18:34 05/05/2022Երևանի քաղաքապետարանը խստորեն դատապարտում է սովորողի նկատմամբ հակամանկավարժական վերաբերմունքի ցանկացած դրսևորումԵրևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Լևոն Սարդարյանն, անդրադառնալով Երևանի Սուրեն Սպանդարյանի անվան հ․24 հիմնական դպրոցի միջադեպին, գրել է․ «2022 թվականի մայիսի 5-ին Երևանի Ս.
17:03 05/05/2022Ուսումնասիրվում է երևանյան դպրոցներից մեկում ուսուցչուհու կողմից աշակերտին գրքով հարվածելու միջադեպըՈւսուցչուհու կողմից դասաժամին աշակերտին գրքով հարվածելու միջադեպը տեղի է ունեցել Երևանի Սուրեն Սպանդարյանի անվան թիվ 24 դպրոցում: ԿԳՄՍ նախարարությունը հանդես է եկել պարզաբանմամբ, որում ասվում է.
13:15 05/05/2022Կառավարությունը հերթական՝ 22.6 մլն եվրո վարկը ստացավ դպրոց ու մանկապարտեզ կառուցելու համար«Այս պահին Սյունիքում է գտնվում է ԿԳՄՍ, ՏԿԵ նախարարությունների և Քաղաքաշինության կոմիտեի համատեղ աշխատանքային խումբը, որը 7 խոշորացված համայնքների 51 բնակավայրում կրթահամալիրների ստեղծման հետ կապված...
13:09 04/05/2022«Ուզում եմ տղա մնալ»Ակցիաները ակացիաներից շատ ու հոտավետ են ծաղկել. Ում մտքով անցնում է իրադարձություններից հասկացող երևալ, մի բան հնարում է։ Հնարելը ոչինչ, բայց երբ դրան երեխաներ են խառնում...։Այ, ասում եք՝ այսքան...
13:32 03/05/2022Իրանը նանոտեխնոլոգիայի ոլորտում առաջատար 5 երկրներից մեկն էԵրեքշաբթի օրը Իրանի ուսանողների լրատվական գործակալության (ISNA) հաղորդման համաձայն, նանոգիտության արտադրության ոլորտում առաջատար երկրների հնգյակում Իրանի ներառումը վկայում է երկրում տեխնոլոգիաների և...
12:01 30/04/2022Կանադական արբանյակն առաջին անգամ տիեզերքից հայտնաբերել է կովերի արտանետած մեթան գազըԿանադական ավիատիեզերական GHGSat ընկերությունն իր երեք արբանյակներից մեկը օգտագործել է գյուղատնտեսական ջերմոցային գազերի արտանետումների անկախ մոնիթորինգի և մեթանի հինգ առանձնահատուկ խոշոր շելֆերի...
19:30 29/04/2022Ստեղծվել է ֆերմենտ, որը կարող է քայքայել պլաստիկը 24 ժամումՏեխասի համալսարանի գիտնականները ստեղծել են ֆերմենտ, որը կարող է ընդամենը 24 ժամում քայքայել պլաստիկի որոշ տեսակներ: Մշակման ընթացքում օգտագործվել է մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիա։ ՄԻՐ24-ի...
12:49 29/04/2022ԵՊՀ փոխդեկանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ 20 հազար դրամով քննություն նշանակելու համարՔրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
10:00 29/04/2022Աղասի Միքայելյան. Որպես առավելագույն հավելավճար ստացող ուսուցիչ ասում եմ՝ ուսուցչին դրանով չեք լռեցնելուՖիզմաթ գիտությունների թեկնածու, ֆիզմաթ դպրոցի ուսուցիչ Աղասի Միքայելյանը, անդրադառնալով ատեստավորման արդյունքների հիման վրա ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացմանը, գրում է.
11:41 28/04/20222019 թ. հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ անգրագիտությունը սողացող ձևով վերադառնում է մեր հանրություն. Փաշինյան«Մենք նախագծով առաջարկում ենք կամավոր ատեստավորում անցած ուսուցչի աշխատավարձի դրույքաչափը հասցնել 200 հազար դրամ»,-կառավարության նիստում հայտնեց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և հավելեց.
