14:15 04/09/2020Երևանում նշվում է Մոսկվայի տոնըՄոսկվան նշում է ծննդյան 873-ամյակը: Ռուսաստանի մայրաքաղաքի տոնը «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի նախաձեռնությամբ արդեն երկրորդ տարին է, որ նշվում է նաև Երևանում։ Այս տարի,...
20:32 03/09/2020Վենետիկի 17-րդ ճարտարապետական բիենալեի 33 տաղավարների համադրողներն անկախ հարթակներ են ստեղծումՇարունակվող COVID-19 համաճարակի ֆոնին բիենալեի հիմնական հարցը՝ «Ինչպե՞ս ենք միասին ապրելու», նոր իմաստ է ստանում։
19:42 03/09/2020«Գահերի խաղի» հեղինակները նոր սերիալ են նկարահանում«Գահերի խաղի» հեղինակներ Դեյվիդ Բենիոֆը և Դ. Բ. Ուայսը «Netflix»-ի հետ համատեղ նկարահանում են «Երեք մարմնի մարտահրավեր» սերիալը, որի հիմքը չինական գիտաֆանտաստիկ համանուն եռագրությունն է։ «ՌԻԱ...
19:25 02/09/2020Հայ մշակույթի ականավոր գործիչների հիշատակին նվիրված հուշակոթող՝ ԵրևանումՀարցն ընդգրկված է Երևանի ավագանու առաջիկա նիստի օրակարգում։
18:53 02/09/2020Երկրպագուները խնդրում են տեղադրել մահացած դերասան Չեդվիկ Բոուզմանի հուշարձանըԱմերիկացի դերասան Չեդվիկ Բոուզմանի երկրպագուներն իշխանություններին խնդրում են տեղադրել մահացած արտիստի արձանը։ Նման խնդրագիր է հայտնվել Change.org կայքում։ kulturomania.ru կայքը գրում է, որ խնդրագրի...
18:42 02/09/2020Վենետիկում բացվում է 77-րդ կինոփառատոնըՏոնական արարողության ընթացքում դերասանուհի Թիլդա Սուինտոնին հանձնվելու է «Սուրբ Մարկոսի ոսկե առյուծ» պատվավոր արձանիկ։
14:24 02/09/2020Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան այգում կհնչի լարախաղացի նվագՀամերգը կկայանա սեպտեմբերի 5-ին ժամը 20։30-ին, հանդես կգան Երևանի պետական կամերային երգչախումբը և և Հնագույն երաժշտության «Տաղարան» համույթը։
19:57 31/08/2020ՆԱՄ-ի Շուշիի մասնաճյուղը 14 տարեկան էԱյսօր «Նարեկացի» արվեստի միության Շուշիի մասնաճյուղը նշում է իր 14-րդ տարեդարձը։ Իր լուսավոր գործունեության սկիզբը Շուշիի կենտրոնն ազդարարել է 2006 թվականի օգոստոսի 31-ին՝ դառնալով հոգևոր և...
18:07 31/08/2020Բացօթյա բարեգործական համերգ՝ ի աջակցություն ԲեյրութիՀամերգը կղեկավարի ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Արվեստի վաստակավոր գործիչ Էդուարդ Թոփչյանը:
12:36 31/08/2020Կամերային կենտրոնի համերգաշրջանի մեկնարկը կազդարարվի բացօթյա համերգովԿամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի 2020-2021 թթ համերգաշրջանի մեկնարկը կազդարարվի ինքնատիպ բացօթյա համերգով։ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից հայտնում են, որ սեպտեմբերի 5-ին, ժամը 20։30...
10:56 31/08/2020Պայքարելու հավես ունեք՝ պայքարեք հնաբույր հուշարձանների դեմ. Նունե ԹումանյանՔանդակագործ Նունե Թումանյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է «Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին», որը կտեղադրվի Երևանի Զաքյան, Բեյրութի և Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցներով շրջապատված...
