09:20 07/04/2021Դադարեցրել են AstraZeneca պատվաստանյութի փորձարկումները երեխաների վրաՕքսֆորդի համալսարանը և AstraZeneca ընկերությունը դադարեցրել են իրենց կողմից մշակված կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի փորձարկումները երեխաների և դեռահասների վրա՝ դրա կիրառումից հետո մեծահասակների մոտ...
20:41 06/04/2021Վրաստանում Pfizer-ով և AstraZeneca-ով ընդհանուր առմամբ պատվաստվել է 12 846 մարդԱպրիլի 6-ի դրությամբ Վրաստանում կորոնավիրուսի դեմ ընդհանուր հաշվով պատվաստվել է 12 846 մարդ: Այս մասին գրում է aliq.ge-ն։ Վերջին 24 ժամվա ընթացքում վարակի դեմ պատվաստվել է 1214 մարդ: Վրաստանում...
20:00 06/04/2021ԱՀԿ-ն ոչ մի կապ չի տեսնում AstraZeneca պատվաստանյութի և տրոմբի առաջացման միջևԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն ամեն օր տվյալներ է ստանում AstraZeneca պատվաստանյութի վերաբերյալ։ Ինչպես փոխանցում է «Ռիա Նովոստին», այս պահի դրությամբ ԱՀԿ-ն կապ չի տեսնում այս...
14:08 06/04/2021COVID-19-ի գլոբալ զոհերի թիվը գերազանցեց 3 միլիոնը1 միլիոն մահվան դեպքերը ավելացել են շուրջ երեք ամսվա ընթացքում:
12:31 06/04/2021Վրաստանի վարչապետի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուսՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի մոտ պլանային թեստավորման արդյունքում ախտորոշվել է կորոնավիրուս: Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։ Ինչպես հայտարարում են վարչապետի մամուլի ծառայությունում,...
11:08 06/04/202106.04.2021. Կորոնավիրուսի 760 նոր դեպք է գրանցվել, 22 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 4559 կորոնավիրուսով հիվանդ։
19:43 05/04/2021Աշխարհում արդեն կա 23 երկիր, որտեղ վարակվածների թիվն անցնում է 1 միլիոնըԿանադայում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 1.004 միլիոնի: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Այսպիսով, աշխարհում արդեն կա 23 երկիր, որտեղ վարակվածների թիվն անցնում է 1 միլիոնը: Հաջորդը կարող է...
18:19 05/04/2021Վրաստանում հնարավոր է սկսվի վարակի համընդհանուր տարածումՎրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ամիրան Գամկղրելիձեի խոսքով, երկրում համաճարակային իրավիճակը վատթարանում է և հնարավոր է սկսվի վարակի համընդհանուր տարածում: Այս մասին...
16:11 05/04/2021Իսպանացիները դեմ են արտասահմանցիների՝ երկիր մուտքինԻսպանիայի բնակիչների առնվազն 59.7% -ը կարծում է, որ օտարերկրացիներին պետք է արգելել մուտք գործել երկիր, քանի դեռ թագավորությունը սահմանափակում է շրջանների միջև տեղաշարժը`կորոնավիրուսի տարածման...
15:00 05/04/2021Կորեայի իշխանությունները նախազգուշացնում են երկրում COVID-19-ի չորրորդ ալիքի հնարավոր սկիզբի մասինԿորեայի Հանրապետության առողջապահական մարմինները բնակչությանը հորդորում են խստորեն պահպանել կարանտինի պահանջները, քանի որ երկիրը կարող է հայտնվել կորոնավիրուսի համաճարակի չորրորդ ալիքի եզրին: Այս...
14:11 05/04/2021Վրաստանում Covid-19-ի դեմ ավելի քան 11 600 մարդ է պատվաստվելԱպրիլի 5-ի դրությամբ Վրաստանում կորոնավիրուսի դեմ ընդհանուր հաշվով պատվաստվել է 11 603 մարդ: Այս մասին այսօր հատուկ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հիվանդությունների վերահսկման ազգային...
