20:33 25/08/2022Բուսաբանության ինստիտուտի գիտաշխատողները Եղեգիս գետի կիրճում տանձենու նոր տարատեսակ են հայտնաբերելՀՀ ԳԱԱ Արմեն Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Ժանետա Հակոբյանը ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս գետի կիրճում հայտնաբերել և նկարագրել է...
12:57 25/08/2022Մեկնարկում է բուհերի հեռակա ուսուցման ընդունելության քննությունների հայտագրման գործընթացըՀայաստանի պետական և հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բակալավրի կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոնների համաձայն՝ դիմորդը հայտագրումն...
12:22 25/08/2022ԳԱԱ պատվիրակությունն Արցախում էԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվիրակությանը՝ նախագահ Աշոտ Սաղյանի գլխավորությամբ: ԱՀ նախագահի...
12:20 24/08/2022«Տիեզերական զրույցներ» երեխաների համար՝ Team Telecom Armenia-ից ու STARMUS-իցSTARMUS փառատոնին ընդառաջ Team Telecom Armenia-ն Պլանետարիում Երևանում անցկացրեց «Տիեզերական զրույցներ» միջոցառումը՝ հնարավորություն տալով դպրոցահասակ երեխաներին հանդիպելու աստղաֆիզիկոս, STARMUS...
17:42 23/08/2022ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ ECER 2022 համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությունըԵՊՀ հանդիսությունների դահլիճում այսօր մի հարկի տակ էին հավաքվել ավելի քան հինգ տասնյակ երկրներից ժամանած կրթական սկսնակ ու փորձառու հետազոտողներ։ Հանդիսավոր միջոցառմամբ տրվեց 40 բաժանմունքներում...
15:34 23/08/2022Փոփոխություններ են կատարվել ուսման վարձավճարի փոխհատուցման նպատակով եկամտահարկի գումարների վերադարձման կարգումԿառավարության որոշմամբ փոփոխություն է կատարվել եկամտային հարկով ուսման վարձավճարի փոխհատուցման կարգում: Սահմանվել է, որ դիմումներն ու համապատասխան փաստաթղթերը հաջորդ կուրս փոխադրվելուց կամ կրթական...
12:38 23/08/2022«Նույնիսկ եթե վաղը աշխարհի վերջն է,...»՝ կոչ օգնելու երեխաներինԲարերար Թերեզա Մխիթարյանը կոչ և խնդրանք ունի՝ օգնել անապահով երեխաներին գրենական պիտույքներով։ «Ամեն տարի Հայաստանի տարբեր անկյուններում ապրող հարյուրավոր երեխաների սեպտեմբերի մեկից առաջ նվիրում ենք...
19:35 22/08/2022ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և STARMUS-ի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիրՍույն թվականի oգոստոսի 22-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը և STARMUS միջազգային փառատոնի համահիմնադիր, տնօրեն դոկտոր Գարիկ Իսրաելյանը ստորագրել են փոխըմբռնման...
18:02 22/08/20223 բրոնզե մեդալ՝ Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային 15-րդ օլիմպիադայիցԱստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային 15-րդ օլիմպիադային ՀՀ մասնակիցները նվաճել են 3 բրոնզե մեդալներ: ԿԳՄՍՆ հասարակայնության հետ կապերի եվ տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, օգոստոսի 14-22-ը...
16:48 22/08/2022«Ռուսական կենտրոն»՝ ՔաջարանումԵրևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի (ՄՄԳԿ) նախաձեռնությամբ Քաջարան քաղաքի 64-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում բացվել է 7-րդ «Ռուսական կենտրոն»-ը։ Կրթամշակութային...
15:01 22/08/2022ԵՊՀ-ում մեկնարկեց Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի համաժողովըՊատերազմները, համավարակը, բնական աղետներն ազդում են կրթության որակի, կրթական հետազոտությունների արդյունավետության վրա։ Ինչպե՞ս հաղթահարել այդ հետևանքները, ինչպե՞ս խթանել կրթությունը։ Այս հարցերն են...
14:52 22/08/2022Հրապարակվել են կամավոր ատեստավորման ժամանակացույցները՝ ըստ առարկաներիԳնահատման և թեստավորման կենտրոնը հրապարակել է 2022 թ․ ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման քննական թեստերի ուղեցույցները՝ ըստ առարկաների: Ուղեցույցները հասանելի են ԿԳՄՍՆ և ԳԹԿ կայքերում: Բուն...
