18:31 06/03/2023Անվճար բիզնես դասընթացներ՝ օրգանական սնունդ արտադրողների համարԱկբա բանկը Հայաստանում Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հետ համատեղ իրականացվող «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագրի շահառուների համար իրականացրել է եռօրյա բիզնես...
16:52 06/03/2023ՀԱԷԿ. Առաջին անգամ ատոմակայանն աշխատում է 100 տոկոս ջերմային հզորությամբՀԱԷԿ-ի թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը լրացել է 2016թ., և իրականացված արդիականացման լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացվել է 10 տարով։...
16:43 06/03/2023Իրանում լիթիում թանկարժեք մետաղի երկու հանքավայր է հայտնաբերվելԻրանցի երկրաբանները երկրի արևմուտքում՝ Քահավանդի հարթավայրում, հայտնաբերել են լիթիում թանկարժեք մետաղի երկու հանքավայր՝ 8,5 մլն տոննա հանքաքարի առկայությամբ։ ParsToday-ի փոխանցմամբ, Իրանի...
10:00 06/03/2023Հրանտ Բագրատյան. Ընթացիկ տնտեսական աճը բացարձակապես ոչինչ չի նշանակում երկարաժամկետ իրական հաջողությունների առումովՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեդագետ Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. ««Արմագեդոն» 1-ին հրապարակում Որոշել եմ «Արմագեդոն» խորագրով մի քանի հրապարակում անել վերջին հնգամյակում (2018-2022թթ) ՀՀ...
09:51 06/03/2023Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:40-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 385.06 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 386 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
08:22 06/03/2023ԵՄ-ի կախվածությունը ՌԴ էներգակիրներից մնացել է անցյալում. Եվրահանձնաժողովի ղեկավարԵվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ ԵՄ կախվածությունը ՌԴ էներգակիրներից անցյալում է մնացել: Այս մասին նա ասել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ մամուլի ասուլիսի...
19:30 04/03/2023Հայկական օճառի և լվացող միջոցների արտադրությունն աճել էՀայկական օճառի և լվացող, մաքրող միջոցների արտադրությունը շարունակում է աճել։ Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2022 թվականի հունվար-դեկտեբերին Հայաստանում 13.7%-ով ավելացել...
18:30 04/03/2023Հայաստանում հանքային ջրերի արտադրությունը նվազել էՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականին հանրապետությունում արտադրվել է 47 մլն 885.9 հազար լիտր հանքային ջուր, ինչը 2021թվականի համեմատ նվազել է 18.8%-ով: Ինչպես...
17:14 04/03/2023Դոլարը, եվրոն եւ ռուբլին շարունակում են արժեզրկվելՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 17:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 385.08 դրամ` մարտի 2-ի համեմատ արժեզրկվելով 0.13 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում...
13:59 04/03/2023Արցախի պետնախարար. Անհիմն գնագոյացման արդյունքում ամենամեծ վնասը հասցվում է մեր քաղաքացիների գրպաններինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված շրջափակման պայմաններում տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից իրացվող ապրանքների գնագոյացմանն ու...
13:14 04/03/2023Իրանում սկսել են մարգարիտ աճեցնելՄարգարիտի մշակման նախագծի գործադիր տնօրեն Աբու Մոհամադ Հաշեմին հայտարարել է Իրանում առաջին անգամ համար ոստրեներից մարգարիտ աճեցնելու մասին, գրում է ParsToday-ը։ Աբու Մոհամադ Հաշեմին, Իրանի...
12:16 04/03/2023Ամուլսարի շահագործման դեմ հայտարարությանը մեծ թվով ջերմուկցիներ են միացելՕրեր առաջ մի խումբ կազմակերպություններ և անհատներ հայտարարություն էին տարածել Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ։ Մարտի 1-ին հայտարարության ներքո ստորագրել էր 22...
