17:47 14/02/2022Թուրքական դեղերը մուտք կգործեն վրացական շուկաՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին կառավարության նիստից առաջ հայտնել է առաջիկա շաբաթներին թուրքական արտադրության դեղերի՝ վրացական շուկա մուտք գործելու մասին։ Նա նշել է, որ այս որոշումը կապված է...
16:34 14/02/2022Սպայկվաքս պատվաստանյութի չբացված սրվակների պիտանիության ժամկետը 7 ամսից փոխվել է 9-ի«Մոդեռնա» ընկերության արտադրության Սպայկվաքս (Spikevax, նախկինում՝ COVID-19 Vaccine Moderna) պատվաստանյութի պիտանիության ժամկետն առաջին կիրառման թույլտվությամբ հաստատված էր 7 ամիս, որից հետո...
14:25 14/02/2022Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 4 028 նոր դեպք, մահվան՝ 21 դեպքՎրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 4 028 նոր դեպք: Այս մասին տեղեկատվությունը հրապարակվել է կառավարության stopcov.ge կայքում, գրում է վրացական «Առաջին ալիք»-ը։ Վերջին 24 ժամվա ընթացքում երկրում...
11:51 14/02/2022Գլխացավը՝ «Օմիկրոն»-ով վարակվելու ամենատարածված ախտանիշԳլխացավը կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամով վարակվելու ամենատարածված ախտանիշներից մեկն է։ «Օմիկրոն»-ի վարակման ամենատարածված ախտանիշը բժիշկներն անվանում են երկարատև մրսածությունը, սակայն, բացի սրանից,...
11:40 14/02/202214.02.2022. Կորոնավիրուսի 695 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 20 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9760 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:21 14/02/2022«Պֆայզեր» պատվաստանյութը Հայաստանում էԱռողջապահության նախարարության և ամերիկյան «Պֆայզեր» դեղագործական ընկերության միջև կնքված պայմանագրով COVID-19-ի դեմ mRNA հիմքով «Պֆայզեր» պատվաստանյութի 100 հազար 620 դեղաչափ խմբաքանակը ներկրվել է...
17:00 13/02/202213.02.2022. Կորոնավիրուսի 1574 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 14 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9740 կորոնավիրուսով հիվանդ։
18:47 12/02/2022Դանիան ծրագրում է գարնանը դադարեցնել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների ծրագիրըԴանիայի առողջապահական մարմինները դիտարկում են գարնանը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների ծրագիրն աստիճանաբար դադարեցնելու հարցը և երեխաներին խթանիչ չափաբաժին կամ այլ բնակիչներին չորրորդ անգամ...
17:38 12/02/2022Հայտնի է քնելու ամենավտանգավոր դիրքըՔնի ժամանակ սխալ կեցվածքը կարող է անհարմարություն առաջացնել և երկարաժամկետ հեռանկարում նպաստել վտանգավոր հիվանդությունների զարգացմանը: Այդ մասին զգուշացրել է նյարդաբան Ելենա Ցարևան։ Sputnik ռադիոյին...
13:41 12/02/2022Որոնք են թոքերի վերականգնման համար անհրաժեշտ սննդամթերքներըԲժշկական գիտությունների դոկտոր, դիետոլոգ Միխայիլ Գինցբուրգն ասել է, որ թոքերի համար ամենաօգտակար մթերքը լոլիկն է։ Այդ մասին նա ասել է «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի «Ամենակարևորի մասին» հաղորդման ժամանակ։...
11:55 12/02/202212.02.2022. Կորոնավիրուսի 2402 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 14 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9726 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:09 12/02/202212.02.2022. Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսի 223 դեպք, մահացել է 1 քաղաքացիԱրցախի Հանրապետությունում փետրվարի 11-ին կատարվել է 497 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 223 դեպք է գրանցվել, այդ թվում երեխաներ։ ԱՀ առողջապահության նախարարությունից...
11:00 12/02/2022Բրիտանիայում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի «դելտակրոն» մուտացված շտամԲրիտանացի համաճարակաբանները հայտնել են SARS-CoV-2 վիրուսի նոր մուտացված շտամի առաջացման մասին։ Daily Mail-ը գրում է, որ վիրուսի մեջ հայտնաբերվել են տարրեր, որոնք առկա են ինչպես «օմիկրոն», այնպես էլ...
14:44 11/02/2022Ինչ խնդիրներ կարող է ունենալ երեխան, եթե մայրը հղիության ժամանակ հիվանդացել է կորոնավիրուսովԵրեխաների մոտ զարգացման տեմպի դանդաղում է նկատվում 20%-ի դեպքում, եթե մայրը հղիության ընթացքում ունեցել է կորոնավիրուս, քանի որ այդ վարակը առաջացնում է պլացենտար արյան շրջանառության խանգարում: Այս...
