10:25 11/05/2020Նոր Զելանդիան թույլ է տվել վերսկսել ֆիլմերի նկարահանումները«Ավատարն» ու «Մատանիների տիրակալն»՝ արդեն շուտո՞վ
09:51 11/05/2020Սարյանի ու Զարդարյանի անհետացած գործերի մասինՕրերս ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկատվություն էր տարածել, որ 2018-2019թթ. ընթացքում «Ցուցահանդեսային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում թանգարանային առարկաների առկայության ստուգման արդյունքում պարզվել էր, որ...
18:28 09/05/2020Բոբ Դիլանը նոր ալբոմ կթողարկիRough and Powdy Ways հավաքածուն կդառնա վերջին ութ տարում Դիլանի առաջին ալբոմը, որում կլինեն միայն նոր երգեր։
17:14 09/05/2020ԵՄ-ն ստեղծել է առցանց հարթակ մշակույթի աշխատողներին օգնելու համարԵվրոպական միությունը թողարկել է Creatives Unite հարթակ, որը կոչված է օգնելու նկարիչներին, կատարողներին և այլ մարդկանց, որոնք աշխատում են մշակույթի և ստեղծարար ինդուստրիաների ոլորտում փոխանակելու...
09:42 09/05/2020Մադոննան խոստովանել է, որ վարակվել է կորոնավիրուսովՀայտնի երգչուհի Մադոննան հայտնել է երկրպագուներին, որ Madame X համերգային շրջագայության ժամանակ վարակվել էր կորոնավիրուսով։ Բժիշկները նրա մոտ հայտնաբերել էին COVID-19։ «Ինձ և շոուի մի քանի...
09:23 09/05/2020Պետական սիմֆոնիկ նվագամբի նախաձեռնած առցանց վարպետաց դասը կվարի Սերգեյ ՆակարյակովըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը շարունակում է «Մաեստրո» վարպետաց դասերի շարքը։ Նախագծի երկրորդ առցանց դասը տեղի կունենա մայիսի 11-ին և կվարի մեր ժամանակների ամենափայլուն շեփորահարներից մեկը՝...
09:07 09/05/2020«Մեծ Հայրենականի Մեծ հայերը»Հայ մտավորականներ, ովքեր մասնակցել են Հայրենական մեծ պատերազմին
19:33 08/05/2020Երևանում պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքի ճակատը սեփականատերը փորձել է ներկել ու շվաքարան է կառուցել«Տիգրան Մեծի պողոտայի վրա՝ Հանրապետության հրապարակի հարևանությամբ գտնվող պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքի ճակատի վրա սեփականատերը աշխատանքներ է իրականացրել (շվաքարան է տեղադրել և փորձել...
09:00 08/05/2020Բարաք Օբաման և Լեդի Գագան մասնակցելու են առցանց ավարտական երեկույթինԱՄՆ-ում դպրոցականները կազմակերպելու են առցանց ավարտական հրաժեշտի միջոցառում։ Կորոնավիրուսի պատճառով դպրոցականներին չի հաջողվի հանդիպել հրաժեշտի երեկոյի ընթացքում, այդ իսկ պատճառով YouTube...
20:12 07/05/2020Գերմանական թանգարանները հավաքում են COVID-19- ի հետ կապված արտեֆակտերըԳերմանիայում թանգարանները հավաքում է արտեֆակտեր, որոնք կապված են կորոնավիրուսի հետ։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, թանգարանի հավաքածուում լինելու են համավարակի հետ կապված փաստաթղթեր, լուսանկարներ և...
18:52 07/05/2020Հայտնաբերվել են Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» գեղանկարը և Հովհաննես Զարդարյանի «Վերածնունդ» եռանկարը2018-2019թթ. ընթացքում «Ցուցահանդեսային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում թանգարանային առարկաների առկայության ստուգման արդյունքում պարզվել է, որ բացակայում են 121.380.000 ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով մի շարք...
14:18 06/05/2020Ստամբուլում թարգմանվել և հրատարակվել է Դանիել Վարուժանի «Հացին երգը» ժողովածուն1915թ․ ապրիլի 24-ին ձերբակալված և մահվան ուղարկված արևմտահայ մեծանուն գրողներից մեկի՝ Դանիել Վարուժանի ստեղծագործությունները թարգմանվել են թուրքերեն։ Ստամբուլի հայկական «Արաս» հրատարակչությունը...
