11:37 26/12/2022Հայաստանում վերջին մեկ շաբաթում հաստատվել է կորոնավիրուսի 37 նոր դեպք, 2 մարդ մահացել էՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում՝ դեկտեմբերի 19-25-ը, կատարվել է ընդհանուր 1023 թեստավորում, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 37 դեպք։ Այս ժամանակահատվածում առողջացել է 46 հիվանդ,...
10:16 26/12/2022Գիտնականները հայտնաբերել են Չինաստանում COVID-ի բռնկման պատճառ դարձած շտամներըՉինաստանում կորոնավիրուսի նոր ալիքը պայմանավորված է ոչ թե նոր մուտացիաներով, այլ արդեն հայտնի շտամներով, որոնք նախկինում տարածվել են աշխարհի տարբեր երկրներում։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում...
18:31 24/12/2022Բժիշկները պարզել են, թե ինչու են մարդիկ և կենդանիները ծերանալիս սկսում ավելի վատ լսելՋոնս Հոփքինսի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ երբ մարդիկ մեծանում են, նրանց լսողությունը վատանում է որոշ նեյրոններ անջատելու ունակության կորստի պատճառով: «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ...
15:40 24/12/2022Ռեանիմոբիլով «Մուրացան» ԲԿ է տեղափոխում ծանր վիճակում գտնվող արցախցի 4 ամսական երեխան«Արաբկիր» բժշկական համալիրի վերակենդանացման ծառայության թիմը ռեանիմոբիլով «Մուրացան» բժշկական կենտրոն է տեղափոխում ծանր վիճակում գտնվող արցախցի 4 ամսական երեխային։ «Երեխայի տեղափոխումը Արցախից...
12:59 24/12/2022Ամերիկացի կենսաբան Բարանովան ռուսների ամանորյա ճաշացանկը վտանգավոր է գնահատելՋորջ Մեյսոնի համալսարանի համակարգերի կենսաբանության ամերիկյան դպրոցի պրոֆեսոր Անչա Բարանովան, ով ավելի քան քսան տարի է, ինչ ապրում է ԱՄՆ-ում, Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում պատմել է ռուսական...
11:17 24/12/2022Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ծանր վիճակում գտնվող 4 ամսական երեխան«Այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և իր մեքենաներով 4 ամսական երեխան, ով անհապաղ բուժօգնության կարիք ուներ, Արցախից Լաչինի միջանցքով տեղափոխել է Հայաստան»,- լուրը Panorama.am-ին...
18:08 23/12/2022Յուրաքանչյուր մարդ կյանքի որոշակի փուլում կարող է հոգեկան առողջության հետ կապված որոշակի խնդիրներ ունենալ․ Նիկոլա ԱզնավուրՀոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի հիմնանորոգումը սպասված բարեփոխումներից է և ուղղված է բուժում ստացող անձանց համար բարվոք պայմանների ստեղծմանը:Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Առողջապահության...
18:00 23/12/2022Բաքվի դեղատներում դեղեր չեն մնացելՎերջին մի քանի ամիսներին Ադրբեջանում դեղորայքի պակասի հարցն այդպես էլ լուծում չի ստանում։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն այսօր գրել են, որ հիվանդները ստիպված են տասնյակ դեղատներ շրջել՝ գտնելու բժշկի նշանակած...
14:42 23/12/2022Դպրոցի ճաշարանը չի համապատասխանել սահմանված նորմերինԴրա արտադրական գործունեությունը կասեցվել է:
13:15 23/12/2022Ամերիկացի բժիշկները խնդրում են դադարեցնել «Theraflu» և «Tylenol»-ի վաճառքըԱմերիկացի բժիշկներն ու դեղագործները դիմել են Սննդամթերքի և դեղորայքի որակի սանիտարական հսկողության վարչությանը (FDA), որպեսզի դադարեցնեն «Տերաֆլյու» (Theraflu) և մրսածության դեմ մի շարք այլ...
13:06 23/12/2022Արցախում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներումՆրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
16:03 22/12/2022Փորձում ենք տեղ հասցնել, որ պացիենտների կյանքին վտանգ է սպառնում և պետք է ապաշրջափակել կյանքի ճանապարհը. Անահիտ Ավանեսյան«Հայաստանի առողջապահական համակարգը և բժիշկների մասնագիտական թիմերը կապի մեջ են Արցախի գործընկերների հետ և միասնական ուժերով հսկողություն են իրականացնում ծանր հիվանդների նկատմամբ»,-կառավարության...
12:28 22/12/2022Տեր-Պետրոսյանը ենթարկվել է ստենտավորմանՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը առողջական վիճակի պլանային զննումից հետո ենթարկվել է բարեհաջող ստենտավորման։ Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ առաջին նախագահի խոսնակ Արման Մուսինյանը։ «Նա դուրս է գրվել...
20:37 21/12/2022Սամվել Ավետիսյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարՀԲԱ Խորհրդի անդամ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Արծրունի Ավետիսյանը այսօր նշանակվել է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Հայկական բժշկական...
15:44 21/12/2022Արցախում 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանրԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ...
