17:45 06/09/2022Լիլիթ Գալստյան. Դատարկապոռոտ հայտարարություն, որովհետև պարզապես չկա այդպիսի ուսումնասիրությունԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը գրում է. «Արժեքային և բարոյական համատարած ճգնաժամի, ավելի ճիշտ՝ համապարփակ պարտության, տգիտության, ամենաթողության, չափանիշների տոտալ չգոյության,...
17:34 06/09/2022Կարեն Գրիգորյանը վերընտրվել է ԳԱԱ Մանվելյանի անվան ընդհանուր և անօրգանական քիմիայի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնումԳիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստում սեպտեմբերի 6-ին ԳԱԱ Մանվելյանի անվան ընդհանուր և անօրգանական քիմիայի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում միաձայն վերընտրվել է տեխնիկական...
13:47 06/09/2022Լեգենդար կիթառահար Բրայան Մեյի՝ Հայաստանում լինելու երազանքը կատարվել է«Նախկինում երբևէ չէի եղել Հայաստանում։ Ինձ համար շատ հուզիչ է: Կուզեի ավելի երկար լինել այստեղ, որ ավելի շատ բան տեսնեի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, STARMUS-ի...
13:06 06/09/2022Ապրում ենք օրեր, երբ գիտությունն ու արվեստն ընկերացել ենSTARMUS VI. Երևանում ընթացող փառատոնի շրջանակում Սթիվեն Հոքինգի մեդալին արժանացած Բրայան Մեյը և Դայան Աքերմանը հանդիպեցին լրագրողներին
10:13 06/09/2022Հայաստանյան փառատոնի ընթացքում Բրայան Մեյը պարգևատրվեց Սթիվեն Հոքինգի մեդալովSTARMUS-ը սկսել է իր համահաստանյան գիտական արշավը, որին ներգրավված են շուրջ 5 տասնյակ գիտնականներ, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակակիրներ, աստղագնացներ, արտիստներ ու երաժիշտներ։ «Սթարմուս փառատոնի...
19:50 05/09/20222021-2022 ուսումնական տարում մեդալի են արժանացել 61 շրջանավարտներ2021-2022 ուսումնական տարում ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններից մեդալի հայտ ներկայացրած 88 սովորողներից քննությունների արդյունքում մեդալի են արժանացել 61 շրջանավարտներ: Գործող կարգի...
19:06 05/09/2022Պուշկինի անվ․ դպրոցի գրադարանում կգործի Մոսկվայի անկյունԵրևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի (ՄՄԳԿ) նախաձեռնությամբ այսուհետև Ա. Ս. Պուշկինի անվ․ դպրոցի գրադարանում կգործի Մոսկվայի անկյուն, որտեղ ներկայացված է հետաքրքիր և...
18:37 05/09/2022Ինչպես են կաթնասունները կարողացել դառնալ գերիշխող ՝ դինոզավրերի անհետացումից հետոՀնէաբանները հայտնաբերել են պատմության մեջ ընկերքավոր կաթնասունի ամենահին օրինակը: Հետազոտությունն օգնել է հասկանալ, թե ինչպես են կաթնասունները կարողացել դառնալ գերիշխող խումբ դինոզավրերի անհետացումից...
17:53 05/09/2022Աստղաֆիզիկոս Քիփ Թորնը ԵՊՀ-ում հանդես եկավ դասախոսությամբ«ԵՊՀ-Սթարմուս Նոբելյան շաբաթ» միջոցառման շրջանակում կազմակերպված առաջին դասախոսության ընթացքում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր աստղաֆիզիկոս Քիփ Թորնը և արվեստագետ, նկարչուհի Լիա Հալորանը ներկայացրին սև...
16:45 05/09/2022Կրթական նպատակներով տարկետման տրամադրման տարիքը սահմանել 28. ԿԳՄՍ նախարարՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովում քննարկվեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու նախագիծը: Լրագրողների հետ զրույցում...
16:18 05/09/2022Կոնկրետ ժամկետներ չկան. Վահրամ Դումանյանը՝ բուհերը Աշտարակ տեղափոխելու մասին«Ձեր ակնկարկը, թե հնարավո՞ր է Աշտարակում որակյալ կրթություն ապահովել, այո, հնարավոր է, նպատակը հենց որակյալ կրթություն ստանալն է»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԿԳՄՍ նախարար...
