09:54 04/05/2020Դավիթ Մաթևոսյան. «Հրանտ Մաթևոսյան» մշակութային կառույցի վրա ՀՀ նոր կառավարությունը չի ծախսել ոչ մի կոպեկ փող«Ամոթ է այսպես շարունակելը: Անպատիվ է»։
09:25 04/05/2020Միջնադարյան գերեզմանոցներից մեկը գանձախույզները փորել են մոտ 1,5 մետր խորությամբՎայոց Ձորի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապանները արձանագրել են, որ Մարտիրոս գյուղի /9-17 դարերով թվագրվող/ «Գյուղատեղի Լվիս» հուշարձանի տարածքում գտնվող միջնադարյան գերեզմանոցներից մեկը...
19:30 02/05/2020Բրեդ Սթոունի «Ամեն ինչի խանութը» գիրքը կներկայացվի օնլայն շնորհանդեսի միջոցովFinancial Times-ի և Goldman Sachs-ի 2013 թվականի «Տարվա լավագույն գործարար գիրք» մրցանակի դափնեկիր Բրեդ Սթոունի «Ամեն ինչի խանութը.
17:40 02/05/2020Ինչպիսի՞ն կլինեին համաշխարհային արվեստի գործերը, եթե դրանք ստեղծվեին մեր օրերումԿորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված ինքնամեկուսացման օրերին շատ մարդկանց մոտ փայլատակել է երևակայությունը։ Ստեղծագործ մարդիկ փորձել են վերաիմաստավորել նկարիչների հայտնի ստեղծագործությունները...
18:18 01/05/2020«Անմոռանալի Բիթլզը»՝ ՀՊԿՆ-ի և սաքսոֆոնահար Ֆեդերիկո Մոնդելչիի մասնակցությամբՀամերգին կներկայացվեն հանրահայտ լիվերփուլյան քառյակի սիրված ստեղծագործություններից։
13:22 01/05/2020Պեկինում կբացվեն թանգարաններն ու զբոսայգիներըՊեկինում տուրիստների համար կրկին բացվում են զբոսայգիներն ու թանգարանները, այդ թվում գլխավոր տեսարժան վայրերից մեկը՝ Արգելված քաղաքը: news.ru-ն, հղում անելով Associated Press-ին, գրում է, որ արգելված...
12:57 01/05/2020Արտակ Թովմասյան․ «Միասին Մենք Կարող ենք» համերգի ընթացքում բարերարներից ստացած միջոցների մասին տվյալները հրապարակվելու են«ԹՈՎՄԱՍՅԱՆ» Բարեգործական Հիմնադրամն աշխարհում առաջին անգամ կազմակերպել է համահայկական աննախադեպ ինտերակտիվ առցանց բարեգործական համերգային ծրագիր՝ VR տեխնոլոգիաների միջոցով և ճանաչված հայ արտիստների...
09:17 01/05/2020«Լա Սկալան» կբացվի աշնանըՎերդիի «Ռեքվիեմը» նախատեսվում է նվիրել կորոնավիրուսի զոհերին, իսկ Բեթհովենի «Իններորդ սիմֆոնիան»՝ COVID-19-ի դեմ հաղթանակին։
20:13 30/04/2020Համերգի ողջ հասույթը տրամադրվելու է կորոնավիրուսի կանխարգելմանն ուղղված ծրագրերին.Կամո ԱդուլյանՄայիսի 2-ին Երևանի ժամանակով 20:20-ին «Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամի YouTube-ի պաշտոնական ալիքով կհեռարձակվի համահայկական մեծամասշտաբ համերգային ծրագիր, որի ողջ հասույթը կուղղվի Հայաստանում...
18:33 30/04/2020Օպերային թատրոնն առցանց կներկայացնի Էլլա Ֆիցջերալդի 100-ամյակին նվիրված համերգի տեսագրությունըՋազի միջազգային օրն է
15:47 30/04/2020Վիլյամ Սարոյանի մասին Թուրքիայում նկարահանված ֆիլմն արդեն հասանելի է համացանցումՀրանտ Դինք եղբոր՝ Խոսրովի դստեր՝ ռեժիսոր Լուսին Դինքի «Սարոյանի երկիրը» ֆիլմն արդեն հասանելի է համացանցում։ 2013թ․ Թուրքիայում ստեղծված փաստագեղարվեստական այս ֆիլմը պատմում է անվանի ամերիկահայ գրող...
14:56 30/04/2020Ջազ նվագախմբի անակնկալը՝ Ջազի միջազգային օրվա առթիվՋազի միջազգային օրվա առթիվ Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ, անակնկալ տեսանյութ է պատրաստել: Նվագախմբից հայտնում են, պահպանելով...
