12:35 16/12/2022Անուշ Նավասարդյան. Ականատեսը եղա, երբ էներգետիկ ըմպելիքի տուփը երեխաները կիսել էին, որ վերջին կաթիլներն էլ խմենԵրևանի Աշոտ Նավասարդյանի անվան թիվ 196 դպրոցի տնօրեն Անուշ Նավասարդյանն ահազանգում է՝ աշակերտների շրջանում լայնորեն տարաված են առողջության համար վտանգավոր էներգետիկ ըմպելիքները։ Ֆեյսբուքյան իր էջում...
21:22 15/12/2022Խորեն Լևոնյանը որևէ լուրջ վնասվածք չի ստացել և չի հոսպիտալացվել․ Համալսարանական հիվանդանոցՄամուլում տարածվեց, որ դերասան և հաղորդավար Խորեն Լևոնյանը ավտովթարի հետևանքով տեղափոխվել է Հերացու անվան թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց։ Համալսարանական հիվանդանոցից Panorama.am-ին տեղեկացրեցին, որ...
20:00 15/12/2022Այս պահին 14 երեխա գտնվում են Ստեփանակերտի «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն»-ումՍտեփանակերտի «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն»-ում այս պահին 14 երեխա են գտնվում, ինտեսիվ հսկողության և թերապիայի բաժնում ևս նորածիններ կան։ ԱՀ առողջապահության նախարարության «Մոր և մանկան...
10:53 15/12/2022111 մլն դրամ Միքայել Վարդանյանից՝ Տավուշի հաշմանդամություն ունեցող բոլոր 157 երեխաներինՏավուշի մարզի նպաստառու ընտանիքներում հաշվառված է մինչև 18 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող 157 երեխա: Բարերար Միքայել Վարդանյանը հերթական բարեգործական ծրագիրն իրականացրել է սահմանամերձ Տավուշում և...
16:26 14/12/2022Արցախում ժամանակավորապես դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները. ԱՆԱդրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի և գազամատակարարման արգելափակման հետևանքով այս պահի դրությամբ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում...
12:55 14/12/2022Մինչև 2030 թ-ը առողջ ապրելակերպ ունեցող երեխաների/մեծահասակների մասնաբաժինը հասցնել համապատասխանաբար 80 %/50 %-ի. ռազմավարությունՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2023-2030 թթ.
12:16 13/12/2022Մհեր Մուսայելյան. Արցախում 5 հիվանդի անհրաժեշտ է շտապ Երևան տեղափոխելՍտեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնում հինգ հիվանդ կա, որոնց պետք է շտապ տեղափոխել Երևան՝ բուժհետազոտության, բուժման նպատակներով։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց կենտրոնի...
12:00 12/12/2022Հայաստանում վերջին մեկ շաբաթում հաստատվել է կորոնավիրուսի 53 նոր դեպքՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ դեկտեմբերի 5-11-ը, կատարվել է ընդհանուր 2930 թեստավորում, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 53 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 89 հիվանդ,...
18:01 10/12/2022Ինչպես կարելի է երկու ամսում 10%-ով նվազեցնել սիրտ-անոթային հիվանդությունների առաջացման վտանգըԲոստոնի BIDMC բժշկական կենտրոնի գիտնականները պարզել են, որ առողջ սննդակարգով երկու ամիսը 10%-ով նվազեցրել է սրտի և անոթների աթերոսկլերոզով հիվանդանալու ռիսկը առաջիկա 10-տարիների համար։ Ըստ «Գազետա...
11:54 09/12/2022Մակրոնը հայտնել է, որ Ֆրանսիայում երիտասարդների համար պահպանակներն անվճար կլինեն2023 թվականի հունվարի 1-ից 18-ից 25 տարեկան ֆրանսիացիները երկրի դեղատներում կարող են անվճար պահպանակներ ստանալ։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ առողջական խնդիրներին նվիրված...
18:40 08/12/2022ՌԴ-ում օրենքով արգելվել է օտարերկրացիների փոխնակ մայրությունըՊետդուման երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել օրինագծին, որն արգելում է օտարերկրացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց օգտվել Ռուսաստանում փոխնակ մայրության ծառայություններից։ Այս...