11:45 04/03/2023Փետրվարին հունվարի համեմատ բենզինի գինը 8.5%-ով նվազել է. Վիճկոմիտե2023թ. փետրվարին 2022թ. փետրվարի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրվել է 5.4% գնաճ, իսկ 2023թ. հունվարի համեմատ՝ 0.6% գնանկում: Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2023թ....
10:33 04/03/2023Համաշխարհային բանկը երկրաշարժերից Սիրիային հասցված վնասը գնահատել է մոտ 5,1 մլրդ դոլարՀամաշխարհային բանկի «Սիրիայում ավերածությունների գնահատման գլոբալ գործառնական զեկույցի» համաձայն, որը հրապարակվել է կազմակերպության պաշտոնական կայքում, փետրվարին տեղի ունեցած երկրաշարժերից Սիրիային...
09:14 04/03/2023Մեկ տարում որքան են թանկացել առաջին անհրաժեշտության ապրանքները ՀայաստանումՀայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2023թ. Փետրվարը 2022թ. փետրվարի նկատմամբ) կազմել է 8.1%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 0.1%: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների...
20:29 03/03/2023Եվրոպան կանգնած է ջրի ճգնաժամի առաջԻսպանիայի հյուսիսում գտնվող Կատալոնիան ջրի նոր սահմանափակումներ կիրականացնի մոտ 6 միլիոն մարդու համար՝ ավելի քան երկու տարի տևող երաշտի պատճառով։ «Եվրանյուզ»-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառումները նախատեսված...
16:50 03/03/2023Խոզի մսի գնի անկման ոդիսականը գնաճի ֆոնինՀունվար և փետրվար ամիսներին առևտրի կետերում նկատելի է խոզի մսի գների էական անկում, այն դեպքում, երբ մսի մյուս տեսակների գները գնաճին համահունչ բարձրացել են: Մարտի 3-ին Վիճակագրական կոմիտեի(ՎԿ)...
15:41 03/03/2023ԱՐՄԲՐՈԿԸ դարձել է Ակբա բանկի բաժնետոմսերի շուկա ստեղծող2023 թվականի մարտի 1-ից ԱՐՄԲՐՈԿ ներդրումային ընկերությունն իրականացնելու է Ակբա բանկի՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) շրջանառվող բաժնետոմսերի շուկա ստեղծողի գործառույթները: Ակբա բանկի՝ 55 մլրդ ՀՀ...
15:26 03/03/2023Ախալքալաքում զբոսաշրջության զարգացման նախագիծ կա, բայց գումար չկաԱխալքալաքի տեղական բյուջեում փոփոխություններ են կատարվել, որում ընդգրկվել է նաև շրջանում զբոսաշրջության զարգացման 5-ամյա նախագիծը: Jnews-ի հաղորդամբ, հետաքրքրականն այն է, որ զբոսաշրջության զարգացման...
14:30 03/03/2023Տնտեսագետ. Ինչու՞ է ՊԵԿ-ը խտրական քաղաքականություն իրականացնումՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. ««Զովք» սուպերմարկետի շուրջ վերջին օրերի աղմուկը հիշեցրեց 2018 թվականի իրադարձությունները, երբ 2018 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն...

14:53 23/11/2013U.S. company to invest $180 million in Armenia’s hydropower sectorOn November 22, the U.S. Department of State welcomed Armenian Minister of Finance Davit Sargsyan and his delegation, including Deputy Minister of Foreign Affairs Ashot Hovakimian and Armenian...
10:30 23/11/2013Zhamanak: Tax bodies conduct monitoring at ENACEO of Electric Networks of Armenia (ENA) Evgeni Bibin was in Moscow earlier this week trying to get a consent for dissolving the company’s major consumers department, Zhamanak daily says.
16:30 22/11/2013Manaseryan: Armenia can register economic growth of at least 10%Economist Tatul Manaseryan says the 2014 draft budget does not address all economic challenges of the country.