12:52 05/04/2021Արգենտինայի նախագահի կորոնավիրուսի թեստը դրական է եղել՝ հունվարին պատվաստումից հետոԱրգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը Covid-19-ի դեմ պատվաստվեց՝ որպես օրինակ արգենտինացիների համար: Ֆերնանդեսը պատվաստվել էր Sputnik V-ով հունվարին։ Ալբերտո Ֆերնանդեսը ուրբաթ երեկոյան՝ իր ծննդյան...
12:13 05/04/2021Հնդկաստանը գրանցում է կորոնավիրուսի դեպքերի քանակի նոր հակառեկորդՀնդկաստանում, անցած մեկ օրվա ընթացքում, ապրիլի 4-ին, գրանցվել է կորոնավիրուսային վարակի 103.558 նոր դեպք: Այդ մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը: Նախորդ անգամ նմանատիպ թվեր արձանագրվել էին նախորդ տարվա...
11:13 05/04/202105.04.2021. Կորոնավիրուսի 479 նոր դեպք է գրանցվել, 24 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 4537 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:31 05/04/2021COVID-19-ի պատճառով Վենեսուելան կասեցրել է խորհրդարանի աշխատանքներըՎենեսուելայի Ազգային ժողովը (խորհրդարանը) որոշել է հետաձգել հանդիպումները, որոնք նախապես պլանավորված էին առաջիկա հինգ օրերի ընթացքում.
10:19 05/04/2021Ֆրանսիան դարձել է Եվրոպայի ամենավարակված երկիրըՖրանսիայում մեկ օրում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի գրեթե 67 հազար նոր վիրուսակիր, համաճարակի սկզբից ի վեր կորոնավիրուսով հիվանդների ընդհանուր թիվը կազմել է գրեթե 4,9 միլիոն մարդ, ավելի քան 5300...
11:28 04/04/202104.04.2021. Կորոնավիրուսի 590 նոր դեպք է գրանցվել, 20 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 4513 կորոնավիրուսով հիվանդ։
19:51 03/04/2021ՄԱԿ-ը հորդորում է հաշվի առնել համաճարակի դասերը և քաղաքներն ավելի կանաչ ու առողջ դարձնելՔաղաքաշինությունը պլանավորելիս քաղաքապետարանների ղեկավարները պետք է հաշվի առնեն կորոնավիրուսային համաճարակի դասերը՝ հետագայում առողջական հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու համար։ Այս...
19:32 03/04/2021Գիտնականները համաճարակի ընթացքում մայրական մահացության և մեռելածնության աճ են արձանագրելԿորոնավիրուսի համաճարակի ֆոնին՝ նախորդ տարիների համեմատ աճել է մայրական մահացության ու մեռելածնության մակարդակը։ Նման եզրակացություն են արել Մեծ Բրիտանիայի և Թուրքիայի գիտնականները՝ 17 երկրներում 40...
18:53 03/04/2021Իտալիան Զատիկի օրերին սահմանել է եռօրյա խիստ կարանտինԻտալիան սահմանել է եռօրյա խիստ կարանտին՝ փորձելով Զատիկի ժամանակ կանխել կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքերը, փոխանցում է «Правда»-ն։ Երկրի բոլոր նահանգները հիմա «կարմիր գոտի» են, որի դեպքում գործում է...

18:15 10/03/2018Армянскому военнослужащему Альберту Даллакяну предстоит еще одна операция в ГерманииВ ближайшие 10-15 дней Альберту Даллакяну предстоит вторая операция.
12:42 10/03/2018Как избежать проблем со здоровьем и стрессов весной? Советы армянских специалистовПо ее словам, зимой иммунитет организма существенно снижается, в результате чего весной сердечно-сосудистые заболевания начинают активизироваться.
13:52 07/03/2018Президент Арцаха выразил соболезнования семье заслуженного врача Эдуарда ГукасянаОн был известным и уважаемым врачом, всячески содействовавшим своей деятельностью становлению и развитию системы здравоохранения Арцаха.
13:45 06/03/2018В Армении приостанавливается действие решения о приобретении в аптеках части лекарств только по рецептуВ повестку дня предстоящего сегодня, 6 марта, заседания правительства Армении включен вопрос касательно решения кабмина от 9 ноября 2017 года.
