11:26 07/06/2022Նոր նախագիծ՝ ԿԳՄՍՆ-իցՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել նախադպրոցական ուսումնական հաստատության տնօրենների և մանկավարժական աշխատողների վերապատրաստող...
17:43 06/06/2022Հայտնի են DigiTec 2022-ի անցկացման օրերըՍեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացնի ամենամյա DigiTec Expo-ն՝ տարածաշրջանի...
15:31 06/06/2022Վաղը մեկնարկում են այս տարվա միասնական քննություններըՎաղը՝ հունիսի 7-ին մեկնարկում են այս տարվա միասնական քննությունները: Երևանում ու մարզերում գործելու է 14 քննական կենտրոն: Առաջին քննությունը կենսաբանությունից և աշխարհագրությունից է: Կենսաբանություն...
14:07 04/06/2022Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական ֆոնդերը համալրվել են բացառիկ նյութերովԱրմատներով պոլսահայ բեռլինաբնակ Եդուարդ Ֆըչըճըեանը 2020 թ. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին էր հանձնել Գերմանական արտաքին գործերի գրասենյակի արխիվից (ֆայլ 183 «Թուրքիա») 1910-1920 թվականների...
10:37 03/06/2022Փաշինյանը` շրջանավարտներին. Չեմ ուզում, որ գնաք դիպլոմների ետևիցՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է հանրակրթական դպրոցների շրջանավարտներին և ուսուցիչներին։ Շնորհավորական խոսքում մասնավորապես ասված է.
15:35 02/06/2022Կենսաբանության միջազգային 33-րդ օլիմպիադան կանցկացվի հուլիսի 10-18-ը ԵրևանումՀայաստանի Հանրապետությունում կայանալիք Կենսաբանության միջազգային 33-րդ օլիմպիադայի աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է նախապատրաստական և կազմակերպչական աշխատանքների ընթացքը:...
14:57 02/06/2022Կամավոր ատեստավորման դիմումների ընդունման վերջնաժամկետը հունիսի 7-ն է. Ժաննա Անդրեասյան«Մայիսի 12-ից կամավոր ատեստավորման դիմումներն ընդվում են, որի վերջնաժամկետը հունիսի 7-ն է և այս պահին ունենք արդեն ավելի քան 2600 դիմում»,-գործադիրի նիստի ժամանակ ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա...
14:27 02/06/20224.1 մլն եվրո դրամաշնորհ՝ Տավուշի մարզի դպրոցների լաբորատորիաների համարԿառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության արժանացած ՀՀ և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև ««ԵՄ-ն հանուն նորարարության ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագիր թիվ 1 փոփոխությունը», որը...
13:25 02/06/2022Մեկնարկում է օտարերկրացի և սփյուռքահայ դիմորդների փաստաթղթերի ընդունման գործընթացըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը սկսում է օտարերկրացի և սփյուռքահայ դիմորդների փաստաթղթերի ընդունումը՝ 2022-2023 ուսումնական տարում ՀՀ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական),...
10:00 01/06/2022«Ոսկե սերմեր». Վարդան Ամալյանի հիշատակին նվիրված հարգանքի և երախտիքի կրթամրցանակակիրները«Մեզ թաղեցին, բայց չգիտեին, որ մենք սերմեր ենք»
16:42 31/05/2022Նինոծմինդայի շրջանում դպրոցներից մեկն օձերի պատճառով փակ էՆինոծմինդայի շրջանի Սամեբա գյուղի դպրոցը, որը դեռ ապրիլից շենքի տարածքում օձեր հայտնվելու պատճառով փակվել էր և անցել հեռավար ուսուցման ռեժիմի, մինչև ուսումնական տարվա ավարտ կմնա փակ: Իսկ դպրոցի...
09:20 30/05/2022Մտավոր սեփականության գործակալության կողմից նախորդ տարի տրվել է գյուտի 21 և օգտակար մոդելի 5 արտոնագիր2021թ. ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գործակալություն է ներկայացվել 96 գյուտի և 13 օգտակար մոդելի հայտ, որոնցից 101-ը` ազգային, 8-ը`օտարերկրյա հայտատուներից: Այս մասին...
