10:13 26/07/2023Իրանից Հայաստան արտահանման ավելի քան 22%-ը կազմում է պողպատըԻրանի հանքարդյունաբերության և առևտրի արդյունաբերության տան Միջազգային հարաբերությունների և առևտրի զարգացման հանձնաժողովի խոսնակն ասել է, որ «այս տարվա գարնանը Հայաստանի հետ Իրանի ոչ նավթային...
16:35 25/07/2023Հունվար-հունիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 11․4%-ովՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականի հունվար-հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 11․4%-ով։ Միաժամանակ, հունիս...
12:37 24/07/2023Հունիսին եկամուտ ստացող աշխատատեղերի թիվը 719 274 է․ ՊԵԿՀարկ վճարողների կողմից 2023թ. հունիս ամսվա համար ներկայացված եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի հաշվարկների տվյալներով` եկամուտ ստացող աշխատատեղերի թվաքանակը կազմել է 719 274, ինչը գերազանցել է...
12:02 24/07/2023WCIT 2024-ը կանցկացվի ԵրևանումՏեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT) պատրաստվում է 2024 թվականին վերադառնալ Երևան: Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԱՏՁՄ) հայտնում են, որ 2019...
09:35 24/07/2023Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 383.36 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 384.50 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
11:00 22/07/2023Իրավիճակով պայմանավորված` Արցախում պլանային ստուգումները մասնակիորեն դադարեցվել են. ՊԵԿ պատասխանատուԲոլոր հնարավոր լծակներն օգտագործում ենք, որպեսզի մեր քաղաքացիները չտուժեն անբարեխիղճ սուբյեկտներից, որոնք բարձր գներ են հայտարարագրում։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Արցախի...
09:50 22/07/2023Արցախում գործունեությունը դադարեցրել են ավելի քան 2000 տնտեսավարող սուբյեկտներ2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքով խաթարվել են բիզնես ոլորտի աշխատանքները՝ կապված հանրապետության տարածք հումքի, նյութերի, ապրանքների ներկրման...
21:57 21/07/2023Արցախում շրջափակման պատճառով շուրջ 15 000 քաղաքացի գործազուրկ է դարձել. ՊԵԿ նախագահի տեղակալԱյս պահին 14 600-ից ավելի քաղաքացիներ կորցրել են իրենց աշխատանքը, և այս ցուցանիշն ամեն օր ավելանում է։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի...
16:54 21/07/2023Հայաստանը UNIDO-ի CIP ինդեքսով առաջընթաց է գրանցելՄԱԿ-ի Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամը (UNIDO) հրապարակել է Արդյունաբերական մրցակցային արդյունավետության 2023թ․ ինդեքսը (Competitive Industrial Performance - CIP), որը հաշվարկվել է 153 երկրների...
19:17 20/07/2023ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վարչապետի աշխատակազմին հատկացվում են խոշոր դրամական միջոցներ․ «ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամն«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամն արձագանքել է ս.թ. հուլիսի 20-ին ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված խնդրահարույց որոշմանը՝ նշելով․ «ՀՀ կառավարությունը ս.թ. հուլիսի 20-ին որոշեց 2023 թվականի պետական բյուջեի ՀՀ...
18:52 20/07/2023Արցախում ինտերնետի անջատման դեպքում կապը կապահովի Zangi-նԱրցախի կառավարության և հայկական Zangi ընկերության միջև ստորագրվել է հուշագիր՝ կապի ժամանակակից և պաշտպանված համակարգ ստեղծելու մասին: «Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը ArtsakhX կանվանվի։ «Մի քանի...
15:23 20/07/2023Քերոբյանը չուզեց պատասխանել Արցախի սննդի պաշարների մասին հարցին«Ես կապի մեջ եմ իմ արցախցի ընկերների և երբեմը՝ գործընկերների հետ, բայց մեր ֆունկցիան մենք տեսնում ենք՝ մաքսիմալ մեր գործը կատարել լավ, տեսնում եք, որ առաջին հինգ ամիսների տնտեսական աճը աշխարհում...
14:54 20/07/2023Ճանապարհ փակենք, հեղափոխություն անենք, ինչ էլ անենք, ջուրը դրանից չի շատանալու. Նիկոլ Փաշինյան«Շուրջ 50 միջոցառում նախատեսվում են իրականացնել 7 ուղղություններով»,-կառավարության նսիտում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ներկայացնելով օրակարգի վերջին՝ երրորդ զեկուցվող հարցը: Նա...
12:22 20/07/2023Կառավարությունը ենթակառուցվածքներով աջակցեց «ՅՈՒ ԷՄ ԱԳՐՈ» ՍՊԸ-ի և «ԱԳՐՈՊՐՈ» ՓԲԸ-ի ներդրումային ծրագրերին«Այսօր երկու ծրագիր ենք հաստատում,որից մեկը «ՅՈՒ ԷՄ ԱԳՐՈ» ՍՊԸ-ի կողմից Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ և Բագարան համայնքներում 2088 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերում նուշի ինտենսիվ այգի և խոշոր...
20:26 19/07/2023Ստեփանակերտում այժմ գործում է ընդամենը երկու երթուղի, իրավիճակը գնալով վատթարանալու է․ԱՀ ՏԿԵՆ առաջին տեղակալԱրցախի շրջափակումից ի վեր ամենից շատ տուժել են տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտները։ «Առաջին փուլում մեզ հաջողվեց ինչ-որ չափով պահել երթուղիների քանակը և բնակչությունը կարողանում էր օգտվել հասարակական...