17:45 08/12/2022Արցախում արձանագրվել է շնագայլի կծածի դեպքԱրցախի Հանրապետության Մարտունի քաղաքում արձանագրված շնագայլի հարձակման հետևանքով՝ 3 բնակիչ դիմել է ԱՀ առողջապահության նախարարության Մարտունու շրջանային բուժմիավորում՝ բուժօգնություն ստանալու...
11:35 08/12/2022Եթե վիրուսային հիվանդությունից հետո երեխան սկսել է կաղալ, ինչի մասին է վկայում դաԵթե երեխան 2-3 տարի նորմալ քայլել է, և հանկարծ, վիրուսային հիվանդությունից մի քանի օր կամ մեկ շաբաթ հետո սկսում է կաղալ, ոտքը քարշ տալ, բողոքում է ցավերից աճուկային շրջանում, ապա մեծ հավանականություն...
08:30 08/12/2022Ռուսաստանում զգուշացնում են՝ շրջանառվում է գրիպի H1N1 հարուցիչը, որը լուրջ վնաս է հասցնում առողջությանըԱյս տարի Ռուսաստանում շրջանառվում է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակը, որը լուրջ վնասն է հասցնում առողջությանը։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ այս մասին ասել է Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Աննա...
23:12 07/12/2022Արցախում 19 անչափահասներ թունավորման ախտանիշներով տեղափոխվել են բուժհաստատություններԱյսօր ժամը 13:50-ից սկսած Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Արևիկ» մանկական բուժմիավորում ՓԲ ընկերություն և այլ բժշկական հաստատություններ են դիմել ընդհանուր 19 անչափահասներ, որոնց...
16:26 06/12/2022«Ջեստ»-ում ժամկետանց սարդելկա, բժշկական երշիկ, քյուֆթա, կարագ, հավ են գտելՍննդամթերքի անվտանգության թեժ գծով քաղաքացու ահազանգի հիման վրա՝ Տեսչական մարմնի արագ արձագանքման բաժնի և Երևանի կենտրոնի տեսուչները վերահսկողական միջոցառում են իրականացրել Երևանի Բաղրամյան 47/10...
13:39 06/12/2022Հարց կոլոպրոկտոլոգին. Ցավո՞տ է թութքը«Իզմիրլյան» ԲԿ-Ի կոլոպրոկտոլոգ Տիգրան Բաղդասարյանը ԲԿ ֆեյսբուքյան էջում պատասխանել է թութքի վերաբերյալ հարցերին։ -Արդյո՞ք ցավոտ է թութքը: -Թութքը ցավոտ է լինում երբ-որ ի հայտ է գալիս բորբոքային...
13:30 06/12/2022Հայաստանցի գիտաշխատողները ստեղծել են մարդու հոգնածության աստիճանը որոշող «Ստաբիլոգրաֆ» բժշկական սարքԳիտությունների ազգային ակադեմիայի Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտաշխատողները «Փի Էս Այ» ընկերության աջակցությամբ և ԵՊՀ Ֆիզիկայի ֆակուլտետի ու ՀՀ ԳԱԱ Լևոն Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի...
13:17 06/12/2022Ադրբեջանում դեղերի դեֆիցիտ էՄիլի Մեջլիսի նիստում այսօր ադրբեջանցի պատգամավորներից մեկը՝ Ռաշադ Մահմուդովը բարձրաձայնել է երկրում բժշկական միջոցների ու դեղերի պակասի մասին՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ հարկավոր են լուրջ ու անհապաղ...
20:44 05/12/2022Նոյեմբերին Շիրակի մարզում ծնվել է 266 երեխաՇիրակի մարզպետարանը հայտնում է․ «Նոյեմբեր ամսին Շիրակի մարզում ծնվել է 266 երեխա։ Մարզի ծննդօգնություն իրականացնող բուժհաստատություններում լույս աշխարհ է եկել 134 տղա, 132 աղջիկ։ Ծնունդներից 4-ը...

16:01 26/03/2020One doctor, one ambulance driver diagnosed with COVID-19 in ArmeniaA doctor and an ambulance diver have contracted the novel coronavirus in Armenia, Minister of Health Arsen Torosyan told a news conference on Thursday.
15:02 26/03/2020Iran's death toll from coronavirus climbs to 2,234Iran reported 157 new coronavirus deaths in the past 24 hours, Iranian Health Ministry spokesman Kianush Jahanpur told state TV on Thursday, taking the death toll to 2,234 in the Islamic Republic...
