09:00 18/05/2020Թանգարանների միջազգային օրն է«Թանգարանները հանուն հավասարության. բազմազանություն և ներառականություն»
16:06 16/05/2020«Եվրատեսիլ 2020»-ը մայիսի 16-ին ուղիղ եթերով հեռարձակելու է 46 երկիր«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը և Show Europe Shine A Light-ը 46 երկիր ուղիղ եթերով կհեռարձակի մայիսի 16-ին, այն օրը, երբ Ռոտերդամում պետք է տեղի ունենար «Եվրատեսիլ 2020» երգի մրցույթի եզրափակիչը: Show...
15:05 16/05/2020Հայաստանում 2019թ-ին կայացած 706 համերգից միայն 95-ն է եղել գյուղական վայրերումԸստ համերգային 18 կազմակերպություններից ստացված վիճակագրական հաշվետվությունների ամփոփ տվյալների, 2019թ.
10:00 16/05/2020«Ես՝ թանգարանում» լուսանկարների առցանց ֆլեշմոբ-մրցույթԳրականության և արվեստի թանգարանը այս տարի ևս միանալով մայիսի 18-ին նշվող «Թանգարանների միջազգային օրվա» ակցիային՝ առաջարկում է մասնակցել «Ես՝ թանգարանում» լուսանկարների առցանց ֆլեշմոբ-մրցույթին:...
18:46 15/05/2020Մահացել է իտալացի կոմպոզիտոր Էցիո ԲոսսոնՄահացել է իտալացի դաշնակահար, դիրիժոր և կոմպոզիտոր Էցիո Բոսսոն, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով «Corriere della Sera» թերթին։ Նշվում է, որ երաժիշտը 48 տարեկան էր: Հայտնի է, որ նա 2011թ.
13:55 15/05/2020Պիոտրովսկի. Համավարակը ցույց տվեց թանգարանների չափանիշների արդյունավետության սնանկությունըԹանգարանների հաջողակ լինելու առկա չափանիշները, որոնք հիմնված են այցելուների ու եկամուտի չափի վրա, ցույց տվեցին իրենց սնանկությունը համավարակի շրջանում: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նման կարծիք է...
09:14 15/05/2020Աշխատանքներ են տարվում Բերդկունք ամրոցի տարածքը արգելոցի վերածելու ուղղությամբՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության Պահպանության ծառայություն ՊՈԱԿ նախաձեռնությամբ իրականացվում են աշխատանքներ Գեղարքունիքի մարզի Լճաշեն հնավայրի Բերդկունք ամրոցի տարածքը արգելոցի վերածելու, ինչպես նաև ամրոցի...
09:08 15/05/2020Ազգային գրադարան.Արխիվացված նյութերի կորուստ տեղի չի ունեցելՀայաստանի Ազգային գրադարանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ կապված օրեր առաջ շենքում տեղի ունեցած դեպքին, երբ որոշ էլեկտրական սարքեր հայտնաբերվել են ծխեցված վիճակում։ «Արտակարգ դրության պայմաններում...
18:33 14/05/2020Հրդեհ Ազգային գրադարանում. Ածխացել են սպասարկող կայանները, որոնցում պահվում են շտեմարաններըՀայաստանի Ազգային գրադարանի ընթերցողները, բազմաթիվ անկախ հետազոտողներ, գիտնականներ մայիսի 9-ից չեն կարողանում մուտք գործել Հայաստանի Ազգային գրադարանի կայք, որտեղ տեղադրված են հայերեն գրքերի,...
12:40 14/05/2020Ռոբերտ Փեթինսոնը հրաժարվել է մարզվել Բեթմանի դերի համարԲրիտանացի դերասան Ռոբերտ Փեթինսոնը խոստովանել է, որ չի զբաղվել սպորտով Բեթմանի դերի համար մկաններն ուժեղացնելու նպատակով։ GQ-ին տված հարցազրույցի ժամանակ դերասանը նշել է, որ չի ցանկանում «վատ օրինակ...
12:01 14/05/2020Բրիտանիայի պատկերասրահները, աճուրդային տներն ու փոքր թանգարանները կբացվեն հունիսի 1-ինՄեծ Բրիտանիան մշակել է սահմանափակիչ միջոցառումները հանելու էտապային միջոցառումներ, որը ներառում է նաև պատկերասրահների, աճուրդային տների և ոչ մեծ թանգարանների բացումը 2020 թ.
12:42 13/05/2020Վատիկանի թանգարանները կբացվեն այցելուների համարՎատիկանի թանգարանները կբացվեն մայիսի 18-ին: Թանգարանները փակվել էին մարտի 9-ից և այցելել հնարավոր էր միայն առցանց՝ վիրտուալ տուրերի օգնությամբ: Այս մասին գրում է kulturomania.ru կայքը։ Իտալիայի...
