12:47 09/03/2023Անահիտ Ավանեսյանը չպատասխանեց իր և Արսեն Թորոսյանի՝ միմյանց հակասող վարկածներ հնչեցնելու մասին հարցին«Կարմրուկով վարակվածների մեծամասնությունը երեխաներ են, բայց ունենք նաև վարակված քաղաքացիներ, որոնք առաջին դեղաչափը ստացել էին, վերջիններիս վիճակը բավական լավ է»,-կառավարության նսիտից հետո կայացած...
10:15 09/03/202309.03. Կարմրուկի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 43-իՀիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, 2-ինը՝ ծանր:
13:22 08/03/2023Lancet. Աղտոտված օդն ազդում է աշխարհի բնակչության 99%-ի առողջության վրաՉինաստանից և Ավստրալիայից գիտնականները ուսումնասիրել են Երկրի մթնոլորտը և եկել այն եզրակացության, որ այն կարելի է անվտանգ համարել միայն մոլորակի 1%-ից պակաս տարածքում: «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ The...
11:11 08/03/2023Կարմրուկի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 39-իՄարտի 8-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ` Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 39-ի։ Նրանցից 18-ը հոսպիտալացված է, 14-ը չի հոսպիտալացվել, 7-ը՝ դուրս է գրվել:...
17:50 07/03/2023Ճգնաժամերից տուժած երկրներում մայրերի թերսնուցումն աճել է 25 տոկոսով՝ վտանգի տակ դնելով կանանց և նորածիններին. ՅՈՒՆԻՍԵՖՆոր զեկույցը ահազանգում է դեռահաս աղջիկների և կանանց համար նախատեսված պարենային ծրագրերում ներդրումներ կատարելու անհրաժեշտության մասին։
17:00 07/03/2023Ամուլսարը կշարունակի սար մնալ, եթե լինի ինքնաբուխ պայքար. Ջերմուկի բնակիչՋերմուկի բնակիչ Շիրակ Բունիաթյանը, ով մշտապես ակտիվ պայքար է մղել Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման դեմ, համոզված է՝ ժողովրդի հավաքական կամքի ու միասնության դեմ կայացված ցանկացած...
15:27 07/03/2023«Ինչ կապ ունի նախարարի մայրը կարմրուկի վարակի տարածման հետ». «Հրապարակ»hraparak.am կայքը գրում է. «Երեկ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հրատապ ասուլիս էր հրավիրել հանրապետությունում օրերս բռնկված սուր վարակիչ հիվանդության՝ կարմրուկի տարածման մասին լուրը...
12:27 07/03/2023Կառավարության ավտոբուսի վթարի հետևանքով տուժածներից երեքի վիճակը ծանր էՎարչապետի աշխատակազմին պատկանող ավտոբուսի մասնակցությամբ տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով տուժել է 14 քաղաքացի։ Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից ու մանրամասնում, որ նրանք...
12:19 07/03/2023Արցախից 9 հիվանդ տեղափոխվել է ԵրևանԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ...
11:54 07/03/2023Թշնամու հարձակման հետևանքով վիրավորված ոստիկանի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրությանՄարտի 5-ին ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի հարձակման հետևանքով կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում ստացած ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողը շարունակում է գտնվել ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»...
10:13 07/03/2023Կարմրուկի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 29-իՄարտի 7-ին ժամը 10:00-ի դրությամբ` կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 29-ի, հոսպիտալացված է 15 քաղաքացի, 7-ը դուրս է գրվել: Առոջղապահության նախարարության հաղորդմամբ, նրանց առողջական...
14:23 06/03/2023Կարմրուկով վարակվածների մոտ վիրուսը կարող է նորից ակտիվանալ՝ առաջացնելով ուղեղի թաղանթի բորբոքում. մասնագետԿարմրուկի վիրուսը երբեք օրգանիզմից դուրս չի գալիս, այն մնում է ամբողջ կյանքի ընթացքում։Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն...
14:09 06/03/2023Հիշողություններ խորհրդային հիգիենայիցՀաճախ են մարդիկ, ովքեր ապրել են «սովետի ժամանակներում», հիշում այդ ժամանակները՝ լավ ու վատ կողմերով, համեմատություններ անում՝ այն ու այս ժամանակվա վարքերն ու բարքերը։ Ահա մի հիշողության օրինակ.
13:48 06/03/2023Այս պահին կարմրուկի համաճարակի մասին խոսք չկա, ունենք փոքր բռնկում. նախարարՀայաստանում հանրության մոտ 95%-ը պատվաստված է կարմրուկի դեմ, իսկ 5%-ը պաշտպանված չէ այդ վարակից։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։ Նա հայտնեց,...
12:17 06/03/2023Հայաստանում կարմրուկով հոսպիտալացված հիվանդներից 15–ը երեխաներ են. ԱվանեսյանՄարտի 6-ի դրությամբ Հայաստանում գրանցվել է կարմրուկի 20 դեպք. վարակվածներից 19-ը հոսպիտալացվել են, մեկն էլ արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց...
11:53 06/03/2023Թշնամու դիվերսիոն հարձակման հետևանքով վիրավորված ոստիկանի առողջական վիճակը կայուն ծանր է՝ թույլ դրական դինամիկայովՄարտի 5-ին ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի հարձակման հետևանքով ՆԳՆ ոստիկանության կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում ստացած ծառայողը, ում երեկ վիրահատել էին, շարունակում է գնտվել ԱՀ ԱՆ...
