18:08 19/12/2023Ռեկորդ Թուրքիայից Իսպանիա արտահանումների ծավալումԹուրքիայի արտահանողների խորհրդի կողմից թուրքական պետական «Anadolu» լրատվական գործակալությանը տրամադրած տվյալների համաձայն՝ 2023-ի 11 ամիսների ընթացքում Թուրքիայից արտահանված ապրանքների ծավալն...
17:21 19/12/2023ԿԲ-ն թույլ չի տա՝ դոլարի փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ լինեն, 3.6 մլրդ դոլարի պահուստներ ունի. Սուրեն ՊարսյանՎերջին օրերին տարադրամի շուկայում դրամը կայուն կերպով արժեզրկվում է բոլոր հիմնական արտարժույթների նկատմամբ։ Ամանորի նախաշեմին քաղաքացիները մեծ քանակությամբ արտարժույթ են փոխանակում, այսինքը...
16:09 19/12/2023ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մասնաճյուղերում բացել է հաճախորդների սպասարկման «Պրիվիլեգիա» գոտիներՎՏԲ-Հայաստան Բանկը «Պրիվիլեգիա» սեգմենտի հաճախորդների անհատական սպասարկման համար գոտիներ է բացել հինգ մասնաճյուղերում.
15:30 19/12/2023Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրենը մասնակցել է ՀՀ դրամի 30-ամյակին նվիրված պանելային քննարկմանըԴեկտեմբերի 18-ին ԵՊՀ-ում կայացավ «Հայկական դրամի 30-ամյակը․ զարգացումներ և հեռանկարներ» խորագրով պանելային քննարկում, որին որպես բանախոս մասնակցել և ուսանողների հարցերին պատասխանել է նաև Կոնվերս...
20:36 18/12/2023Մտավախություն ունեմ, որ սա թուրքական կողմի պատվեր է․ Գառնիկ Դանիելյան«Սա խայտառակություն է։ ԱԺ-ով այս օրենքի քննարկման ժամանակ մտավախություն հայտնել ենք, թե ինչ օրենք եք ընդունում։ Արդյո՞ք այս օրենքի ընդունումը վաղը, մյուս օրը ոլորտը չի տանի փոկման։ Այսօր մեր ունեցած...
18:27 18/12/2023Ժամանակավոր ներմուծված թեթև մարդատար տրանսպորտային միջոցների մաքսազերծման ժամկետի երկարացում կամ աջակցության ծրագրի առավել բարենպաստ պայմաններ չեն նախատեսվելուՊետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ չհանդիսացող պետություններից Հայաստանի Հանրապետություն ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման համար ժամանակավոր...
18:13 18/12/2023Նախարարությունը նոր ջրօգտագործման թույլտվություն է տվել․ ձկնաբույծ«Ինչո՞ւ եք դուք մեզ տեխնոլոգիա պարտադրում, նպատակը ո՞րն է»,- ՇՄ նախարար Հակոբ Սիմիդյանի հետ հանդիպման ընթացքում ասաց Ձկնաբույծների միության տնօրեն Գոռ Գրիգորյանը։ Նախարարության ներկայացուցիչն...
17:34 18/12/2023Որտե՞ղ է 500 մլն ջրաքանակությունը․ ձկնաբույծի հարցը՝ ՇՄ նախարարին«Մենք մշակել ենք նախագիծը, այժմ դրված է հանրային քննարկման։ Բոլոր դիտարկումներով կամբողջացնենք կարգը և կանցնենք առաջ»,- ձկնաբույծների հետ հանդիպմանն ասաց ՇՄ նախարար Հակոբ Սիմիդյանը՝ պատասխանելով...
16:29 18/12/2023Բաբկեն Պիպոյան. «Տո այ, «սիրելիներ», նոր փոփոխություններ անելուց առաջ, բարդ է՞ր, մի հատ ստուգել«Ասում են. «գնեք միայն սպանդանոցային ծագման միս»: Լավ են անում, բայց հետո պարզվում է, որ երկրին պետք է, պայմանական, 100 կգ միս, իսկ սպանդանոցները կարողանում են ապահովել օրական առավելագույնը, էլի...
16:15 18/12/20231993 թ.-ին քվեարկությամբ որոշվեց դրամը շուտափույթ շրջանառության մեջ դնել, բայց կար կառավարության վերապահումը.Բագրատ Ասատրյան«1993 թվականի վերջին քվեարկություն եղավ և որոշում ընդունվեց դրամը շուտափույթ շրջանառության մեջ դնելու մասին»,-ԵՊՀ-ում Հայկական դրամի 30-ամյակին նվիրված պանելային քննարկման ժամանակ ասաց ԿԲ նախկին...
