19:29 08/04/2021Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումից հետո Լիտվայում գրանցվել է ութ մահԿորոնավիրուսի դեմ պատվաստումից հետո Լիտվայում գրանցվել է ութ մահ, դրանք կապված են հիվանդների տարիքի և նրանց քրոնիկ հիվանդությունների հետ։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում ասել է Դեղերի վերահսկման պետական...
14:50 08/04/2021Արտերկրում և մեզ մոտ իրականացված ԴՆԹ փորձարկումների արդյունքները իդենտիկ նույնն են եղել. Ավանեսյան«Շատ չեն դեպքերը, երբ հարազատները պատերազմում զոհվածների մարմինների և մասունքների նույնականացման համար արվող ԴՆԹ փորձարկումների համար նմուշները նախընտրում են արտերկիր ուղարկել»,- այսօր...
14:46 08/04/2021Մեծ Բրիտանիան 30 տարեկանից ցածր քաղաքացիներին կպատվաստի Pfizer և Moderna պատվաստանյութերովԲրիտանիան ունի ավելին, քան բավարար է Pfizer և Moderna պատվաստանյութեր՝ պատվաստելու բոլոր մինչև 30 տարեկաններին, և որոշում առաջարկել նրանց այլընտրանք AstraZeneca-ին, որ պատվաստումների արագությունը...
13:27 08/04/2021Աշխարհում կորոնավիրուսի դեպքերի թիվը գերազանցել է 133 միլիոնըԸստ Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տվյալների, կորոնավիրուսի համաճարակի մեկնարկից ի վեր աշխարհում հիվանդության գրանցված դեպքերի թիվը հասել է 133,116,3110-ի, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։ Ընդհանուր առմամբ,...
13:15 08/04/2021«Սպտուտնիկ V» պատվաստանյութը ՀՀ-ում գրանցված չէ, բայց կա այն օգտագործելու թույլտվություն. Ավանեսյան«COVID-19-ի բոլոր պատվաստանյութերն այս պահին օգտագործվում են ազատ օգտագործման եղանակով, և Հայաստանն օգտագործում է նաև այդ պատվաստանյութը»,- այսօր Կառավարության շենքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց...
12:36 08/04/2021Լավրովը կարծում է, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում անհրաժեշտ են պատվաստումների վկայականների ընդհանուր կանոններՊատվաստումների վկայականների ընդհանուր կանոնների մշակումը անհրաժեշտ է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում, այս փաստաթուղթը չպետք է սահմանափակի տեղաշարժի ազատության իրավունքը, այլ ցույց...
11:39 08/04/202108.04.2021. Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսի 8 դեպքԱրցախի Հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2524 դեպք:
11:28 08/04/2021Բժիշկը նախազգուշացնում է գլխացավի դեպքում ցավազրկողներ օգտագործելու վտանգների մասինԴեղերի միջոցով գլխացավը հաղթահարելու փորձերը կարող են լուրջ բարդությունների պատճառ դառնալ։ Նման կարծիք է հայտնել բարձրագույն կատեգորիայի բժիշկ Ալեքսեյ Բեզիմյանին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։...
11:14 08/04/202108.04.2021. Կորոնավիրուսի 1231 նոր դեպք է գրանցվել, 32 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 4615 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:58 08/04/2021Կորոնավիրուսի բրիտանական շտամը ամենատարածվածն է ԱՄՆ-ումԱմերիկացի փորձագետները նշել են, որ կորոնավիրուսի բրիտանական շտամն արդեն դարձել է ամենատարածվածը երկրում: Այս հայտարարությունն արել է ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման և տարածման կենտրոնի (CDC) ղեկավար...
10:22 08/04/2021Sputnik V պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակն Հայաստանում էՌուսական Sputnik V պատվաստանյութի 15,000 դեղաչափի առաջին խմբաքանակն առաքվել է Հայաստան։ Այս մասին հայտնում է Երևանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդական Պավել Կուրոչկինը: «Այսօր Զվարթնոց...
20:12 07/04/2021Եվրոպական միությունը և ԱՀԿ-ն թթվածնի խտացուցիչների նոր խմբաքանակ են նվիրաբերել ՀայաստանինԵվրոպական միությունը (ԵՄ) և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) առողջապահության նախարարությանն են փոխանցել 100 թթվածնի խտացուցիչ, որոնք կօգնեն պացիենտներին ապաքինվել COVID-19-ի...
