13:47 02/09/2022Պատկերացրեք մի աշխարհ, որտեղ նույնչափ փող ծախսենք կրթության վրա, որքան՝ պատերազմների. Գարիկ Իսրայելյան«Եթե հազար Starmus փառատոն անցկացվեր բոլոր երկրներում եռամսյակը մեկը, վստահաբար, ինչ որ բան կփոխվեր աշխարհում։ Ինչքան շատ նման փառատոներ, այնքան ավելի արդյունավետ կաշխատի այս աշխարհը։ Ի վերջո,...
20:23 01/09/2022Աղետը շարունակվում է․ քանդել-կազմաքանդել․ Լիլիթ Գալստյան«Հայաստան» խմբակցության պագտամավոր Լիլիթ Գալստյանը գրում է․ «Լսեցի կրթության վերաբերյան պարտված աղետաբերի խոսքը․ վախեցա, շատ վախեցա․ հիմա էլ բուհ-ական համակարգն է սկսելու սեփական 0-ական կետից։ Աղետը...
20:13 01/09/2022Սահմանամերձ Սոթքը 14 առաջին դասարանցի ունիՍոթքի համայնքապետ Սևակ Խաչատրյանը գրում է․ «Սահմանամերձ Սոթքը 14 առաջին դասարանցի ունի... Այս ուրախ մանուկներն այսօր ծնողների ձեռքը բռնած, փուչիկներով մտան Սոթքի վերանորոգված դպրոց և դարձան աշակերտ։...
15:20 01/09/2022«Պետական բուհերի տեղափոխումը հանգեցնելու է ԵՊՀ-ի էլ ավելի ստորադասմանը»Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանի՝ բուհերի Աշտարակ տեղափոխման մասին հայտարարությունը մեք քննդատության է արժանացել քաղաքացիների շրջանում։ Իրավագիտության դոկտոր, ԵՊՀ դասախոս Գևորգ Դանիելյանը գրում...
15:11 01/09/20226-18 տարեկան 244 մլն երեխա դպրոց չի գնաՆոր ուսումնական տարում 6-18 տարեկան 244 մլն երեխա դպրոց չի գնա։ Նմա տվյալներ է հրապարակել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։ Կազմակերպությա գլխավոր քարտուղարը՝ Օդրե Ազուլը կոլեկտիվ մոբիլիզացիայի կոր է արել՝ ապահովելու...
12:55 01/09/2022ԿԳՄՍ-ն կրթությանը և գիտությանը հատկացված սուղ միջոցներից 1 մլրդ 133 մլն դրամը վերադարձրեց կառավարության պահուստային ֆոնդ«Նախագծով նախատեսվում է ԿԳՄՍ նախարարության՝ 2022 թվականին պետական բյուջեով նախատեսված միջոցներից կատարել 3 մլրդ 366 մլն դրամի վերաբաշխում, որից 1 մլրդ 133 մլն-ը կուղղվի կառավարության պահուստային...
11:56 01/09/2022Հազարավոր երեխաներ զրկված են պատշաճ և որակյալ կրթություն ստանալու հնարավորությունից. Փաշինյան«Շնորհավորում եմ բոլորիս և առաջին հերթին մեր սիրելի աշակերտներին, ուսանողներին, սովորողներին, ուսուցիչներին, դասախոսներին սեպտեմբերի 1-ի՝ Գիտելիքի և դպրության օրվա առիթով»,-կառավարության նիստում...
09:10 01/09/2022Ազատության հրապարակը վերածվելու է գիտության և տեխնոլոգիաների կենտրոնիՍեպտեմբերի 8-11-ը Ազատության հրապարակը վերածվելու է գիտության և տեխնոլոգիաների կենտրոնի։ «Սթարմուս» փառատոնիի կազմակերպիչների փոխանցմամբ, այստեղ կներկայացվեն գիտության ամենատարբեր ոլորտների...
11:13 31/08/2022STARMUS VI փառատոնի աշխարհահռչակ բանախոսները դասախոսություններով հանդես կգան ուսանողների և աշակերտների համարԱյս տարի նոր ուսումնական տարին խոստանում է «աստղային» լինել բազմաթիվ ուսանողների և աշակերտների համար։ Սեպտեմբերի 5-10-ը Երևանի համալսարանները և ՀՀ կրթական կենտրոնները կհյուրընկալեն STARMUS VI...
10:00 30/08/2022Էդգար Ղազարյանը՝ ՀՊՏՀ ռեկտորի մասին. Գողությունն ու գրագողությունը 40 օր է տևումՀասարակական-քաղաքական գործիչ, դասախոս Էդգար Ղազարյանը, որին ՀՊՏՀ ռեկտորը հեռացրել է համալսարանից, գրում է.
