11:37 26/12/2022Հայաստանում վերջին մեկ շաբաթում հաստատվել է կորոնավիրուսի 37 նոր դեպք, 2 մարդ մահացել էՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ դեկտեմբերի 19-25-ը, կատարվել է ընդհանուր 1023 թեստավորում, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 37 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 46 հիվանդ,...
10:16 26/12/2022Գիտնականները հայտնաբերել են Չինաստանում COVID-ի բռնկման պատճառ դարձած շտամներըՉինաստանում կորոնավիրուսի նոր ալիքը պայմանավորված է ոչ թե նոր մուտացիաներով, այլ արդեն հայտնի շտամներով, որոնք նախկինում տարածվել են աշխարհի տարբեր երկրներում։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում...
18:31 24/12/2022Բժիշկները պարզել են, թե ինչու են մարդիկ և կենդանիները ծերանալիս սկսում ավելի վատ լսելՋոնս Հոփքինսի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ երբ մարդիկ մեծանում են, նրանց լսողությունը վատանում է որոշ նեյրոններ անջատելու ունակության կորստի պատճառով: «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ...
15:40 24/12/2022Ռեանիմոբիլով «Մուրացան» ԲԿ է տեղափոխում ծանր վիճակում գտնվող արցախցի 4 ամսական երեխան«Արաբկիր» բժշկական համալիրի վերակենդանացման ծառայության թիմը ռեանիմոբիլով «Մուրացան» բժշկական կենտրոն է տեղափոխում ծանր վիճակում գտնվող արցախցի 4 ամսական երեխային։ «Երեխայի տեղափոխումը Արցախից...
12:59 24/12/2022Ամերիկացի կենսաբան Բարանովան ռուսների ամանորյա ճաշացանկը վտանգավոր է գնահատելՋորջ Մեյսոնի համալսարանի համակարգերի կենսաբանության ամերիկյան դպրոցի պրոֆեսոր Անչա Բարանովան, ով ավելի քան քսան տարի է, ինչ ապրում է ԱՄՆ-ում, Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում պատմել է ռուսական...
11:17 24/12/2022Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ծանր վիճակում գտնվող 4 ամսական երեխան«Այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և իր մեքենաներով 4 ամսական երեխան, ով անհապաղ բուժօգնության կարիք ուներ, Արցախից Լաչինի միջանցքով տեղափոխել է Հայաստան»,- լուրը Panorama.am-ին...
18:08 23/12/2022Յուրաքանչյուր մարդ կյանքի որոշակի փուլում կարող է հոգեկան առողջության հետ կապված որոշակի խնդիրներ ունենալ․ Նիկոլա ԱզնավուրՀոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի հիմնանորոգումը սպասված բարեփոխումներից է և ուղղված է բուժում ստացող անձանց համար բարվոք պայմանների ստեղծմանը:Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Առողջապահության...
18:00 23/12/2022Բաքվի դեղատներում դեղեր չեն մնացելՎերջին մի քանի ամիսներին Ադրբեջանում դեղորայքի պակասի հարցն այդպես էլ լուծում չի ստանում։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն այսօր գրել են, որ հիվանդները ստիպված են տասնյակ դեղատներ շրջել՝ գտնելու բժշկի նշանակած...
14:42 23/12/2022Դպրոցի ճաշարանը չի համապատասխանել սահմանված նորմերինԴրա արտադրական գործունեությունը կասեցվել է:
13:15 23/12/2022Ամերիկացի բժիշկները խնդրում են դադարեցնել «Theraflu» և «Tylenol»-ի վաճառքըԱմերիկացի բժիշկներն ու դեղագործները դիմել են Սննդամթերքի և դեղորայքի որակի սանիտարական հսկողության վարչությանը (FDA), որպեսզի դադարեցնեն «Տերաֆլյու» (Theraflu) և մրսածության դեմ մի շարք այլ...
13:06 23/12/2022Արցախում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներումՆրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
16:03 22/12/2022Փորձում ենք տեղ հասցնել, որ պացիենտների կյանքին վտանգ է սպառնում և պետք է ապաշրջափակել կյանքի ճանապարհը. Անահիտ Ավանեսյան«Հայաստանի առողջապահական համակարգը և բժիշկների մասնագիտական թիմերը կապի մեջ են Արցախի գործընկերների հետ և միասնական ուժերով հսկողություն են իրականացնում ծանր հիվանդների նկատմամբ»,-կառավարության...
12:28 22/12/2022Տեր-Պետրոսյանը ենթարկվել է ստենտավորմանՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը առողջական վիճակի պլանային զննումից հետո ենթարկվել է բարեհաջող ստենտավորման։ Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ առաջին նախագահի խոսնակ Արման Մուսինյանը։ «Նա դուրս է գրվել...
20:37 21/12/2022Սամվել Ավետիսյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարՀԲԱ Խորհրդի անդամ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Արծրունի Ավետիսյանը այսօր նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Հայկական բժշկական...
15:44 21/12/2022Արցախում 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանրԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
14:23 21/12/2022ԿԽՄԿ-ին հայտնել են. Արցախում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտություն կաԱռողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում...
13:28 21/12/2022Ռուբեն Վարդանյան. Ունենք ճգնաժամ, որը մեծ ազդեցություն է թողնում առողջապահության ոլորտի վրաԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել առողջապահության նորանշանակ նախարար Սամվել Ավետիսյանին: Պետնախարարը...
