19:07 15/09/2020Համայնքային մարզամշակութային կազմակերպությունները կաշխատեն նոր պայմաններովԵրևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը համայնքային ենթակայության մարզամշակութային կազմակերպությունների տնօրենների հետ քննարկել է ոլորտների հիմնական խնդիրներն ու անելիքները: Այս մասին հայտնում են Երևանի...
09:05 15/09/2020Արամ Շահբազյանի «Չնչիկ» ֆիլմն ընդգրկվել է Բուսանի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրումՌեժիսոր Արամ Շահբազյանի «Չնչիկ» ֆիլմը կմասնակցի հոկտեմբերի 21-ից 30-ը կայանալիք, Ասիայի ամենաներկայացուցչական Բուսանի միջազգային կինոփառատոնի «Նոր հոսանքներ» (New Currents) մրցութային ծրագրում: Այս...
20:11 14/09/2020Ցուցադրությունների շարք՝ «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային բացօթյա դահլիճում«Կինոն բեմի վրա»
19:17 14/09/2020Եֆրեմովի մասնակցությամբ սերիալը կվերանկարահանվիԴերասան Միխայիլ Եֆրեմովի մասնակցությամբ «Вампиры средней полосы» սերիալը կվերանկարահանվի։ Նա ֆիլմում գլխավոր դերակատարն էր։ «Նյութի կեսը նկարահանվել է։ Ակնհայտ է, որ դրանք կվերանկարահանվեն, բայց...
12:25 14/09/2020«Ֆիրդուսի այլընտրանքային մրցույթում» ընդունվել է 28 հայտ՝ աշխարհի 15 երկրներիցԼավագույն աշխատանքները կներկայացվեն ՀՀ կառավարություն՝ իրագործման նպատակահարմարությունը քննարկելու համար։
09:59 14/09/2020Ֆրանսիայի մանկական «The Voice»-ում Սամվելն հայերեն երգում է «Տուն իմ հայրենի» երգըՖրանսիայի մանկական «The Voice»-ում Սամվելը կույր լսումների ժամանակ ներկայացրել է Արաբո Իսպիրյանի «Տուն իմ հայրենի» երգը։ Սամվելը հաղթահարեց կույր լսումներն ու արդեն «The Voice»-ում է։ Մարզիչների մեջ...
09:38 14/09/2020Վենետիկի 77-րդ կինոփառատոնի դափնեկիրներըԱՄՆ-ում աշխատող չինուհի ռեժիսոր Խլոի Չժաոյի «Քոչվորների երկիրը» (Nomadland) ֆիլմը ստացել է Վենետիկի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը՝ «Սուրբ Մարկոսի Ոսկե առյուծը»։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, նման որոշում է...
18:28 12/09/2020Քեյթ Ուինսլեթը զղջում է, որ համագործակցել է Պոլանսկու և Վուդի Ալենի հետԲրիտանացի դերասանուհի Քեյթ Ուինսլեթը խոստովանել է, որ զղջում է ռեժիսորներ Վուդի Ալենի և Ռոման Պոլանսկու հետ աշխատանքի համար: Նա նկարահանվել է Պոլանսկու «Կոտորած» և Վուդի Ալենի «Հրաշքների անիվ»...
14:11 11/09/2020Վենետիկում ցուցադրվել է Կոնչալովսկու ֆիլմը՝ Նովոչերկասկի ողբերգության մասինՔաղաք, որտեղ, որպեսզի թաքցնեն գնդակահարության հետքերը, ստիպված էին արյունը ծածկել ասֆալտով:
14:00 11/09/2020Վարարած Նեղոսը սպառնում է Մերոե բուրգերինՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության այս օբյեկտը եղել է հնագույն Քուշի թագավորության կենտրոնը :
13:28 11/09/2020Մեկնարկում է Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի նոր համերգաշրջանՍեպտեմբերի 12-ին, ժամը 20։00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան այգում կտրվի Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի 2020-2021 թթ․ համերգաշրջանի մեկնարկը։ Նվագախմբից հայտնում են, որ բացօթյա...
11:23 11/09/2020Zako-ի իրական կյանքի պատմությունը՝ անիմացիոն ֆիլմովՆկարիչ Սարգիս Մանգասարյանի մասին ֆիլմ է նկարահանվելու: Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը ֆինանսավորել է «Zako» լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի զարգացման փուլի համար: Ֆիլմի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ...