09:09 06/05/2020Սիդնեյի կինոփառատոնը կանցկացվի առցանցՍիդնեյի կինափոռատոնի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ այս տարի այն կանցկացվի առ-ցանց ռեժիմով։ tvkultura.ru-ի հաղորդմամբ, նման որոշման ընդունումը պայմանավորված է կորոնավիրուսի համավարակով։...
15:11 05/05/2020«ԴասԱ»-ի հանդիպմանը մաեստրո Սմբատյանը ոչ միայն կպատասխանի աշակերտների հարցերին, այլև ինքը կուղղի հարցերՄայիսի 6-ին ժամը 19:00-ին տեղի կունենա հերթական առցանց «ԴասԱ» հանդիպումը։ Այն կվարի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Նվագախմբի...
13:26 05/05/2020Թոմ Կրուզը SpaceX-ով կուղևորվի տիեզերք նոր ֆիլմի համարՀոլիվուդյան հայտնի դերասան Թոմ Կրուզը որոշել է իր նոր մարտաֆիլմը նկարահանել հենց տիեզերքում։ Deadline-ի հաղորդմամբ, Իլոն Մասկի SpaceX ընկերությունը NASA-ի հետ համատեղ մշակում է նախագիծ, որի...
12:20 05/05/2020«Ամեն ինչի խանութը. Ջեֆ Բեյզոսն ու Amazon-ի դարաշրջանը» բեսթսելերը՝ հայերենՀաջողության բացառիկ պատմություն
10:05 05/05/2020Կարանտինային օրերին հայ ընթերցողներին հետաքրքրել են բիզնես, մոտիվացիոն, գեղարվեստական գրքերըԱրտակարգ դրության օրերին շատ մարդիկ իրենց ժամանակն անցկացրել են գիրքը ձեռքին։ Շատերն են ի վերջո ընթերցել այն գիրքը, որն արդեն բավական երկար ժամանակ սկսել էին, բայց չէին ավարտել կամ ցանկացել էին...
12:44 04/05/2020Փոլ Մաքարտնիի և Ռինգո Սթարի անհայտ երգը դրվել է աճուրդիThe Beatles-ի նախկին անդամներ Մաքարտնիի և Սթարի երբևէ չթողարկված երգը Մեծ Բրիտանիայում դրվել է աճուրդի: 360tv.ru-ի հաղորդմամբ, Angel in Disguise՝ «Մարմին ստացած հրեշտակը» կոմպոզիցիայի հեղինակը...
11:25 04/05/2020«Խեղճ մարդիկ». Առցանց պրեմիերա՝ ռուսական թատրոնումԿ․Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը շարունակում է հեռավար աշխատանքը։ Մայիսի 5-ին, ժամը 20:00-ին թատրոնի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում` կցուցադրվի ըստ Ֆ․Մ․ Դոստոևսկու համանուն վեպի...

15:53 02/03/2013Ситуация вокруг здания Крытого рынка в Ереване. Заверения Минкультуры Армении и фактыАрмянская общественность продолжает выражать обеспокоенность по поводу будущего ереванского Центрального (Крытого) рынка.
14:48 02/03/2013Современная армянская литература презентабельна и конкурентоспособна. Заявление главы Союза писателей Армении Левона АнанянаНапомним, 3 марта отмечается Всемирный день писателя (полное название Всемирный день мира для писателя).
10:54 02/03/2013Сегодня станет известно, с какой песней Армения выступит на «Евровидении-2013»Сегодня станет известно название песни, которую исполнит представитель Армении на международном конкурсе «Евровидение-2013».
09:56 27/02/2013В США нашлись 50 неизданных стихов Редьярда КиплингаВ новом, полном трехтомном собрании стихотворений известного английского писателя, поэта и новеллиста Джозефа Редьярда Киплинга будут опубликованы более 50 ранее считавшихся утерянными произведений,...
09:11 25/02/2013«Оскар» за лучший фильм получила «Операция „Арго“»Лучшим фильмом на 85-й церемонии вручения призов Американской киноакадемии была признана «Операция „Арго“» Бена Аффлека, сообщает «Лента.Ру».
