10:44 20/11/2020Մակրոն․ Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել ԼՂ-ում և նրա շրջակայքում մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությանըՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել ԼՂ-ում և նրա շրջակայքում մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությանը։ «Ֆրանսիան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակներում և...
09:29 20/11/2020ԱՀԿ գնահատմամբ՝ Եվրոպայում յուրաքանչյուր 17 վայրկյանը մեկ մարդ մահանում է կորոնավիրուսիցԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հաշվարկել է, որ Եվրոպայի տարածքում յուրաքանչյուր 17 վայրկյանը կորոնավիրուսի հետևանքով մահանում է մեկ մարդ։ Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտնում է...
16:40 19/11/2020Եռակողմ հայտարարության իրականացման շուրջ տեղեկատվական աղճատման փորձ ենք արձանագրում. Մարիա ԶախարովաՌուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Մոսկվան Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ձեռք բերած պայմանավորվածությունների վերաբերյալ որոշակի «լռություն» և նույնիսկ...
16:05 19/11/202019.11.2020. ՊԲ-ն հրապարակել է 23 զոհված զինծառայողի անունԱրցախի ՊԲ-ն հրապարակել է հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում նահատակված 23 զինծառայողների անունները։ 1.
15:44 19/11/2020Հերոսական դրվագներ՝ 44-օրյա պատերազմիցՀՀ ՊԲ-ն հրապարակել է հերթական հերոսական դրվագները, որոնք եղել են ճակատամարտում։ «Հակաօդայիններ, ավագ լեյտենանտ Ռուբեն Սերյոժայի Խաչատրյանը, ավագ լեյտենանտ Թաթուլ Կամոյի Բաբայանն ու...
13:54 18/11/202018․11․2020. ՊԲ հրապարակել է նահատակված 81 զինծառայողների անուններԱրցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը հրապարակել է հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում նահատակված զինծառայողների անուններ.
13:27 18/11/2020Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀԲԸՄ Ֆրանսիան հայտարարում են հանձնախմբի ստեղծման մասինՖրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀԲԸՄ Ֆրանսիան հայտարարում են արտակարգ մարդասիրական օգնության տրամադրման գործընթացը համակարգող հանձնախմբի ստեղծման մասին։ Նոյեմբերի 12-ին նախագահ...
09:12 18/11/2020Moderna-ի պատվաստանյութի մասին լուրերը «բավականին հուսադրող» են. ԱՀԿ տնօրենԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտնում է, որ կորոնավիրուսի մարտահրավերը ոչ թե ընտրությունն է կյանքի և ապրուստի միջոցների միջև, այլ որ երկուսն էլ նույն պայքարի մի մասն են: Այս...
15:35 17/11/2020Լավրով․ Հուսով ենք, ՄԱԿ-ի կառույցները կմիանան Լեռնային Ղարաբաղում տարվող աշխատանքներինԼեռնային Ղարաբաղում շատ սուր է նաև մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրները։
12:04 16/11/2020Այն, ինչ Ադրբեջանն անում է Դավիթ Գարեջիի հանդեպ, նույնն անում է հայկական քրիստոնեական հուշարձանների հանդեպ. վրացի գրողՎրացի գրող, հրապարակախոս Իրակլի Կակաբաձեն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին պղծելու դեպքին և նշել, որ Ադրբեջանը ինչ Դավիթ Գարեջիի վանական համալիրի հանդեպ...
11:22 16/11/2020Թաներ Աքչամ․ «Գորշ գայլերը» Գերմանիայում սպառնում են հայերին ու այն պետք է արգելվիԹուրք պատմաբան, ցեղասպանագետ Թաներ Աքչամը Գերմանիային կոչ է անում արգելել «Գորշ գայլեր» կազմակերպությանը։ Աքչամն իր ֆեյսբուքում գրել է, որ թուրք ազգայնականները հայերի մեյլերին ուղարկում են սպառնալից...