11:23 05/09/2022Հայ-իրանական գիտական համագործակցության զարգացմանն ուղղված միջոցառումներ՝ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտումԳիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան մշակույթի կենտրոնի միջև կնքվել համագործակցության հուշագիր: ԳԱԱ գիտության հանրայնացման և...
17:52 03/09/2022Բրիտանացի պրոֆեսորը խոսել է տիեզերքում ռեսուրսների համար ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև հնարավոր հակամարտության մասինԱՄՆ-ը և Չինաստանը մրցում են Լուսնի վրա վայրէջքի վայրի համար, որը կարող է հանգեցնել Երկրից դուրս գտնվող ռեսուրսների շուրջ առաջին բախմանը: Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին SpaceNews-ին հայտնել է...
11:16 03/09/2022Բյուրականի աստղադիտարանում կանցկացվեն գիտական միջազգային միջոցառումներԲյուրականի աստղադիտարանում սեպտեմբերն ինչպես միշտ առանձնանում է գիտական միջազգային միջոցառումներով։ Սեպտեմբերի 12-16-ին աստղադիտարանում կանցկացվի 8-րդ բյուրականյան միջազգային ամառային դպրոցը...
19:01 02/09/2022Մեկնարկել է արհեստական բանականության վերաբերյալ «Դատաֆեստ Երևան» երրորդ համաժողովըՍեպտեմբերի 2-ին, ժամը 09:40-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում մեկնարկել է արհեստական բանականության վերաբերյալ «Դատաֆեստ Երևան» միջազգային համաժողովը: Համաժողովի կազմակերպիչները նշում են՝ շատերի...
18:41 02/09/2022STARMUS. Փառատոնի հիմնական դասախոսությունների հարթակներըԱշխարհահռչակ բանախոսների ելույթները կոնֆերանսների ընթացքում
18:30 02/09/2022Իրանն աշխատում է արբանյակի վրա, որը կկարողանա կանխատեսել երկրաշարժերըԻրանի իշխանություններն աշխատում են «Այաթ» արբանյակի ստեղծման վրա, որը կկարողանա կանխատեսել երկրաշարժերը։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Իրանի գիտատեխնիկական հետազոտությունների...
17:04 02/09/2022Նինոծմինդայի շրջանում այս տարի 330 առաջին դասարանցի կաՍեպտեմբերի 15-ին Վրաստանում մեկնարկում է նոր ուսումնական տարին: 2022-2023 ուսումնական տարում Նինոծմինդայի շրջանում գրանցվել է 330 առաջին դասարանցի: Նինոծմինդա քաղաքի թիվ 1 դպրոցում գրանցվել է 43...
16:36 02/09/2022Հայ-Ռուսական համալսարանում կայացել է Նոբելյան մրցանակակիր Դոննա Սթրիքլենդի դասախոսությունըՕպտիկայի և ֆոտոնիկայի ժամանակակից կիրառություններին նվիրված միջազգային դպրոցի (MAOP-2022) շրջանակներում (օգոստոսի 29 - սեպտեմբերի 3) Հայ-Ռուսական համալսարանում «Բարձր ինտենսիվությամբ գերարագ...
15:05 02/09/2022STARMUS. Փառատոն, որը կարողանում է համադրել գիտությունն ու արվեստը«Այդպիսի 5 օր երբեք չի կրկնվի ապագայում»։

17:46 18/11/2009Минобразования Азербайджана подложило мягкую подушку под головы своих студентовПока Азербайджан, оскалив зубы, радовался тому, что в Армении будут отменены студенческие стипендии, с похожей проблемой столкнулись азербайджанские студенты.
19:03 17/11/2009В Армении намерены упразднить студенческие стипендииМинистерство образования и науки Армении намерено в будущем вообще упразднить студенческие стипендии, заявил сегодня на встрече со студентами министр Армен Ашотян.
11:05 17/11/2009В Армении отмечают Международный день студентов17 ноября отмечают Международный день студентов. Среди армянских студентов, к сожалению, не все знают об этом празднике. Некоторые слышали накануне поздравительные обращения в связи с праздником, и...