20:40 19/08/2022Սերյան Մինասյանը վերընտրվել է ՀՀ ԳԱԱ Ա․ Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնումՍույն թվականի օգոստոսի 19-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը ՀՀ ԳԱԱ Արամ Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի (ՀՀ ԳԱԱ ՔՖԻ) տնօրենի պաշտոնում միաձայն վերընտրեց քիմիական...
19:47 19/08/2022Տավուշում կշարունակվի հանրակրթության նոր չափորոշչի փորձարկումըՆոր ուսումնական տարվան ընդառաջ Տավուշի մարզից այսօր մեկնարկել են ավանդական օգոստոսյան խորհրդակցությունները՝ հանրակրթական դպրոցների, նախադպրոցական հաստատությունների տնօրենների, փոխտնօրենների...
12:53 18/08/2022Հայկ Դերզյան. Մեծ գումարներ է պետք հատկացնել կրթության բարելավմանըՀՀԿ-ական Հայկ Դերզյանը գրում է. «Այս տարի Հայաստանի պետական և ոչ պետական բուհերում թափուր է մնացել մոտ 16.000 վճարովի և անվճար տեղ: Հայաստանյան բուհերն այս տարի տրամադրել են 22,000 անվճար և վճարովի...
17:25 17/08/2022Թոռնիկն առաջխաղացում է ունեցելYerkir.am-ը գրում է. «Վերջերս Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտորը Ավետիք Չալաբյանի գործով ոչ անհայտ Թոռնիկին նշանակել է համալսարանի Ոսկեհատի ուսումնափորձնական տնտեսության տնօրեն:...
12:28 16/08/2022Դպրոցների օգոստոսյան խորհրդակցությունները կմեկնարկեն օգոստոսի 19-իցՕգոստոսի 19-ից դպրոցների տնօրենների, կրթության ոլորտի մարզային պատասխանատուների մասնակցությամբ մեկնարկում են հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների օգոստոսյան խորհրդակցությունները: ԿԳՄՍՆ...
14:25 15/08/20222 բրոնզե մեդալ՝ Ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադայիցԻնֆորմատիկայի միջազգային 34-րդ օլիմպիադային ՀՀ թիմի մասնակիցները նվաճել են 2 բրոնզե մեդալներ: ԳՄՍՆ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, օգոստոսի 7-15-ն Ինդոնեզիայի...
20:00 13/08/2022Հնդիկ ինժեներները ընդամենը երկու ժամում ծովի ջրից 96,3%-անոց ուրան են ստացելՀնդիկ գիտնականները ծովի բնական ջրից ուրան արդյունահանելու ֆիլտր են ստեղծել՝ արդյունահանման ռեկորդային արդյունավետությամբ։ «Energy & Environmental Science» ամսագրում հրապարակված լուրը ներկայացրել է...
15:56 13/08/2022Անվճար դասընթացներ Արցախյան պատերազմների մասնակիցների համարԲարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն իրականացնում է տեխնոլոգիական 5 ուղություններով դասընթացներ, որոնք Արցախյան պատերազմների մասնակիցների համար անվճար են: Անհրաժեշտ է լրացնել հայտը,...

18:59 12/08/2009Аграрный университет Армении организует прием в карабахском филиалеМинистр образования и науки Армении разрешил государственному аграрному университету организовать прием студентов в карабахский филиал.
19:27 11/08/2009Школьники России подвергнутся сверхурочному медосмотру из-за вируса А/H1N1Школьники России перед началом учебного года подвергнутся сврхурочной медицинской проверке в связи с риском распространения вируса А/H1N1.
18:53 10/08/2009МИНИСТР ОБРАЗОВАНИЯ РА: ПРАВО ОБРАЗОВАНИЯ БЕЖЕНЦЕВ В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ МИНИСТЕРСТВАСоциальные проблемы беженцев, в том числе обеспечение их права на образование, были и остаются в центре внимания министерства образования и науки Армении, заявил сегодня министр Армен Ашотян на...
13:56 07/08/2009Подписан договор о сотрудничестве между Белорусским и Ереванским государственными университетамиВ Минске 6 августа подписан договор о сотрудничестве между Белорусским и Ереванским государственными университетами, сообщает беларусское агентство БелаПан.