19:28 07/04/2021Հայաստանը պատրաստվում է Sputnik V ռուսական պատվաստանյութի մեծ խմբաքանակ ձեռք բերելՌուսաստանի Դաշնությունում Sputnik V կորոնավիրուսի պատվաստանյութի արտադրության ծավալն արդեն բավարար է դեղամիջոցի ներքին պահանջարկը բավարարելու համար: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը...
15:16 07/04/2021Հարավային Կորեան դադարեցնում է AstraZeneca-ով պատվաստումներըՀարավային Կորեան դադարեցրել է պատվաստումները AstraZeneca պատվաստանյութով՝ թրոմբոզի դեպքերի մասին հաղորդագրությունների ֆոնին: Այս մասին հայտնում է NSN-ը: Նշվում է, որ մարտին ԵՄ-ում AstraZeneca-ով...
11:45 07/04/2021Ուկրաինայում աճում է կորոնավիրուսի հետևանքով մահերի թիվըՈւկրաինան գրանցել է կորոնավիրուսային վարակի հետ կապված մահվան դեպքերի նոր ռեկորդ, հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով Ուկրաինայի առողջապահության նախարարության ղեկավար Մաքսիմ Ստեպանովին: Անցած 24...
11:37 07/04/2021Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ինքնամեկուսացվել է՝ չնայած պատվաստմանըՎրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ինքնամեկուսացվել է: Այս մասին տեղեկատվությունը տարածել է Վրաստանի նախագահի աշխատակազմը: «Ռիսկերից խուսափելու համար Վրաստանի նախագահը ինքնամեկուսացվել է, չնայած...
11:12 07/04/202107.04.2021. Կորոնավիրուսի 1025 նոր դեպք է գրանցվել, 24 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 4583 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:31 07/04/2021Դեղերի Եվրոպական գործակալությունը հաստատում է AstraZeneca-ի և թրոմբոզի միջև կապըԴեղերի Եվրոպական գործակալությունը (EMA) հաստատել է AstraZeneca պատվաստանյութի ընդունման և թրոմբոզի դեպքերի միջև կապը: Այս մասին իտալական Il Messaggero թերթին տված հարցազրույցում ասել է EMA-ի...
10:13 07/04/2021ԱՀԿ. Աշխարհում COVID-19-ից մահացության դեպքերն աճել ենՎերջին շաբաթվա ընթացքում աշխարհում կորոնավիրուսից մահացածների թիվը 11 տոկոսով աճել է, COVID-19 վարակի նոր դեպքերի թիվը վեց շաբաթ անընդմեջ ավելացել է։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասվում է Առողջապահության...
10:00 07/04/2021Կորոնավիրուսով 72-ամյա հիվանդը ցած է նետվել հիվանդանոցի պատուհանիցԵրևանում` COVID-19 սպասարկող բժշկական կենտրոններից մեկում գիշերը դժբախտ պատահար է տեղի ունեցել: 72-ամյա պացիենտներից մեկը հիվանդասենյակի պատուհանից նետվել է ցած: Առողջապահության նախարարությունից...

10:42 17/04/2018Минздрав Армении: В больницах остаются 12 пострадавших вследствие столкновений полиции и митингующих в ЕреванеПолиция после этого начала применять спецредства, пострадали не только протестующие и сам Н. Пашинян, но и полицейские.
15:20 13/04/2018Вследствие взрыва мины в Тавушской области Армении пострадали 3 человека, их уже прооперировалиГлавврач военного госпиталя Берда Эдик Григорян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что у двоих из 3 пострадавших ампутированы ноги, у одного – рука.
11:37 12/04/2018Депутаты НС Армении единогласно приняли в первом чтении поправки в закон о лекарствахАртак Зейналян в свою очередь отметил, что они также поддержат законопроект, поскольку прогнозируется снижение стоимости лекарств.
20:20 11/04/2018Депутат НС Армении от фракции «Царукян» потребовал от Левона Алтуняна отчета за прогулы важных обсужденийВ. Энфиаджян заявил, что представители правительства в первую очередь должны быть заинтересованы в подобных обсуждениях и надлежащем участии в таких мероприятиях.