11:50 14/11/2009Президент НКР Бако Саакян принял ученых из АрменииПрезидент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 13 ноября принял группу ученых и академиков, прибывших в Степанакерт в рамках празднования 40-летия Арцахского государственного университета,...
16:13 13/11/2009Президент НКР поздравил Арцахский университет с юбилеемПрезидент НКР Бако Саакян поздравил Арцахский государственный университет с 40-летним юбилеем. Как сообщает пресс-служба президента НКР, в поздравительном послании, в частности, сказано: “Арцахский...
10:31 12/11/2009В Ереване состоится школьный конкурс по русскому языку “Русский медвежонок”Образовательный фонд “Айб” проведет сегодня в четырех школах Еревана экспериментальный конкурс “Русский медвежонок”, который является интересным международным конкурсом по русскому языку.
17:24 10/11/2009Центр оценки и тестирования знаний Армении перейдет к МинобразованиюЦентр оценки и тестирования знаний (ЦОТ) Армении отныне будет находиться не в юрисдикции министерства образования и науки, а будет напрямую подчиняться аппарату правительства Армении.
16:15 10/11/2009Азербайджан: Несостоявшаяся смена поколенияМногие государственные вузы Азербайджана нуждаются в молодых кадрах, считает профессор Бакинского государственного университета Чингиз Исмайлов.
14:57 10/11/2009В 2011 году в Армении не будет выпускников средних школВ 2011 году ни одна средняя школа Армении не даст выпускников, сообщил сегодня на встрече с журналистами министр образования и науки РА Армен Ашотян.
13:54 06/11/2009Образовательную сферу Армении вновь ожидают реформыОбразовательную сферу Армении вновь ожидают масштабные реформы. Как сообщает пресс-служба Совета национальной безопасности Армении, реформы будут проведены в рамках сотрудничества Армения - ЕС и...
15:11 04/11/2009Президент НАН Армении пожаловался на небольшое финансирование наукиПроект бюджета 2010 года выделяет на финансирование науки 8 млрд. драмов, заявил сегодня на пресс конференции президент Национальной академии наук Армении Радик Мартиросян. По его словам, в этом году...
13:53 31/10/2009В Ереване пройдет конференция по вопросам образованияМинистерство образования и науки организует 20-21 ноября конференцию с участием международных и общественных организаций, действующих в сфере образования.
18:15 30/10/2009Президент Армении посетил отремонтированное здание президиума НАНПрезидент Армении Серж Саргсян посетил сегодня отремонтированное здание президиума Национальной академии наук.
16:40 28/10/2009В Тбилиси отметили 70-летие армянской общественной школыВ Тбилисском армянском государственном драматическом театре им. Петроса Адамяна отметили 70-летие со дня основания армянской общественной школы в Тбилиси, сообщили в пресс-службе МИД Армении. По...
18:05 22/10/2009Минобразования Армении выгораживает Ереванский медуниверситетЕреванский государственный медицинский университет стал жертвой обобщенных подходов, сказано в распространенном сегодня комментарии министерства образования и науки Армении по поводу вчерашней...
14:29 22/10/2009Образовательную систему Армении продолжат реформироватьСтоимость второй кредитной Программы качества и соответствия образования составит $31.26 млн., $25 млн.
16:21 21/10/2009Осенние каникулы в школах Армении начнутся с 26 октябряОсенние каникулы в школах Армении начнутся с 26 октября, сообщила корреспонденту Panorama.am начальник управления общего образования Министерства науки и образования Армении Нарине Ованнисян.
14:07 21/10/2009Руководство Ереванского медуниверситета не в курсе, что скоро диплом вуза в Иране будет считаться недействительнымРуководство Ереванского государственного медицинского университета Армении назвало необоснованными сведения о том, что дипломы их выпускников с 2010 года будут признаны недействительными в соседнем...
15:06 28/09/2009В Ереване проходит научная конференция “Компьютерная наука и информационные технологии”Международная научная конференция “Компьютерная наука и информационные технологии” (CSIT-2009) открылась сегодня в Национальной академии наук Армении и продлится до 2 октября.
11:00 28/09/2009В Армении состоится региональная конференция по вопросам образованияВ курортном городке Цахкадзор Армении состоится международная региональная конференция «Образование для всех: о повышении качества преподавания и разработке учебных программ”.