23:09 06/08/2023Արայիկ Հարությունյանն արձագանքեց Փաշինյանի հայտարարությանը. Մենք անառակ զավակ չենքԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ Արցախին Հայաստանի տրամադրած գումարներն անարդյունավետ ծախսելու համար մեղադրող Փաշինյանի համար թվեր է հրապարակում։ «Իհարկե հաշվետվություն չեմ տալիս, մենք ամեն ամիս դա...
14:08 05/08/2023Սևանա լճի «ծաղկումն» այլևս պատկան մարմիններին հետաքրքիր չէՍևանա լճում զանգվածային ծաղկում չկա, ինչը ԳԱԱ Հիդրոէկոլոգիայի և ձկնաբանության ինստիտուտի հիդրոէկոլոգիայի բաժնի վարիչ, ԵՊՀ էկոլոգիայի և բնության պահպանության ամբիոնի դոցենտ Լուսինե Համբարյանը կապում է...
12:22 05/08/2023Հուլիսին հունիսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է բենզինի 11.1% գնաճ2023թ. հուլիսին 2022թ. հուլիսի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրվել է 0.1 % գնանկում, իսկ 2023թ. հունիսի համեմատ՝ 0.1% գնաճ: Հանրապետության դիտարկվող 6 քաղաքներում 2023թ. հուլիսին...
11:22 05/08/2023Ռուսական ռուբլին գնվում է 3․60 դրամ նվազագույն և 4․02 դրամ առավելագույն փոխարժեքովՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 11։00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 383.17 դրամ` օգոստոսի 3-ի համեմատ արժեզրկվելով 0․02 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
09:41 05/08/2023Հուլիսին պանրի, կաթի, ձվի և տավարի մսի գներն աճել են․ վիճակագրական կոմիտեՀայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնանկումը (2023թ. հուլիսը 2022թ. հուլիսի նկատմամբ) կազմել է 0.1%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 1.0%: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների...
18:45 04/08/2023Շորժայում դադարեցվել է Սևանա լճից իրականացվող ապօրինի ջրառըՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը հայտնում է. «Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները Գեղարքունիքի մարզի Շորժա բնակավայրում հայտնաբերել են քաղաքացու կողմից Սևանա լճից...
12:38 04/08/2023Ակբա բանկը և Հայաստանի Հաշվապահների Ասոցիացիան հուշագիր են ստորագրելԱկբա բանկը և Հայաստանի Հաշվապահների Ասոցիացիան Ակբա Բիզնես ակումբի շրջանակում ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, որով Ակբա բանկը և Հայաստանի Հաշվապահների Ասոցիացիան կհամագործակցեն Ակբա Բիզնես...
10:49 04/08/2023«Լույս». 2022թ. Հայաստանի տնտեսության արտահանման շուրջ 25%-ը կազմել է վերարտահանումը՝ առանց որի արտահանման աճի տեմպը 2 անգամ ավելի ցածր կլիներ«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամն ուսումնասիրել է 2022թ. ՀՀ տնտեսության արտահանման կառուցվածքը, վեր հանել դիտարկվող ժամանակահատվածում արտահանման աճի պատճառ հանդիսացող հիմնական գործոնները, ինչպես նաև, այդ գործոնների...
10:35 04/08/2023Դոլարն ու եվրոն արժեզրկվել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 10։30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 383.22 դրամ` օգոստոսի 2-ի համեմատ արժեզրկվելով 0․16 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
19:52 03/08/2023Արցախում տնտեսավարող սուբյեկտների շրջանում շարունակվում են գործունեության մասսայական դադարեցումները․ ԱՀ ՊԵԿԱՀ Պետական եկամուտների կոմիտեից հայտնում են։ «2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման, իսկ 2023 թվականի հունիսի 15-ից ամբողջական պաշարման հետևանքով ստեղծված...
18:09 03/08/2023Թուրքիայում սպառողական գների ինդեքսը կազմում է 47.83%Թուրքիայի վիճակագրական ծառայության (TÜİK) տվյալների համաձայն՝ հուլիսին երկրում սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 47.83%: Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ Իսկ ամսական ինֆլացիան աճել է 9.49 %-ով, որն էլ...