10:53 30/04/2020Մահացել է հնդիկ դերասան Ռիշի ԿապուրըՌիշի Կապուրը դերասան և ռեժիսոր Ռաջ Կապուրի որդին է:
09:07 30/04/2020«Ոսկե գլոբուսի» դափնեկիրներն առաջին անգամ կընտրվեն առցանց պրեմիերաներիցՀոլիվուդյան արտասահմանյան լրագրողների ասոցիացիայի գոյության ընթացքում առաջին անգամ «Ոսկե գլոբուս» արձանիկը կտրվի միայն այն ֆիլմերին, որոնք ներկայացվել են առցանց։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նման...
19:21 29/04/2020Առաջին անգամ «Օսկար»-ի կներկայացվեն նաև առցանց ցուցադրված ֆիլմերըԱմերիկյան կինոակադեմիան որոշել է, որ 2021 թվականին «Օսկարի» կարող են առաջադրվել ֆիլմերը, որոնք չեն ցուցադրվել կինոթատրոններում: Նախկինում միայն առցանց ցուցադրված ֆիլմերը չէին կարող հավակնել մրցանակի:...
17:08 29/04/2020Բրիտանական թանգարանը թարմացրել է առցանց հավաքածուն՝ ներկայացնելով ավելի քան 4,5 միլիոն ցուցանմուշՍա 2007 թվականից ի վեր առցանց հավաքածուի ամենամեծ թարմացումն է, այժմ այն ամբողջությամբ հարմարեցված է բջջային սարքերի և պլանշետների համար։
16:10 29/04/2020Ամբողջ աշխարհից երգիչների մասնակցությամբ առցանց համերգ՝ նվիրված Ջազի միջազգային օրվանԱպրիլի 30-ին նշվում է Ջազի միջազգային օրը: 2011թ. վերջերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունել է բանաձև, համաձայն որի, 2012 թվականից ապրիլի 30-ը նշվելու է որպես Ջազի միջազգային օր: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կայքից տեղեկանում ենք,...
11:51 29/04/2020«Ոսկե ծիրանը» կկայանա նոյեմբերի 1-8-ըԵրևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը այս տարի չի կայանա հուլիսին, ինչպես տեղի է ունեցել փառատոնի ողջ ընթացքում, այլ կկայանա նոյեմբերին։ Այս մասին տեղեկանում ենք փառատոնի ֆեյսբուքյան էջից։...
09:21 29/04/2020Ամերիկացի նկարիչների 95 տոկոսը կորցրել է եկամուտըԱրտակարգ օգնության Artist Relief հիմնադրամը հրապարակել է հարցման արդյունքները, որն անցկացվել է ամերիկացի 11 հազար նկարիչների շրջանում։ artguide.com-ը գրում է, որ, տվյալների համաձայն, հարցվածների 95...
19:47 28/04/2020Կյանքից հեռացել է «Մոսկվա» կինոթատրոնի տնօրեն, կինոպրոդյուսեր, մշակույթի գործիչ Մարտուն ԱդոյանըՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խոր վշտով տեղեկացնում է, որ 65 տարեկանում կյանքից հեռացել է «Մոսկվա» կինոթատրոնի տնօրեն, կինոպրոդյուսեր, մշակույթի գործիչ, Հայաստանի...

15:19 28/01/2013На международном кинофестивале Zoom Zblizenia фильм об армянской армии вошел в список лучшихКороткометражный фильм кинорежиссера Аршака Закаряна «Женщина» о парне, отправляющемся на службу в армию, участвует в проходящем в Польше международном кинофестивале «Zoom Zblizenia».
10:15 26/01/2013Фильм Карена Шахназарова «Белый тигр» назван лучшим фильмом 2012 годаПремии "Золотой орел" за лучший фильм 2012 года удостоен мистический фильм о Великой Отечественной войне "Белый тигр" режиссера Карена Шахназарова, сообщает РИА Новости.
14:01 23/01/2013Иранский музыковед: Утверждения Азербайджана о музыкальном инструменте тар лживы и не соответствуют действительности«На протяжении истории игра на таре приобрела популярность на территории Ирана, в дальнейшем эта территория была отделена от Ирана».
20:48 22/01/2013Армяне внесли огромный вклад в развитие иранской культуры. Оценки представителей интеллигенции ИранаАрмяне внесли огромный вклад в дело развития иранской культуры. Как передает иранское информационное агентство «ИСНА», об этом заявил глава Союза искусствоведов Ирана Маджид Сарсанги на мероприятии,...