10:33 11/09/2020Հայկական դուդուկի, պարերի և Արամ Խաչատրյանի մասին՝ ճապոնական մամուլումՏոկիո2020-ի շրջանակներում Հայաստանի օլիմպիական թիմը հյուրընկալող Մինամի Այձու քաղաքի «Կոհո Մինամի Այձու» պաշտոնական ամսագրում տպագրվել է Հայաստանի մասին 9-րդ հոդվածը: Այս անգամ գրված է հայկական...
09:00 11/09/2020Վերանորոգվում և արդիականացվում է Ազգային պատկերասրահի Մհեր Աբեղյանի մասնաճյուղըՀայաստանի ազգային պատկերասրահի նախաձեռնությամբ վերանորոգվում և արդիականացվում է Ազգային պատկերասրահի Մհեր Աբեղյանի մասնաճյուղը: «Շուտով կվերաբացվեն բոլորովին նոր ցուցասրահներ՝ միջազգային չափանիշներին...
18:43 10/09/2020Օրսե թանգարանը ներողություն է խնդրել կին այցելուից՝ դեկոլտեով մուտքն արգելելու համարՕրսե թանգարանի մամուլի ծառայությունը ներողություն է խնդրել կին այցելուից, որին անվտանգության աշխատակիցները փորձել են արգելել մտնել թանգարան՝ չափից դուրս բաց հագուստի պատճառով: Այս մասին գրում է...
12:12 10/09/2020Իրանի խորհրդարանի հայ պատգամավոր. Իրանի հայերեն ռադիոժամը մեծ ծառայություն է մատուցել հայկական մշակույթը տարածելու հարցումԻսլամական խորհրդարանում Թեհրանի և Հյուսիսային իրանահայության պատգամավոր Արա Շահվերդյանը չորեքշաբթի օրն այցելել է ռադիոհեռուստատեսության կազմակերպության արտասահմանյան թողարկումների հայերեն ռադիոժամ և...
09:47 10/09/2020Կինոօպերատոր Լևոն Աթոյանցը սկսում է իր 100-ամյակի գլխավոր փորձըՎաստակաշատ արվեստագետը 90 տարեկան է:
09:15 10/09/2020Ֆրանսիայի կառավարությունը մշակույթին աջակցելու համար 2 միլիարդ եվրո է հատկացնումՖրանսիայի կառավարությունը, որպես ֆինանսական աջակցություն, 2 միլիարդ եվրո է հատկացնում մշակույթի ոլորտին։ artguide.com-ի հաղորդմամբ, վերջերս հրապարակված վիճակագրության համաձայն, մշակույթի ոլորտը...
09:07 10/09/2020Հնագիտական պեղումներ՝ Փարվանա լճի ափինՋավախքում՝ Փարվանա լճի մերձակայքում, հնագիտական պեղումներ են անցկացվում պատմական նմուշներ գտնելու նպատակով: Գիտնականներն աշխատում են ծովի մակարդակից 2400 մետր բարձրության վրա՝ Շաորի լեռների...

12:38 11/03/2014Журнал Billboard назвал самых высокооплачиваемых музыкантов мираЖурнал Billboard обнародовал рейтинг самых высокооплачиваемых музыкантов мира. Как передает «РИА Новости», список возглавила 23-летняя американская кантри-певица Тейлор Свифт. Свифт заработала в 2013...
16:20 10/03/2014Патрисия Каас давно мечтала выступить с концертом в Армении и не намерена прощаться с армянской публикой навсегдаВсемирно известная французская певица Патрисия Каас заявила, что давно мечтала выступить в Армении и желает вернуться сюда еще раз, а вчерашний свой концерт в Ереване считает состоявшимся.
19:36 06/03/2014В этом году старт мероприятиям в рамках «Франкофонии» даст концерт Патрисии Каас в ЕреванеВ период с 9 марта по 12 мая в Армении будут проведены свыше 400 культурных, художественных, образовательных мероприятий в рамках «Франкофонии-2014».
13:27 03/03/2014Совместное селфи звезд на Оскаре-2014 поставило абсолютный рекорд в TwitterСнимок, сделанный во время церемонии вручения престижной кинопремии «Оскар» в Лос-Анджелесе, стал самой популярной фотографией в Twitter.
