12:35 16/12/2022Անուշ Նավասարդյան. Ականատեսը եղա, երբ էներգետիկ ըմպելիքի տուփը երեխաները կիսել էին, որ վերջին կաթիլներն էլ խմենԵրևանի Աշոտ Նավասարդյանի անվան թիվ 196 դպրոցի տնօրեն Անուշ Նավասարդյանն ահազանգում է՝ աշակերտների շրջանում լայնորեն տարաված են առողջության համար վտանգավոր էներգետիկ ըմպելիքները։ Ֆեյսբուքյան իր էջում...
21:22 15/12/2022Խորեն Լևոնյանը որևէ լուրջ վնասվածք չի ստացել և չի հոսպիտալացվել․ Համալսարանական հիվանդանոցՄամուլում տարածվեց, որ դերասան և հաղորդավար Խորեն Լևոնյանը ավտովթարի հետևանքով տեղափոխվել է Հերացու անվան թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց։ Համալսարանական հիվանդանոցից Panorama.am-ին տեղեկացրեցին, որ...
20:00 15/12/2022Այս պահին 14 երեխա գտնվում են Ստեփանակերտի «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն»-ումՍտեփանակերտի «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն»-ում այս պահին 14 երեխա են գտնվում, ինտեսիվ հսկողության և թերապիայի բաժնում ևս նորածիններ կան։ ԱՀ առողջապահության նախարարության «Մոր և մանկան...
10:53 15/12/2022111 մլն դրամ Միքայել Վարդանյանից՝ Տավուշի հաշմանդամություն ունեցող բոլոր 157 երեխաներինՏավուշի մարզի նպաստառու ընտանիքներում հաշվառված է մինչև 18 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող 157 երեխա: Բարերար Միքայել Վարդանյանը հերթական բարեգործական ծրագիրն իրականացրել է սահմանամերձ Տավուշում և...
16:26 14/12/2022Արցախում ժամանակավորապես դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները. ԱՆԱդրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի և գազամատակարարման արգելափակման հետևանքով այս պահի դրությամբ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում...
12:55 14/12/2022Մինչև 2030 թ-ը առողջ ապրելակերպ ունեցող երեխաների/մեծահասակների մասնաբաժինը հասցնել համապատասխանաբար 80 %/50 %-ի. ռազմավարությունՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2023-2030 թթ.
12:16 13/12/2022Մհեր Մուսայելյան. Արցախում 5 հիվանդի անհրաժեշտ է շտապ Երևան տեղափոխելՍտեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնում հինգ հիվանդ կա, որոնց պետք է շտապ տեղափոխել Երևան՝ բուժհետազոտության, բուժման նպատակներով։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց կենտրոնի...
12:00 12/12/2022Հայաստանում վերջին մեկ շաբաթում հաստատվել է կորոնավիրուսի 53 նոր դեպքՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ դեկտեմբերի 5-11-ը, կատարվել է ընդհանուր 2930 թեստավորում, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 53 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 89 հիվանդ,...
18:01 10/12/2022Ինչպես կարելի է երկու ամսում 10%-ով նվազեցնել սիրտ-անոթային հիվանդությունների առաջացման վտանգըԲոստոնի BIDMC բժշկական կենտրոնի գիտնականները պարզել են, որ առողջ սննդակարգով երկու ամիսը 10%-ով նվազեցրել է սրտի և անոթների աթերոսկլերոզով հիվանդանալու ռիսկը առաջիկա 10-տարիների համար։ Ըստ «Գազետա...
11:54 09/12/2022Մակրոնը հայտնել է, որ Ֆրանսիայում երիտասարդների համար պահպանակներն անվճար կլինեն2023 թվականի հունվարի 1-ից 18-ից 25 տարեկան ֆրանսիացիները երկրի դեղատներում կարող են անվճար պահպանակներ ստանալ։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ առողջական խնդիրներին նվիրված...
18:40 08/12/2022ՌԴ-ում օրենքով արգելվել է օտարերկրացիների փոխնակ մայրությունըՊետդուման երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել օրինագծին, որն արգելում է օտարերկրացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց օգտվել Ռուսաստանում փոխնակ մայրության ծառայություններից։ Այս...