12:48 22/01/2013В Тегеране проходит выставка на тему «Роль армян в искусстве Ирана» (фото)В Иране проходит неделя армянской культуры. Об этом сообщает иранский официальный сайт «ИРНА». Согласно информации, в доме искусствоведов Ирана была организована выставка на тему «Роль армян...
20:09 21/01/2013Решено провести публичный отбор участника от Армении на конкурсе «Евровидение 2013»На международном конкурсе песен «Евровидение 2013», который состоится в Швеции 14-18 мая, представитель Армении выступит во втором полуфинале, 16 мая.
18:40 21/01/2013Президент Армении Серж Саргсян наградил кинорежиссера Карена Шахназарова Орденом ПочетаСегодня президент Армении Серж Саргсян принял кинорежиссера, генерального директора киноконцерна «Мосфильм» Карена Шахназарова.
11:02 21/01/2013Сегодня станут известны имена представителей Армении на 55-й Венецианской биенналеНакануне истек срок приема предложений концепции участия Армении и содержательного оформления армянского павильона на 55-й Венецианской биеннале.
14:27 19/01/2013Армянский эпос «Давид Сасунский» включен в школьный перечень «100 книг» Минобразования РоссииМинистерство образования и науки России в перечень «100 книг» по истории, культуре и литературе народов Российской Федерации, рекомендуемых школьникам к самостоятельному прочтению, включило армянский...
19:29 18/01/2013Гюмри – культурная столица СНГ. Объявлен конкурс на лучшую эмблемуВторой город Армении – Гюмри – стал культурной столицей СНГ в 2013 году. По этому случаю министерство культуры Армении и мэрия города Гюмри объявляют конкурс для отбора эмблемы «Гюмри – культурная...
20:50 17/01/2013«Евровидение 2013»: Представитель Армении выступит 16 маяНа международном конкурсе песен «Евровидение 2013» представитель Армении выступит во втором полуфинале, 16 мая.
09:51 15/01/2013Портрет музы Пикассо оценили в 50 миллионов долларовНа торги аукционного дома Sotheby’s выставлена картина Пабло Пикассо "Женщина, сидящая у окна" 1932 года, на которой изображена муза и возлюбленная художника Мари-Тереза Вальтер, передает «Лента.Ру».
10:35 14/01/2013Президент Армении Серж Саргсян поздравил скульптора Хачатура Искандаряна с 90-летним юбилеемНакануне президент Армении Серж Саргсян направил поздравительную телеграмму народному художнику РА, скульптору Хачатуру Искандаряну по случаю 90-летия со дня его рождения, сообщает пресс-служба главы...
09:11 14/01/2013В США объявлены лауреаты кинопремии «Золотой глобус»Кинопремию "Золотой глобус" в 70-й раз вручили вечером в воскресенье, 13 января, в Лос-Анджелесе. Лучшим драматическим фильмом, как передает «Лента.Ру», признали ленту "Операция 'Арго'", повествующую...
20:19 11/01/2013Весной Лондон познакомится с работами армянских художников на выставке-продаже Sotheby’sАукционный дом Sotheby’s сообщает о выставке «На перепутье», которая будет проходить с 4 по 12 марта с.г.
20:17 10/01/2013В Москве презентуют «Иллюстрированную энциклопедию армянской культуры в Украине»Знакомство с книгой украинского ученого, философа и арменоведа, кандидата философских наук Ирины Гаюк «Иллюстрированная энциклопедия армянской культуры в Украине» продолжается.
14:12 10/01/2013Армянский музыковед: Сегодня у Азербайджана есть два бренда – нефть и ложь, причем последняя превалирует«Попытки фальсификаций со стороны Азербайджана направлены не только против армянства, но и против Ирана, а значит и против общечеловеческих ценностей».
19:14 09/01/2013Аукцион в поддержку зоопарка Еревана. Художники собрали 30 млн. драмовНа благотворительном вечере, организованном зоологическим парком Еревана и Фондом охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC), были проданы все 14 выставленных на аукцион картин, в результате...
15:04 09/01/2013День рождения Сергея Параджанова. Встреча друзей кинорежиссера в Киеве «90-1»С киевскими почитателями творчества Параджанова отмечать день рождения с помощью видеоконференции будут друзья из Еревана, Москвы, Лос-Анджелеса, Женевы, Петербурга и Тбилиси.
10:32 09/01/2013Жерар Депардье станет послом черногорской культуры в миреКиноактер Жерар Депардье станет послом черногорской культуры в мире. Об этом сам артист сообщил в Подгорице после переговоров с премьер-министром Черногории Мило Джукановичем, передает ИТАР-ТАСС....