18:31 06/03/2023Անվճար բիզնես դասընթացներ՝ օրգանական սնունդ արտադրողների համարԱկբա բանկը Հայաստանում Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հետ համատեղ իրականացվող «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագրի շահառուների համար իրականացրել է եռօրյա բիզնես...
16:52 06/03/2023ՀԱԷԿ. Առաջին անգամ ատոմակայանն աշխատում է 100 տոկոս ջերմային հզորությամբՀԱԷԿ-ի թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը լրացել է 2016թ., և իրականացված արդիականացման լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացվել է 10 տարով։...
16:43 06/03/2023Իրանում լիթիում թանկարժեք մետաղի երկու հանքավայր է հայտնաբերվելԻրանցի երկրաբանները երկրի արևմուտքում՝ Քահավանդի հարթավայրում, հայտնաբերել են լիթիում թանկարժեք մետաղի երկու հանքավայր՝ 8,5 մլն տոննա հանքաքարի առկայությամբ։ ParsToday-ի փոխանցմամբ, Իրանի...
10:00 06/03/2023Հրանտ Բագրատյան. Ընթացիկ տնտեսական աճը բացարձակապես ոչինչ չի նշանակում երկարաժամկետ իրական հաջողությունների առումովՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեդագետ Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. ««Արմագեդոն» 1-ին հրապարակում Որոշել եմ «Արմագեդոն» խորագրով մի քանի հրապարակում անել վերջին հնգամյակում (2018-2022թթ) ՀՀ...
09:51 06/03/2023Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:40-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 385.06 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 386 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
08:22 06/03/2023ԵՄ-ի կախվածությունը ՌԴ էներգակիրներից մնացել է անցյալում. Եվրահանձնաժողովի ղեկավարԵվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ ԵՄ կախվածությունը ՌԴ էներգակիրներից անցյալում է մնացել: Այս մասին նա ասել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ մամուլի ասուլիսի...
19:30 04/03/2023Հայկական օճառի և լվացող միջոցների արտադրությունն աճել էՀայկական օճառի և լվացող, մաքրող միջոցների արտադրությունը շարունակում է աճել։ Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2022 թվականի հունվար-դեկտեբերին Հայաստանում 13.7%-ով ավելացել...
18:30 04/03/2023Հայաստանում հանքային ջրերի արտադրությունը նվազել էՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականին հանրապետությունում արտադրվել է 47 մլն 885.9 հազար լիտր հանքային ջուր, ինչը 2021թվականի համեմատ նվազել է 18.8%-ով: Ինչպես...
17:14 04/03/2023Դոլարը, եվրոն եւ ռուբլին շարունակում են արժեզրկվելՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 17:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 385.08 դրամ` մարտի 2-ի համեմատ արժեզրկվելով 0.13 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում...
13:59 04/03/2023Արցախի պետնախարար. Անհիմն գնագոյացման արդյունքում ամենամեծ վնասը հասցվում է մեր քաղաքացիների գրպաններինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված շրջափակման պայմաններում տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից իրացվող ապրանքների գնագոյացմանն ու...
13:14 04/03/2023Իրանում սկսել են մարգարիտ աճեցնելՄարգարիտի մշակման նախագծի գործադիր տնօրեն Աբու Մոհամադ Հաշեմին հայտարարել է Իրանում առաջին անգամ համար ոստրեներից մարգարիտ աճեցնելու մասին, գրում է ParsToday-ը։ Աբու Մոհամադ Հաշեմին, Իրանի...
12:16 04/03/2023Ամուլսարի շահագործման դեմ հայտարարությանը մեծ թվով ջերմուկցիներ են միացելՕրեր առաջ մի խումբ կազմակերպություններ և անհատներ հայտարարություն էին տարածել Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Մարտի 1-ին հայտարարության ներքո ստորագրել էր 22...
11:45 04/03/2023Փետրվարին հունվարի համեմատ բենզինի գինը 8.5%-ով նվազել է. Վիճկոմիտե2023թ. փետրվարին 2022թ. փետրվարի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրվել է 5.4% գնաճ, իսկ 2023թ. հունվարի համեմատ՝ 0.6% գնանկում: Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2023թ....