09:10 30/08/2022Իրանի նանոտեխնոլոգիական արտադրանքն արտահանվում է չորս տասնյակից ավելի երկիրԻրանի նանոտեխնոլոգիայի զարգացման հատուկ շտաբը հայտարարել է, որ ոլորտի արտադրանքն արտահանվում է 47 երկրներ, գրում է ParsToday-ը։ Հայտարարության մեջ ասված է.
20:31 29/08/2022Վորոնեժի գիտնականները կլոնավորել են հայտնի Տուրգենևյան կաղնին«Նոր կյանք՝ հին ծառին»․ Վորոնեժի սերմնաբույծները և գենետիկները կլոնավորել են հայտնի Տուրգենևյան կաղնին: Իվան Սերգեևիչի կողմից տնկված ծառը պետք է ներկայացներ Ռուսաստանը միջազգային մակարդակով, սակայն...
18:51 29/08/2022Պրոֆեսոր Ժիրայր Վարդանյանի 70 և հասարակական գործունեության 45 ամյակն էՕգոստոսի 28-ին լրացավ վաստակաշատ գիտնական, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ՀՀ ԳԱԱ Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի գիտական ղեկավար, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ժիրայր Հմայակի...
16:28 29/08/2022Հաստատվել է ուսուցիչների 2022 թվականի կամավոր ատեստավորման ժամանակացույցըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով՝ հաստատվել է ուսուցիչների 2022 թվականի կամավոր ատեստավորման ժամանակացույցը: ԿԳՄՍՆ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության...
19:45 27/08/2022Հավելավճար կստանան դպրոցների բնագիտական և ինֆորմատիկայի ուսուցիչներըՀաջորդ տարվանից մինչև 100 աշակերտ ունեցող գյուղական դպրոցների բոլոր ուսուցիչները հավելավճար կստանան՝ անկախ ատեստավորումից։ Այս մասին հայտնել է ԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը Արագածոտնի մարզի...
13:35 27/08/2022Արտակ Բեգլարյան. Այո՛, Արցախում ապրելը, կրթելը, ուսանելը հեշտ չէ, բայց այն պատվաբեր էԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանի ուղեկցությամբ, մասնակցել է Ստեփանակերտի, Շուշիի և Հադրութի հանրակրթական դպրոցների ներկայացուցիչների օգոստոսյան...
13:15 27/08/2022Էդգար Ղազարյան. Պատրաստ եմ անվճար դասախոսություններ կարդալ ՀՊՏՀ ուսանողների և մագիստրանտների համարՔաղաքական-հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանը, որ Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելու պահանջով պայքար է սկսել, արձագանքել է ՀՊՏՀ ռեկոտորի՝ իրեն աշխատանքից ազատելու որոշմանը.
10:19 27/08/2022Ահազանգ. ՀՊՏՀ ռեկտորն առանց որևէ հիմքի աշխատանքից հեռացրել է Էդգար ՂազարյանինԵՊՀ դասախոս, «Համախմբում» նախաձեռնության անդամ Մենուա Սողոմոնյանն ահազանգում է. «Բռնապետության հավատարիմ սպասարկուներից մեկը՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորը, առանց որևէ հիմքի...
20:25 26/08/2022Մարսի առաջին ստորերկրյա լուսանկարըPerseverance մարսագնացը Երկիր է վերադարձրել՝ մարսյան ապարների առաջին ռադարային պատկերներով: Գիտնականների համար դրանք անսպասելի էին։ «Միր»-ի փոխանցմամբ, հայտնել է Science Advances-ը: Մարսագնացը...
15:20 26/08/2022Նազիկ Հարությունյան. Ես այսօր պաշտոնապես ու հանգիստ կարող եմ ասել, որ ECER 2022 համաժողովը կայացավԵՊՀ հանդիսությունների դահլիճում աշխատանքներն ավարտեց ECER 2022 համաժողովը. Փակման հանդիսավոր արարողությունը կայացավ երեկ երեկոյան։ «Այսօր վստահորեն կարող եմ ասել, որ մեզ հաջողվել է կյանքի կոչել այս...

12:59 26/09/2009Ереванский госуниверситет им. В. Брюсова открыл свой новый корпусВ день празднования европейского дня языков Ереванский государственный лингвистический университет им.
16:40 23/09/2009Лучший воспитатель и лучший педагог Армении получат в подарок автомобильПравительство Армении выделило из резервного фонда 5 620 000 драмов на приобретение автомашин ВАЗ-2107 для награждения участников ежегодных конкурсов «Лучший воспитатель» и «Лучший педагог», сообщает...