15:29 22/11/2013‘No political problem between Armenia and Iran’There is no political problem between Armenia and Iran and all our efforts are aimed at development and expansion of economic and cultural cooperation, Armenian Energy Minister Armen Movsisyan said...
13:46 22/11/2013Zhoghovurd: Armenian PM makes scandalous statementArmenian Prime Minister Tigran Sargsyan made another scandalous statement yesterday, according to Zhoghovurd daily.
12:32 22/11/2013United States/Armenia Task Force scheduled for November 22The United States Embassy announces that the 2013 U.S.-Armenia Task Force will take place on November 22 in Washington, DC.
17:48 21/11/2013Ukraine ditches plans for EU dealUkraine’s government decided Thursday to call off the planned signing of a landmark association agreement with the EU that could have weakened the former Soviet nation’s bonds with Russia, RIA...
15:51 21/11/2013Iranian Energy Minister to arrive in ArmeniaA delegation led by Iranian Energy Minister Hamid Chitchian will be on a visit to Armenia on November 21-23.
17:48 20/11/2013Armenia, Belarus set to develop economic tiesBefore the meeting of the CIS Council of Heads of Government in Saint Petersburg, Prime Minister Tigran Sargsyan met with Belarusian Prime Minister Mikhail Myasnikovich.
16:03 20/11/2013ARFD in principle is not against Armenia’s entry into Customs UnionARF Dashnaktsutyun in principle is not against Armenia’s entry into the Customs Union. Meanwhile, it thinks that conditions of joining the CU should be specified and made public, Giro Manoyan,...
14:32 19/11/2013Armenia’s accession to CU will boost economic development, Vazgen Safaryan saysArmenia’s accession to the Customs Union will be a serious impetus for Armenia’s economic development, Vazgen Safaryan, Chairman of the Union of Native Commodity Producers, told reporters in Yerevan.
13:56 19/11/2013Safaryan: Armenia’s entry into Customs Union will lead to SME developmentArmenia’s entry into the Customs Union will lead to the development of small and medium enterprises (SME) in Armenia due to the fact that exports of native products to the Customs Union member...
09:51 19/11/2013Karabakh President discusses 2014 draft budgetBako Sahakyan held an enlarged meeting on Monday to discuss the 2014 state budget.
17:14 18/11/20132014 draft budget targets trivial problems – economistThe 2014 draft budget of Armenia is aimed at solution of trivial problems and implementation of state functions, former MP, economist Vardan Bostanjyan told reporters in Yerevan.
16:34 18/11/2013U.S. Embassy marks Global Entrepreneurship Week 2013The U.S. Embassy marked Global Entrepreneurship Week 2013 by hosting a technology “SparkLab” event at the Yerevan American Corner, including children and teachers from Yerevan school 67. The SparkLab...
11:11 16/11/2013Tsugio Makimoto: I wish Armenia and Japan can find opportunities for cooperation in IT areaPresident Serzh Sargsyan received on Friday Chairman of Semiconductor Industry Association, President of the Techno Vision Company, former CEO of the Hitachi Company, and the recipient of the 2013 RA...
18:12 14/11/2013Pashinyan says he will vote against 2014 draft budgetThe main financial document of the country does not give solution to the most important challenge faced by Armenia – poverty, member of Armenian National Congress (ANC) parliamentary faction Nikol...
15:08 14/11/2013Wages of cultural, educational, healthcare workers to be raisedThe 2014 budget is realistic and is expected to considerably reduce the administration, member of RPA parliamentary faction Vahram Baghdasaryan told reporters in Yerevan.
14:28 14/11/2013Tigran Sargsyan: Armenia has opportunity to apply to MCCArmenian Finance Minister David Sargsyan was ordered to submit an application to MCC seeking funding.
11:52 13/11/2013Zhoghovurd: VTB Bank Armenia does not fulfill obligationsIn June 2013, Mika Cement Plant in Hrazdan city was transferred to the management of VTB Bank Armenia following the bankruptcy of businessman Mikhail Baghdasarov, Zhoghovurd reports.