21:30 17/10/2020Բարեգործական համերգների հասույթը՝ արցախցիների կարիքներինԱնվանի կոմպազիտոր, ֆլեյտահար և երգեհոնահար Վալերի Տոլստովն աջակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին։ «Սիրելի՛ հայ (և ոչ միայն) երաժիշտներ, որ այժմ գտնվում եք Շվեյցարիայում։ Մենք պատրաստվում ենք...
18:09 17/10/2020Սերգեյ Սմբատյան. Միանում եմ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի տարբեր տարիների հայ դեսպանների կոչինՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար, հայտնի դիրիժոր, ջութակահար Սերգեյ Սմբատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է.
23:18 16/10/2020«Վերցրե՛ք ձեր դիերն ու հեռացե՛ք». Սիմոն Աբգարյանը՝ ԷրդողանինLe Figaro-ն հրապարակել է ֆրանսահայ ճանաչված դերասան, «Արամ» ֆիլմի գլխավոր դերակատար Սիմոն Աբգարյանի նամակը Էրդողանին։ «Մենք՝ հայերս, պայքարում ենք մեր երեխաների ապագայի համար՝ հիշելով մեր...
18:31 15/10/2020Վերականգնվում է ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Բաղդասարյանի «Լոռեցի Սաքո» քանդակըԿԳՄՍ նախարարության պատվերով վերականգնվում է ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Բաղդասարյանի «Լոռեցի Սաքո» քանդակը: Այն վերականգնում է հեղինակի քանդակագործ որդին՝ Աշոտ Բաղդասարյանը: Քանդակը կտեղադրվի ՀՀ...
18:12 15/10/2020Հանրաճանաչ իսրայելցի ջութակահար. Շատ հիասթափված եմ, որ իմ երկիրը զինամթերք է վաճառում ԱդրբեջանինՀանրաճանաչ իսրայելցի ջութակահար Սերգեյ Օստրովսկին աջակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցող ռազմական գործողությունների հետ կապված։ «Անսահման մտահոգված եմ, որ նորից...
12:51 15/10/2020Հնագետ. Դժվար է ասել՝ Տիգրանակերտի պեղածո հատվածների առանձին մասերում իրավիճակն ինչպիսինն էՇուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու թիրախավորումից հետո ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը դիմել է հուշարձանների պահպանությամբ զբաղվող մի շարք միջազգային...
10:04 15/10/2020Տեղեկություն չկա, թե ինչ վնասներ են կրել Արցախի պատմամշակութային շինությունները, Վանքասար եկեղեցինԱլ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտը կոչ է անում ICOMOS-ին և ICOM-ին միանալ պայքարին:
18:18 14/10/2020«ՄԻԱՑԵ՛Ք՝ մի ԵՐԳ, մի ԶԱՐԿ դառնանք»․համերգ կոնսերվատորիայի դիմաց«ՄԻԱՑԵ՛Ք՝ մի ԵՐԳ, մի ԶԱՐԿ դառնանք». զինվորի թիկունքում կանգնածներին գոտեպնդելու նպատակով կոնսերվատորիայի դիմաց ռազմահայրենասիրական երգերի համերգ է կայացել։ «Մենք ռազմաճակատում չենք, սակայն մենք...
23:44 13/10/2020Հայաստանի ազգային հավաքականը նախախաղային մարզում է անցկացրել ԷստոնիայումՀայաստանի Ազգային հավաքականն անցկացրել է վերջին մարզումն Էստոնիայի ընտրանու դեմ հանդիպումից առաջ։ Մարզման ընթացքից լուսանկարներ է հրապարակել ՀՖՖ ֆեյսբուքյան էջը։ Հոկտեմբերի 14-ին՝ Էստոնիայի...
21:22 13/10/2020Խելագարվելը դատարկ բան է թվում` լաց լինելու պես հեշտ ու լաց լինելու պես իզուր. Հովիկ ՉարխչյանՀայ գրականագետ, գրող Հովիկ Չարխչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «- Մշո սուլթան սուրբ Կարապետ... - Հյուսիսային պողոտայում տատանվում է երգչի խզված ձայնը... - Հատապտուղներով թեյը տա՞ք, թե՞ սառը,-...