15:54 27/05/2022Արցախի ՄԻՊ-ը՝ շրջանավարտներին. Երբեք գերի չդառնաք ձեր կարողությունները կասկածի տակ դնող հանրային կարծրատիպերինԱրցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը գրում է. «Արցախի դպրոցներում այսօր Վերջին զանգ է, շուրջ 1000 շրջանավարտներ ավարտում են դպրոցը և ոտք դնում փորձություններով,...
12:21 27/05/2022Իրանն արտահանել է 72 մլն դոլարի նանոտեխնոլոգիական արտադրանքԻրանի Նանոտեխնոլոգիայի շտաբի քարտուղարը հայտարարել է 72 մլն դոլարի նանոտեխնոլոգիական արտադրանքի արտահանման մասին։ ParsToday-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի նանոտեխնոլոգիայի շտաբի քարտուղար Սայիդ Սարքարը...
12:07 26/05/2022Երկրի ուղեծիր է դուրս բերվել ՀՀ առաջին տիեզերական արբանյակը. Փաշինյան«Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի հայրենակիցներ, կարևոր լուր ունեմ ձեզ փոխանցելու»,-կառավարության նիստի մեկնարկին այսօր հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով՝ 2022 թվականի մայիսի...
15:18 25/05/2022Ռուսաստանը մտադիր է հրաժարվել Բոլոնիայի կրթական համակարգիցՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վալերի Ֆալկովը հայտարարել է, որ ժամանակն է՝ Ռուսաստանը հրաժարվի եվրոպական Բոլոնիայի կրթական համակարգից և մշակի բարձրագույն կրթության սեփական...
16:15 23/05/2022Հայաստանի հանարկրթության դպրոցներում մասնագիտական կողմնորոշման դասընթացը կդառնա պարտադիր«Այժմ գնում ենք այն ճանապարհով, որ դպրոցում կազմակերպվող խմբակներից մեկը՝ մասնագիտական կողմնորոշումը լինի, որը պարտադիր կլինի 7-8-րդ դասարանից սկսած», «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ...
19:01 21/05/2022Նոր վիրուսը կարող է ոչնչացնել մեղրատու մեղուների պոպուլյացիան ամբողջ աշխարհումՆոր՝ դեֆորմացված թևի վիրուսը կարող է վերացնել մեղրատու մեղուների պոպուլյացիան ամբողջ աշխարհում: Այդ մասին հայտնում է Newsweek-ը։ Հալլե-Վիտենբերգի համալսարանի ընդհանուր կենդանաբանության պրոֆեսոր...
17:20 21/05/2022«Ոսկե սերմեր». երգիչ-խմբավար Գէորգ Հաճեանի անվան հարգանքի և երախտիքի առաջին կրթամրցանակակիրները«Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ» ծրագրի հերթական կրթամրցանակը նվիրված է Արցախյան պատերազմի հերոս, երգիչ-խմբավար Գէորգ Հաճեանի խնկելի հիշատակին։ Հիմնադրամից հայտնում են, որ Գէորգի...
17:01 21/05/2022Ռուս կենսաբանները Կրասնոդարի երկրամասում նոր բույս են հայտնաբերելՌուս մասնագետներին հաջողվել է Կրասնոդարի երկրամասում հայտնաբերել Linaria ցեղի բույսերի նոր տեսակ։ Այս մասին հայտնում է Ռուսական աշխարհագրական ընկերության կայքը։ Ըստ ներկայացված տեղեկատվության՝...

14:32 01/10/2008Выпускники программы компании Synopsys получили свидетельства об окончании учебыВыпускники образовательной программы компании Synopsys успешно завершили учебу и готовы приступить к работе по профессии.
15:29 30/09/2008В Ереване прошла церемония вручения ежегодных президентских призов в области ИТТоржественная церемония вручения ежегодных президентских призов в области информационных технологий состоялась сегодня в компании “Синопсис Армения”.
17:36 19/09/2008В Ереване стартовала олимпиада по астрофизикеВ Ереванской физико-математической спецшколе имени А. Шагиняна при ЕГУ стартовала олимпиада по астрофизике, в которой примут участие школьники 9-ых классов из стран СНГ. Олимпиада посвящена 100-летию...