10:33 04/03/2023Համաշխարհային բանկը երկրաշարժերից Սիրիային հասցված վնասը գնահատել է մոտ 5,1 մլրդ դոլարՀամաշխարհային բանկի «Սիրիայում ավերածությունների գնահատման գլոբալ գործառնական զեկույցի» համաձայն, որը հրապարակվել է կազմակերպության պաշտոնական կայքում, փետրվարին տեղի ունեցած երկրաշարժերից Սիրիային...
09:14 04/03/2023Մեկ տարում որքան են թանկացել առաջին անհրաժեշտության ապրանքները ՀայաստանումՀայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2023թ. Փետրվարը 2022թ. փետրվարի նկատմամբ) կազմել է 8.1%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 0.1%: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների...
20:29 03/03/2023Եվրոպան կանգնած է ջրի ճգնաժամի առաջԻսպանիայի հյուսիսում գտնվող Կատալոնիան ջրի նոր սահմանափակումներ կիրականացնի մոտ 6 միլիոն մարդու համար՝ ավելի քան երկու տարի տևող երաշտի պատճառով։ «Եվրանյուզ»-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառումները նախատեսված...
16:50 03/03/2023Խոզի մսի գնի անկման ոդիսականը գնաճի ֆոնինՀունվար և փետրվար ամիսներին առևտրի կետերում նկատելի է խոզի մսի գների էական անկում, այն դեպքում, երբ մսի մյուս տեսակների գները գնաճին համահունչ բարձրացել են: Մարտի 3-ին Վիճակագրական կոմիտեի(ՎԿ)...
15:41 03/03/2023ԱՐՄԲՐՈԿԸ դարձել է Ակբա բանկի բաժնետոմսերի շուկա ստեղծող2023 թվականի մարտի 1-ից ԱՐՄԲՐՈԿ ներդրումային ընկերությունն իրականացնելու է Ակբա բանկի՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) շրջանառվող բաժնետոմսերի շուկա ստեղծողի գործառույթները: Ակբա բանկի՝ 55 մլրդ ՀՀ...
15:26 03/03/2023Ախալքալաքում զբոսաշրջության զարգացման նախագիծ կա, բայց գումար չկաԱխալքալաքի տեղական բյուջեում փոփոխություններ են կատարվել, որում ընդգրկվել է նաև շրջանում զբոսաշրջության զարգացման 5-ամյա նախագիծը: Jnews-ի հաղորդամբ, հետաքրքրականն այն է, որ զբոսաշրջության զարգացման...
14:30 03/03/2023Տնտեսագետ. Ինչու՞ է ՊԵԿ-ը խտրական քաղաքականություն իրականացնումՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. ««Զովք» սուպերմարկետի շուրջ վերջին օրերի աղմուկը հիշեցրեց 2018 թվականի իրադարձությունները, երբ 2018 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն...

15:00 03/11/2017Глава МЧС Армении: В 2018 году опорные пункты будут открыты еще в 12 приграничных общинахПроектом государственного бюджета Армении на 2018 год, ассигнования министерству по чрезвычайным ситуациям РА, по сравнению с 2017 годом, сократятся на 175 млн драмов.
14:21 03/11/2017Эксперт: В Азербайджане показатель ВВП на душу населения упал в 2 раза и вряд ли в ближайшие годы что-то изменитсяПосле падения цен на нефть и последующих девальваций национальной валюты ВВП на душу населения в долларовом выражении сильно упал.
14:02 03/11/2017Президент Армении: Спрос на армянскую промышленно-продовольственную продукцию на внешних рынках неуклонно растетСерж Саргсян сегодня принял участие в пленарном заседании конференции «Всемирное продовольствие. Индия - 2017» .
12:47 03/11/2017Банковские клиенты в Армении смогут менять ПИН-коды банковских карт с помощью банкоматовКлиенты смогут устанавливать единый ПИН-код для нескольких своих карт одновременно и не запоминать множество разных кодов.