12:46 11/02/2022Վրաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսի 19 968 նոր դեպք, մահվան՝ 55 դեպքՎրաստանում վերջին մեկ օրում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 19 968 նոր դեպք: Այս մասին տեղեկատվությունը հրապարակվել է կառավարության stopcov.ge կայքում, գրում է վրացական «Առաջին ալիք»-ը։ Վերջին 24 ժամվա...
12:00 11/02/2022Աշխարհում COVID-19-ի դեպքերի թիվը մոտեցել է 406 միլիոնիԱմերիկյան Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով՝ ուրբաթ օրվա դրությամբ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվը հասել է 405,993,573-ի։ Լուրը հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը: Աշխարհում վիրուսի տարածման...
11:26 11/02/202211.02.2022. Կորոնավիրուսի 2676 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 38 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9712 կորոնավիրուսով հիվանդ։
18:00 10/02/2022Վրաստանում մեկուսացման և կարանտինի ժամկետները կրճատվել ենCovid-19-ով հիվանդների և նրանց հետ շփվողների մեկուսացման և կարանտինի ժամկետները կրճատվում են: Այս մասին Վրաստանի Առաջին ալիքին հայտնել են առողջապահության նախարարությունից։ Գերատեսչության հաղորդմամբ,...

15:34 23/01/2015Sierra Leone lifts Ebola quarantinesSierra Leone Friday lifted crippling nationwide restrictions on movement put in place at the height of the Ebola crisis, amid signs that the deadly epidemic is retreating, AFP reported.
13:19 23/01/2015How can you avoid catching the flu?Simple measures such as staying inside and watching TV can help combat potential flu epidemics, experts have revealed, the Daily Mail reports.
13:00 23/01/2015Ebola crisis: Experimental vaccine 'shipped to Liberia'The first batch of an experimental vaccine against Ebola is on its way to Liberia, the BBC reports. The shipment will be the first potentially preventative medicine to reach one of the hardest hit...
18:47 22/01/2015‘Turning point' in Ebola crisis – WHOThere has been a "turning point" in the Ebola crisis, with cases falling in the three affected countries, World Health Organization officials say, the BBC reports.
15:31 22/01/2015Global diet trends: How weight loss strategies vary around the worldAs obesity becomes a global concern, many countries are beginning to fight the battle of the bulge in fascinating ways.
13:36 22/01/2015Just one hour of exercise a week reduces chance of premature death by 15%Just one hour of exercise a week could be enough to reduce the risk of premature death, the Daily Mail reports.
18:41 21/01/2015Women patients feel more pain when with partner, according to studyThe presence of a romantic partner during painful medical procedures could make women feel worse rather than better, researchers say.
16:14 21/01/2015New Ebola treatments could be obsolete before they're even available, say scientistsA new study has identified changes in the current strain of the disease, causing the outbreak in West Africa, that could interfere with experimental drugs.
15:48 21/01/2015Male and female brains really are wired differentlyIt has long been said that the male and female brain is wired differently. Now, Swiss researchers have uncovered another example of how it really is, the Daily Mail reports. They found women rate...
17:49 20/01/2015Drugs in dirt: Scientists appeal for helpMany of the drugs we use today came out of dirt - the antibiotics penicillin and vancomycin to name just two.
17:05 20/01/2015How our brains are constantly distorting the pastOf the many stunning feats the human brain achieves on a daily basis, memory is definitely one of the strangest.
16:55 20/01/2015No one under 80 to experience cancer by 2050, new report saysA new report has drawn quite a bit of attention with its eye-popping prediction that by as early as 2050 no one under 80 will experience cancer.
15:18 20/01/2015A drink a day cuts heart disease risk by a fifth, study findsMiddle-aged people who have a drink a day cut their chances of developing heart failure in later life by a fifth, the Daily Mail reports, citing researchers.
09:31 20/01/2015Fitness 'rubs off on your partner'Whether you want to lose weight, quit smoking or exercise more, you have a better chance of success if your partner shares your goal, research suggests.
17:49 19/01/2015Six-month-old Seryozha Avetisyan diesSix-month-old Seryozha Avetisyan, the only survivor of the brutal family murder in Gyumri, has died.
12:17 19/01/2015Good things come to those who wait: 'Patience is a virtue' isn't just a proverbSerotonin, we know, is a neurotransmitter responsible for mood balance, hence it being targeted in many antidepressant medications.
12:01 19/01/2015Seryozha Avetisyan’s health deterioratesThe health condition of six-month-old Seryozha Avetisyan, a survivor of family murder in Gyumri, has worsened.
09:35 19/01/2015Ebola crisis: Mali says it has no more casesThe last Ebola-infected patient in Mali recovered and left hospital in early December.
15:48 17/01/2015Woman dies of bird flu in EgyptAn Egyptian woman has died of H5N1 bird flu in southern Egypt, the third person in the country to die of the illness this year, a health ministry official said on Friday, Medical Daily reports.
14:47 17/01/2015How 3.5inch heels could prematurely age your jointsWearing stilettos may not only be painful at the time. It could also raise the odds of arthritis in years to come, the Daily Mail reports. A study found that walking in three-inch heels causes...