10:07 31/08/2020«Խենթ, ոչ խելագար» ֆիլմը կցուցադրվի Վենետիկի կինոփառատոնումՊրոդյուսերն է Օֆելյա Հարությունյանը
18:34 29/08/2020Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանը՝ «Ազդեցություն և հակազդեցություն»Երևանի ավագանու մշակույթի հանձնաժողովի անդամները դրական եզրակացություն է տվել «Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի» տեղադրմանը Երևանի Զաքյան, Բեյրութի և Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցներով...
12:11 29/08/2020Նպատակ է դրվել վարկաբեկելու կատարված մեծ աշխատանքը և պախարակելու մտավորականի անունը. Աղցքի պեղումների ղեկավարԱղցքի հայոց արքաների դամբարանային հուշարձանախմբի պեղումների ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորագրությունը՝ «Առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ՝...
10:00 29/08/2020Աննա Մելիքյանի նոր ֆիլմը «Կինոտավրի» ծրագրում էՌուսաստանաբնակ հայազգի ռեժիսոր Աննա Մելիքյանի նոր ֆիլն ընդգրկված է ռուսական «Կինոտավր» մրցույթի ծրագրում։ kinoart.ru կայքը գրում է, որ Մելիքյանի «Երեքը» և ևս 12 լիամետրաժ ֆիլմ ընդգրկված են...
15:31 28/08/2020«Օսկարը» կպահպանի «կին դերասան» և «տղամարդ դերասան» անվանակարգերըԱՄՆ կինոակադեմիան առայժմ չի ծրագրում հետևել Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնի օրինակին և չի հրաժարվելու դերասանական աշխատանքի համար սեռական հատկանիշներով մրցանակներ շնորհելուց: Այս մասին Ռիա...
10:30 28/08/2020Դաշնակահար Եվա Գևորգյանը Գրան պրի և հատուկ մրցանակ է ստացել Չիկագոյի միջազգային մրցույթումԵրիտասարդ տաղանդավոր դաշնակահարուհի, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մենակատար, «Երազարտ» ծրագրի սան Եվա Գևորգյանը Գրան պրի է ստացել Չիկագոյի միջազգային երաժշտական մրցույթում (Chicago...

21:05 27/01/2014В Азербайджане не просто тотальная цензура, все намного хуже… А. Алиев о зомбировании через «чушкаризм»«Современная азербайджанская литература, это феномен пустоты, по причине отсутствия убедительного ответа “за” или “против” на вопрос, а существует ли она вообще?» – пишет Алекпер Алиев, в статье...
11:57 25/01/2014В России сегодня отмечают день рождения актера, барда, поэта Владимира ВысоцкогоНародному барду, поэту, актеру театра и кино Владимиру Высоцкому сегодня, 25 января, могло бы исполниться 76 лет.
10:28 24/01/2014Сегодня исполняется 90 лет со дня рождения армянского поэта Паруйра СевакаИзвестному армянскому поэту и литературоведу, доктору филологических наук Паруйру Севаку сегодня, 24 января, исполнилось бы 90 лет.
14:50 23/01/2014Мкртич Минасян: Правительство Армении пока не приняло решения касательно сноса Круглого здания аэропорта «Звартноц»«Нужно найти оптимальный вариант сохранения здания аэропорта. Это одно из лучших строений эпохи советского модернизма, поэтому нельзя его разрушать», – сказал глава Союза архитекторов Армении.
09:28 23/01/2014Во Флориде выставят на аукцион коллекцию фотографий и портретов МадонныКоллекцию фотографий и портретов Мадонны, сделанных в 80-х годах, выставят на аукцион в американском городе Сент-Питерсберг, штат Флорида, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Ассошиэйтед...
12:19 22/01/2014«Влюбленный в жизнь человек». Великому композитору Арно Бабаджаняну исполнилось бы 93 годаСегодня, 22 января, блистательному композитору и пианисту, народному артисту СССР, лауреату Государственной премии СССР Арно Бабаджаняну исполнилось бы 93 года.