11:30 18/09/2009Гендиректор Синопсис Армения удостоен звания почетного профессора МИЭТГенеральный директор Синопсис Армения Рич Голдман удостоен звания почетного профессора Московского института электронной техники (МИЭТ), сообщили в пресс-службе Синопсис Армения.
17:14 11/09/2009ЮКЖД и Госинженерный университет Армении подписали договор о сотрудничествеЗАО “ЮКЖД” и ГНКО Государственный инженерный университет Армении (Политехнический) подписали договор о сотрудничестве.
17:39 09/09/2009Министр образования Армении указал на законодательные пробелы сферыНеобходима реформа законодательства для достижения целей, стоящих перед системой образования Армении, заявил сегодня министр образования и науки Армении Армен Ашотян на пресс-конференции, посвященной...
15:57 09/09/2009Горячая линия министерства образования Армении “накалилась”Горячая линия министерства образования Армении с началом учебного года “накалилась”, - заявил сегодня министр образования Армении Армен Ашотян на пресс-конференции, посвященной 100 дням его...
13:01 08/09/2009В этом году в спецшколы направлено 1150 учениковВ центр медицинской, психиатрической и педагогической оценки Армении за первое полугодие этого года обратились 1500 учеников, 1150 из которых были направлены на обучение в спецшколы.
17:20 07/09/2009Семьи, получающие пособие, получат на первоклассников дополнительно 20 тысяч драмовСемьи, имеющие право на семейное пособие, и в которых есть дети-первоклассники, получат в качестве государственной поддержки дополнительно 20 000 драмов.
16:54 07/09/2009Президент НКР принял участие в открытии новой школы в АскеранеПрезидент НКР Бако Саакян посетил 7 сентября райцентр Аскеран и принял участие в торжественной церемонии открытия нового здания средней школы имени Эдмона Барсегяна.
13:54 01/09/2009Премьер-министр Армении: “Новая школа - новая перспектива”Этот день будет историческим для общины, это новое начало для нее, потому что где открывается новая школа, там открывается новая перспектива, заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саркисян на...
13:31 01/09/2009Минобороны Армении: Военная истерия Азербайджана не должна быть поводом для беспокойстваПостоянно звучащие военные угрозы и военная истерия Азербайджана, касающаяся комплектации Вооруженных сил, не должны быть поводом для беспокойства.
12:03 01/09/2009Президент Армении поздравил учащихся с Днем знанийПрезидент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Дня знаний. “Дорогие учителя и родители, дорогие ученики, поздравляю вас с Днем знания. Выражение: “Знание – мощное оружие”...
19:04 31/08/2009Министр образования: В детях, обучающихся по программе FLEX усиливается тяга к знаниямМинистр образования Армении Армен Ашотян встретился сегодня с директором армянского офиса американских советов международного образования Эльвирой Дана.
18:57 31/08/2009Участники лагеря толерантности в Турции встретились с послом США в АрменииУчастники международного лагеря “Учимся толерантности посредством английского языка” встретились сегодня с послом США в Армении Мари Йованович.
18:36 31/08/2009Министр образования Армении поздравил с Днем знанияМинистр образования Армении Армен Ашотян поздравил всех учащихся страны в связи с наступающим Днем знания – 1 сентября.
16:45 31/08/2009Победители конкурса “Кенгуру-2009” награждены депозитными договорамиПредседатель директората ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” Валерий Овсянников вручил депозитные договора на общую сумму в 1 млн.
11:28 27/08/2009А. Ашотян: “В школах ученики должны прежде всего научиться учиться”Министр образования и науки Армении Армен Ашотян встретился накануне в Ванадзоре с директорами и преподавателями общеобразовательных учебных заведений и руководителями Лорийской области РА.
13:06 25/08/2009В Арагацотнской области Армении откроются новые старшие школыВ новом учебном году к единственной старшей школе им. Н. Сисакяна в городе Аштарак Арагацотнской области Армении прибавятся еще две – в Талине и Апаране. Как сообщает начальник управления...
13:10 24/08/2009В ЕРЕВАНЕ ПОСТРОЕНО16 КОТЕЛЕН И ОТРЕМОНТИРОВАНО 43 ШКОЛЫМэрия Еревана построила на свои средства 16 котелен для общеобразовательных и музыкальных школ и детских садов.
15:32 15/08/2009В сентябре в Котайкской области Армении в первый класс пойдут 3637 учениковВ течение прошлого учебного года в общеобразовательных школах, находящихся под ведомством областной администрации Котайка (Армения), сформировались 1667 классов с 35637 учениками.