15:35 01/03/2023«ԼՈՒՅՍ». Արդյունաբերության աճի տեմպը շարունակում է զիջել տնտեսական ակտիվության աճին«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակված 2023թ. հունվարին ՀՀ տնտեսության սոցիալ-տնտեսական զարգացումների տվյալները։ • 2023թ. հունվարին արդյունաբերության աճի տեմպը...
14:18 01/03/2023Իրանն ընդգծում է՝ Նախիջևան-Հայաստան-Վրաստան երկաթուղային կապը պետք է հնարավորինս արագ գործարկվիԻրանի Արաս ազատ գոտու կազմակերպության գործադիր տնօրեն Մաջիդ Քիանին հայտարարել է, որ Նախիջևան-Հայաստան-Վրաստան երկաթուղային կապը պետք է հնարավորինս արագ գործարկվի, գրում է ParsToday-ը։ Նա ասել է.
13:48 01/03/2023Էլեկտրաէներգիայի շուկան ազատականացվում է. նախկին՝ «մեկ գնորդ՝ մեկ վաճառող» մեթոդը չի գործելուՀայաստանի էլեկտրաէներգետիկայի շուկան 2022 թվականի փետրվարի 1-ից ազատականացվել է, ինչը նշանակում է, որ սպառողն էորոշելու՝ որ արտադրողից և ինչ գնով գնել էլեկտրաէներգիա։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած...
12:54 01/03/2023287 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր՝ հունվար-փետրվարին2023 թվականի հունվար-փետրվար ամիսների ընթացքում Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից ապահովվել է 287 մլրդ ՀՀ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր։ Կոմիտեից մանրամասնում են, որ ցուցանիշը նախորդ...
11:47 01/03/2023Ո՞րն է պատճառը, որ Սահմանադրությանը հակասող նախագիծ եք ներկայացնում ԱԺ-ին.Թադևոս Ավետիսյանը՝ Արմեն Ղուլարյանին«Նախագծով կառավարությանը և Քաղաքաշինության կոմիտեին վերապահվող իրավասությունները վերաբերելու են քաղաքաշինության բնագավառի բոլոր ուղղություններին և հնարավորություն կատն ոչ միայն վերանայել գործող...
08:23 01/03/2023Մեծ Բրիտանիան և ԵՄ-ն համաձայնության են եկել Հյուսիսային Իռլանդիայի առևտրային կարգավիճակի շուրջՄեծ Բրիտանիան և ԵՄ-ը համաձայնության են եկել Հյուսիսային Իռլանդիայում առևտրի նոր կանոնների հարցում։ Այն թույլ կտա ապրանքների ազատ ներհոսքը Հյուսիսային Իռլանդիա Մեծ Բրիտանիայից: «Ամերիկայի ձայն»-ի...
19:01 28/02/2023Կասեցվել է Արաքս գետի հունից ավազի արդյունահանումըԲնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից Արմավիրի մարզում հանքարդյունաբերական գործունեությամբ զբաղվող «ՎԻՆԵԿԱ» ՍՊԸ-ում իրականացվել է դիտարկում։ «Դիտարկման ընթացքում պարզվել է, որ Ընկերության...
17:38 28/02/2023Բնապահպանական անկառավարելի ռիսկերն անտեսելով` բացում եք հանքը. Թադևոս Ավետիսյան«Կառավարության պատասխանատուն հայտարարում է, որ հանքի շահագործումը Հայաստանի ՀՆԱ-ն կավելացնի տարեկան շուրջ 1 %-ով, իսկ պետական բյուջեի մուտքերը կավելանան տարեկան շուրջ 40 միլիարդ դրամով»,-ԱԺ...
16:50 28/02/2023Նախորդ տարվա ընթացքում ավիացիայի ոլորտը համալրվել է շուրջ 500 նոր աշխատակցով2022թ․ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գործում են օդանավ շահագործողի վկայական կրող 9 ավիաընկերություններ, որոնցից 5-ը՝ կանոնավոր առևտրային օդային փոխադրումների իրականացման...