20:07 11/04/2018Депутат НС Армении А. Акопян: Изменения в закон о лекарствах обеспечат снижение ценА. Акопян напомнил, что по действующему законодательству право на импорт лекарств имеют лишь обладатели лицензий на оптовую торговлю.
17:56 11/04/2018«Я концептуально против»: спикер НС Армении Ара Баблоян о законопроекте по импорту лекарствПо его словам, право на импорт лекарств касается также борьбы с монополиями на рынке и процесса роста цен.
13:02 07/04/2018Левон Алтунян: Власти Армении настроены решительно в вопросе борьбы с ВИЧ/СПИДом и туберкулезомАнна Попова предложила подписать меморандум о расширении сотрудничества.
17:20 04/04/2018Взрыв мины в Арцахе: состояние раненого сотрудника «The HALO Trust» оценивается как удовлетворительноеСостояние другого раненого – Гарика Кагрияна (1987 г.р.) – продолжает оцениваться как тяжелое, он находится в реанимации и подключен к аппарату искусственного дыхания.
14:16 31/03/2018Президент Арцаха Бако Саакян наградил хирурга Араика Гарибяна медалью «Благодарность»Хирург был награжден медалью «Благодарность» за вклад в систему здравоохранения и медицинское обслуживание населения, а также в связи с 50-летним юбилеем.
17:40 29/03/2018Пострадавшие при взрыве в Арцахе прооперированы, у одного из них ампутированы нижние конечностиВторой гражданин получил ранения в области нижних конечностей, они ампутированы. Он находится в отделении интенсивной терапии, его состояние оценивается как крайне тяжелое.
14:15 29/03/2018Минздрав Арцаха обнародовал имена пострадавших при подрыве автомобиля в Мартакертском районеГарик Кагирян поступил в 11:00 в крайне тяжелом состоянии, его на данный момент оперируют.
19:21 26/03/2018Замглавы Минздрава: Выписка лекарственных рецептов в Армении бесплатна, никаких иных решений на сей счет не существуетВ ответ замглавы Минздрава сказал, что из регионов ведомство получает куда меньше вопросов, нежели из Еревана.
17:20 26/03/2018Депутат С. Багратян указал Минздраву Армении на слухи: проект преследовал скрытую цель – сбыть просроченные лекарстваПо словам депутата, Минздрав сразу вызвал у общественности такой стресс, что люди днями не выходили из аптек, полагая, будто лекарства закончатся, и закупая препараты на 2-3 года.
16:42 26/03/2018В НС Армении обсуждается проект об отпуске лекарств по рецепту: замглавы Минздрава ответил на «неудобные» вопросы М. МелкумянаЗаместитель министра здравоохранения РА Сергей Хачатрян отметил, что необходимость в новом законе существует уже на протяжении 15 лет.
18:31 24/03/2018Экс-глава Минздрава Армении А. Мкртчян поддержал инициативу Алтуняна: Чем жестче штрафы за курение, тем лучше!По словам А. Мкртчяна, прежде следует поставить на чашу весов проблему здоровья населения и бизнес.
12:08 24/03/2018Левон Алтунян: Все программы в сфере здравоохранения Армении нацелены на улучшение показателей здоровья населенияЛевон Алтунян отметил, что для наиболее часто общающихся с населением врачей более видимы ожидания людей.
20:30 22/03/2018Китай безвозмездно предоставит Армении 200 машин скорой помощиДанная программа реализуется в рамках межправительственного соглашения между Арменией и КНР, подписанного 12 мая 2017г.
20:53 19/03/2018Американские ученые разработали уникальные противозачаточные – для мужчинВ результате приема максимальной дозы в 400 миллиграммов у мужчин значительно снизился уровень тестостерона и двух гормонов, необходимых для производства сперматозоидов.
17:26 17/03/2018Между министерствами здравоохранения Армении и Арцаха подписан меморандумВ апреле прошлого года аналогичный меморандум был подписан для другого скрининга – раннего обнаружения и лечения у новорожденных гипотиреоза.
16:24 15/03/2018Эксперт Давид Пипоян: Из-за подорожаний потребление красного мяса сократилосьПодорожание продовольственных товаров вызвало ряд рисков – как в плане недоедания, так и безопасности продуктов питания.