15:26 18/12/2023Հասարակությունը դրամն ընկալում է, որպես մեր անկախության սիմվոլներից մեկը. Մարտին Գալստյան«Կարևոր փաստ է այն, որ մեր հասարակությունը դրամն ընկալում է, որպես մեր անկախության սիմվոլներից մեկը։ Այսինքն՝ այն ազգային խորհրդանիշ է և շատ կարևոր է»,- հայտարարեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝...
11:54 18/12/2023Արարատի մարզում ավազի ապօրինի արդյունահանման հերթական դեպքն է արձանագրվելԴատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել, վնասը վերականգնվել է Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 16-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Էլ-Ար Շինե» ընկերության տնօրեն Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝...
11:39 18/12/2023Ոլորտ նոր մտնող շինարարական կազմակերպությունները կարող են հավակնել միայն լիցենզիայի ցածր դասին.Դավիթ Գրիգորյան«Այսօրվանից մեր բոլոր քաղաքաշինական սուբյեկտները, որոնք կդիմեն լիցենզավորման, պետք է արդեն դիմեն նոր կարգերով և օրենսդրությամբ, իսկ այն ընկերությունները, որոնք ունեն լիցենզիաներ և գործունեություն են...
15:53 17/12/2023Ռուսաստան անմաքս թուրքական և ադրբեջանական ձվեր կներկրիՌուսաստանի Դաշնության գյուղատնտեսության նախարար Դմիտրի Պատրուշևը հայտնել է, որ 2-3 շաբաթ անց Թուրքիայից ձու կհասնի Ռուսաստան՝ առանց ներմուծման համապատասխան մաքսատուրքի։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ...
15:22 17/12/2023Հյուսիս-հարավ ճանապարհին պեղումներ են կատարվել «Ագարակ» պատմամշակութային արգելոցումՀՀ ճանապարհային դեպարտամենտից հայտնում են. «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիրն ունի հնագիտական բաղադրիչ, և նախքան շինաշխատանքները սկսելը կառուցվելիք հատվածներում կատարվում են...
18:24 16/12/2023Լեհաստանի հետ սահմանին կա 2400 բեռնատարԼեհաստանի հետ սահմանի անցակետերում, որտեղ լեհ փոխադրողների կողմից շրջափակումը շարունակվում է ավելի քան մեկ ամիս, շաբաթ օրվա դրությամբ 2400 բեռնատարներ սպասում են Ուկրաինա մուտք գործելուն։ Այս մասին...
21:25 15/12/2023Պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանն ահազանգում է, որ մանդարինը կարող է թանկանալ«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը գրում է․ «Վրաստանից մանդարին ներմուծող առևտրականները ահազանգում են, որ հայկական անցակետում թույլ չեն տալիս իրենց՝ Հայաստանից տարած արկղերով անցնել...
18:00 15/12/2023ՊԵԿ-ը կանխել է 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մաքսանենգության դեպքՊետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության Զվարթնոց բաժնի և Արևմտյան մաքսատուն-վարչության ուղևորների մաքսային հսկողության բաժնի աշխատակիցները մշտապես ուշադրության կենտրոնում...
15:19 15/12/2023Ռուսական կողմի պահանջը՝ ՌԴ արտահանվող կաթնամթերքի հումքը պետք է լինի բացառապես հայկականՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Արմեն Հայրապետյանի և ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության («Ռոսսելխոզնադզոր») ղեկավարի Սերգեյ Դանկվերտի վերջին...
15:11 15/12/2023Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը ինն ամսում աճել է 43,5 %-ով. ՕվերչուկՀայ-ռուսական ապրանքաշրջանառությունը հունվար-սեպտեմբերին աճել է 43,5%-ով և հասել 4,4 մլրդ դոլարի։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն հայտնում է, որ այդ մասին ուրբաթ օրն ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։...

13:19 04/09/2018Виноградари из сел Армавирской области Армении перекрыли дорогу Ереван-Армавир«Все подорожало, а цены на виноград остались неизменными. В то время как сегодня цена должна быть, по меньшей мере, 180 драмов», – указал фермер.