16:07 19/07/2023Ամունդի-Ակբան խոշոր ներդրում է կատարել ՀՀ տնտեսության մեջԱմունդի-Ակբայի՝ Հավասարակշռված և Պահպանողական կենսաթոշակային ֆոնդերի ակտիվներից ներդրում է կատարվել ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ առաջին մասնավոր բաժնեմասնակցային ֆոնդում, որը ներդրումներ է իրականացնում ՀՀ...
11:25 19/07/2023Հունիսին 30 հարկ վճարողի մոտ արձանագրվել է «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտումՊետական եկամուտների կոմիտեն ներկայացնում է 2023 թ. հունիս ամսվա ընթացքում «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտումներ թույլ տված հարկ վճարողների վերաբերյալ տեղեկատվությունը:...
10:59 19/07/2023Ակցիաների, այդ թվում՝ զեղչերի առնչությամբ հարուցվել է 35 վարույթ31 տնտեսավարող ընդունել է իրավախախտումները

14:26 28/04/2015Russian parliament speaker calls for talks on EEU-EU integrationThe time has come to begin consultations on integration of the European Union with the Eurasian Economic Union (EEU), said the speaker of the State Duma, Russia’s lower house of parliament, Sputnik...
14:16 28/04/2015Armenian President visits ‘Made in Armenia’ exhibitionArmenian President Serzh Sargsyan on Tuesday visited the ‘Made in Armenia’ exhibition at the Meridian exhibition center.
11:18 22/04/2015Haykakan Zhamanak: Banana prices rise in ArmeniaThe banana prices in Armenia have risen by more than 10 percent compared with December 2014, Haykakan Zhamanak reports citing the National Statistical Service of Armenia.
09:17 21/04/2015World oil price reaches minimum - Lukoil PresidentThe world price of oil has hit a low end, Lukoil President Vagit Alekperov told journalists on the sidelines of the IHS CERAWeek on Monday, Sputnik reported.
16:45 18/04/2015Sharmazanov: Time showed that Armenia’s decision to join EEU was justifiedAfter the plenary session of the IPA CIS held on April 17 at Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg which was dedicated to the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, the heads...
11:00 18/04/2015Zhamanak: Armenian alcoholic drink producers stop productionThe sharp depreciation of the Russian ruble has resulted in a reduction of exports from Armenia, which has caused catastrophic conditions for small and medium-sized businessmen, Zhamanak reports.
09:15 17/04/2015IMF refuses to grant Greece delay in debt paymentInternational Monetary Fund (IMF) is refusing to grant Greece a delay in payment of its debt in May, IMF head Christine Lagarde said, according to Sputnik.
14:08 16/04/2015Eurasianet.org: Azerbaijan’s status in Extractive Industries Transparency Initiative downgrades to candidateAzerbaijan’s status in a prominent international transparency organization has been downgraded. Representatives of the group cited Azerbaijani authorities’ ongoing crackdown on individual liberties...
13:46 16/04/2015Removal of customs obstacles is major achievement of EEU – Armenian Parliament SpeakerSpeaker of Armenian National Assembly Galust Sahakyan on Thursday attended the international forum “Eurasian Economic Prospects” in Saint Petersburg, the press service of Armenian National Assembly...
17:00 15/04/2015Serzh Sargsyan receives Chairman of EDB Management BoardArmenian President Serzh Sargsyan today received Dmitry Pankin, Chairman of the Management Board of the Eurasian Development Bank (EDB), the President’s press office reports.
14:20 15/04/2015Iran exported around 400 million cubic meters of gas to Armenia in one yearYadollah Baiburdi, the head of the 8th substation of the gas export organization of Iran, summarizing the gas export volumes over the past year (March, 2014 - March, 2015), reported that Iran has...
11:26 14/04/2015Haykakan Zhamanak: Electricity prices may riseIn the first decade of May the Electric Networks of Armenia will request the Public Services Regulatory Commission to raise the prices of electricity, Haykakan Zhamanak reports.
11:15 11/04/2015Hraparak: Grape purchase is at risk this yearGrape purchasing companies have stated that this year they are going to refuse to make purchases, and have told the government not to pin hopes on them as the brandy and wine producers and exporters...
10:10 11/04/2015Haykakan Zhamanak: Central Bank to purchase large amount of dollars to curb dram’s appreciationThe Central Bank of Armenia (CBA) intends to purchase a large amount of U.S. dollars from Armenia’s foreign currency market in the last decade of April to prevent a sharp appreciation of the Armenian...
09:56 10/04/2015Haykakan Zhamanak: Foreign investments in Armenian economy declineThe foreign investments in Armenian economy decreased sharply in the first quarter of this year, Haykakan Zhamanak reports.
11:01 09/04/2015Chorrord Ishkhanutyun: 5.1 percent inflation in ArmeniaArmenia’s inflation was 5.1 percent in the first quarter of this year compared with the same period of last year, Chorrord Ishkhanutyun reports.
10:35 09/04/2015Zhoghovurd: Alcoholic drinks production down in ArmeniaBrandy production in Armenia decreased by 31.3 percent in January-February of this year compared with the last year, Zhoghovurd reports citing official statistics.
17:24 08/04/2015President Sargsyan receives IMF Mission chiefArmenian President Serzh Sargsyan on Wednesday received Mark Horton, International Monetary Fund (IMF) Mission chief to Armenia.
13:29 08/04/2015TOL: Azerbaijan - failed economic diversificationThe president of Azerbaijan vows to wean the country off of oil revenues, but impressive growth seems driven by inefficient, corrupt reinvestment of petrodollars, reads the article published on the...
12:33 07/04/2015Members of Constituent Parliament taken to policeMeasures have been taken to prevent mass disorders in Armenia on April 24. Zhirayr Sefilyan, coordinator of Constituent Parliament secretariat, as well as members of Constituent Parliament Varuzhan...