15:35 01/03/2023«ԼՈՒՅՍ». Արդյունաբերության աճի տեմպը շարունակում է զիջել տնտեսական ակտիվության աճին«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակված 2023թ. հունվարին ՀՀ տնտեսության սոցիալ-տնտեսական զարգացումների տվյալները։ • 2023թ. հունվարին արդյունաբերության աճի տեմպը...
14:18 01/03/2023Իրանն ընդգծում է՝ Նախիջևան-Հայաստան-Վրաստան երկաթուղային կապը պետք է հնարավորինս արագ գործարկվիԻրանի Արաս ազատ գոտու կազմակերպության գործադիր տնօրեն Մաջիդ Քիանին հայտարարել է, որ Նախիջևան-Հայաստան-Վրաստան երկաթուղային կապը պետք է հնարավորինս արագ գործարկվի, գրում է ParsToday-ը։ Նա ասել է.
13:48 01/03/2023Էլեկտրաէներգիայի շուկան ազատականացվում է. նախկին՝ «մեկ գնորդ՝ մեկ վաճառող» մեթոդը չի գործելուՀայաստանի էլեկտրաէներգետիկայի շուկան 2022 թվականի փետրվարի 1-ից ազատականացվել է, ինչը նշանակում է, որ սպառողն էորոշելու՝ որ արտադրողից և ինչ գնով գնել էլեկտրաէներգիա։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած...
12:54 01/03/2023287 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր՝ հունվար-փետրվարին2023 թվականի հունվար-փետրվար ամիսների ընթացքում Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից ապահովվել է 287 մլրդ ՀՀ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր։ Կոմիտեից մանրամասնում են, որ ցուցանիշը նախորդ...
11:47 01/03/2023Ո՞րն է պատճառը, որ Սահմանադրությանը հակասող նախագիծ եք ներկայացնում ԱԺ-ին.Թադևոս Ավետիսյանը՝ Արմեն Ղուլարյանին«Նախագծով կառավարությանը և Քաղաքաշինության կոմիտեին վերապահվող իրավասությունները վերաբերելու են քաղաքաշինության բնագավառի բոլոր ուղղություններին և հնարավորություն կատն ոչ միայն վերանայել գործող...
08:23 01/03/2023Մեծ Բրիտանիան և ԵՄ-ն համաձայնության են եկել Հյուսիսային Իռլանդիայի առևտրային կարգավիճակի շուրջՄեծ Բրիտանիան և ԵՄ-ը համաձայնության են եկել Հյուսիսային Իռլանդիայում առևտրի նոր կանոնների հարցում։ Այն թույլ կտա ապրանքների ազատ ներհոսքը Հյուսիսային Իռլանդիա Մեծ Բրիտանիայից: «Ամերիկայի ձայն»-ի...
19:01 28/02/2023Կասեցվել է Արաքս գետի հունից ավազի արդյունահանումըԲնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից Արմավիրի մարզում հանքարդյունաբերական գործունեությամբ զբաղվող «ՎԻՆԵԿԱ» ՍՊԸ-ում իրականացվել է դիտարկում։ «Դիտարկման ընթացքում պարզվել է, որ Ընկերության...
17:38 28/02/2023Բնապահպանական անկառավարելի ռիսկերն անտեսելով` բացում եք հանքը. Թադևոս Ավետիսյան«Կառավարության պատասխանատուն հայտարարում է, որ հանքի շահագործումը Հայաստանի ՀՆԱ-ն կավելացնի տարեկան շուրջ 1 %-ով, իսկ պետական բյուջեի մուտքերը կավելանան տարեկան շուրջ 40 միլիարդ դրամով»,-ԱԺ...
16:50 28/02/2023Նախորդ տարվա ընթացքում ավիացիայի ոլորտը համալրվել է շուրջ 500 նոր աշխատակցով2022թ․ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գործում են օդանավ շահագործողի վկայական կրող 9 ավիաընկերություններ, որոնցից 5-ը՝ կանոնավոր առևտրային օդային փոխադրումների իրականացման...