11:06 06/03/2023ԱՄՆ-ում ինֆեկցիոնիստ Ֆաուչիին մեղադրել են COVID-19-ի մասին տեղեկատվությունը խեղաթյուրելու մեջՀանրապետականները Ներկայացուցիչների պալատում հայտնաբերել են նամակներ, որոնք բացահայտում են ԱՄՆ նախկին գլխավոր վարակաբան Էնթոնի Ֆաուչիի խաբեությունը կորոնավիրուսի բնույթի վերաբերյալ: Այս մասին գրում է...
10:24 06/03/2023Կարմրուկի հաստատված բոլոր 20 դեպքերը եղել են չպատվաստված քաղաքացիների մոտ. Գևորգ Սիմոնյան«ՀՀ-ում համաճարակային իրավիճակի ֆոնին ունենք 20 հաստատված կարմրուկի դեպք, որից 15 երևանաբնակ են, իսկ նրանցից 5-ին Երևան քաղաքի ենթակայության տակ գտնվող պոլիկլինիկաներում են հայտանաբերվել»,-Հրաչյա...
10:07 06/03/2023Կարմրուկի հաստատված դեպքերն ավելացել ենՄարտի 6-ին ժամը 10:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 20-ի, հոսպիտալացված է 18 քաղաքացի, 1-ը դուրս է գրվել: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նրանց առողջական...
09:33 06/03/2023Իրանում արտադրել են տեղական սարքեր և դեղամիջոցներ կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման համարԻրանի Շահիդ Բեհեշթիի բժշկական գիտությունների համալսարանի քաղցկեղի հետազոտական կենտրոնի ղեկավարը հայտարարել է կրծքագեղձի քաղցկեղի բուժման համար նոր սարքերի և դեղամիջոցների արտադրության մասին, գրում է...

20:10 14/06/2021Составлен список продуктов – «врагов мозга»Правильное питание поможет сохранить здоровье мозга и хорошую память. Так утверждают австралийские ученые, сообщает Росбалт со ссылкой напортал Focus. Специалисты провели ряд исследовани и пришли к...
17:20 14/06/2021В Армении с симптомами кишечной инфекции госпитализированы 12 детей12 детей в возрасте от года до четырех лет с симптомами кишечной инфекции (общая слабость, рвота, понос) были перевезены 12-13 июня из медцентра Мартуни в Национальный центр инфекционных болезней в...
16:45 14/06/2021Назван важнейший фактор для очищения организма от шлаковГлавный врач московской больницы №71, телеведущий Александр Мясников рассказал, что для очищения организма от шлаков необходим хороший сон.
16:17 14/06/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 311Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 311. Скончались 12 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
15:16 14/06/2021Число жертв артиллерийского удара по одной из больниц в Сирии возросло до 15 человекЧисло погибших в результате артиллерийского удара по больнице города Африн на севере Сирии возросло по меньшей мере до 15 человек.
12:36 14/06/202114.06.2021. За сутки в Армении подтвержден 41 новый случай заражения коронавирусом, скончались 4 человекаЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 41 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 2353 тестах), выздоровели 33 человека.
10:45 14/06/2021G7 подарит 1 млрд доз вакцин против COVID-19 бедным странамСтраны «Большой семерки» договорились предоставить 1 млрд доз вакцин против коронавируса бедным странам к концу 2022 года.
09:55 14/06/202114 июня - Всемирный день донора кровиЕжегодно 14 июня отмечается Всемирный день донора крови (World Blood Donor Day). В мае 2005 года, в ходе Всемирной ассамблеи здравоохранения, министры здравоохранения разных стран мира единодушно...
19:50 12/06/2021Какие продукты самые опасные для мозга?Возникновение болезни Альцгеймера напрямую зависит от питания. Многочисленные исследования доказывают, что риск деменции можно снизить, убрав из рациона некоторые продукты, сообщает портал focus.de....
19:02 12/06/2021Москва ужесточает карантинный режимВ Москве с 23.00 до 6.00 прекращают работу кафе, бары, рестораны, ночные клубы, дискотеки, сообщается в блоге мэра столицы Сергея Собянина.
18:07 12/06/2021Врач рассказал о пользе и вреде суповВрач и телеведущий Александр Мясников рассказал в эфире телеканала "Россия 1" о пользе и вреде супов.
14:41 12/06/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 794, скончались 22 человекаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 794. Скончались 22 человека, пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
13:31 12/06/202112.06.2021. В Арцахе за сутки выявлен 1 случай заражения коронавирусомВ результате 43 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 11 июня, выявлен 1 случай заражения коронавирусом.
11:54 12/06/202112.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 88 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 88 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 3542 тестах), выздоровели 120 человек.
12:33 11/06/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 695Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 695. Скончались 16 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний...
12:06 11/06/2021В Арцахе за сутки выявлен 1 случай заражения коронавирусомВ результате 33 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 10 июня, выявлен 1 случай заражения коронавирусом.
11:23 11/06/202111.06.2021. За сутки в Армении подтверждено 95 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 95 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 3866 тестах), выздоровел 141 человек.
10:04 11/06/2021Эпидемиолог рассказала о редком симптоме у переболевших коронавирусомМенее восьми процентов пациентов после перенесенного коронавируса жалуются на онемение конечностей или снижение чувствительности, заявила РИА Новости заместитель директора по клинико-аналитической...
19:48 10/06/2021Как сохранять работоспособность больше суток? Необычный способАмериканские ученые разработали портативное устройство, которое, пропуская электрический ток к блуждающему нерву через кожу шеи, стимулирует мозговую деятельность и снимает усталость у людей, долгое...
15:19 10/06/2021Амиран Гамкрелидзе не исключил,что для иммунизации от COVID-19 потребуется третья доза вакциныГлава Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе не исключил, что людям, которые сделали две дозы вакцины против коронавируса, придется добавить и...