18:44 21/05/2020Մետրոպոլիտեն թանգարանը կբացվի օգոստոսի կեսերինՄետրոպոլիտեն թանգարանը կարանտինից հետո բացման ամսաթիվը փոխել է՝ հուլիսի 1-ից տեղափոխելով օգոստոսի կեսեր։ artguide.com-ի հաղորդմամբ, թանգարանը փակվել էր 2020 թ.
09:40 21/05/2020Իտալուհին 100 եվրոյով ստացել է Պիկասոյի նկարըԻտալուհի Կլաուդիա Բորգոնոն շահել է հայտնի նկարիչ Պաբլո Պիկասոյի նկարը, որը գնահատվում է 1 միլիոն եվրո։ news.ru-ն գրում է, որ աղջիկը գնել է «1 Պիկասոն 100 եվրոյով» ակցիայի միակ հաղթող տոմսը, որը...
20:30 20/05/2020Համավարակի մասին ֆիլմ կնկարահանենՀամավարակի թեմայով թրիլեր է նկարահանվում, պրոդյուսերն է Մայքլ Բեյը։ kinonews.ru կայքը, հղում անելով Deadline-ին, գրում է, որ «Songbird» անվանումով ֆիլմը կլինի առաջինը, որը կստեղծվի Լոս Անջելեսում...
19:07 20/05/2020Մունկի «Ճիչ» կտավի գույները խամրում են այցելուների շնչառությունիցՄիջազգային փորձագետների խումբը պարզել է, որ Էդվարդ Մունկի «Ճիչ» (1910 թ., Օսլո, Մունկի թանգարան) նկարի վիճակի վատացման պատճառը դիտողների շնչառությունն է։ artguide.com-ի հաղորդմամբ, հետազոտողները...
18:35 20/05/2020Դատարանը չի ճանաչել իսպանացի Պիլար Աբելին Սալվադոր Դալիի դուստրՄադրիդյան դատարանը մերժել է իսպանացի պայծառատես Պիլար Աբելի բողոքարկումը, որը պնդում էր, որ գեղանկարիչ, սյուրռեալիզմի հիմնադիրներից Սալվադորի Դալիի (1904-1989 թթ.) դուստրն է: kulturomania.ru-ն գրում...
16:56 20/05/2020«Օսկար-2021»-ը հնարավոր է հետաձգվիԿինոարվեստների ակադեմիան քննարկում է «Օսկար» 93-րդ մրցանակաբաշխության տեղափոխումը. այն ծրագրված է 2021 թվականի փետրվարին: kommersant.ru-ի հաղորդմամբ, գրել է Variety-ը՝ հղում անելով մի քանի...
16:48 20/05/2020«Կումայրի» արգելոց-թանգարանի շենքերում մշակութային օջախներ են ստեղծվումԳյումրիում՝ 2020-2025 թվականներին մշակութային նոր օջախներ բացելու ծրագրի շրջանակում, առաջիկա ամիսներին կբացեն մի քանի ցուցադրություններ։ «ԳՅՈՒՄՐԻ- 20/25» հիմնադրամի համահիմնադիր, պատմական...
13:53 20/05/2020Աֆղանստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը գերազանցել է ութ հազարըԱֆղանստանում կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերի թիվը գերազանցել է 8 հազարը, մահացել է 187 մարդ, հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով երկրի առողջապահության նախարարությանը: Առողջապահության...
12:31 20/05/2020Պատրաստվել է Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթի թվային մասնակցության ուղեցույցըԽաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթի կազմակերպիչները պատրաստել են մրցույթի թվային մասնակցության ուղեցույցը։ Այն մանրամասն ներկայացնում է քայլերը, որ երաժիշտները պետք է կատարեն մրցույթի հեռավար...
11:25 20/05/2020Իտալիան բացում է առաջին թանգարաններըԻտալիան այցելուների համար կարանտինից հետո բացել է առաջին թանգարանները։ Մայիսի 18-ից Իտալիայում բացվել է Հնագիտական ազգային թանգարանը, Միջնադարյան և ժամանակակից արվեստի ազգային թանգարանը, Հռոմում...
09:15 20/05/2020Համազգային թատրոնի նոր շենքի շինաշխատանքները շարունակվում են«Սպասենք նորություններին»,- ասում է թատրոնի տնօրեն Արման Նավասարդյանը։
14:30 19/05/2020Sotheby's-ն աճուրդում ներկայացնելու է Այվազովսկու կտավներիցSotheby's աճուրդային տունը մայիս-հունիսին անցկացնելու է ռուսական արվեստի երկու աճուրդ. կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջին անգամ դրանք անցկացվելու են առցանց։ ՏԱՍՍ-ին այս մասին հայտնել են...