13:35 13/10/2020Ֆրանսահայ ռեժիսոր Ռոբեր Քեշիշյանը՝ Էրդողանին և Ալիևին. «Ձեր առջև կանգնած է աշխարհի լավագույն բանակներից մեկը»Զորակցության ուղերձ՝ հղված Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների հայ ժողովրդին
23:02 12/10/2020«Ճանաչեք Արցախը». Հայտնի երգչուհի Մարիա Գուլեգինայի պահանջըՀայտնի օպերային երգչուհի Մարիա Գուլեգինան (oրիորդական ազգանունը՝ Մեյթարջյան) Լյուքսեմբուրգում մասնակցել է բողոքի ակցիայի՝ Արցախի անկախության ճանաչման պահանջով։ Նա ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
22:46 12/10/2020Հպարտանում եմ հայի ոգով, որ պաշտպանում եք ձեր գեղեցիկ երկիրն ու հիասքանչ մշակույթը. Աշխարհահռչակ դիրիժորԱշխարհահռչակ դիրիժոր և կոմպոզիտոր, Բեռլինի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Լիոր Շամբադալն իր աջակցությունն է Հայաստանի երաժիշտներին Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցող ռազմական...
21:36 12/10/2020Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամը դատապարտում է Սուրբ Ղազանչեցոցի թիրախավորումը«Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամը (WMF), տեղեկանալով, որ ԼՂ հակամարտության հետևանքով վնասվել է Արցախի Սուրբ Ամենափրկիչ Մայր տաճարը, բացարձակապես անընդունելի է համարում մշակութային ժառանգության...
20:32 12/10/2020«Կռունկը»՝ հրետակոծված Սուրբ ՂազանչեցոցումՀամացանցում հրապարակվել է տեսանյութ,որտեղ բելգիահայ երաժիշտը նվագում է հրետակոծված Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցում...
14:11 12/10/2020ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մտահոգություն է հայտնել ԼՂ հակամարտության վերաբերյալՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի 2020թ. հոկտեմբերի 5-ի հայտարարությանը համահունչ` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր խորը մտահոգությունն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բռնությունների շարունակվող սրման...
10:05 12/10/2020Հունական կինոփառատոնը հատուկ ցուցադրություն է նվիրել Հայաստանին. «Մենք համերաշխ ենք մեր հայ եղբայրների և քույրերի հետ»Հունական կինոփառատոնը հատուկ ցուցադրություն է նվիրել Հայաստանին՝ «ի նշան համերաշխության մեր հայ եղբայրների և քույրերի հետ»: Այս մասին գրում է Greek City Times-ը։ «Այսօր երեկոյան Հունաստանի...
15:41 11/10/2020«Արցախի գանձերը»Արցախի մշակույթը համաշխարհային ժառանգության գանձարանում իր առանձին տեղն է զբաղեցնում, և այն պետք է պահպանվի, հանրահռչակվի և փոխանցվի սերունդներին:
18:25 10/10/2020Համերգ և ֆիլմի ցուցադրություն՝ հատուկ Արցախից ժամանած երեխաների համարՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և «Երևան իմ սեր» հիմնադրամի միասնական ջանքերով այսօր տեղի է ունեցել համերգ հատուկ Արցախից ժամանած երեխաների համար։ Սիմֆոնիկ նվագախմբի լարային կվինտետի կատարմամբ...

15:09 25/07/2014Скончался бывший директор ереванского Института древних рукописей «Матенадаран» Сен АревшатянСегодня в возрасте 86 лет ушел из жизни известный философ, историк, бывший директор ереванского Института древних рукописей «Матенадаран» Сен Аревшатян.
12:07 25/07/2014День памяти Владимира Высоцкого. Ровно 34 года назад не стало легендарного поэта, актера и бардаРовно 34 года назад в этот день, 25 июля, не стало советского поэта, композитора и исполнителя, актера, символа эпохи 1970-х Владимира Высоцкого.
14:43 24/07/2014К 145-летию великого композитора в Армении откроется Музей-институт КомитасаПравительство Армении приняло решение об открытии в республике Музея-института Комитаса. Целю государственной организации станет содействие делу популяризации и изучения жизни, деятельности и...
17:39 19/07/2014Певец и киноактер Вахтанг Кикабидзе сегодня отмечает 76-й день рожденияСегодня, 19 июля, 76-й день рождения отмечает советский и грузинский эстрадный певец и киноактер, Народный артист Грузии Вахтанг Кикабидзе.
15:13 18/07/2014«Армении есть что показать миру». Впечатления британского экспертаАрмения – очень красивая и таинственная страна. Такое мнение выразил британский эксперт, писатель, журналист, автор свыше десятка книг и двух документальных фильмов Грэм Хэнкок (Graham Hancock),...