09:49 16/11/2020Երևան է ժամանել ռուսական 20 ինքնաթիռՌուսաստանի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի երկու Ան -124 «Ռուսլան» և 18 Իլ-76 ինքնաթիռները խաղաղապահների խումբ և զրահամեքենաների խմբաքանակ են տեղափոխել Երևան: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ՝ տեղեկացրել են ՌԴ...
09:34 16/11/2020COVID-19. Աշխարհում վարակվածների թիվն անցել է 54 միլիոնիցՋոն Հոփքինսի համալսարանի Կորոնավիրուսի ռեսուրսների կենտրոնի հաղորդմամբ, այսօրվա դրությամբ, աշխարհում կորոնավիրուսի ավելի քան 54 միլիոն դեպք կա: ԱՄՆ-ը, Հնդկաստանը և Բրազիլիան շարունակում են գլխավորել...
22:24 15/11/2020Սփյուռքը, վստահ եմ, հպարտ կլինի, որ իր հանգանակած գումարներով արցախցին տուն ունենա«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրում է. «Սփյուռքի հանգանակած գումարներով տեղահանված արցախցիների համար բնակարաններ գնեք Դաժան պատերազմի օրերին, երբ...
14:29 14/11/2020Աջակցություն և մարդասիրական օգնություն է տրամադրվում Արցախից տեղահանված բնակչությանը. «Հայաստան» հիմնադրամ«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ֆեյսբուքի իր էջում հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է. «Սիրելի հայրենակիցներ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը շարունակում է իր աշխատանքները։ Ձեր...
13:44 14/11/2020Հեռանում է խորհրդային կինոյի փառքը կերտողների սերունդը. գործընկերները՝ Արմեն Ջիգարխանյանի մասինԱրմեն Ջիգարխանյանի ընկերները և գործընկերները խոսել են նրա մահվան պատճառների մասին: Դերասանի ընկեր Արթուր Սողոմոնյանի խոսքով, հիվանդանոցում բժիշկները փորձել են փրկել Ջիգարխանյանի կյանքը, բայց...
12:48 14/11/202011 ավտոբուսներ արցախցիներին տեղափոխել են ՍտեփանակերտԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի պայմանավորվածության համաձայն այսօր վաղ առավոտյան Երևանի քաղաքապետարանի հարակից տարածքից ԱՀ մայրաքաղաք...
11:25 14/11/2020Միքայել Արզումանյանն ընդունել է Ռուստամ ՄուրադովինՆոյեմբերի 13-ին ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի վերահսկման նպատակով ժամանած ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի...
17:58 13/11/2020Դուրս արի կանգնի ժողովրդի դիմաց, ինչու վաճառեցիր Արցախը, ինչու դավաճանեցիր հայ ժողովրդին. Տոնոյան19։20 Հանրահավաքի ժամանակ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը հայտարարեց, որ ԲՀԿ-ական պատգամավորներին ուղարկվել են ծանուցագրեր։ «Հենց նոր այստեղ ինձ բերեցին ծանուցագիր՝ ՀՔԾ...

14:27 24/11/2015Военный летописец Российской Империи об алчности эриванского хана, разграбившего Эчмиадзинский храмИсследование Василия Потто «Первые добровольцы Кaрaбaхa в эпоху водворения русского владычества» посвящено истории рода Атабековых.
13:12 23/11/2015В Турции совершено покушение на лидера прокурдской партии ДемирташаСам Демирташ отнесся к происшествию философски.
10:37 21/11/2015Основатель Facebook Марк Цукерберг уйдет в декретный отпуск«Это очень личное решение, и я решил взять двухмесячный отпуск по уходу за ребенком», – написал Цукерберг.
14:06 19/11/2015Иран и Россия активизируют сотрудничество в сфере производства пассажирских самолетов и наблюдений из КосмосаРогозин также добавил, что российская система наблюдения позволит Ирану вести наблюдения как за своей огромной территорией, так и за происходящим у границ ИРИ.
