемирно известная певица-сопрано Монсеррат Кабалье прибыла в Арцах. 14 октября на площади Возрождения Степанакерта состоится эксклюзивный концерт певицы, посвященный 20-летию перемирия....
11:10 11/10/2014В Армении пройдут Дни белорусской культурыДелегация Министерства культуры Беларуси во главе с министром Борисом Светловым 15-20 октября посетит Армению.
14:00 07/10/2014Армения примет участие в праздновании 95-летия советского и российского циркаВ Москве отметят 95-летие советского и российского цирка. Почетным гостем на мероприятиях станет и председатель Союза цирковых деятелей Армении, художественный руководитель Ереванского цирка Сос...
09:46 07/10/2014В столице Аргентины открывается Международный фестиваль гитарыС 7 по 19 октября в Буэнос-Айресе проходит Международный фестиваль, посвященный всем, кто любит играть на гитаре (International Guitar Festival).
10:37 03/10/2014Армен Джигарханян отмечает сегодня свой 79-й день рожденияСегодня, 3 октября, народному артисту СССР, армянскому и российскому актеру театра и кино, режиссеру, педагогу Армену Джигарханяну исполняется 79 лет.
09:13 01/10/2014Сегодня Международный день музыкиМеждународный день музыки (International Music Day), отмечаемый ежегодно 1 октября, начиная с 1975 года, был учрежден по инициативе Международного музыкального совета (IMC) при ЮНЕСКО двумя годами...
13:00 27/09/2014«Ретроспективный взгляд – 100 лет спустя». Дни европейского наследия в Армении посвящены Первой Мировой войнеВ этом году уже во второй раз к проекту присоединилась также Нагорно-Карабахская Республика.
10:34 26/09/2014Сегодня исполняется 145 лет со дня рождения великого армянского композитора КомитасаВыдающийся армянский композитор, музыкальный этнограф, фольклорист и теоретик музыки Комитас (Согомон Согомонян) родился 8 октября 1869 в городе Кутина (Кетайя) в Анатолии.
20:28 24/09/2014Санкт-Петербург готовится торжественно отметить 250-летие ЭрмитажаПразднование 250-летия Государственного Эрмитажа на Дворцовой площади обойдется Санкт-Петербургу в 20 млн руб..
10:57 23/09/2014Самый успешный испаноязычный певец в мире Хулио Иглесиас отмечает 71-й день рожденияЗнаменитый испанский эстрадный певец Хулио Иглесиас сегодня, 23 сентября, отмечает 71-й день рождения.
10:19 23/09/2014Pink Floyd выпускает выпускает первый за 20 лет студийный альбом – The Endless RiverПопулярная британская рок-группа Pink Floyd 10 ноября выпустит новый альбом – The Endless River («Бесконечная река»).
15:51 22/09/2014В Украине торжественно отметят 250-летие армянской церкви Св. Григория в БережанахВ период с 26 по 27 сентября в Бережанах (Тернопольская область Украины) намечается проведение ряда мероприятий посвященных 250-летию строительства армянской церкви Св.
15:04 22/09/2014В Армении стартует Международный фестиваль «Без границ»Сегодня в Армении стартует Международный фестиваль «Без границ», который продлится до 28 сентября. Как передает РИА Новости со ссылкой на председателя фонда «Диалог культур» Сону Арутюнян, впервые...
11:18 20/09/2014Итальянская актриса Софи Лорен отмечает сегодня 80-летний юбилейЗвезда мирового кино, итальянская актриса и певица Софи Лорен сегодня, 20 сентября, отмечает 80-летний юбилей.