11:31 17/07/2014Международный фестиваль пантомимы им. Леонида Енгибарова откроется в Цахкадзоре 10 августаЧетвертый международный фестиваль пантомимы имени великого армянского мима и клоуна Леонида Енгибарова пройдет с 10 по 15 августа в городе Цахкадзор.
13:59 16/07/2014Гастроли певицы Шер могут стать самыми успешными в 2014 году – BillboardТур американской поп-исполнительницы армянского происхождения Шер (Шерилин Саркисян) под названием Dressed to Kill может стать одним из самых успешных в 2014 году, подсчитали в Billboard.
18:11 14/07/2014Иран намерен исправить ошибку ЮНЕСКО и лишить Азербайджан права называться родиной спортивной игры човган«ЮНЕСКО ошиблась, включив човган (polo) в список нематериального культурного наследия как азербайджанскую спортивную игру», – об этом в интервью иранскому информагентству «ИРНА» заявил мэр Исфахана...
17:48 14/07/2014Киноплатформа «Армения-Турция»: «Закрытые границы мы можем открыть посредством нашего сотрудничества»Закрытые границы не могут помешать сотрудничеству Армении и Турции в области кино. Об этом заявила сегодня журналистам художественный руководитель кинофестиваля «Золотой абрикос» и координатор...
12:09 14/07/2014Овик Абраамян гостям кинофестиваля «Золотой Абрикос»: Армения всегда славились своей гостеприимностью и радушиемПремьер-министр Армении Овик Абраамян накануне, 13 июля, присутствовал на торжественной церемонии открытия XI Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Национальном академическом...
09:52 14/07/201450 лет вместе. Вышла в свет книга, посвященная золотой свадьбе Адриано Челентано и Клаудии МориВ Италии вышла в свет новая биографическая книга «Клаудия Мори. Адриано Челентано. Два влюбленных борца», которую написала супруга Челентано – актриса, певица и продюсер Клаудия Мори. Об этом...
17:22 07/07/2014В Ереване свои двери для любителей искусства открыл клуб «Лео 52»В Ереване 5 июля состоялась церемония открытия клуба «Лео 52». Еще с 2005 года по этому адресу функционировала галерея искусств, выделяющаяся своей принципиальностью: здесь выставлялись исключительно...
09:25 04/07/2014Сегодня актеру театра и кино Фрунзику Мкртчяну исполнилось бы 84 годаРовно 84 года назад в этот день, 4 июля 1930 года, в армянском городе Ленинакан (ныне Гюмри) родился советский актер театра и кино, театральный режиссер, Народный артист СССР Фрунзик (Фрунзе...
18:57 03/07/2014Музеи Крыма вопреки позиции Украины отправили в Нидерланды заявки на возвращение золота скифовМузеи Крыма направили официальные заявки на возвращение своих коллекций, а размещающие выставку Нидерланды обещают рассмотреть их к сентябрю.
17:08 02/07/2014Издана краткая версия трехтомника «Геноцид армян в Османской Турции: свидетельства очевидцев» – на турецком языкеНа турецком языке издана краткая версия трехтомника архивных документов «Геноцид армян в Османской Турции: свидетельства очевидцев».
14:33 20/06/2014Премьер Армении вызвал главу Минкультуры на «серьезный разговор» по поводу мероприятий у храма Гарни и заповедника «Звартноц»Премьер-министр Армении Овик Абраамян заявил что вызвал на серьезный разговор министра культуры РА Асмик Погосян.
16:01 14/06/2014В Нью-Йорке откроется выставка работ из коллекции ереванского музея Сергея ПараджановаВ художественной галерее «Gilbert Albert» Нью-Йорка 17 июня откроется выставка свыше 30 работ Сергея Параджанова под слоганом «Творец».
17:34 13/06/2014В ЮАР найден уникальный голубой алмаз весом 122,52 каратаВ ЮАР на шахте Куллинан найден уникальный голубой алмаз весом 122,52 карата. Как пишет The Daily Mail, благодаря чистоте и другим параметрам камень может стать самым ценным из всех, когда-либо...
12:02 10/06/2014В городе Ванадзор состоялся концерт юных стипендиатов Фонда развития классической музыкиФонд развития классической при спонсорской поддержке компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) продолжает проводить мастер-классы и концерты в региональных школах Армении.
14:47 09/06/2014Великий армянский актер с уникальным юмором и грустными глазами. Вахтанг Кикабидзе о Фрунзике МкртчянеВахтанг Кикабидзе рассказал о своем друге и партнере по съемочной площадке фильма «Мимино»...