16:11 21/01/2014Армянский скрипач Сергей Хачатрян признан Лучшим молодым музыкантом мираВсемирно известный армянский скрипач Сергей Хачатрян получил ежегодную награду швейцарского банка Credit Swiss как «Лучший молодой музыкант мира».
18:54 20/01/2014Представитель Армении на «Евровидении-2014» выступит в первом полуфиналеСегодня во время жеребьевки в рамках церемонии в мэрии Копенгагена состоялось распределение стран-участниц по двум полуфиналам международного песенного конкурса «Евровидение – 2014».
17:47 20/01/2014Ушел из жизни известный итальянский дирижер Клаудио АббадоВ Риме в понедельник, 20 января, в возрасте 80 лет скончался итальянский дирижер Клаудио Аббадо. Об этом сообщает Agence France-Presse со ссылкой на источник, близкий к родным дирижера. Как передает...
12:32 17/01/2014В права культурной столицы Европы 2014 года вступает РигаГрандиозной программой мероприятий открывается в пятницу проект «Рига - культурная столица Европы 2014 года».
18:01 16/01/2014Объявлены претенденты на премию «Оскар». По числу номинаций лидирует фильм «Афера по-американски»В Лос-Анджелесе сегодня были объявлены претенденты на премию «Оскар». Как пишет «Лента.ру», лидируют по числу номинаций (не считая технических) фильмы «Афера по-американски» режиссера Дэвида О....
13:57 16/01/2014В Ереване впервые пройдет конференция Международной ассоциации армянских исследованийМеждународная ассоциация армянских исследований (L'A.I.E.A) организует 13-ю общую конференцию 9-11 октября в научно-исследовательском институте по изучению древних рукописей Матенадаран.
12:16 16/01/2014Всемирный день The Beatles отмечают сегодня поклонники легендарной четверки из ЛиверпуляСегодня, 16 января, во всем мире отмечают Всемирный день The Beatles. Как пишет Calend.ru, сегодня из колонок и наушников настоящих меломанов должны звучать «Yesterday», «Yellow Submarine», «Let It...
14:34 15/01/2014Армянская певица Сирушо претендует на премию World Music Awards сразу в нескольких номинацияхИзвестная армянская певица Сирушо номинирована на престижную международную музыкальную премию World Music Awards.
11:43 14/01/2014Известный дирижер Арам Карабекян будет похоронен в АрменииТело заслуженного деятеля искусств Армении Арама Карабекяна транспортируют на родину – в Армению. Об этом Panorama.am сообщили в Министерстве культуры Армении. «В ближайшие дни будут решены вопросы,...
20:20 13/01/2014Известный польский композитор К. Пендерецкий напишет уникальное произведение к 100-й годовщине Геноцида армянВсемирно известный польский композитор и дирижер Кшиштоф Пендерецкий намерен написать хоровое произведение на основе текстов псалмов, посвященное 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи...
17:05 13/01/2014Белорусский дуэт «Макс Лоренс & Дидюля» требует от Лукашенко отменить результаты отбора на «Евровидение»Участники белорусского отбора на песенный конкурс «Евровидение» R’n’B-певец Макс Лоренс и гитарист ДиДюЛя написали письмо президенту страны Александру Лукашенко с требованием отменить результаты...
09:21 13/01/2014В Лос-Анджелесе объявлены имена лауреатов премии «Золотой глобус»Фильмы «12 лет рабства» и «Афера по-американски» стали лауреатами премии «Золотой глобус», присуждаемый Ассоциацией иностранной прессы, аккредитованной при Голливуде.
12:31 11/01/2014В Армении пройдет международная фотовыставка «Окно в мир»В выставочном зале фонда «Текеян Центр» 15 января откроется международная фотовыставка «Окно в мир».
19:20 10/01/2014Зарубежные композиторы желают услышать свои песни на «Евровидении -2014» в исполнении представителя Армении – Арама MP3На международном песенном конкурсе «Евровидение - 2014» Армению представит певец и шоумен Арам MP3, однако песня для конкурса пока не выбрана.