12:28 07/08/2009Объявлен конкурс на получение стипендии в греческих вузахПравительство Греческой республики объявляет конкурс на получение стипендий в 2009-2010 учебном году армянскими студентами, обучающимися в высших учебных заведениях Греции.
15:20 04/08/2009РАУ и ЮКЖД создают Школу лидерства4 августа на состоявшейся встрече между генеральным директором ЗАО «ЮКЖД» Шевкетом Шайдуллиным и ректором Российско-Армянского (Славянского) университета Арменом Дарбиняном был подписан меморандум о...
18:34 24/07/2009Стратегия развития науки Армении на 2010-2020 гг. будет представлена правительству до конца сентябряСтратегия развития науки Армении на 2010-2020 гг. будет представлена на утверждение правительства до конца сентября, сообщил сегодня на пресс-конференции председатель Госкомитета по науке РА Самвел...
18:05 24/07/2009В этом году на устных вступительных экзаменах меньше жаловались - министрКоличество жалоб, полученных в ходе устных вступительных экзаменов в этом году намного меньше, чем в прошлом, заявил сегодня министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
12:40 24/07/2009Высший балл все труднее дается армянским абитуриентамПресс-секретарь Республиканской приемной комиссии Лилит Галстян сообщила корреспонденту Panorama.am о результатах устных экзаменов, прошедших 22 июля.
12:16 23/07/2009Приемная комиссия напоминает: Срок предъявления аттестатов истекает сегодняРеспубликанская приемная комиссия Армении еще раз напоминает абитуриентам 2009 года, что срок предъявления аттестатов – свидетельств об окончании школы - приемным комиссиям вузов истекает сегодня –...
12:10 20/07/2009Порог положительного балла по русскому языку не преодолел только 1 абитуриентСредний балл единого дополнительного экзамена по русскому языку составил 13.5 балла. От 17.5-20 баллов на едином дополнительном экзамене по этому предмету получили 7 абитуриентов, аналогичное число...
11:36 20/07/2009В Армении подведены итоги единых экзаменов по 15 предметамВ Армении подвели итоги основных и дополнительных туров единых экзаменов 2009 года. Из Министерства образования и науки РА сообщили, что экзамены проводились по 15 предметам – “Биология”,...
13:56 18/07/2009В сентябре пройдет четвертая ежегодная армянская олимпиада микроэлектроникиВ сентябре этого года уже четвертый раз будет организована ежегодная армянская Олимпиада микроэлектроники.
12:28 16/07/200975% абитуриентов получили “неудовлетворительно” по физикеРезультаты единого дополнительного экзамена по физике обнародованы. Согласно им, ни один абитуриент не получил высшего балла – 20. Неудовлетворительную оценку получили 105 абитуриентов, что...
12:03 15/07/2009Главной задачей в старших школах Армении является недостаточная информированность педагогов и родителейМинистр образования и науки Армении Армен Ашотян, отзываясь на открытое письмо с заголовком “Все обеспокоенности в одном письме”, напечатанном в номере 07.07.2009 ежедневной газеты “Аравот” (“Утро”),...
16:43 14/07/2009Устные экзамены в Армении будут снимать на видеоВ Армении завтра начнется последний этап вступительных экзаменов – устные, творческие и внутривузовские специальные экзамены, который завершится 26 июля.
14:49 14/07/2009В этом году армянские абитуриенты в основном жалуются на содержание экзаменационных тестов – министрЖалобы абитуриентов в этом году в основном касались содержания экзаменационных тестов, в частности, теста по армянскому языку, сообщил сегодня в беседе с журналистами министр образования Армении...
12:08 14/07/2009В Ереване обсуждают вопросы цивилизации и культуры стран и народов Ближнего, Среднего и Дальнего ВостоковВ Институте востоковедения Национальной Академии Наук Армении (НАН) сегодня открылось 30-ое научное собрание молодых востоковедов, посвященное вопросам истории, цивилизации, международных отношений и...
17:58 13/07/200913 абитуриентов провалились на дополнительном экзамене по истории Армении, и столько же по химииСредняя оценка по дополнительному экзамену по истории Армении составила 12 баллов. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщила пресс-секретарь Центра оценки и тестирования знаний Гаяне Манукян. Она...
15:06 10/07/2009В Армении начались дополнительные единые экзамены по химии и истории АрменииВ Армении сегодня проходят дополнительные единые экзамены по химии и истории Армении. Как сообщила пресс-секретарь Центра оценки и тестирования знаний Гаяне Манукян, для проведения дополнительных...