12:40 03/03/2014Армянские хачкары в Джульфе оказались в пятерке значимых произведений искусства, подвергшихся вандализму в 21-ом веке«При этом официальный Азербайджан, несмотря на многочисленные доказательства, отрицает факт вандализма, как и армянскую историю Нахичевани в целом», - пишет Novate.ru.
10:44 03/03/2014Премию «Оскар» как лучший анимационный фильм получило «Холодное сердце»Создатели ленты «Холодное сердце» (Frozen) получили премию Американской академии киноискусств «Оскар» в номинации «Лучший анимационный фильм».
09:20 03/03/2014Премию «Оскар» за лучший фильм получила картина «12 лет рабства»Историческая драма режиссера Стива Маккуина «12 лет рабства» получила главный приз Академии кинематографических искусств и наук США – «Оскар» – как лучший фильм 2013 года.
18:09 27/02/2014В Армении награждены победители конкурса «60 секунд инклюзивного кино»Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) и Британский совет наградили победителей конкурса «60 секунд инклюзивного кино».
14:45 27/02/2014В Ереване пройдет юбилейный концерт трио имени Арама Хачатуряна3 марта в 19:00 в концертном зале Арама Хачатуряна Государственный молодежный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) выступит совместно с трио им.
12:11 22/02/2014Сегодня известный кинорежиссер-документалист Артавазд Пелешян отмечает 76-летиеСоветский режиссер и сценарист документального кино, заслуженный деятель искусств Армянской ССР Артавазд (Артур) Пелешян родился 22 февраля 1938 году в Ленинакане (ныне Гюмри).
19:48 21/02/2014Книга азербайджанского писателя Акрама Айлисли «Каменные сны» стала бестселлером в АрменииПо версии спецпроекта информационного агентства «Арменпресс» «Ереванский бестселлер» бестселлерами года признаны выдвинутый на соискание Нобелевской премии роман «Книга шепотов» румынского писателя...
14:15 21/02/2014В Армении выбрана песня для конкурса «Евровидение-2014»Выбрана песня, с которой певец и шоумен Арам MP3 представит Армению на международном песенном конкурсе «Евровидение - 2014».
12:44 21/02/2014Двенадцатый фестиваль британских фильмов в Армении будет посвящен коммуникационным проблемам22 февраля в 16:00 в ереванском кинотеатре «Москва» состоится торжественная церемония открытия 12-го Фестиваля британских фильмов.
16:25 20/02/2014Двенадцатый фестиваль британских фильмов стартует в Армении 22 февраляКомпания «АрменТел» (торговая марка Beeline) и представительство Британского Совета в Армении объявляют о старте 12-го фестиваля британских фильмов.
10:40 19/02/2014Сегодня в Армении отмечают День дарения книг и 145-летие Ованнеса ТуманянаСегодня, 19 февраля, в Армении отмечают День дарения книг. Дата была выбрана в связи с тем, что 19 февраля 1869 года родился величайший армянский поэт и писатель, крупный общественный деятель Ованнес...
20:24 18/02/2014Уволенный директор Национального театра оперы и балета Армении К. Ованнисян получил новую должностьУволен директор Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна Камо Ованнисян. Заслуженный деятель культуры РА назначен советником министра культуры Армении. Об этом...
10:37 18/02/2014Ушел из жизни известный художник Степан МинасянНакануне, 17 февраля, скончался известный художник Степан Минасян. «Два дня назад он упал, наверное закружилась голова. От сильного удара у него возникла гематома. Клетки мозга не функционировали. Мы...
10:24 18/02/2014Американский художник обиделся на музей и разбил китайскую вазу за $1 млн.В Майами один из посетителей Музея искусств имени Хорхе Переса – местный художник Максимо Каминеро – в знак протеста разбил китайскую вазу стоимостью в 1 млн.
10:14 18/02/2014Президент НКР Бако Саакян поздравил известного писателя и публициста Максима Ованнисяна с 80-летием18 февраля президент НКР Бако Саакян направил поздравительное послание известному писателю, публицисту Максиму Ованнисяну по случаю его 80-летия.
20:24 17/02/2014В Украине книга об армянской культуре И. Гаюк оказалась в числе главных номинантов на Шевченковскую премию 2014г.Комитет по Национальной премии Украины имени Тараса Шевченко утвердил список претендентов на соискание Шевченковской премии 2014 года, в числе которых также книга об армянской культуре.