14:56 26/03/2020Some changes more typical of coronavirus, says Armenian specialistAll data available on the novel coronavirus (2019-nCoV) at the moment are preliminary and will be confirmed in a few months, Narina Sargsyants, an infectious disease specialist and the Health...
13:50 26/03/2020Armenian government plans to place coronavirus patients with mild symptoms in hotelsThe Armenian government has decided to place COVID-19 patients who have mild symptoms in hotels after consultations with Commandant Tigran Avinyan and Minister of Health Arsen Torosyan, Prime...
13:08 26/03/2020Malaysia’s king, queen quarantined after 7 palace staff test positive for coronavirusMalaysia's king and queen are under quarantine after seven palace staff members tested positive for COVID-19, AP reports.
12:59 26/03/2020Pashinyan: One of Armenia’s coronavirus patients in critical condition a US citizenArmenian Prime Minster Nikol Pashinyan provided updates on the coronavirus cases in the country at the beginning of a cabinet meeting on Thursday.
12:38 26/03/2020Hayastan All Armenian Fund: 7 artificial mobile ventilators to arrive in Armenia within a weekThe Hayastan All Armenian Fund continues to support the Armenian Ministry of Health to contain the novel coronavirus (COVID-19) pandemic in Armenia with continuous delivery of medical supplies and...
12:10 26/03/2020Lebanese-Armenian man dies from coronavirus in BeirutA Lebanese-Armenian man has died from the novel coronavirus in Beirut, Arevelk newspaper reported. The victim, identified as Bedik Oghkasian, had been taken to the Rafik Hariri University Hospital in...
10:25 26/03/2020Armenia's coronavirus cases rise to 290 as of March 26Armenia has confirmed 25 new coronavirus infections as of 10am Thursday, March 26, bringing the total number of cases to 290 in the country, the National Center for Disease Control and Prevention...
19:57 25/03/2020Two more patients recover from coronavirus in Armenia- health ministerArmenia’s Health Minister Arsen Torosyan informed that two more patients have recovered from coronavirus on Tuesday in Armenia.
11:48 25/03/2020Artsakh government takes measures to replenish stock of essential medical suppliesThe Artsakh Ministry of Health informs the population of the republic that no coronavirus cases have been confirmed in the country so far.
10:58 25/03/2020Armenia reports 265 coronavirus cases as of March 25Armenia has confirmed 16 new coronavirus infections as of 10am Wednesday, March 25, bringing the total number of cases to 265 in the country, the National Center for Disease Control and Prevention...
10:00 25/03/2020Moscow Health Department approves algorithm for home treatment of coronavirusThe Moscow Health Department approved an algorithm for home treatment of patients who were tested positive for coronavirus but have a light form of the disease.
18:59 24/03/2020New isolation facility to open in YerevanYerevan will have a new isolation facility for people suspected of having COVID-19. As the Rector at Medical University Armen Muradyan informed, the facility is equipped with the required...
16:11 24/03/2020About half of Iran's state workers stay at home as coronavirus death toll nears 2,000Iran’s President Hassan Rouhani said on Tuesday about half of all government employees were staying at home as part of measures to contain the coronavirus outbreak, Reuters reported, citing Iranian...
13:44 24/03/2020Coronavirus not transmitted by blood, no need for testing blood donorsSince many coronavirus patients in Armenia have no symptoms, as the Ministry of Health has repeatedly stated, and in parallel with the spread of the infection more people are seeking blood donors on...
12:43 24/03/2020Armenian health minster: We are trying to trace all contacts with coronavirus casesArmenia has acquired all the available medications used to treat the novel coronavirus (COVID-19) globally at least on an experimental level, Minister of Health Arsen Torosyan said in a Facebook live...
11:20 24/03/2020Coronavirus: WHO head says countries need to attack as pandemic is acceleratingThe coronavirus pandemic was accelerating as the latest figures showed more than 350,000 were infected by the virus with cases in almost every country in the world, the World Health Organization...
11:09 24/03/2020Armenia’s coronavirus cases climb to 235 as of March 24Armenia has confirmed 41 new coronavirus infections as of 10 a.m. Tuesday, March 24, bringing the total number of cases to 235 in the country, the National Center for Disease Control and Prevention...
18:40 23/03/2020UN to create global coronavirus fundThe United Nations will create a fund to prevent the spread of coronavirus and support the treatment of patients worldwide, Norway said on Monday, according to Reuters report.