13:39 28/02/2023Ինչ են առավել շատ պատվիրում Հայաստանից Wildberries-ի միջոցովՀայաստանում 2021 թվականին էլեկտրոնային առևտրի շրջանառության ծավալը կազմել է 506,5 միլիոն դոլար
13:15 28/02/2023Սպասողական վարքագիծը կարող է 2008-2009 թթ-ի ճգնաժամի առաջ մեզ կանգնեցնել. տնտեսագետՀայաստանում դոլարի արժեզրկումը շարունակվում է արդեն մեկ տարի։ Այսօր բանկերը մեկ դոլարը գնում են միջինը 385.83 դրամով, մինչդեռ ուղիղ մեկ տարի առաջ դոլարի փոխարժեքը 484-495 դրամի սահմաններում էր, մեկ...
12:41 28/02/2023ՊԵԿ-ը բացահայտել է կեղծ օղիների և կոնյակների արտադրությունՀայտնաբերվել են կեղծ ակցիզային դրոշմանիշերով դրոշմավորված և պիտակավորված տարբեր անվանումներով 446 շիշ կոնյակ։
10:13 28/02/2023Սարսանգի ջրամբարում ջրի մակարդակն աննախադեպ իջել էՀայաստանից Արցախը սնուցող միակ էլեկտրագծի խափանման պայմաններում հունվարի 9-ից Արցախում օգտագործվում է միայն տեղում արտադրված էլեկտրաէներգիան: «Սարսանգ» հէկ-ն ապահովում է էլեկտրաէներգիայի մեծ մասն ու...
17:16 27/02/2023Ber-Ber-ն ու Վայլդբերիզ-ը տուգանվել ենՄՊՀ-ն շարունակում է ուսումնասիրել արտասահմանից ՀՀ առաքման ծառայություններ մատուցող տնտեսավարողների վարքագիծը
15:25 27/02/2023Սպառողական գները հունվարին աճել են 8.1%-ովՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականի հունվարին նախորդ տարվա նույն ամսվա նկատմամբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 10.5%-ով, իսկ 2022 թ-ի դելտեմբերի համեմատ...
11:27 27/02/2023Ստամբուլ-Երևան չվերթով ՀՀ ժամանած քաղաքացու մոտ հայտնաբերվել է առանց հայտարարագրման ադամանդե քարերԳործի նյութերն ուղարկվել են ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն
09:49 27/02/2023Ռուբլու փոխարժեքը ցածր է 5 դրամիցՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:40-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 385.89 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 387 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
21:41 26/02/2023Մուտք թվային աշխարհ. PIXEL IT դպրոցԴիանա Հակոբյանը PIXEL IT դպրոցի հիմնադիրն է, որտեղ ուսանողներին սովորեցնում են դիզայն, մարքեթինգ, ծրագրավորում, լեզուներ և ստեղծարար մտածողություն։ Դիանա Հակոբյանը նաև PIXEL IT ընկերության...
17:32 25/02/2023Փայատերերի փոփոխությունից ռիսկերը կառավարելի չեն դառնում․ Լիլիթ ՍահակյանՕրերս հայտարարվեց, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվելու է։ Գիտնականների կողմից տարիներ շարունակ բարձրաձայնվող կոնկրետ Ամուլսարի դեպքում առկա անկառավարելի ռիսկերը կարծես՝ գործող իշխանությանը չի...
14:49 25/02/2023«Standard and Poor’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի սուվերեն «B+» վարկանիշը.. հեռանկարը փոխելով «կայունից» դեպի «դրական»

18:14 27/10/2017В. Петросян: В новом соглашении Армении и ЕС речи о закрытии Мецаморской АЭС не идетСейчас на основе международного опыта проводятся работы, чтобы продлить срок эксплуатации энергоблока.
20:37 26/10/2017Правительство Армении ратифицировало договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союзаТаможенный кодекс Евразийского экономического союза призван заложить необходимые основы для перехода к единому таможенному регулированию в рамках Евразийского экономического союза.
18:00 26/10/2017В Армении будут сокращены сроки рассмотрения заявок на получение льгот по таможенным выплатамПо действующему порядку, срок рассмотрения заявок составляет 35 рабочих дней.
16:24 26/10/2017Президент Армении: В IT-сфере мы движемся вперёд ускоренными темпамиВ резиденции президента Армении сегодня, 26 октября, состоялась торжественная церемония вручения образовательных премий Президента РА 2017 года в сфере информационных технологий.