17:45 08/12/2022Արցախում արձանագրվել է շնագայլի կծածի դեպքԱրցախի Հանրապետության Մարտունի քաղաքում արձանագրված շնագայլի հարձակման հետևանքով՝ 3 բնակիչ դիմել է ԱՀ առողջապահության նախարարության Մարտունու շրջանային բուժմիավորում՝ բուժօգնություն ստանալու...
11:35 08/12/2022Եթե վիրուսային հիվանդությունից հետո երեխան սկսել է կաղալ, ինչի մասին է վկայում դաԵթե երեխան 2-3 տարի նորմալ քայլել է, և հանկարծ, վիրուսային հիվանդությունից մի քանի օր կամ մեկ շաբաթ հետո սկսում է կաղալ, ոտքը քարշ տալ, բողոքում է ցավերից աճուկային շրջանում, ապա մեծ հավանականություն...
08:30 08/12/2022Ռուսաստանում զգուշացնում են՝ շրջանառվում է գրիպի H1N1 հարուցիչը, որը լուրջ վնաս է հասցնում առողջությանըԱյս տարի Ռուսաստանում շրջանառվում է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակը, որը լուրջ վնասն է հասցնում առողջությանը։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ այս մասին ասել է Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Աննա...
23:12 07/12/2022Արցախում 19 անչափահասներ թունավորման ախտանիշներով տեղափոխվել են բուժհաստատություններԱյսօր ժամը 13:50-ից սկսած Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Արևիկ» մանկական բուժմիավորում ՓԲ ընկերություն և այլ բժշկական հաստատություններ են դիմել ընդհանուր 19 անչափահասներ, որոնց...
16:26 06/12/2022«Ջեստ»-ում ժամկետանց սարդելկա, բժշկական երշիկ, քյուֆթա, կարագ, հավ են գտելՍննդամթերքի անվտանգության թեժ գծով քաղաքացու ահազանգի հիման վրա՝ Տեսչական մարմնի արագ արձագանքման բաժնի և Երևանի կենտրոնի տեսուչները վերահսկողական միջոցառում են իրականացրել Երևանի Բաղրամյան 47/10...
13:39 06/12/2022Հարց կոլոպրոկտոլոգին. Ցավո՞տ է թութքը«Իզմիրլյան» ԲԿ-Ի կոլոպրոկտոլոգ Տիգրան Բաղդասարյանը ԲԿ ֆեյսբուքյան էջում պատասխանել է թութքի վերաբերյալ հարցերին։ -Արդյո՞ք ցավոտ է թութքը: -Թութքը ցավոտ է լինում երբ-որ ի հայտ է գալիս բորբոքային...
13:30 06/12/2022Հայաստանցի գիտաշխատողները ստեղծել են մարդու հոգնածության աստիճանը որոշող «Ստաբիլոգրաֆ» բժշկական սարքԳիտությունների ազգային ակադեմիայի Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտաշխատողները «Փի Էս Այ» ընկերության աջակցությամբ և ԵՊՀ Ֆիզիկայի ֆակուլտետի ու ՀՀ ԳԱԱ Լևոն Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի...
13:17 06/12/2022Ադրբեջանում դեղերի դեֆիցիտ էՄիլի Մեջլիսի նիստում այսօր ադրբեջանցի պատգամավորներից մեկը՝ Ռաշադ Մահմուդովը բարձրաձայնել է երկրում բժշկական միջոցների ու դեղերի պակասի մասին՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ հարկավոր են լուրջ ու անհապաղ...
20:44 05/12/2022Նոյեմբերին Շիրակի մարզում ծնվել է 266 երեխաՇիրակի մարզպետարանը հայտնում է․ «Նոյեմբեր ամսին Շիրակի մարզում ծնվել է 266 երեխա։ Մարզի ծննդօգնություն իրականացնող բուժհաստատություններում լույս աշխարհ է եկել 134 տղա, 132 աղջիկ։ Ծնունդներից 4-ը...

10:15 17/04/2021Перечислены вызывающие бессонницу привычкиВрач и телеведущий Александр Мясников заявил в эфире телеканала "Россия 1", что чаще всего к бессоннице приводят неправильные действия человека.