17:55 23/02/2013Фильм Михаэля Ханеке «Любовь» стал триумфатором премии «Сезар»Франко-австрийская картина «Любовь» режиссера Михаэля Ханеке, рассказывающая о пожилом мужчине и его умирающей жене, получила главную французскую кинопремию — «Сезар» — как лучший фильм года.
13:52 22/02/2013Серж Саргсян поздравил известного кинорежиссера Артавазда Пелешяна с 75-летиемСегодня президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание именитому кинорежиссеру, народному артисту Армении, кавалеру ордена «Месроп Маштоц» Артавазду Пелешяну в связи с 75-летним...
10:49 20/02/2013Новый роман об «агенте 007» Джеймсе Бонде будет опубликован в сентябреНовая книга об «агенте 007» будет опубликована 26 сентября: ее автором стал знаменитый шотландский романист Уильям Бойд.
20:26 19/02/2013На IV Одесском международном кинофестивале состоится премьера фильма «Параджанов» С. АведикянаЭтим летом на одном из важнейших кинособытий в Украине – 4-м Одесском международном кинофестивале – состоится ретроспектива творчества Сергея Параджанова.
15:04 19/02/2013ВВС начинает работу над 6-серийной экранизацией романа Льва Толстого «Война и мир»Британская телекомпания ВВС, известная также производством сериалов, начинает работу над 6-серийной экранизацией романа Льва Толстого «Война и мир».
09:28 19/02/2013Сегодня в Армении отмечают День дарения книг и 144-летие Ованнеса ТуманянаСегодня, 19 февраля, в Армении отмечают День дарения книг. Дата проведения была выбрана в связи с тем, что 19 февраля 1869 года родился величайший армянский поэт и писатель, крупный общественный...
13:47 16/02/2013Украинский ученый Василий Ульяновский о том, за что следует поклониться Великой Армении…Коснувшись темы нынешнего уровня межгосударственных связей Армении и Украины, профессор отметил, что еще многое необходимо сделать, чтобы он действительно соответствовал потенциалам двух стран.
19:45 14/02/2013В Германии состоялась презентация книги украинского ученого И. Гаюк о культурном наследии армянКнига украинского ученого, философа и арменоведа Ирины Гаюк «Иллюстрационная энциклопедия армянской культуры в Украине.
11:49 12/02/2013Фильм «Дед Маркар» Г. Тадевосяна удостоен премии за лучший игровой фильм на кинофестивале Нью-ЙоркеНа прошедшем в Нью-Йорке международном кинофестивале авторского кино короткометражный фильм «Дед Маркар» режиссера Гужа Тадевосяна, снятый при содействии Национального киноцентра Армении, удостоился...
10:51 12/02/2013Сегодня известному армянскому писателю Гранту Матевосяну исполнилось бы 78 летИзвестный армянский писатель Грант Матевосян родился 3 марта 1935 г. в селе Ахнидзор Армянской ССР. В 1962 году закончил историко-филологический факультет Армянского педагогического института, в 1967...
09:12 12/02/2013В Сан-Ремо стартует знаменитый фестиваль эстрадной песниЗнаменитый фестиваль эстрадной песни в Сан-Ремо, который начинается сегодня в историческом театре "Аристон" на Лигурийском побережье, пройдет в "альтернативном" формате и не обойдется без привязок к...
20:05 11/02/2013Посол Армении в Украине наградил известного украинского ученого М. Поповича за вклад в сохранение армянской культурыЧрезвычайный и Полномочный посол Андраник Манукян провел в Киеве встречу с известным украинским ученым, директором Института философии им.
16:01 11/02/2013В Иордании обнаружен тайник с похищенными из Сирии древностямиПолиция Иордании обнаружила в городе Эр-Рамта тайник древностей, которые, по некоторым данным, могли быть украдены из Сирии.
17:14 07/02/2013Ильхам Алиев лишил пенсии и звания народного писателя Акрама Айлисли – автора книги о погромах армян в АзербайджанеПрезидент Азербайджана Ильхам Алиев в четверг подписал распоряжение о лишении Акрама Айлисли персональной пенсии президента Азербайджана.
09:18 31/01/2013«Мадонна» Боттичелли продана на торгах в Нью-Йорке за $10,4 млнПолотно "Богоматерь с младенцем Христом и юным св. Иоанном Крестителем" кисти флорентийца Сандро Боттичелли продана в среду на торгах Christie's за 10 миллионов 442,5 тысячи долларов при оценке в 5-7...