17:34 18/01/2024Պետական պարտքի ավելացումը դեպի դեֆոլտ տանող ճանապարհ է.Ատոմ ՄարգարյանԿառավարությունը հունվարի 18-ի նիստում հաստատեց միանգամից երեք վարկային նախագիծ, որոնցով ՀՀ պետական պարտքը մեկ օրում ավելացվեց 85.8 մլն եվրոյով և 66.1 մլն դոլարով։ Ինչպե՞ս է ազդում պարտքային բեռի...
14:30 18/01/2024Լուրջ հետևանքներ կարող է ունենալ, նույնիսկ՝ երկրի համար կորուստներով. Վարդանյանը՝ «Լիդիան»-ի բաժնետոմսերը կառավարությանը նվիրելու մասին« Սնանկ կազմակերպության բաժնետոմսը վերցնում ես, որ ի՞նչ անես, այդ ամբողջ պարտավորությունները քեզ վրա վերցնե՞ս»։
12:49 18/01/2024Կառավարությունը ներդրումնային ֆոնդերին խոստանում է 30 %-ի համաֆինանսավորում«Նախագիծն ուղղված է ներդրումնային ֆոնդերի կարողությունների ավելացմանը, Հայաստա նոր մուտք գործող ֆոբնդերի համար առավել գրավիչ պայմանների ստեղծմանը»,-ՀՀ գործադիր մարմնի նիստում հայտնեց էկոնոմիկայի...
11:28 18/01/2024Կառավարությունը «Լիդիան Արմենիա»-ից ընդունեց կանոնադրական կապիտալի 12.5 % բաժնետոմսերը«2023 թվականի փետրվարի 22-ին կառավարության, Եվրասիական Զարգացման Բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որով դիտարկվում է Ամուլսարի շահագործման նախապատրաստման...
10:52 18/01/2024Երևանի մանկապարտեզները ջեռուցվելու են վարկովԿառավարությունը հերթական նիստում այսօր կհաստատի ՀՀ-ի և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին ստորագրված «Երևանի էներգաարդյունավետության երկրորդ փուլ» ֆինանսական պայմանագիրը՝...
10:25 18/01/2024Երևանի ճանապարհները կկառուցվեն վարկովԱյսօր կառավարությունը հերթական նիստում չզեկուցվող հարցերի թվում կհաստատի Ասիական զարգացման բանկից Երևանի համար 60 մլն եվրոյի հերթական վարկ վերցնելու մասին օրենքի նախագիծը։ Որոշման հիմնավորման մեջ...
09:41 18/01/2024Կոնվերս Բանկ. «Եվրոթերմ»-ի պարտատոմսերի տեղաբաշխումը վաղաժամկետ ավարտված էԿոնվերս Բանկը հայտարարում է «Եվրոթերմ» ՓԲԸ կորպորատիվ պարտատոմսերի տեղաբաշխման վաղաժամկետ ավարտի մասին: 28.11.2023-12.01.2024-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղաբաշխվել է 500 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով...
09:31 18/01/2024ՀՀ բանկերում այսօր արտարժույթն էժանացել էՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:20-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 401.50 դրամ` հունվարի 16-ի համեմատ էժանացել է 0.10 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
20:14 17/01/2024Ի՞նչ կապ ունեն Եսայան եղբայրներն ու Ալիշեր Ուսմանովը QR-ների մոնոպոլ բիզնեսի հետԻբրև Եվրասիական տնտեսական միության անդամ Հայաստանը ենթարկվում է վերպետական այդ կառույցի կանոններին։ Դրանցից մեկը միության տարածքում նոր ներդրված՝ ապրանքների նույնականացման միասնական համակարգն է։...
11:40 17/01/2024Բնակարանների վաճառքների գործարքների քանակն արտասահմանցիների հետ նվազել է մոտ 40%-ով. Աղասի ԹավադյանՍոցիալական ցանցերում ծավալվող քննարկումներում օգտատերերն իրենց գրառումներում հայտնում են, որ դժվարությամբ են վաճառում իրենց բնակարանները։ Որոշ օգտատերեր էլ հայտնում են, որ ստիպված են եղել էժանացնել...