12:14 13/05/2020ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսից մահացել է հայազգի երաժիշտԱՄՆ-ում կորոնավիրուսից մահացել է ամերիկահայ երաժիշտ Ռոբերտ Ասլանյանը, որը հայտնի է «Պոպի լէյն» ծածկանունով։ Այս մասին «Արևելիքն» հայտնել են ԱՄՆ-ից։ «Շատ հաւանական է, որ Ռոպէրթ Ասլանեան կ՚ապրէր...
10:33 13/05/2020ՌԴ-ում հնարավոր է հուլիսի կեսերից բացվեն թանգարաններըԿորոնավիրուսի հետ կապված լավատեսական սցենարի զարգացման դեպքում ռուսական թանգարանները հնարավոր է այցելուների համար բացվեն հուլիսի կեսերին։ Ռիա նովոստիին այդ մասին ասել են ՌԴ մշակույթի նախարարության...
13:48 12/05/2020Դիմահարդարման թանգարանում ցուցադրել է՝ ինչպես է Մերլին Մոնրոն խնամել մաշկըՆյու Յորքի դիմահարդարման թանգարանում բացված նոր ցուցադրության ցուցանմուշներից մեկը բժշկի նամակն է հայտնի դերասանուհի Մերլին Մոնրոյին՝ դեմքի խնամքի մասին խորհուրդներով։ 360tv.ru-ի հաղորդմամբ, այդ...
11:37 12/05/2020Առաջին անգամ հայերեն թարգմանությամբ լույս է տեսել Ջոն Մաքսվելի «Առաջնորդության 21 անվիճարկելի օրենքները»Միջազգայնորեն ճանաչում ունեցող առաջնորդության փորձագետ, հրապարակախոս և հեղինակ Ջոն Ք. Մաքսվելի «Առաջնորդության 21 անվիճարկելի օրենքները» գիրքը առաջին անգամ հայերեն է թարգմանվել: Մայիսի 12-ից այն...
10:46 12/05/2020Կուրտ Քոբեյնի կիթառը վաճառքի է հանվել ԱՄՆ-ում 1 միլիոն դոլարով«Nirvana» խմբի կիթառահար Կուրտ Քոբեյնի կիթառը, որով նա նվագել է խմբի ամենահայտնի համերգներից մեկում, աճուրդի է հանվել Միացյալ Նահանգներում։ Այս մասին, ինչպես գրել է Gazeta-ն, ասվում է «Julien's...
09:13 12/05/2020Կարծախի եկեղեցին ջրի մեջ էՁյունն ու անձրևը, մեկ շաբաթից ավելի տևած վատ եղանակը և Կարծախ գյուղի եկեղեցու տանիքի հսկայական ճեղքերը կրկին բարձրացրել են Սուրբ Հովհաննես Կարապետ եկեղեցու անմխիթար վիճակի հարցը: Jnews-ը գրում է, որ...
13:49 11/05/2020Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կանցկացվի առցանցՀունիսի 6-ին՝ հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը‚ կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթը։ «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից տեղեկացնում են՝ հաշվի առնելով...
10:37 11/05/2020Կաննի կինոփառատոնը 74 տարվա պատմության մեջ առաջին անգամ չեղարկվել է2020 թվականին Կաննի կինոփառատոնը չի կայանալու։ 360tv.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին գրում է Variety –ը՝ հղում անելով կազմկոմիտեի ներկայացուցչին։ Ֆրանսիայում արտակարգ դրության ռեժիմը կերկարաձգվի առնվազն...

09:48 20/03/2013Британец купил платье принцессы Дианы, чтобы порадовать женуЗнаменитое темно-синее бархатное платье принцессы Дианы, в котором она танцевала с американским актером Джоном Траволтой на ужине в Белом доме в 1985 году, было куплено во вторник на лондонском...
19:35 19/03/2013Депутат парламента Армении Наира Зограбян: Для мэрии Еревана книги – это обычная макулатураВ пору, когда Ереван объявлен Всемирной книжной столицей, здесь закрылась действующая в подземном переходе станции метро «Еритасардакан» и являющаяся важной культурной достопримечательностью книжная...
13:00 19/03/2013В Москве состоится восьмая церемония вручения премий Armenia Music Awards20 апреля в Москве состоится 8-я национальная премия в области армянской музыкальной индустрии Armenia Music Awards.
09:23 19/03/2013ФБР раскрыло крупнейшую в истории США кражу картинПредставители ФБР сообщили в понедельник, что им известны имена людей, укравших в 1990 году 13 произведений искусства общей стоимостью порядка 500 млн долларов из бостонского Музея Изабеллы Стюарт...