10:30 27/04/2022Բյուրականի աստղադիտարանը՝ ՄԱՄ «նշանավոր աստղագիտական ժառանգություն»Բյուրականի աստղադիտարանը (ԲԱ) ընդգրկվել է Միջազգային աստղագիտական միության (ՄԱՄ) «Նշանավոր աստղագիտական ժառանգություն» ցանկի մեջ։ Այս միջազգային հարթակում այլևս համառոտ ներկայացված են թե՛ ԲԱ...
09:27 26/04/2022Իրանում արտադրվում են նանոկոմպոզիտներ, որոնք կկիրառվեն ավիատիեզերական արդյունաբերության ոլորտումԱմիրքաբիրի տեխնոլոգիական համալսարանի հետազոտողների ջանքերով Իրանում արտադրվում են նանոկոմպոզիտներ, որոնք կկիրառվեն ավիատիեզերական արդյունաբերության ոլորտում: Այս մասին գրում է ParsToday-ը։...
17:25 25/04/2022Հայտնի են «DigiCode 2022» ծրագրավորման մրցույթի եզրափակչի հաղթողներըՀայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Մանուկյան սրահում տեղի ունեցավ DigiCode կիրառական ծրագրավորման պատանեկան ամենամյա մրցույթի հանրապետական փուլը: Մրցույթին մասնակցել է 72 պատանի Հայաստանի բոլոր...
14:05 25/04/2022ԵՊԲՀ մի շարք ուսանողներ հայտարարել են անժամկետ դասադուլԵՊԲՀ-ում բարձրացվել է նաև Արցախի դրոշը
16:30 23/04/2022Microsoft-ը վիրտուալ առարկաներին դիպչելու համար ձեռնոց է ստեղծելԱմերիկյան Microsoft ՏՏ կորպորացիան արտոնագրել է վիրտուալ իրականության ձեռնոց։ Ըստ PatentlyApple-ի, հայտնաբերման սարքը կունենա հետադարձ հապտիկ կապ: Համաձայն Մտավոր սեփականության համաշխարհային...
18:21 22/04/2022Պատերազմի մասնակիցների ուսման վարձի փոխհատուցման ծրագիրը կշարունակվիԿառավարության այսօրվա նիստում չզեկուցվող նախագծերից մեկով Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2022 թվականի պետական բյուջեով հատկացված գումարների վերաբաշխման միջոցով 241 մլն 920.5...
17:41 22/04/2022Կոնգրեսականներ Մալոնին և Բիլիրաքիսը ներկայացրել են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կրթության երկկուսակցական օրինագիծըՆախատեսվում է Կոնգրեսի գրադարանին հատկացնել10 միլիոն դոլար 5 տարվա ընթացքում կրթության և ռեսուրսների համար
20:15 21/04/2022Գիտնականները ստորջրյա անտառների քարտեզ են ստեղծելԳիտնականները ներկայացրել են մինչ օրս ջրիմուռների ամենամեծ առցանց քարտեզը, որը կարող է օգնել դրանց ստորջրյա տարածքների վերահսկման հարցում: Այս մասին հայտնում է gismeteo.ru-ն։ Ջրիմուռները կլանում են...
15:17 21/04/2022Իրանը ներկայացրել է արհեստական ինտելեկտի ոլորտում իրանցի փորձագետների նախագիծը՝ գերհամակարգիչըԻրանում շահագործման է հանձնվել Սիմիորղ գերհամակարգիչը: ParsToday-ի փոխանցմամբ, գերհամակարգչային նախագծի գործադրողն ընդգծել է.
10:59 21/04/2022Հնդիկ ինժեներները մեզից և բակտերիաներից աղյուսներ են ստեղծել Մարսի համարՀնդկական տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպության (ISRO) և Բանգալորի Հնդկական գիտության ինստիտուտի (IISc) մասնագետները Մարսի հողից պատրաստել են նոր տեսակի «տիեզերական աղյուս»՝ օգտագործելով...

15:13 25/06/2008Япония предоставит Госконсерватории грант в размере 42.8 млн. йенПравительство Японии предоставит Ереванской государственной консерватории имени Комитаса грант в размере 42.8 млн.
18:48 19/06/2008В немецком университете Лютера откроется кафедра армянской филологииВ центре арменоведения «Маштоц» при немецком университете имени Мартина Лютера осенью 2008 года откроется кафедра армянского языка и литературы, сообщил министр образования и науки Армении Спартак...
18:35 19/06/2008В Армении с 23 июня начинаются дополнительные ЕГЭВ Армении с 23 июня начинаются дополнительные единые госэкзамены по армянскому языку и литературе, математике и иностранным языкам.