11:11 17/01/2024Թուրքական բանկերը հրաժարվում են համագործակցել ՌԴ բանկերի հետՌուսաստանի Դաշնության և մինչ այժմ նրա բարեկամ գործընկերներից մեկը համարվող Թուրքիայի միջև առևտրային կապերը վտանգի տակ են։ Թուրքական բանկերը համատարած հրաժարվում են աշխատել ռուսական բանկերի հետ։...
09:34 17/01/2024Դոլարը թանկանում է, եվրոն և ռուբլին՝ էժանանումՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 401.61 դրամ` հունվարի 16-ի համեմատ արժևորվել է 0.26 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
21:14 16/01/2024Ռուսական խոշոր ընկերությունները զանգվածաբար լքում են ԿիպրոսըՌուսական խոշոր ընկերությունները զանգվածաբար լքում են Կիպրոսը, և դա բացասաբար կանդրադառնա ֆինանսական ծառայությունների ոլորտի վրա: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, գրում է կիպրական Phileleftheros թերթը։...
20:38 16/01/2024Ծառուկյանը տնտեսագետների հետ քննարկել է Հայաստանի տնտեսությանը վերաբերող խորքային հարցերԲՀԿ մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը գրում է․ «Գագիկ Ծառուկյանն այսօր հանդիպել է մի խումբ հեղինակավոր տնտեսագետների հետ։ Քննարկվել են Հայաստանի տնտեսությանը վերաբերող խորքային հարցեր, ռիսկերի և...
14:14 16/01/2024Ակբա բանկը մինչև 2027թ.-ն կհովանավորի «Երևանի գինու օրեր» փառատոնըԱկբա բանկն առաջիկա 3 տարիներին կշարունակի լինել «Երևանի գինու օրեր» փառատոնի գլխավոր հովանավորը։ Փառատոնի շրջանակում այս տարի նախատեսվում է ավելի հագեցած ծրագիր, հայկական գինիների համտես, տեղական...
12:23 16/01/2024Փաշինյան. Նոր ատոմակայան կառուցելը մեգանախագիծ էՆիկոլ Փաշինյանն այցելել է Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտե 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով: Խոսելով ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցման հետագա քայլերի վերաբերյալ՝...
20:34 15/01/2024Հայաստանից Վրաստան դրամական փոխանցումների ծավալը նվազել է2023 թվականի դեկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, դրամական փոխանցումների (տրանսֆերտների) ծավալը նվազել է 42.4 տոկոսով։ Aliq.ge-ի փոխանցմամբ, այս տվյալները հրապարակել է Վրաստանի...
19:16 15/01/2024Խորը բացահայտումներ եմ արել,եթե խոսեմ՝ կլինի այս իշխանությունների վերջը․ իրավաբան«Մարդ, եթե մի քիչ բանականություն ունենա, ապա չի զոհի Ջերմուկը, որի վրա միլիարդներ է դրվել, մի քանի տարվա, կարճաժամկետ հանքավայր շահագործելու համար»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի...
17:27 15/01/202410 մլն ծառ տնկելու ծրագիրը չիրականացվեց հայտնի պատճառներով. Հակոբ Սիմիդյան«2020 թ-ի 10-րդ ամսի 10-ին 10 մլն ծառ տնկելու ծրագիրը չիրականացվեց հայտնի պատճառներով՝ քովիդի և պատերազմի հետևանքով»,-2023թ ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը՝...
16:53 15/01/2024Խնդիրը կա, բայց կա նաև պետական ծառայությունը թանկացնելու հակվածություն. Ավտոներկրողը՝ պետտուրքը բարձրացնելու մասինԱԺ-ում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց կառավարության ներկայացրած օրինագիծը, որով ներկրված տրանսպորտային միջոցի համար մաքսատներում կայանելու պետտուրքի դրույքաչափը օրական 1600 դրամի փոխարեն սահմանվում է...

20:35 18/10/2018Новая игра «Супер Давид против огня» заинтересовала даже супругу президента Армении: Нунэ Саркисян обещала сыграть в нее с внукамиСегодня – в Международный день по уменьшению опасности бедствий – в реабилитационном центре для детей с инвалидностью «Лусэ» состоялась презентация игры «Супер Давид против огня».
20:16 18/10/2018Посол: Корея заинтересована в развитии двустороннего экономического сотрудничества с АрмениейНикол Пашинян поблагодарил Республику Корея за сбалансированную позицию по карабахскому вопросу.
