13:46 07/02/2022Որոնք են «օմիկրոն»-ի ամենացավոտ ախտանիշները«Օմիկրոն» շտամով վարակված հիվանդների մոտ սկսել են ցավոտ ախտանիշներ ի հայտ գալ, ինչպիսիք են կոկորդի ցավը, ուժեղ գլխացավը և ստամոքսի ցավը: Այս մասին «Լենտա.ռու»-ին ասել է վարակաբան Եվգենի Տիմակովը։...
13:05 07/02/2022Մեկ օր ՀՎԿԱԿ-ում. Որտե՞ղ ու ինչ պայմաններում են պահվում պատվաստանյութերըԿորոնավիրուսային հիվանդության թեստավորումից, ախտորոշումից մինչ պատվաստում ու պատվաստանյութերի պահպանում։ Համավարակի հենց սկզբից մինչ օրս Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնն...
11:29 07/02/2022Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 11 235 նոր դեպք, մահվան՝ 34 դեպքՎրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 11 235 նոր դեպք, հայտնում է վրացական «Առաջին ալիք»-ը՝ հղում անելով stopcov.ge-ին։ Ըստ աղբյուրի՝ ինտենսիվ թեստավորման վերջին 24 ժամում անցկացվել է 33 905 թեստ,...
11:20 07/02/202207.02.2022. Կորոնավիրուսի 1631 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 12 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9652 կորոնավիրուսով հիվանդ։
09:57 07/02/2022Սկսվում է Առաջավորաց պահքըԱռաջավորքը պահում ենք 5 օր՝ երկուշաբթիից մինչև ուրբաթ, որին հաջորդող շաբաթ օրը Ս. Սարգսի տոնն է:
09:49 07/02/2022Հունվարին աշխարհում հայտնաբերվել է COVID-19-ի նույնքան դեպք, որքան նախորդ վեց ամիսներինՀունվարին աշխարհում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է 90 միլիոնով: Դա, ըստ ՏԱՍՍ-ի, 3,6 անգամ ավելի է, քան դեկտեմբերին, 4,7 անգամ ավելի է, քան նախորդ տարվա հունվարին, և համադրելի է 2021...
16:35 06/02/202206.02.2022. Կորոնավիրուսի 2467 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 7 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9640 կորոնավիրուսով հիվանդ։
19:15 05/02/2022Սննդաբանը հայտնել է իդեալական նախաճաշի գաղտնիքըԵթե ցանկանում եք նիհարել, ապա պետք է անպայման նախաճաշել։ Այս մասին ասում է սննդաբան Քիմ Ռոուզը։ Մասնագետի խոսքով՝ նախաճաշը բաց թողնելն ու «աղքատիկ» ճաշը բարդացնում են նիհարելու գործընթացը։ Ըստ նրա՝...
18:30 05/02/2022Բժիշկը նշել է, թե որոնք են «օմիկրոն»-ի տագնապալի ախտանիշներըԲարձր ջերմության, թթվածնի անբավարարության ու շնչահեղձության դեպքում կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամով վարակվածներն անհապաղ պետք է դիմել բժշկի։ Այս մասին «Լենտա․ռու»-ի հետ զրույցում ասել է...
17:35 05/02/2022Հայաստանում հեպատիտ Ց-ով հիվանդներին անվճար տրամադրվում են միայն հակավիրուսային դեղերըԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով` ամբողջ աշխարհում 58 մլն մարդ ապրում է քրոնիկ հեպատիտ «Ց»-ով: ՀՀ ԱՆ-ից հայտնում են, որ Հայաստանում առկա տվյալների վերլուծության համաձայն...
17:01 05/02/2022ՌԴ-ում COVID-19-ով հիվանդների հետ շփված մարդիկ այլևս չեն ինքնամեկուսանաՌուսաստանում COVID-19-ով հիվանդների հետ շփում ունեցած մարդիկ այլևս ստիպված չեն լինի ինքնամեկուսանալ։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, նշված է Ռուսաստանի գլխավոր սանիտարական բժշկի որոշման մեջ, որը...
16:41 05/02/2022Էրդողանն ու կինը վարակվել են կորոնավիրուսովԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ վարակվել է կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամով։ Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։ «COVID-19-ի մեր թեստի արդյունքը դրական է, որը ես և կինս հանձնել էին...
12:00 05/02/2022Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 23 134 նոր դեպք, մահվան՝ 33 դեպքՎրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 23 134 նոր դեպք: «Առաջին ալիք»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկությունը հրապարակվել է stopcov.ge կայքէջում: Ինտենսիվ թեստավորման վերջին 24 ժամում անցկացվել է 76...
11:36 05/02/202205.02.2022. Արցախում կորոնավիրուսի 74 նոր դեպք է գրանցվելԱրցախի Հանրապետությունում փետրվարի 4-ին կատարվել 190 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 74 նոր դեպք է գրանցվել: Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ,...
11:19 05/02/202205.02.2022. Կորոնավիրուսի 4032 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 13 քաղաքացիՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9633 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:10 05/02/2022«Օմիկրոն» շտամի դեպքում բժշկական դիմակների արդյունավետությունը նվազել է. ՎիրուսաբանԲժշկական դիմակները 3 անգամ նվազեցնում են գրիպով, իսկ կորոնավիրուսով վարակվելու հավանականությունը՝ 2-2,5 անգամ։ Այս մասին «Իզվեստիա» թերթին ասել է իմունոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Նիկոլայ...