11:04 03/11/2017Цены на нефть эталонных марок повышаются в ходе торгов в пятницуЦена декабрьских фьючерсов на нефть Brent на лондонской бирже ICE Futures к 09:07 по ереванскому времени повысилась на 27 центов (0,45%) – до $60,89 за баррель.
19:31 02/11/2017Карен Карапетян: Для привлечения иностранных инвестиций правительство Армении должно создать соответствующую среду«Хочу заверить вас в том, что объявленные программы будут в основном реализованы до конца года, то есть у нас будет примерно 100-процентный показатель, если не 100%», – сказал он.
19:21 02/11/2017Арцвик Минасян: Бюджетные ассигнования министерству охраны природы Армении в 2018 году увеличатсяПроектом госбюджета РА на 2018 год министерству планируется выделить 4,9 млрд драмов.
19:10 02/11/2017Компания «Веолиа Джур» хочет повысить цены на воду в размере 14,3 драма: премьер Армении дал поручениеПремьер также поручил, в случае изменения тарифа в 20-дневный срок представить в Аппарат правительства соответствующий проект решения о сохранении действующих розничных цен на водоснабжение.
18:55 02/11/2017Премьер Армении Карен Карапетян: Число граждан, чувствующих повышение уровня благополучия, выросло на 4%«Мы предусматривали рост цен на 0,6-0,8% в год, посему не согласен с мнением, будто социальное положение граждан ухудшилось», – сказал премьер.
17:03 02/11/2017Засуха и заморозки: глава Минсельхоза Армении пожаловался депутатам на неблагоприятный 2017 годНевозможно точно спрогнозировать будут ли природные климатические условия благоприятными или нет.
16:45 02/11/2017Премьер Карен Карапетян: Я убежден, что бизнес-среда в Армении улучшиласьПо его словам, об улучшении бизнес-среды говорят как предприниматели, так и иностранные дипломаты, которые защищают бизнес-интересы своих стран.
16:23 02/11/2017Премьер Армении Карен Карапетян: Нужно быть рациональными и оптимизировать госаппаратПо словам главы правительства Армении, среди попавших под сокращение сотрудников госаппарата будут также должностные лица.
15:57 02/11/2017В общине Ноемберян Тавушской области Армении будет построена солнечная электростанцияПроцесс будет осуществляться в рамках программы социальных инвестиций и территориального развития.
15:37 02/11/2017Премьер Карен Карапетян: Армения не намерена отказываться от атомной энергетикиАрмения не намерена отказываться от атомной энергетики.
12:59 02/11/2017Карен Карапетян подводит итоги года пребывания на посту премьера АрменииВ Армении показатель экономической активности за январь-сентябрь 2017 года, по сравнению с аналогичным периодом минувшего года, вырос на 5,1%.
19:16 01/11/2017Ара Сагателян: Объем финансирования Национального Собрания Армении вырос на полмиллиарда драмовПосредством внедрения новейших технологий будет сформирована современная техническая медиасреда в соответствии с новым статусом Национального Собрания.
15:36 01/11/2017Президент Серж Саргсян: Большой туристический поток из РФ в Армению обеспечивает развитие русского языкаЧто касается проведения в России в ноябре Дней культуры Армении, президент Саргсян указал, что основная цель – продолжение дружеских, очень теплых отношений с Россией.
14:35 01/11/2017Президент Армении: Мы верим, что ЕАЭС превратится в историю успеха«За 8 месяцев 2017 года мы поставили на рынки стран ЕАЭС на 35% больше товаров, чем за аналогичный период 2016 года», – сказал С.Саргсян.
13:39 01/11/2017Серж Саргсян: Клуб инвесторов Армении сделает презентацию в Ереване о начале инвестиционной программы на сумму чуть больше $1 млрдОб этом президент Армении Серж Саргсян заявил в интервью РИА Новости.
13:10 01/11/2017Рафик Мансур: Объем товарооборота между Арменией и США вырос на 35%Р. Мансур отметил, что США стремятся улучшить коммерческие возможности между двумя странами и углубить торговые и инвестиционные отношения.