15:37 18/11/2015«Политический коллапс» в Турции продолжается: формирование нового правительства отложеноОднако после вчерашней встречи президента и премьер-министра стало известно, что формирование состава нового правительства Турции отложено до 20 ноября.
12:04 18/11/2015Военный летописец Российской Империи о том, как армянский мелик в Арцахе спас Мехти-Кули-ханаОб этом в своем фундаментальном исследовании «Первые добровольцы Карабаха» пишет «Нестор истории Кавказа», военный историк, генерал русской армии В. А. Потто.
15:09 17/11/2015Иран – основная мишень террористов. Тегеран на основе разведданных усиливает безопасность границТегеран всегда готов дать решительный отпор в случае угрозы границам ИРИ.
11:11 16/11/2015Военный летописец Российской Империи В. А. Потто об армянских меликствах Арцаха и «татарских кочевниках»Маленький христианский народ героически держался среди окружавшего его мусульманского мира, пишет Потто.
11:05 14/11/2015Беженка из Баку Анна Теркотт-Аствацатурян стала членом городского совета в СШАОна стала самым молодым членом и единственной женщиной в городском совете города Уэстбрук в США.
13:59 13/11/2015В центре внимания СМИ: Иран официально подтвердил намерение вступить в ЕАЭѫ целом мы приветствием эту идею», – министр связи и коммуникаций ИРИ Махмуд Ваэзи.
14:44 12/11/2015Washington Post: Турция потребовала от США включить в список «умеренной оппозиции» Сирии исламистовВ американский СМИ появилась информация о том, что Саудовская Аравия и Турция потребовали от США расширить список так называемой умеренной оппозиции Сирии.
14:05 11/11/2015Сирийский город Латакия подвергся ракетному обстрелу: 23 погибшихГлавный порт Сирии на Средиземном море – город Латакия – во вторник подвергся ракетному обстрелу. Как передает РИА Новости, в результате взрывов 23 человека погибли и 65 получили ранения. Два взрыва...
12:20 11/11/2015Президент России В.Путин распорядился подписать с Арменией соглашение по системе ПВОТакже министерству обороны РФ поручено провести с участием МИД РФ переговоры с армянской стороной и подписать от имении России соглашение.
13:51 10/11/2015Еврокомиссия заявила о недостатках о законодательной системе ТурцииЕК также призвала Турцию возобновить процесс урегулирования курдского вопроса.
11:12 10/11/2015Италия: доктора нашли живым в лесу спустя 20 лет после исчезновенияИспанского доктора нашли живым в лесу итальянской Тосканы спустя 20 лет после исчезновения. Об этом сообщает британский телеканал Sky News. Как передает «Лента.Ру», две недели назад 47-летнего...
13:01 09/11/2015Россия и Иран подписали контракт на поставку систем ПВО С-300Когда первая часть контракта будет завершена, Иран отзовет судебные претензии, предъявленные к РФ в связи с невыполнением контракта.
09:33 09/11/2015Сегодня отмечается Международный день против фашизма, расизма и антисемитизмаСегодня, 9 ноября, отмечается Международный день против фашизма, расизма и антисемитизма. Об этом напоминает Calend.ru. В ночь с 9 на 10 ноября 1938 года начался массовый еврейский погром в Германии,...
18:32 07/11/2015Итальянский аналитик: В Степанакерте нет ни одного антиазербайджанского пропагандистского плаката, только – яркие тонаСтатья итальянского аналитика Симоне Зоппелларо опубликована на сайте «Osservatorio Balcani e Caucaso».
12:51 07/11/2015ООН: В Ираке более 2200 человек заразились холеройОфициальный представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик заявил, что в Ираке более 2200 человек заразились холерой.
17:29 06/11/2015Главред Charlie Hebdo ответил на обвинения Кремля касательно кощунственной карикатуры на крушение А321Главный редактор французского сатирического еженедельника Charlie Hebdo Жерар Бриар заявил, что понятия кощунства для издания не существует.