17:55 16/04/2021Число умерших из-за коронавируса в мире превысило 3 млнОбщее количество умерших из-за коронавируса в мире превысило 3 млн, свидетельствуют подсчеты ТАСС на основе официальных заявлений властей, а также выводов экспертов и СМИ.
11:29 16/04/202116.04.2021. За сутки в Армении подтвержден 961 новый случай заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтвержден 961 новый случай заражения коронавирусом...
10:15 16/04/2021Россия хочет дважды тестировать прибывающих из Турции и ТанзанииРоспотребнадзор предлагает дважды тестировать на коронавирус россиян, возвращающихся из Турции и Танзании.
17:40 15/04/2021Министр здравоохранения: На сегодняшний день зарегистрировано около 600 случаев повторного заражения коронавирусом«На сегодняшний день зарегистрировано около 600 случаев повторного заражения коронавирусом», - заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян в парламенте, представляя о процессе и результатах...
17:21 15/04/2021Министр здравоохранения пригрозила очень серьезно бороться против тех, кто выступает против прививок«Несмотря на все прилагаемые усилия, некоторые силы, люди пытаются подорвать доверие к вакцинам», - заявила на заседании НС министр здравоохранения Анаит Аванесян, подчеркнув, что с этим будут...
11:58 15/04/202115.04.2021. В Арцахе за сутки выявлено 9 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 9 новых случаев заражения коронавирусом.
11:25 15/04/202115.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 1014 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 1014 новых случаев заражения...
10:26 15/04/2021Индия: впервые выявили более 200 тысяч новых случаев COVID-19 за суткиВ Индии за минувшие сутки 200 739 человек заразились коронавирусом, более 1 тысячи человек скончались, это самое большое число заразившихся и умерших за одни сутки с момента начала пандемии в стране,...
10:01 15/04/2021Российские миротворцы обеспечивают безопасность проведения сельскохозяйственных работ в АрцахеРоссийские миротворцы обеспечивают безопасность проведения сельскохозяйственных работ в Нагорном Карабахе, сообщается на сайте МО РФ.
20:30 14/04/2021Армения и РФ договорились о приобретении Ереваном 1 млн доз российской вакцины – Анаит АванесянАрмения и РФ достигли соглашения о приобретении Ереваном 1 млн доз российской вакцины «Спутник V». Об этом в среду в Национальном Собрании Армении во время правительственного часа заявила сегодня...
18:29 14/04/2021Дания стала первой страной в мире, которая полностью отказалась от вакцины AstraZenecaДания стала первой страной в мире, которая полностью отказалась от использования вакцины от коронавируса производства AstraZeneca, пишет Copenhagen Post.
17:47 14/04/2021ВОЗ: За последние 40 лет число людей, у которых выявили диабет, увеличилось в 4 разаЗа последние 40 лет число людей, у которых выявили диабет, увеличилось в четыре раза. Как пишут Известия, об этом 14 апреля говорится в сообщении генерального директора Всемирной организации...
16:08 14/04/202114.04.2021. В Арцахе за сутки выявлено 10 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 10 новых случаев заражения коронавирусом.
15:20 14/04/2021Путин сделал вторую прививку от коронавирусаПрезидент России Владимир Путин заявил, что сделал прививку от коронавируса вторым компонентом препарата.
11:39 14/04/202114.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 1075 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 1075 новых случаев заражения...
19:14 13/04/2021Результат теста Роберта Кочаряна на COVID-19 отрицательныйРезультат теста Роберта Кочаряна на COVID-19 отрицательный. Об этом сообщает офис второго президента РА Роберта Кочаряна. Ранее мы сообщали, что второй президент РА Роберт Кочарян на сегодняшнее...
17:37 13/04/2021Минздрав: Процесс вакцинации против COVID-19 началсяС 13 апреля в Армении стартует процесс масштабной вакцинации против коронавируса (COVID-19). Для вакцинации были выделены группы риска: лица в возрасте 65 лет и старше, люди, страдающие хроническими...
11:40 13/04/202113.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 726 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 726 новых случаев заражения коронавирусом...
15:11 12/04/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 359Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 359. Скончались шесть человек. пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...