14:23 21/12/2022ԿԽՄԿ-ին հայտնել են. Արցախում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտություն կաԱռողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում...
13:28 21/12/2022Ռուբեն Վարդանյան. Ունենք ճգնաժամ, որը մեծ ազդեցություն է թողնում առողջապահության ոլորտի վրաԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել առողջապահության նորանշանակ նախարար Սամվել Ավետիսյանին: Պետնախարարը...
12:27 21/12/2022Չինաստանում բռնկվել է COVID-19-ի նոր ալիքՉինաստանում պարտադիր թեստավորման դադարեցումը դժվարացրել է հետևել կորոնավիրուսային վարակի դեպքերի և դրա հետևանքով մահացությունների թվին։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, իշխանությունները խոստովանել են, որ այժմ...
12:05 21/12/2022Արցախը նոր առողջապահության նախարար ունիԱրցախի Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 21-ին ստորագրել է հրամանագիր Սամվել Արծրունու Ավետիսյանին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարար նշանակելու մասին: Այս մասին հայտնում են ԱՀ...

11:30 26/04/202126.04.2021. За сутки в Армении подтвержден 181 новый случай заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтвержден 181 новый случай заражения коронавирусом...
13:16 24/04/2021В Арцахе за минувшие сутки выявлено 14 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 14 новых случаев заражения коронавирусом.
12:55 24/04/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 1250Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 250. Скончались 15 человек, пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
12:05 24/04/202124.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 764 новых случая заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 764 новых случая заражения коронавирусом...
15:49 23/04/2021Как просыпаться бодрым? Назван простой способВрач Каран Радж раскрыл, что усталость по утрам может быть связана не с количеством часов, проведенных в кровати, а с пробуждением посреди цикла сна.
15:33 23/04/2021Индия: за сутки выявили рекордное число случаев заражения COVID-19Суточный прирост заражений коронавирусной инфекцией в Индии составил 332 730 случаев, более 2,2 тысячи человек скончались, это максимальные показатели за время с начала пандемии, сообщает минздрав...
15:19 23/04/2021Амиран Гамкрелидзе: 80% случаев коронавируса в Грузии приходится именно на «британский штамм»Грузинские эпидемиологи перестали считать случаи т.н. "британского штамма" коронавируса, поскольку его распространение в стране слишком большое, заявил глава Наццентра по контролю заболеваний и...
11:24 23/04/202123.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 715 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 715 новых случаяев заражения...
13:22 22/04/2021Коронавирус в Грузии: число случаев заражения за сутки увеличилось на 1226Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 226. Скончались десять человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
12:52 22/04/2021Как предотвратить появление гипертонии? Советы медиковВрач-терапевт высшей категории Татьяна Романенко назвала методы профилактики гипертонии, сообщает «Москва 24».
11:51 22/04/202122.04.2021. За сутки в Армении подтвержден 881 новый случай заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтвержден 881 новый случай заражения коронавирусом...
18:30 21/04/2021Почему у переболевших COVID-19 возникает «мозговой туман»? Рассказали биологиБританские и швейцарские биологи на примере мышей поняли, как коронавирус влияет на мозг и к каким нарушениям это приводит.
18:06 21/04/2021Другого пути нет: Путин призвал всех россиян привиться от коронавирусаПрезидент России Владимир Путин призвал граждан привиться от коронавируса, поскольку другого пути нет, хуже - переболеть.
16:17 21/04/2021Российскую вакцину «Спутник Лайт» могут зарегистрировать в маеВакцина "Спутник Лайт" может быть зарегистрирована в мае, к концу года планируется производить более 30 млн доз в месяц.
13:25 21/04/2021Что стало причиной гибели гетаовитского ребенка, как снизить риски?Основной причиной смерти 12-летнего жителя села Гетаовит Тавушской области, отравления членов его семьи стало употребление дикорастущего растения «болиголова пятнистого».
11:39 21/04/202121.04.2021. За сутки в Арцахе выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусомСогласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), в Арцахе за минувшие сутки выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусом.
11:34 21/04/202121.04.2021. За сутки в Армении подтверждено 1033 новых случая заражения коронавирусомСогласно данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, за минувшие сутки в республике подтверждено 1033 новых случая заражения коронавирусом...
18:10 20/04/2021Состояние второго ребенка, пострадавшего от пищевого отравления, удовлетворительноеВследствие пищевого отравления, зарегистрированного в селе Гетаовит, состояние здоровья С.А. (2007 г.р.), доставленного в университетскую больницу «Мурацан», врачи оценивают как удовлетворительное....
17:32 20/04/2021CNN: Случаи заражения коронавирусом в США растут, несмотря на вакцинациюЧисло выявляемых каждый день случаев заражения COVID-19 в США продолжает расти, несмотря на массовую вакцинацию населения.
15:57 20/04/2021ВОЗ: Некоторые мутации коронавируса неуязвимы для вакцинНаучные данные говорят о том, что некоторые из мутаций COVID-19 могут быть значительными и не поддаваться вакцинам, заявили РИА Новости в офисе ВОЗ в России со ссылкой на оценку от Европейского бюро...