16:09 26/10/2017Спикер НС Армении: У нас нет проблем с азербайджанским народом, наша цель – обеспечить арцахцам мирПриветствуя гостей, Ара Баблоян подчеркнул важность установления тесного сотрудничества со странами Латинской Америки, в частности с Мексикой.
12:22 26/10/2017Премьер Армении: Есть опасения, что часть реформ остается на бумаге, поручения реализуются частично либо неполноценноВ текущем году были разработаны и находятся в процессе реализации ряд мероприятий, нацеленных на улучшение бизнес-среды.
20:55 25/10/2017М. Есаян в ПА Франкофонии: Армения как член ЕАЭС может быть привлекательна также для европейских инвесторовЯ не экономист, но считаю эти дебаты очень важными, и хочу сообщить вам, что Республика Армения придает большое значение сотрудничеству с Организацией Франкофонии.
20:45 25/10/2017Давид Локян обещал депутатам НС Армении: Проблема с оросительной водой в приграничном селе Хачик будет решенаЛокян сообщил также, что оросительная вода доставляется в Хачик и сегодня – посредством насосов.
17:30 25/10/2017Дмитрий Медведев: Премьер Армении всё хорошо организовал, дискуссии продуктивные и интересные«Конечно, нужно двигаться дальше, продолжать совершенствовать правовое поле союза, чем мы, собственно, сегодня и занимались.
16:59 25/10/2017«Счастливчик месяца»: в Армении запущена акция для держателей кредитных картБанк ВТБ (Армения) объявляет акцию «Счастливчик месяца» для держателей кредитных карт Companion card.
16:23 25/10/2017Стокгольмский институт исследования проблем мира – SIPRI – /не/вольный инструмент азербайджанской пропагандыПропагандистский тезис о том, что военный бюджет Азербайджана превышает государственный бюджет Армении, был построен посредством простых цифровых манипуляций.
15:31 25/10/2017Премьер Армении: Невозможно говорить о модернизации и повышении конкурентоспособности экономик без цифровой повесткиКоснулся Карен Карапетян и «Дорожной карты» по реализации основных направлений согласованной транспортной политики в странах ЕАЭС.
14:51 25/10/2017Гендиректор Beeline прочитал лекцию по теме «Бизнес в цифровом будущем»Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин на открытом уроке в «Школе лидерства» выступил с лекцией на тему «Бизнес в цифровом будущем».
13:22 25/10/2017Президент Армении принял глав делегаций, участвующих в заседании Евразийского межправительственного советаСерж Саргсян отметил важность неофициальных контактов во время встреч в подобном формате, которые способствуют лучшему узнаванию страны, принимающей заседание.
12:43 25/10/2017Ереван входит в первую пятерку городов СНГ для путешествий россиян на ноябрьские праздникиВ России 4 ноября отмечают День народного единства, поэтому россиян ждут три выходных дня подряд – с 4 по 6 ноября.
12:05 25/10/2017Формирование общих рынков ЕАЭС позитивно влияет на экономику Армении: итоги круглого стола в ЕреванеЧленство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) предоставляет возможности, которые надо уметь использовать.
11:43 25/10/2017В Армении снят запрет на импорт мяса птицы из Германии и ПольшиС 24 октября разрешен импорт из этих стран живой птицы, мяса птицы и сырья, инкубационных яиц, мясокостной муки, кормов, добавок, полимерных и картонных ящиков, прокладок.
20:35 24/10/2017Глава компании «Газпром» А. Миллер: В Армению будет поставляться больше газа по прежней ценеА. Миллер выразил также надежду, что объемы поставляемого в Армению российского газа увеличатся.
20:24 24/10/2017Депутат А. Саргсян: Армении нужно проявить амбиции и не только сохранить АЭС, но и иметь свой «Уран-235»А. Саргсян напомнил, что такое мощное государство, как Иран, обладающее запасами газа и нефти, все равно не отказывается от атомной энергии и строит новые АЭС.
19:33 24/10/2017Дмитрий Медведев: В России особой популярностью пользуются армянские фрукты, соки и сырыПо словам Д. Медведева, на данный момент между Арменией и Россией не реализуются крупные проекты по тепличному хозяйству и по переработке.