18:50 03/03/2018Минздрав Армении борется со скандальными «спекуляциями» СМИ вокруг перечня лекарств, отпускаемых по рецептуСписок лекарств, подлежащих продаже по рецепту или без рецепта врача, устанавливается в момент регистрации препаратов, в соответствии с ч.24 ст.16 Закона РА «О лекарствах».
20:40 01/03/2018Глава Минздрава Армении Л. Алтунян объяснил шумиху вокруг продажи лекарств неосведомленностью общественности«Отмечу, что отпускающий рецепты врач может быть не работать в поликлинике, а быть лечащим врачом, у которого вы постоянно наблюдаетесь», – отметил министр.
18:15 27/02/2018Американские ученые нашли эффективный способ по уничтожению раковых клетокПримерно у одного человека из 67 в течение жизни будет диагностировано это заболевание
19:12 26/02/2018Ученые: Роды влияют на старение больше, чем курение и ожирениеК такому выводу специалисты пришли, проанализировав ДНК двух тысяч женщин в возрасте 20-44 лет.
15:04 26/02/2018Психолог: Новые правила отпуска лекарственных средств в Армении – всего лишь бизнесПо словам С.Худояна, если раньше людям приходилось оплачивать услуги врача и стоимость препаратов, то теперь им придется платить еще и за рецепты.
13:11 24/02/2018В Индии группа хирургов удалила самую большую опухоль мозга в мире – массой 1,8 кгОперация заняла шесть часов. По словам, нейрохирурга Тримурти Надкарни, не исключено, что эта опухоль стала самой большой в мире – размерами она превосходила голову пациента.
14:02 22/02/2018Премьер Армении поручил пересмотреть градостроительные нормы здравоохранительных учреждений«Считаю, это касается не только сферы здравоохранения. Пока начнем с этой сферы, потом, шаг за шагом, будем двигаться дальше», – отметил премьер.
17:10 20/02/2018Министр здравоохранения Чувашии предрек бесплодие всем женщинам, любящим секс с разными партнерамиЗаявление вызвало бурную реакцию зала. «Интересная тема, да? Сразу все оживились. Так что задумайтесь», – посоветовал чиновник.
20:30 19/02/2018Замглавы Минздрава Армении: С 1 марта антибиотики и гормональные препараты будут продаваться в аптеках только по рецептуОн отметил, что данное требование не ново, принято было в прошлом и не снималось с повестки.
19:29 19/02/2018Вардан Геворкян представил плюсы внедрения электронной системы здравоохранения в АрменииПо словам В. Геворкяна, процесс внедрения системы стартовал ещё в 2017 году. Отметим, что работники 480 медицинских учреждений уже прошли переквалификацию.
16:40 17/02/2018Глава Минздрава Л. Алтунян: В Армении будет создан национальный реестр больных гепатитом C и BПредставители фармацевтических компаний выразили удовлетворение в связи с данными результатами.
20:48 16/02/2018В Армении внедряется институт медицинского омбудсмена – для бесплатной и эффективной защиты прав пациентовТакже разработана концепция закона РА о деятельности омбудсмена медсистемы, которая представлена заинтересованным органам, уже введена в обращение, обнародована на сайте «e-draft».
19:33 15/02/2018В Китае зарегистрирован первый в мире случай заражения человека вирусом птичьего гриппа H7N4Во время наблюдения у родственников пациентки никаких подозрительных симптомов медики не увидели.
13:01 15/02/2018Глава Минобрнауки Армении: В Ереване появится мощный клинический центрФонд «Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци» приобретет акции ЗАО «Хирургический институт Микаелян».
11:51 15/02/2018Нужны новые правила игры: премьер Армении потребовал обеспечить качественные изменения в сфере медико-социальной экспертизыПремьер-министр отметил, что в процессе обеспечения адресности оказываемых в сфере соцзащиты услуг и справедливости важную роль играют комиссии, проводящие медико-социальную экспертизу.
10:48 12/02/2018Медики госпитализировали свыше 70 человек с подозрением на заражение сибирской язвой на севере ТурцииНесмотря на предупреждение властей, хозяин заколол животное и раздал мясо соседям.