14:15 19/05/2020Խաչատրյանի 16-րդ միջազգային մրցույթը կանցկացվի առցանցՀունիսի 6-15-ին, ինչպես և նախապես որոշված է եղել, Երևանում կանցկացվի Խաչատրյանի 16-րդ միջազգային մրցույթը։ Այն կանցկացվի ջութակ մասնագիտությամբ։ «Այս տարի պայմանավորված կորոնավիրուսով, ինչպես ամբողջ...
14:05 19/05/2020Amazon-ն ու Netflix-ը վերսկսում են կինոարտադրությունըAmazon և Netflix ընկերությունները վերսկսում են կինոարտադրությունը Ֆրանսիայի տարածքում։ kinonews.ru կայքը, հղում անելով Variety-ին, գրում է, որ խոսքը «Voltaire, Mixte» և «Arsene Lupin» սերիալների...
13:26 19/05/2020Վենետիկի ճարտարապետական 17-րդ միջազգային բիենալեն տեղափոխվել է 2021 թվականՎենետիկի ճարտարապետական 17-րդ բիենալեն կայանալու է 2021 թվականի մայիսի 22-ից նոյեմբերի 21-ը։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ բիենալեն պետք է բացվի 2020 թվականի օգոստոսի 29-ին։ artguide.com-ի հաղորդմամբ,...
10:20 19/05/2020ՅՈՒՆԵՍԿՕ. Աշխարհի թանգարանների ավելի քան 13 տոկոսը հնարավոր է չբացվեն համավարակից հետոԿորոնավիրուսի պանդեմիան լուրջ հետևանքներ է ունենում թանգարանների համար, որոնք ստիպված են եղել իրենց դռները փակել այցելուների առջև և մնացել են առանց եկամուտի: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
09:07 19/05/2020Ջավախքի Բալխո գյուղում խաչքար է գտնվելՋավախքի Ախալքալաքի շրջանի Բալխո գյուղում խաչքար է գտնվել: Խաչքարը հայտնաբերվել է գյուղի վերջնամասում, դեպի Զակ տանող ճանապարհին, երկու 14 տարեկան աղջիկների կողմից: Աղջիկները նկատելով խաչքարն՝...
09:00 19/05/2020Արգելոց-թանգարանները բացվում ենԱյսօրվանից բաց են լինելու ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն Պահպանության Ծառայություն ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ տոմսային տնտեսությամբ աշխատող հետևյալ արգելոցներն ու արգելոց-թանգարանները․ «Գառնի» պատմամշակութային...
17:47 18/05/2020Մահացել է ֆրանսիացի դերասան Միշել Պիկոլին94 տարեկան հասակում մահացել է ֆրանսիական կինոյի և թատորնի դերասան Միշել Պիկոլին, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։ «Միշել Պիկկոլին մահացավ մայիսի 12-ին ինսուլտի պատճառով», - ասված է դերասանի ընկեր և Կաննի...
10:07 18/05/2020«Եվրատեսիլի» պատմության մեջ ամենահայտնի երգը«Եվրատեսիլ»-ն անցկացրել է քվեարկություն և պարզել մրցույթի պատմության ընթացքում ամենահայտնի երգը։ Քվեարկության արդյունքում հանդիսատեսն ընտրել է շվեդական ABBA խմբի «Waterloo» երգը։ News.ru-ի...

20:13 11/04/2013Венский филармонический оркестр выступит с концертом в ЕреванеЕжегодный 14-й международный музыкальный фестиваль «Ереванские перспективы» открывается сегодня в столице Армении выступлением Венского филармонического оркестра.
09:31 11/04/2013Опубликован список самых богатых деятелей британского шоу-бизнесаБывший участник группы "Битлз" Пол Маккартни вновь занял первое место в списке самых богатых деятелей британского шоу- бизнеса.
18:34 10/04/2013В Оттаве состоялся показ видеоролика о достопримечательностях АрменииПосольство Армении в Канаде при содействии Армянской культурной организации Оттавы приняло участие в ежегодном мероприятии «Праздник культур», которое проходит в Алгонкинском колледже прикладных...
11:18 09/04/2013Сегодня 80-летний юбилей празднует нестареющий красавец и вечный бунтарь Жан-Поль БельмондоСегодня, 9 апреля, отмечает 80-летие один из самых известных и любимых французских актеров Жан-Поль Бельмондо.
17:45 08/04/2013В Турции записан первый альбом песен на западноармянском языкеВ Турции записан первый альбом песен на западноармянском языке под названием «Через годы». Информационное агентство «Ermenihaber.am» опубликовало интервью армянской певицы Тумаоглу, которая является...