12:38 04/09/2018Министр Ашот Акопян: Завершен процесс отчуждения земель и расселения в рамках Транша 2 дорожного коридора «Север-Юг»Как указал министр, успешно осуществляются программы улучшения дорог при финансировании Всемирного банка.
10:42 04/09/2018Мировые цены на нефть во вторник торгуются без единой динамикиСтоимость ноябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent снижалась на 0,04%.
10:15 04/09/2018Армения вошла в Топ-10 стран въездного туризма в Россию в 2018 годуАналитическое агентство ТурСтат составило рейтинг стран въездного туризма в Россию за первые 6 месяцев 2018 года (с 1 января по 30 июня 2018 года).
19:40 03/09/2018Обнародована предварительная программа форума «Евразийская неделя» в ЕреванеВ течение трех дней на полях форума «Евразийская неделя» будут проводиться интерактивные опросы, презентации, деловые переговоры, обучающие сессии и бизнес-тренинги для предпринимателей.
16:11 03/09/2018Министр А. Минасян: Из обещанных Армении инвестиций реалистичны только 240 млн долларовА. Минасян заявил, что в реальном секторе экономики с января по июнь 2018 года объем чистого притока прямых иностранных инвестиций составил -53.1 млн долларов.
15:07 03/09/2018Министр Арцвик Минасян: Число прибывших в Армению туристов в 2018 году выросло на 10.2%А. Минасян добавил, что по части внутреннего туризма зарегистрирован рост на 17,1%.
13:08 03/09/2018Арцвик Минасян: За первое полугодие 2018 года в Армении зарегистрирован самый высокий за последние 8 лет рост экономикиПо части импорта на первом месте также РФ – 28,6%. Далее следуют Китай (7,3%), Грузия (7,2%), Германия (5,5%), Иран (4,7%).
12:28 03/09/2018Банк ВТБ (Армения) рефинансирует/выкупает ипотечные кредиты без анализа доходов клиентаБанк ВТБ (Армения) запускает новую программу рефинансирования/выкупа ипотечных кредитов из иных банков и кредитных организаций.
11:39 03/09/2018Стоимость самой популярной криптовалюты в мире – биткоина – продолжит растиВ ходе торгов минувшей недели цена криптовалюты впервые с начала августа преодолела отметку в 7 тысяч долларов.
17:18 01/09/2018«На экономические реформы»: Евросоюз выделил Грузии помощь в размере €45 миллионовПо его словам, выделение макрофинасовой помощи предусмотрено соглашением об ассоциации Евросоюза и Грузии.
15:21 01/09/2018Ереван продолжает «утопать» в мусореПо причине бездействия компании «Sanitek» спешащие в школу сегодня дети – 1 сентября – вынуждены проходить рядом с огромными горами мусора.
19:06 31/08/2018Карине Минасян: Проект по цифровой промышленной кооперации в рамках ЕАЭС открывает новые возможности для бизнесаПланируется, что уже в октябре проектная документация будет представлена на обсуждение государств-членов, а затем ее рассмотрит Совет Комиссии.
12:36 31/08/2018Гагик Макарян: Пока в Армении не было сделано серьёзных инвестицийПо словам Г. Макаряна, есть сферы, которые требуют существенного капитала.
10:17 31/08/2018Трамп назвал сроки введения новых пошлин на китайские товарыНовые тарифы могут быть введены 6 сентября – в этот день истекает срок подачи комментариев к запланированным пошлинам.
12:00 30/08/2018В список самых влиятельных людей России по версии Forbes попал армянинПрезидент России Владимир Путин стал самым влиятельным россиянином по версии российского Forbes.
10:10 30/08/2018В четверг утром мировые цены на нефть растутПо состоянию на 7.51 мск стоимость ноябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,22% – до 77,63 доллара за баррель.
16:41 29/08/2018Министр энергетики Армении: Сделаем всё возможное, чтобы получить газ по более низкому тарифуКроме этого, по словам министра, переговоры продолжатся также с Ираном.
14:22 29/08/2018Министр: В Армении до 2020 года будут построены солнечные электростанцииПо его словам, возобновляемая энергетика считается приоритетом и имеет серьезное стратегическое значение для Армении.
17:30 28/08/2018Обсуждены вопросы социальной защищенности граждан Армении по Соглашению о пенсионном обеспечении трудящихся в странах ЕАЭССтороны отметили, что в Союзе необходимо прийти к согласованному подходу исчисления индивидуального пенсионного коэффициента (ИПК).