18:24 18/03/2013Посол Ирана отметил высокий уровень интереса к персидскому языку и культуре в АрменииВ Ереванском государственном лингвистическом университете им. В. Брюсова сегодня состоялась церемония открытия Центра персидского языка и персидской культуры. Как заявила на мероприятии ректор вуза...
18:18 16/03/2013Увидела свет монография Геворка Варданяна о геноциде армян и грековУвидела свет книга кандидата исторических наук Геворка Варданяна «Греческое население Османской империи и малазийская катастрофа (1914-1923 гг.)».
17:08 16/03/2013«Искусство, объединяющее континент». Выставка молодых художников в ЕреванеВ Союзе художников Армении 20 марта в рамках проекта «Искусство, объединяющее континент» откроется выставка молодых живописцев.
09:51 16/03/2013В Ереване с концертом выступит популярная французская певица Элен Сегара19 марта в Ереване в концертном зале имени Арама Хачатуряна с концертом выступит известная французская певица Элен Сегара.
11:47 15/03/2013В ряде областей Армении открывается Фестиваль британских фильмовВ Армении стартует региональная программа 11-го Фестиваля британских фильмов. В течение марта 2013 года жители Сюникской, Арагацотнской и Котайкской областей смогут ознакомиться с работами...
12:28 14/03/2013Фильм о Карабахской войне «Если все...» претендует на премию «Ника» в номинации «Лучший фильм стран СНГ и Балтии»Фильм Натальи Беляускене «Если все...», рассказывающий о Карабахской войне, претендует на премию национальной премии Российской Академии кинематографических искусств «Ника» в номинации «Лучший фильм...
11:10 13/03/2013В Китае состоялся показ фильма о Геноциде армян «Рассвет над озером Ван»9 марта при содействии посольства Армении в Китае в Пекинском университете языка и культуры(BLCU) в рамках проходящего в Китае международного кинофестиваля франкофонии состоялся показ художественного...
10:00 13/03/2013Сегодня исполняется 116 лет со дня рождения великого армянского поэта Егише ЧаренцаСегодня великому поэту Егише Чаренцу исполняется 116 лет. Егише Чаренц (Егише Согомонян) родился 13 марта 1897 года в Карсе В 1908 - поступил в Карсское реальное училище. В 1910-ом в школьном...
12:40 12/03/2013Армению посетят видные представители курдской интеллигенции ДиарбекираПо приглашению Союза «Еркир» 12-16 марта Армению посетит делегация муниципалитета города Диарбекира, в состав которой входят проживающие в Диарбекире известные представители курдской интеллигенции и...
20:22 11/03/2013Петр Толочко: Необходимо активизировать научные и культурные контакты между Арменией и УкраинойДиректор Института археологии, академик Украинской академии наук, профессор Петр Толочко отметил необходимость активизации контактов в сфере научных и культурных связей между Арменией и Украиной.
20:01 11/03/2013Скончался знаменитый писатель Борис Васильев – автор повести «А зори здесь тихие...»В Москве на 89-м году скончался знаменитый прозаик и драматург Борис Васильев. Приводим материал «Первого канала»: «Б. Васильев 17 лет ушел добровольцем на войну, а в 30 лет уволился из армии, чтобы...
17:34 06/03/2013Рубен Ахвердян уточнил, какую помощь он получил от трех президентов АрменииИзвестный армянский бард Рубен Ахвердян, который в связи со своими политическими заявлениями касательно поствыборных развитий в последнее время время находится в центре внимания СМИ и общественности...
20:15 04/03/2013Офис омбудсмена Армении обратился в мэрию Еревана в связи с ситуацией вокруг Крытого рынкаОфис омбудсмена Армении направил письменное обращение в соответствующие инстанции – министерство культуры РА и мэрию Еревана – по поводу проведения строительных работ без проекта на территории...
17:01 04/03/2013Лондон знакомится с работами армянских художников на выставке-продаже Sotheby’sАукционный дом Sotheby’s проводит с 4 марта в Лондоне выставку «На перепутье», где представлено современное искусство Средней Азии и Кавказа.
16:46 04/03/2013В Ереване стартовал одиннадцатый фестиваль британских фильмовВ минувшую субботу в Ереване состоялось торжественное открытие одиннадцатого фестиваля британских фильмов.
09:23 04/03/2013В Брюсселе более 16 тысяч человек стали участниками «ночи музеев»"Ночь музеев", проводившаяся накануне в Брюсселе, собрала в общей сложности свыше 16 посетителей. Об этом, как передает РИА Новости, сообщил в воскресенье координатор проекта Museum Night Fever Питер...