10:35 05/02/2022Հայաստանում կիրառվող որևէ պատվաստանյութ գրանցված չէ. Արա Զոհրաբյան«Սահմանադրության 25-րդ հոդվածի համաձայն՝ ոչ ոք չի կարող առանց իր ազատ և հստակ արտահայտած համաձայնության ենթարկվել գիտական, բժշկական կամ այլ փորձերի:»
20:02 04/02/2022COVID-19-ի դեմ պատվաստված քանի՞ մարդու մոտ են ի հայտ եկել կողմնակի ազդեցություններ2022 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ Վրաստանում գրանցվել է իմունիզացումից հետո անբարենպաստ հետևանքների (AEFI) 1 929 դեպք, ինչը կազմում է երկրում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների ընդհանուր թվի 0,08%-ը։...
17:00 04/02/2022Ռուսաստանն ու Չինաստանն աշխատում են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի փոխադարձ ճանաչման ուղղությամբՌուսաստանն ու Չինաստանը աշխատում են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի փոխադարձ ճանաչման ուղղությամբ։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի...
16:30 04/02/2022Վերջին տարիների ընթացքում թե՛ կանանց, թե՛ տղամարդկանց մոտ աճի միտում են ունեցել կոլոռեկտալ և ստամոքսի քաղցկեղներըՔաղցկեղի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է

15:23 07/01/2015Ambulance service received numerous calls during New Year holidays - service headThe Ambulance Service worked hard in the New Year holidays’ period, the director of the service says.
14:22 07/01/2015How milliseconds make all difference in deciding whether we choose to eat healthy optionWhether you choose celery or chocolate could be a question of timing in the brain, researchers have found, the Daily Mail reports.
18:44 29/12/2014Researchers find protein that could control weight loss and lead to radical new treatments for obesityResearchers have uncovered a protein they say controls how the body produces fat cells. Called Thy1 it has a fundamental role in controlling whether a primitive cell decides to become a fat cell, the...
17:15 29/12/2014Liberia reports dozens of new Ebola cases along borderAuthorities in Liberia say there have been dozens of new Ebola cases erupting along the border with Sierra Leone, The Associated Press reported.
16:49 29/12/2014Cigarette addiction affects men, women's brains differentlyFor the first time, researchers have developed a way to watch the dopamine levels change while a person smokes.
13:24 29/12/2014The real reason your New Year diets fail: Scientists identify 'feasters', 'constant cravers' and 'emotional eaters'Oxbridge scientists say they have unlocked the secret to a successful New Year diet. Researchers believe no diet is perfect for everyone, and the key to picking the right one depends on hormones,...
09:31 27/12/2014Breakthrough in restoring memories: Work in snails could one day lead to new hope for patientsThe research also reveals how long term memories are stored - proving a popular theory wrong.
09:20 27/12/2014Ebola virus death toll reaches 7,693The most serious situation is reported from Liberia, with 3,384 deaths.
09:29 26/12/2014Life choices 'behind more than four in 10 cancers'According to the figures spanning five years from 2007 to 2011, more than 300,000 cases of cancer recorded were linked to smoking.
18:45 25/12/2014What is death? At what exact moment are you dead, according to science?The line between life and death remains somewhat blurred, and we continue to debate over the exact moment that a bundle of cells becomes a life as well as the point when this life ceases to be.
13:58 25/12/2014Ebola crisis: Sierra Leone declares three-day lockdown in northSierra Leone has declared lockdown of at least three days in the north of the country to try to contain the Ebola epidemic, the BBC reported.
09:43 25/12/2014A silver lining to worrying: Rumination linked to higher verbal intelligenceRuminating, the act of thinking about situations over and over again, has rightly been linked to health problems.
16:10 24/12/2014Armenia’s First Lady visits Mouratsan HospitalArmenian First Lady Rita Sargsyan on Wednesday visited children receiving treatment at the Mouratsan Hospital in Yerevan, on the occasion of the New Year and Christmas holidays, and as part of the...
15:20 24/12/2014Ebola crisis likely to last a year, says expertWest Africa's Ebola crisis is likely to last until the end of 2015, says a leading researcher who helped to discover the virus, the BBC reported.
14:16 24/12/2014Wealthy, educated single men drink the most in later life, study findsMiddle-aged drinkers are lowering their alcohol consumption as a result of health fears, the Daily Mail reports, citing a new survey.
13:45 24/12/2014The hormone that could reveal if a woman is being abusedResearchers say that having high levels of a key steroid hormone all day can be a sign of being abused, the Daily Mail reports.
09:33 24/12/2014Smartphone use 'changing our brains'Our brains are adapting to touchscreen smartphone technology, say researchers who have carried out a study on human volunteers.
09:15 24/12/2014US speeds up Ebola vaccine trials, large-scale manufactureTwo government contracts to pharmaceutical companies could help accelerate the development and large-scale manufacture of two US Ebola vaccines.
18:22 23/12/2014How a couple of glasses of red wine could help you live longerResveratrol, which protects red grapes, cacao beans and Japanese knotweed against infections and drought, has divided experts for a decade over reports it could make humans live longer.
14:21 23/12/2014Human leg bones have grown weaker since farming was inventedFarming may have brought with it a host of benefits on diet and the economy, but it also caused us to become weak and puny, the Daily Mail reports.