17:25 03/08/2023Մինչև 2050 թ-ը պլանավորվում է Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների տարեկան թիվը հասցնել 15 մլն-ի․ ՓաշինյանԿառավարությունը հավանություն է տվել «Զբոսաշրջության մասին» օրենքի և կից օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթին: Գործող իրավական դաշտի բարելավման անհրաժեշտությունն...
16:55 03/08/2023Նարեկ Նալբանդյանը չի վճարել «Գոլդեն Փելիս»-ի գումարը. «Հետք»Ծաղկաձորում գտնվող «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցի սեփականատերը չի կատարել պետության առաջ ստանձնած պարտավորությունը։
15:40 03/08/2023Իրանի ազատ գոտիները Հայաստանում կանցկացնեն ներդրումների և բիզնես հնարավորությունների ցուցահանդեսԻրանի ազատ և հատուկ տնտեսական գոտիների կազմակերպությունը նախատեսում է 2023թ. օգոստոսի 25-ից 27-ը, «Երևան Էքսպո» կենտրոնում (Մերգելյան ինստիտուտ), ցուցահանդես կազմակերպել և հայկական գործարար շրջանակին...
10:15 03/08/2023Զեղչերն իրական են, թե՞ ոչ. ՄՊՀ-ն ուսումնասիրություն է անցկացրել2022 թվականի հուլիսի 31-ից ուժի մեջ են մտել Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ զեղչերի և այլ ակցիաների համար «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքով սահմանված կարգավորումները:...
16:55 02/08/2023Ակբա բանկը և Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը հուշագիր են ստորագրելԱկբա բանկը և Հայաստանի ներդրումային խորհուրդն Ակբա Բիզնես ակումբի շրջանակում ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որով Ակբա բանկը և Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը կհամագործակցեն Հայաստանում...
15:54 02/08/2023Բաժնետոմսերի առևտրի ծավալն աճել է 226%-ով2023 թ.-ի հուլիս ամսվա բորսայական տվյալներն ամփոփ Հայաստանի ֆոնդային բորսան ամփոփել է 2023 թ.-ի հուլիս ամսվա տվյալները։ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում հուլիսին տեղի ունեցած պետական պարտատոմսերի...
14:27 02/08/2023Թուրքիան դադարեցրել է ձիթապտղի յուղի արտահանումըԹուրքիայում 3 ամիս ժամկետով արգելվել է փիթապտղի յուղի արտահանումը, ինչը կապված է երկրի ներքին սպառման պահանջարկի ապահովման հետ: Չնայած ձիթապտղի յուղի արտահանման արգելքին, մինչև 18 լիտր տարաներով...
10:55 02/08/2023ՊԵԿ-ը տուգանել է «GAGIK-ՄՏԻՐ ԱՎԵԼԻՆ ԿՏԵՍՆԵՍ» օգտատիրոջըԱպօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու համար Պետեկամուտների կոմիտեն տուգանել է սոցցանցերի մի քանի օգտատերերի։ Կոմիտեի հրապարակած ցանկից տեղեկանում ենք, որ Ֆինանսական աջակից ներկայացող...
10:24 02/08/2023Հայաստան կժամանի խոշոր գիտնական, գրող և փիլիսոփա Նասիմ Նիկոլաս Թալեբը«Գիտության և գործարարության օրեր 2023» միջոցառման շրջանակում Հայաստան կժամանի խոշոր գիտնական, գրող և փիլիսոփա Նասիմ Նիկոլաս Թալեբը։ «Գիտության և գործարարության օրեր 2023» միջոցառումը կազմակերպվում է...

11:09 22/05/2015Irates de facto: Price surge is inevitableThe increase in electricity prices will lead to increase in prices for other types of goods, Armenian MP Hakob Hakobyan told Irates de facto.
17:45 21/05/2015Microsoft Corporation is coming to ArmeniaThe Armenian government on Thursday approved the proposal on signing a memorandum of cooperation, licensing agreements and government security program agreement with the Microsoft Corporation.
16:20 21/05/2015Armenian PM: If planned programs are implemented, we will ensure 4.1 percent economic growthHovik Abrahamyan said that Armenia registered 2.2-2.3 percent economic growth over the first four months of this year.