18:20 16/09/2008БДИПЧ/ОБСЕ проводит курсы для правозащитных организаций АрменииБюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ/ОБСЕ) приступило к проведению в общественных правозащитных организациях Армении 4-дневных учебных курсов о методах доклада и...
12:54 13/09/2008На реализацию “Лучших школьных программ” выделят по 1 млн. драмовКомпания «РУСАЛ» совместно с Программой развития ООН объявляют начало второго конкурса «10 школьных программ», сообщили в пресс-службе Министерства образования и науки Армении.
13:52 11/09/2008В школах начнут преподавать “Курс здорового образа жизни”Согласно новому указу министра образования и науки Армении в этом учебном году в программу 8-го и 9-го классов всех школ республики включен предмет “Курс здорового образа жизни”.
14:16 06/09/2008До конца года завершится капремонт 12 учебных заведенийВ двенадцати начальных и средних специальных учебных заведениях в настоящее время ведутся работы капитального ремонта.
17:22 05/09/2008Лучшие учитель, воспитатель и директор года получат по автомобилюВ Министерстве образования и науки Армении завершился республиканский этап ежегодных конкурсов “Лучший воспитатель года”, “Лучший директор года” и “Лучший учитель года”.
14:37 01/09/2008Министр обороны поздравил первокурсников военно-спортивного училища им. Монте МелконянаМинистр обороны Армени Сейран Оганян поздравил первокурсников ереванского военно-спортивного училища имени Монте Мелконяна.
14:03 01/09/2008Президент Армении открыл новый учебный год в столичной школе №194Для учащихся столичной школы №194 им. Армена Ованнисяна общины Эребуни сегодня был двойной праздник. Начало учебного года они празднуют в отремонтированном на средства фонда “Линси” здании школы. На...
12:37 01/09/2008Президент Армении поздравил учащихся с Днем знания и школыПрезидент Армении Серж Саргсян поздравил учащихся, их родителей и педагогов с Днем знания и школы. “Стремление к знанию и образованию стало для нас национальной характерной чертой, и сегодня, в этот...
12:05 01/09/200833 500 детей пошли сегодня в первый классМинистр образования и науки Армении Спартак Сейранян поздравил сегодня учеников, учителей, студентов и родителей с Днем знания – 1 сентября.
16:21 28/08/2008В новом учебном году 33 500 детей пойдут в первый классВ 2008-2009 учебном году в Армении, по предварительным данным, около 33 500 детей пойдут в первый класс, сообщил сегодня на встрече с журналистами заместитель министра образования и науки РА Баграт...
16:02 28/08/2008Армения переходит на 10-бальную систему оценки знанийВ новом учебном году армянские школы перейдут на новую 10-бальную систему оценки знаний, сообщил заместитель министра образования и науки Армении Баграт Есаян.
15:03 28/08/2008Школы Армении получили 65 наименований новых учебниковВ целях полноценного обеспечения перехода на 12-летнее общее образование Министерством науки и образования Армении были разработаны учебные программы и стандарты по иностранным языкам, искусству,...
13:33 28/08/2008В Ереване пройдет ярмарка “Образование и карьера EXPO 2008”Девятая международная специализированная ярмарка “Образование и карьера EXPO 2008” пройдет с 22 по 24 октября в Ереване, в культурном центре “Дом Москвы”.
17:23 25/08/2008Директора всех армянских школ пройдут аттестациюВ сентябре этого года правительство Армении примет порядок аттестации директоров армянских средне-образовательных школ.
16:07 25/08/2008В Ереване стартует программа создания старших школС нового учебного года в Ереване стартует программа создания старших школ. Правительство Армении уже утвердило список тех школ, которые включены в пилотную программу создания старших школ. Об этом...
15:06 25/08/2008В новом учебном году более 8 тысяч школьников Еревана пойдут в первый классВ новом учебном году 202 средних учебных заведения столицы, 193 из которых, являются средними общеобразовательными школами, 4 – специальными и 5 – старшими специализированными, примут 8482...
18:06 20/08/20081-ОЕ СЕНТЯБРЯ ШКОЛЫ ВСТРЕТЯТ ПОДГОТОВЛЕННЫМИВ 131 учебном заведении, находящихся в ведении Мэрии столицы, в основном окончены ремонтно-строительные работы и в некоторых из них - работы по установке котельных.