17:24 19/06/2008Клуб «Айб» планирует создать в Армении первый школьный городокОбразовательный фонд и клуб «Айб» планирует создать в Армении первый школьный городок со всеми своими составляющими: школа, церковь, спортивный комплекс, ремесленные и художественные мастерские,...
17:01 17/06/2008280 абитуриентов срезались с ЕГЭ по математикеВ Армении обнародованы результаты единого госэкзамена по математике. Как сообщила сегодня корреспонденту Panorama.am пресс-секретарь Центра оценки и тестирования знаний Гаяне Манукян, в экзамене...
13:37 17/06/2008В Армении сдают ЕГЭ по иностранному языкуВ Армении сегодня прошел единый государственный экзамен по иностранному языку. В нем приняли участие 8905 абитуриентов. Английский язык сдавал 7801 абитуриент, французский – 514, немецкий – 564,...
18:55 16/06/2008Физик Юрий Ованнисян удостоен золотой медали НАН РАЕсли последние исследования всемирно известного физика Юрия Ованнисяна подтвердятся, то таблицу химических элементов Менделеева придется выстраивать заново.
15:41 16/06/2008Армения и Германия расширяют межвузовские связиМинистр образования и науки Армении Спартак Сейранян принял сегодня министра образования и культуры земли Саксония - Ангальт Германии Яна-Хендрика Ольберца.
17:59 11/06/2008В июле начнется прием студентов ГИУА по программе компании “Синопсис-Армения”Компания “Синопсис-Армения” и Государственный инженерный университет Армении организуют прием в бакалавриат действующей на базе Синопсиса междепартаментской кафедры микроэлектронных схем и систем по...
14:48 11/06/2008В Армении 1064 абитуриента сдают ЕГЭ по математикеВ Армении сегодня проходит единый государственный экзамен по математике, в котором принимают участие 1064 абитуриента.
19:16 09/06/2008Всего три абитуриента получили 20 баллов по ЕГУ по русскому языкуВысшую оценку - 20 баллов по единому госэкзамену по русскому языку получили всего три абитуриента Армении.
18:45 09/06/2008Обнародованы результаты апелляции ЕГЭ по армянскому языку и литературеВ экзаменационных центрах Армении сегодня были обнародованы результаты апелляции экзамена по армянскому языку и литературе.
14:46 07/06/2008По прогнозам министра, проходной балл в вузы Армении будет низкимПроходной балл в вузы Армении в этом году по сравнению с прошлым годом снизится, заявил сегодня на пресс-конференции новый министр образования и науки Армении Спартак Сейранян.
13:36 07/06/2008В Армении сегодня сдают ЕГЭ по русскому языкуВ Армении в 13 экзаменационных центрах сегодня проходит единый госэкзамен по русскому языку, в котором принимают участие 1483 абитуриента.
18:46 06/06/2008В Тавуше прошли учения по борьбе с птичьим гриппомВ селе Тегут Тавушской области Армении прошли учения по борьбе с птичьим гриппом. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил специалист зооветеринарной госинспекции Армении Араик Погосян....
14:52 06/06/2008Synopsys и МИЭТ дали первый выпуск совместной образовательной программыSynopsys и Московский институт электронной техники (МИЭТ) дали первый выпуск совместной образовательной программы.
12:21 06/06/2008Обнародованы первые результаты ЕГЭ по армянскому языку и литературеОбнародованы результаты первого единого госэкзамена Армении по армянскому языку и литературе. Как сообщает официальный сайт Министерства образования и науки, большая часть абитуриентов набрала 13-15...
15:21 04/06/2008Минобразования считает ЕГЭ по армянскому языку и литературе удавшимсяЕдиный государственный экзамен по армянскому языку и литературе можно считать удавшимся, сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель министра образования и науки Армении Баграт Есаян.
14:06 03/06/2008В Ереване стартует программа дистанционного обученияТелекоммуникационная компания “АрменТел» и представительство Microsoft в Армении запускают проект «Образование без границ», предполагающий внедрение в школах системы дистанционного обучения и...
15:44 02/06/200825 абитуриентов не смогли сдать единый госэкзаменВо всех 55 экзаменационных центрах Армении сегодня единый государственный экзамен по армянскому языку и литературе начался в назначенное время, за исключением центра, находящегося в ереванской школе...