19:51 18/10/2018Никол Пашинян на открытии фермы для майнинга криптовалют в Армении: Честно, мне нужно понять, что такое биткоин«Честно говоря, мне еще нужно понять, что из себя представляет биткоин. Есть люди, которые заявляют о его неприемлемости, есть люли, которые говорят, что за ним будущее. Мне действительно мне нужно...
19:22 18/10/2018Арман Барсегян: Предстоящие парламентские выборы не окажут существенного негативного влияния на банковскую систему Армении«Это означает, чем выше будут темпы экономического роста, тем больше будет дополнительный спрос по отношению к финансовым ресурсам», – пояснил Арман Барсегян.
17:00 18/10/2018«Ameriabank» представил два новых предложения по кредитованию малого и среднего бизнесаВ случае передачи кредита, «Ameriabank» своим клиентам предоставит единовременные средства в 2% от рефинансируемого кредита.
13:12 18/10/2018Никол Пашинян: Президент и первая леди Франции были впечатлены качеством армянского вина и коньякаПосетивших Армению в рамках 17-го Саммита Франкофонии гостей особо впечатлили армянское вино и коньяк.
20:11 17/10/2018Эксперты составили рейтинг десяти государств, получающих от туризма наибольший доходВ десятку вошли Италия, Австралия, Германия, Макао (особый административный район КНР) и Япония.
16:02 17/10/2018Никол Пашинян: Мы должны превратить Армению из аграрной страны в промышленнуюИ.о. премьера подчеркнул, много говорится о безработице и отсутствии рабочих мест в Армении.
11:46 17/10/2018Венесуэла отказалась от торговли долларами на валютном рынке из-за санкций СШАВ последние годы Венесуэла переживает огромную инфляцию, вызванную экономическим кризисом и американскими санкциями.
10:01 17/10/2018Почти половина населения Земли живет на менее чем 5,5 доллара в деньВБ в среду, когда отмечается Международный день борьбы за ликвидацию нищеты, публикует данные доклада, который описывает ситуацию за 2015 год.
19:46 16/10/2018Глобальное потепление может спровоцировать дефицит пиваМировой рынок пива может рухнуть из-за глобального потепления. К такому неутешительному выводу пришли учёные из Калифорнийского университета США.
18:35 15/10/2018Международный день сельских женщин отмечается ежегодно 15 октябряСельские женщины составляют более четверти населения земного шара.
16:52 15/10/2018Французская компания намерена основать в Армении новую горнолыжную зонуВ рамках XVII Саммита Франкофонии 10 октября в Ереване прошел экономический форум под патронажем президента Армении Армена Саркисяна.
14:15 13/10/2018Джастин Трюдо и Никол Пашинян обсудили вопрос развития армяно-канадских бизнес-связейДж. Трюдо отметил, что канадских бизнесменов могут заинтересовать несколько различных сфер: управление водными ресурсами, инфраструктурой, природными ресурсами и пр..
15:58 12/10/2018Посевные площади сокращаются, а объемы забора воды из Севана увеличиваются: комментарии экспертовПараллельно с этим по сравнению с прошлым годом увеличились объемы попусков воды из озера Севан.
15:12 12/10/2018На португальском курорте Алгарве будут взимать «зеленый налог»На португальском курорте Алгарве в высокий сезон, начиная с 2019 года, с каждого туриста за сутки проживания будут взимать по 1,5 евро.
20:12 10/10/2018Программа RINArmenia: старт Интернета будущего дан в Армении«Необходимо сделать так, чтобы Армения превратилась в центр Интернета будущего», – отметил он.
16:47 10/10/2018Новые возможности для держателей банковских карт ARCA, VISA и MASTERCARDКонверс Банк постоянно совершенствует услуги, предоставляемые посредством пластиковых карт, делая их более современными и удобными, и запускает услугу Card to Card.
10:53 10/10/2018Премьер Армении Н.Пашинян: Набираем обороты для экономического взлетаПремьер-министр Армении Никол Пашинян представил ряд показателей.
20:13 09/10/2018Никол Пашинян: Армения придает важность развитию и расширению сотрудничества с ЕС по разным направлениямМинистр иностранных дел Литвы подчеркнул, что его страна готова поделиться опытом с армянскими коллегами в борьбе с коррупцией, создании справедливой судебной системы и других областях.