12:27 21/12/2022Չինաստանում բռնկվել է COVID-19-ի նոր ալիքՉինաստանում պարտադիր թեստավորման դադարեցումը դժվարացրել է հետևել կորոնավիրուսային վարակի դեպքերի և դրա հետևանքով մահացությունների թվին։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, իշխանությունները խոստովանել են, որ այժմ...
12:05 21/12/2022Արցախը նոր առողջապահության նախարար ունիԱրցախի Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 21-ին ստորագրել է հրամանագիր Սամվել Արծրունու Ավետիսյանին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար նշանակելու մասին: Այս մասին հայտնում են ԱՀ...

16:01 02/04/2020Israel’s health minister, his wife test positive for coronavirusIsrael's Health Minister Yaakov Litzman and his wife Chava have tested positive for the coronavirus, his office announced after midnight Wednesday, saying they were both in good condition.
15:51 02/04/2020Chinese military scientists hope to test coronavirus vaccine abroadChina hopes to test a possible Covid-19 vaccine abroad as scientists look to carry out large-scale trials to test its effectiveness, South China Morning Post reports.
15:41 02/04/202068-year-old patient dies of coronavirus complications in ArmeniaA 68-year-old patient has died in Nork Infectious Clinical Hospital in Yerevan after being diagnosed with the novel coronavirus.
15:09 02/04/2020Five prison employees infected with coronavirus in ArmeniaFive security employees of the Vardashen Penitentiary in Yerevan have been diagnosed with the novel coronavirus, the Ministry of Justice reported.
12:12 02/04/2020Germany's confirmed coronavirus cases rise to 73,522The number of confirmed coronavirus cases in Germany has risen to 73,522 while 872 people have died of the disease, statistics from the Robert Koch Institute (RKI) for infectious diseases showed on...
11:55 02/04/2020Armenia’s coronavirus cases rise to 663 as of April 2Armenia has confirmed 92 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 663 in the country as of 11 a.m.
10:57 02/04/2020Governor: One coronavirus case confirmed in Armenia's Vayots Dzor ProvinceA person has tested positive for the novel coronavirus in Vayots Dzor Province of Armenia, Vayots Dzor Governor Ararat Grigoryan said in a Facebook post on Wednesday.
20:28 01/04/2020Fourth death from new coronavirus registered in ArmeniaAnother death from coronavirus was reported at the Nork Infectious Clinical Hospital in Yerevan on Wednesday, the press secretary at the ministry of health Anna Nikoghosyan informed, adding the...
15:31 01/04/2020Iran's coronavirus death toll rises to 3,036Iran’s death toll from the new coronavirus has reached 3,036, with 138 deaths in the past 24 hours, Health Ministry spokesman Kianush Jahanpur told state TV on Wednesday.
13:23 01/04/2020Russian lawmakers back jail terms for quarantine offendersRussian lawmakers approved legislation that would bring in jail sentences of up to seven years for people who flout quarantine rules as the number of coronavirus cases jumped by a record daily amount...
11:42 01/04/2020Armenia’s coronavirus cases climb to 571 as of April 1Armenia has confirmed 39 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 571 in the country as of 11 a.m.
10:17 01/04/2020China reports 36 new coronavirus casesChina reported on Wednesday a fall in new confirmed coronavirus cases, with almost all cases imported from overseas.
20:28 31/03/2020Armenian volunteers join international initiative to help elderly people amid coronavirus pandemicNumber of Armenian charity organizations and volunteers have joint an international online platform “We Join Hands” which aims to bring together elderly people, people with special and volunteers...
19:17 31/03/2020Russia's top coronavirus doctor who met Putin tests positiveThe head of Moscow's main coronavirus hospital who met with President Vladimir Putin a week ago has tested positive, he said Tuesday, AFP reported.
18:36 31/03/2020Coronavirus cases in Armenia by region as of March 31As of March 31, 2020, capital city Yerevan had the highest number of people infected with the coronavirus (COVID-19) in Armenia with 219 cases, followed by Ararat region with 113 and Kotayk region by...
17:17 31/03/2020500 coronavirus cases recorded in Russia over past dayThe number of people infected with the novel coronavirus in Russia has increased by 500 in the past 24 hours, reaching 2,337, the federal coronavirus task force informed on Tuesday, adding that 121...
15:49 31/03/2020Iran confirms 44,606 COVID-19 casesIran recorded 3,111 new cases of the novel coronavirus on Tuesday, bringing the total number to 44,606, Xinhua reported, citing country's official IRNA news agency.
14:52 31/03/2020Armenian child wounded in Azerbaijani shooting in stable conditionThe life of the 14-year-old Armenian boy wounded in Azerbaijani shooting on Monday is not at risk. The child is in a stable condition and has no complaints at the moment. He is in the intensive care...
14:28 31/03/2020Armenia's coronavirus cases rise to 532 as of March 31Armenia has confirmed 50 new coronavirus infections, bringing the total number of cases to 532 in the country as of Tuesday, March 31.
17:21 30/03/2020WHO: COVID-19 is not airborneThe virus that causes COVID-19 is mainly transmitted through droplets generated when an infected person coughs, sneezes, or speaks.