13:39 28/02/2023Ինչ են առավել շատ պատվիրում Հայաստանից Wildberries-ի միջոցովՀայաստանում 2021 թվականին էլեկտրոնային առևտրի շրջանառության ծավալը կազմել է 506,5 միլիոն դոլար
13:15 28/02/2023Սպասողական վարքագիծը կարող է 2008-2009 թթ-ի ճգնաժամի առաջ մեզ կանգնեցնել. տնտեսագետՀայաստանում դոլարի արժեզրկումը շարունակվում է արդեն մեկ տարի։ Այսօր բանկերը մեկ դոլարը գնում են միջինը 385.83 դրամով, մինչդեռ ուղիղ մեկ տարի առաջ դոլարի փոխարժեքը 484-495 դրամի սահմաններում էր, մեկ...
12:41 28/02/2023ՊԵԿ-ը բացահայտել է կեղծ օղիների և կոնյակների արտադրությունՀայտնաբերվել են կեղծ ակցիզային դրոշմանիշերով դրոշմավորված և պիտակավորված տարբեր անվանումներով 446 շիշ կոնյակ։
10:13 28/02/2023Սարսանգի ջրամբարում ջրի մակարդակն աննախադեպ իջել էՀայաստանից Արցախը սնուցող միակ էլեկտրագծի խափանման պայմաններում հունվարի 9-ից Արցախում օգտագործվում է միայն տեղում արտադրված էլեկտրաէներգիան: «Սարսանգ» հէկ-ն ապահովում է էլեկտրաէներգիայի մեծ մասն ու...
17:16 27/02/2023Ber-Ber-ն ու Վայլդբերիզ-ը տուգանվել ենՄՊՀ-ն շարունակում է ուսումնասիրել արտասահմանից ՀՀ առաքման ծառայություններ մատուցող տնտեսավարողների վարքագիծը
15:25 27/02/2023Սպառողական գները հունվարին աճել են 8.1%-ովՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականի հունվարին նախորդ տարվա նույն ամսվա նկատմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 10.5%-ով, իսկ 2022 թ-ի դելտեմբերի համեմատ...
11:27 27/02/2023Ստամբուլ-Երևան չվերթով ՀՀ ժամանած քաղաքացու մոտ հայտնաբերվել է առանց հայտարարագրման ադամանդե քարերԳործի նյութերն ուղարկվել են ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն
09:49 27/02/2023Ռուբլու փոխարժեքը ցածր է 5 դրամիցՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:40-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 385.89 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 387 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
21:41 26/02/2023Մուտք թվային աշխարհ. PIXEL IT դպրոցԴիանա Հակոբյանը PIXEL IT դպրոցի հիմնադիրն է, որտեղ ուսանողներին սովորեցնում են դիզայն, մարքեթինգ, ծրագրավորում, լեզուներ և ստեղծարար մտածողություն։ Դիանա Հակոբյանը նաև PIXEL IT ընկերության...
17:32 25/02/2023Փայատերերի փոփոխությունից ռիսկերը կառավարելի չեն դառնում․ Լիլիթ ՍահակյանՕրերս հայտարարվեց, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվելու է։ Գիտնականների կողմից տարիներ շարունակ բարձրաձայնվող կոնկրետ Ամուլսարի դեպքում առկա անկառավարելի ռիսկերը կարծես՝ գործող իշխանությանը չի...
14:49 25/02/2023«Standard and Poor’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի սուվերեն «B+» վարկանիշը.. հեռանկարը փոխելով «կայունից» դեպի «դրական»

16:39 30/10/20132014 draft budget is realistic - Gagik MakaryanThe 2014 budget increased by only AMD 34bn compared to the previous one. The next difference is that the deficit will increase by AMD 5.5bn. The third difference is that the government announced the...
10:01 30/10/2013Doing Business 2014: Armenia’s business environment ranks best in CISAccording to the Understanding of SME Ratings – 2014 Report, released by the World Bank and the International Financial Corporation on October 29, Armenia is in 37th place on the list of 189...
17:48 29/10/2013PM congratulates Armenian jewelers on professional holidayPrime Minister Tigran Sargsyan welcomed yesterday the members of the World Congress of Armenian Jewelers at Government’s Conference Hall, who are in Armenia to attend the opening of National...