15:30 21/05/2015Polish parliamentarian: Armenia can be appealing for Polish investorsArmenia’s Ambassador to Poland Edgar Ghazaryan met with chairman of the Foreign Affairs Committee of the Polish Senate Włodzimierz Cimoszewicz, the press service of Armenian Foreign Ministry reports.
13:56 20/05/2015Economist: Bid on electricity price hike unjustifiedThe bid on increasing the electricity tariffs the Electric Networks of Armenia submitted to the Public Services Regulatory Commission (PSRC) is not justified, economist Tatul Manaseryan told...
18:28 19/05/2015Polish companies interested in implementing investment projects in Armenia – AmbassadorArmenian Prime Minister Hovik Abrahamyan received newly appointed Ambassador of Poland to Armenia Jerzy Nowakowski, the Armenian government’s press office reports.
10:51 19/05/2015Chorrord Ishkhanutyun: Electricity cost price amounts to 20 dramsChorrord Ishkhanutyun newspaper has made calculations to find out the cost price of electricity. The results showed that the Electric Networks of Armenia receives superprofit. “The cost price of the...
10:40 19/05/2015Haykakan Zhamanak: ENA to increase electricity supply margin by 65 percentThe Electric Networks of Armenia is planning to increase the electricity supply margin by 65 percent, according to the bid submitted to the Public Services Regulatory Commission, Haykakan Zhamanak...
18:14 18/05/2015Armenia, Argentina have large opportunities for cooperation – MinisterArmenia and Argentina have mutually beneficial relations, particularly in the agricultural sector, Armenian Minister of Agriculture Sergo Karapetyan stated at the meeting with Argentina’s new...
17:07 18/05/2015Armenia to host CIBJO congress in 2016Armenia will host the annual congress of the World Jewellery Confederation (CIBJO) next year, Nika Manukova, Project Director of Meridian free economic zone, told reporters on Monday.
14:33 18/05/2015Armenian, Georgian PMs discuss enhancement of economic tiesArmenian Prime Minister Hovik Abrahamyan had a working meeting with his Georgian counterpart Irakli Garibashvili in Batumi, the press service of Armenian government reports.
12:08 16/05/2015Eurasianet.org: If oil market does not recover within 2-3 years, Azerbaijani government could well have social crisis on its hanAzerbaijan is one of the most oil-dependent economies in Eurasia and has been hit hard by lower oil prices.
11:41 16/05/2015Haykakan Zhamanak: Dram depreciation to stop in mid-JuneThe Armenian national currency, dram, has depreciated by more than 2 percent during the past month. The exchange rate was 483 drams 75 lumas per one US dollar on Friday. Exactly one month ago, the...
09:03 16/05/2015Obama worth up to $6.9mln - White HouseUS President Barack Obama is worth between $1.9 million and $6.9 million and does not have any financial conflict of interest, the White House revealed in disclosure forms as required by law, Sputnik...
19:03 15/05/2015Armenian National Congress collects signatures to consider electricity price hikeArmenian National Congress parliamentary faction on Friday launched a signature campaign to include in the agenda of the upcoming parliament session the issue of setting up a parliamentary commission...
15:52 15/05/2015Armenia outdoes Azerbaijan by 20 positions in Human Capital Index 2015 of World Economic ForumThe World Economic Forum and the company Mercer have issued new Human Capital Index according to which Armenia is on the 43rd place outdoing Azerbaijan by 20 positions.
18:43 14/05/2015EEU considers free trade agreement with IranThe Eurasian Economic Commission Board has discussed the possibility of signing a free trade deal with Iran, member of Eurasian Economic Commission Board Andrey Slepnev told reporters in Yerevan.
19:02 13/05/2015Proposals on review of electricity tariffs are well-grounded – MinisterThe Public Services Regulatory Commission is to decide on the amount of electricity price increase after conducting studies and considering the substantiations, Armenian Minister of Energy and...
17:45 13/05/2015Minister of Energy neither confirms nor denies news about ENA saleArmenian Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has neither confirmed nor denied the news about the sale of Electric Networks of Armenia (ENA) company.
17:06 13/05/2015Minister hopes Nairit workers will get their entire salaries by year endNairit plant is one of the most important enterprises in Armenia, Minister of Energy Yervand Zakharyan said on Wednesday.