16:53 06/04/2013В Армении стартует Международный театральный Шекспировский фестиваль имени ПапазянаВ Армении сегодня стартует Международный театральный Шекспировский фестиваль имени Папазяна. В этом году фестиваль посвящен памяти безвременно скончавшегося всемирно известного шекспироведа,...
12:44 06/04/2013Солист Карен Зограбян удостоился Гран-при Международного фестиваля-конкурса в ИспанииНа состоявшемся 24-27 марта в Испании влиятельном «Международном фестивале-конкурсе» исполнитель классической музыки, солист Карен Зограбян удостоился Гран-при.
15:00 05/04/2013Анонсированный на 11 апреля концерт Dorians в Москве не состоитсяМенеджмент группы Dorians выступил сегодня с заявлением, в котором говорится: «Анонсированный на 11 апреля концерт Dorians в Москве не состоится по вине организатора, не обеспечившего необходимые...
10:17 03/04/2013В Москве вручили премию «Ника». В числе номинантов был и фильм о Карабахской войне «Если все...»Церемония вручения старейшей национальной кинопремии "Ника" в двадцать шестой раз прошла в Москве в театре "Московская оперетта".
12:09 02/04/2013В Москве сегодня назовут обладателей кинопремии «Ника». В числе претендентов – фильм о Карабахской войне «Если все...»Сегодня вечером в Московском театре оперетты пройдет Церемония вручения ежегодной премии «Ника», лауреатов которой выбирает Российская академия кинематографических искусств под руководством актера...
16:41 01/04/2013Первоапрельская шутка Н.Цатуряна – режиссер объявил о выдвижении своей кандидатуры на президентских выборах 2018 годаПервоапрельскую шутку сыграл с журналистами в ходе сегодняшней пресс-конференции театральный деятель и режиссер Николай Цатурян, уведомив их о своем намерении «выдвинуть свою кандидатуру на следующих...
12:29 01/04/2013Уильям Шекспир оказался крупным землевладельцем, наживавшимся на голоде и нищете – ИсследованиеУильям Шекспир был не только гениальным поэтом и плодовитым драматургом, но и крупным землевладельцем и успешным предпринимателем.
12:20 01/04/2013Сегодня легендарному актеру театра и кино Хорену Абрамяну исполнилось бы 83 годаСегодня, 1 апреля, знаменитому актеру театра и кино, театральному режиссеру, народному артисту СССР, заслуженному артисту Армянской ССР, лауреату государственных премий и кинофестивалей Хорену...
13:03 29/03/2013Археолог: Культурное наследие – это не собственность государства, оно принадлежит всему обществу«Культурная политика, особенно на Западе, рассматривается как культурная деятельность отдельных групп общества, даже частных лиц, которая может удостаиваться или не удостаиваться внимания...
20:41 27/03/2013Спикер парламента Армении О. Абраамян лично вручил медаль Почета НС Сосу СаркисянуСпикер парламента Армении Овик Абраамян посетил Народного артиста РА Соса Саркисяна. Как передает пресс-служба НС РА, глава парламента поздравил С. Саркисяна с Международным днем театра и...
09:22 27/03/2013Сегодня Всемирный день театраВсемирный день театра (World Theatre Day) установлен в 1961 году IX конгрессом Международного института театра (International Theatre Institute, ITI) и ежегодно 27 марта отмечается Центрами ITI и...
10:29 26/03/2013В ереванском центре искусств «Гафесчян» откроется выставка «Акоп Акопян: железные новеллы»27 марта в зале «Арцив» (Орел) Центра искусств Гафесчян (Музей Гафесчяна) откроется выставка «Акоп Акопян: железные новеллы».
10:24 26/03/2013Серж Саргсян поздравил композитора Мартуна Исраеляна с 75-летиемПрезидент Армении Серж Саргсян накануне направил поздравительное послание заслуженному деятелю искусства РА, композитору, профессору Ереванской государственной консерватории имени Комитаса Мартуну...
10:00 25/03/2013Кольцо, подаренное Наполеоном Жозефине, ушло с молотка за 730 тыс евроКольцо, которое император Франции Наполеон Бонапарт подарил Жозефине в честь помолвки, продано в воскресенье на торгах французского аукционного дома Osenat, за 730 тысяч евро, значительно выше...
20:47 22/03/2013Церковь Св. Рипсиме в селе Севакар будет восстановленаПричиной крена здания церкви Св. Рипсиме в селе Севакар Сюникской области Армении стали возникшие еще в 1930-е годы продольные трещины, отсутствие гидроизоляции, а также грунтовые воды. К подобному...