17:31 29/10/2013MP: 2014 budget is aimed at poverty reductionCurrently, the discussions of the draft budget for 2014 and the bill on raising the salaries of government officials are the most important events taking place in our country, member of Republican...
13:56 29/10/2013ANC member sees no necessity for raising government officials’ salaries“I am in no hurry to draw conclusions. I will give a final assessment at the end of this week, after a thorough examination of the issue," the economist said.
12:33 29/10/2013Europe and Central Asia second to OECD in implementing good business regulatory practicesA new World Bank Group report finds that the pace of regulatory reform in Europe and Central Asia remains strong, with 19 economies implementing 65 reforms to improve business regulation in the past...
17:48 28/10/2013Control Chamber to complete checks by December 15Armenia’s Control Chamber (CC) discussed the control over the 2013 annual plan and the draft annual plan for 2014 at an enlarged meeting today, the Control Chamber’s press service reported.
16:36 28/10/2013President attends opening of Yerevan Show-2013 International Jewelry ExhibitionArmenian President Serzh Sargsyan and Mrs Rita Sargsyan today attended the opening of Yerevan Show-2013 International Jewelry Exhibition at Karen Demirchyan Sports and Concert Complex.
15:57 28/10/2013Poverty level is decreasing in Armenia – Finance MinisterPoverty level is decreasing in Armenia, Armenian Finance Minister David Sargsyan said at the parliamentary hearing on the 2014 draft budget today.
14:44 28/10/2013Tigran Sargsyan: Pension rise planned for 2014“Due to the increase of pensions, about 32,000 people will overcome poverty line in 2014,” the PM said.
18:55 26/10/2013Zerkalo: Baku-Tbilisi-Kars railway was to be commissioned in 2009; however it will not work in 2014 as wellThe construction work of Georgian section of BTK railway kicked off on November 21, in 2007.
18:04 25/10/2013Winners of Championship of Developers of Computer and Mobile Games to be announced on October 26“National Art Center” Children’s Art Gallery at Abovyan Street, 13 will host the expo of games of the third “Open Game” Championship of developers of computer games and mobile applications tomorrow,...
15:44 25/10/2013Salary of Armenian judges is 2-3 times higher than that of President – sociologistHead of Sociometer sociological center, sociologist Aharon Adibekyan commented on the proposal to raise state officials’ salaries at a meeting with reporters today.
12:31 25/10/2013Haykakan Zhamanak: Economic entities will buy new cash registersA large group of Armenian taxpayers will have to install the so-called “new” cash registers from November 1.
17:34 22/10/2013PM Tigran Sargsyan attends meeting under ‘Armenia is a country of opportunities’ programArmenian Prime Minister Tigran Sargsyan attended a meeting held under the program ‘Armenia is a country of opportunities’ which is organized by Financial-Banking Center Foundation, the government’s...
13:07 19/10/2013Armen Poghosyan: Egg price increase unjustifiedThe increase in egg prices is illogical and unjustified. I see no objective reason for it. The price increase is the result of poorly organized, non-optimal economic policy, chairman of the Union of...
09:34 19/10/2013Kicking the can: Budget deal will not solve Washington’s problems“The world community should continue doing what it’s quietly doing at the moment: starting to organize it in ways which are separate [from] and outside the West.”
14:45 18/10/2013Armprodexpo exhibition opens in YerevanArmprodexpo International Food Exhibition opened in Yerevan today. President Serzh Sargsyan participated in the opening of the exhibition. He familiarized with the products of local food producers,...
13:27 18/10/2013Chorrord Ishkhanutyun: Government to control grantsArmenian Prime Minister Tigran Sargsyan gave new instructions to his subordinates in order to demonstrate GDP growth, Chorrord Ishkhanutyun reports.
11:12 18/10/2013Haykakan Zhamanak: Alexanyan leases his company to himselfAccording to Haykakan Zhamanak, deputy head of the State Revenue Committee (SRC) Vakhtang Mirumyan had promised to find out why Lusastgh Sugar Company is not on the list of Armenia's largest...