19:52 03/01/2026Ի՞նչ կասի Կալլասը, եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի Գրենլանդիայի վրաՌուսաստանի նախագահի արտասահմանյան երկրների հետ ներդրումների և տնտեսական համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ և Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (RDIF) ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիևը...
19:17 03/01/2026Թրամփյան գործելակերպը լրջորեն հարվածել է երկու հումանիտար գիտաճյուղերի հեղինակությանը․ ՔեռյանՔաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը գրում է․ «ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատմության մեջ կմնա, ոչ միայն չորս տարվա ընդմիջումից հետո երկրորդ անգամ Սպիտակ Տանը տիրացած Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ, այլ նաև...
18:30 03/01/2026Լավրովը համերաշխություն է հայտնել Վենեսուելայի ժողովրդին զինված ագրեսիայի պայմաններումՏեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցը Վենեսուելայի փոխնախագահ Դ.Ռոդրիգես Գոմեսի հետ: Այս մասին հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ-ից։ Ս.
18:20 03/01/2026Երևան քաղաքի մայթերը, պոլիկլինիկաների, մանկապարտեզների,… հարակից տարածքները բարձիթողի վիճակում են․ ավագանու անդամԵրևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Արշակ Սարգսյանը տեսանյութ է հրապարակել՝ կից գրելով․ «Երևան քաղաքի մայթերը, պոլիկլինիկաների, մանկապարտեզների,… հարակից տարածքները բարձիթողի վիճակում...
17:56 03/01/2026Մադուրոն վճարում է ոչ միայն իր գործունեության, այլ նաև Չինաստանին տարածաշրջան բերելու համար․ քաղաքագետՔաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը գրում է․ «Թրամփի Վենեսուելայի նկատմամբ վարած քաղաքականությանը պետք է նաև այլ տեսանկյունից նայել Իհարկե, նավթի, թմրամիջոցների, ապօրինի միգրացիայի և անվտանգային խնդիրները...
17:26 03/01/2026Ալարել էր մի քանի մետր առաջ գնար ու շնորհավորեր ՀՀ տարածքում գտնվող ադրբեջանական «Կոմանդո» հատուկ նշանակության մարտիկներին․ ՂազարյանՀասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը գրում է․ ««Հաղթանակած զորավարը» Ինչ էլ կատարվի աշխարհում, մենք կարող ենք հանգիստ լինել, որ մեր երկիրը գտնվում է հուսալի ձեռքերում։ Բազում հաղթանակներ...
17:08 03/01/2026Վաճառականների հետևում կանգնած է վարձկան հրահրողների մի խումբ․ Իրանի հոգևոր առաջնորդԻրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին երկրում ցույցերի ֆոնին առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առաջ ու մեկնաբանել ակցիաները․ «Բողոքի ցույցերը արդարացված են, բայց բողոքի ցույցերը տարբերվում են...
16:11 03/01/2026ԵՄ-ն բազմիցս հայտարարել է՝ Մադուրոն զուրկ է լեգիտիմությունից և պաշտպանել է խաղաղ անցում․ Կայա ԿալլասԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասը «X»-ում գրել է․ «ԵՄ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ պարոն Մադուրոն զուրկ է լեգիտիմությունից և պաշտպանել է խաղաղ անցումը։ Միջազգային իրավունքի սկզբունքները և ՄԱԿ-ի...
15:25 03/01/2026Վենեսուելայում իշխանությունն անցել է փոխնախագահինՎենեսուելայում, երկրի սահմանադրության համաձայն, նախագահի բացակայության դեպքում իշխանությունն անցնում է նախագահի տեղակալին։ «Եթե Հանրապետության նախագահը բացակայում է սահմանադրական ժամկետի առաջին չորս...
14:53 03/01/2026Ռուբիոն հայտնել է՝ Մադուրոն ձերբակալվել է ԱՄՆ-ում քրեական մեղադրանքներով դատաքննության ենթարկվելու համարՄադուրոյի ձերբակալությունից հետո Վենեսուելայում ԱՄՆ-ի հետագա գործողություններ չեն սպասվում, հայտարարել է սենատոր Մայք Լին: Ռուբիոն հայտնել է, որ Մադուրոն ձերբակալվել է ԱՄՆ-ում քրեական մեղադրանքներով...
14:07 03/01/2026Իշխանության անօրինական գործողությունները մեր քաղաքացիներին արդար պայքարից չեն կանգնեցնի. ԳալստյանԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում հանդիպել է «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանին: Նա ընդգծել է՝ իշխանությունների ապօրինությունների...
13:53 03/01/2026Ըստ Թրամփի՝ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը բռնվել և դուրս են բերվել երկրիցԹրամփը պնդել է, որ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը բռնվել և դուրս են բերվել երկրից։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պնդել է, որ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը գերի են...
13:45 03/01/2026ԱՄՆ-ն հաջողությամբ լայնածավալ հարված է իրականացրել Վենեսուելայի և նրա առաջնորդի դեմ․ ԹրամփԱՄՆ-ն հաջողությամբ լայնածավալ հարված է իրականացրել Վենեսուելայի և նրա առաջնորդ՝ նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ, ով իր կնոջ հետ բռնվել և օդային ճանապարհով դուրս է բերվել երկրից։ Այս մասին հայտարարել է...
13:04 03/01/2026Թուրքիան աջակցում է ՎենեսուելայինԹուրքիան աջակցում է Վենեսուելային։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդական Ջեմիլ Էրթեմը «Մենք աջակցում ենք Վենեսուելայի ժողովրդին և նախագահ Մադուրոյին։ Այս դաժանությունը չպետք է...
12:54 03/01/2026Հայաստանի հարավում ցանկացած անկայունություն կարող է վնաս հասցնել տարածաշրջանին․ ԱբրահամյանԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը անդրադարձել է Իրանում շարունակվող բողոքի ցույցերին․ «Իրանում և Իրանի շուրջ ստեղծված նոր լարվածությունը մտահոգիչ է: Նախ Իրանը պարզապես հարևան...
12:42 03/01/2026ՔՊ-ականը կոչ է անում անջատել ավելորդ լույսերըՔՊ-ական Արայիկ Հարությունյանը կոչ է անում անջատել ավելորդ «լույսերը»։ «Երբ փոքր էի, հիշում եմ՝ տատս միշտ ասում էր՝ «ավելորդ լույսերն անջատեք», ինչը նշանակում էր, որ եթե կարիքը չկա, անջատեք սենյակների...
12:31 03/01/2026Վենեսուելայում արտակարգ դրություն է հայտարարվել․ BBCԴոնալդ Թրամփը հրամայել է հարվածներ հասցնել Վենեսուելայի ռազմական օբյեկտներին, BBC-ի ամերիկյան լրատվական գործընկեր CBS-ին հայտնել են ամերիկացի պաշտոնյաները, մայրաքաղաք Կարակասում տեղի ունեցած մի քանի...
12:15 03/01/2026Առաջին հայացքից «խաղաղասիրական» թվացող այս նախադասությունն իրականում հենց քողարկված հիբրիդային հարձակման դասական նմուշ է․ իրանագետԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է․ «Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պարագլխի օգնական կոչվող Հիքմեթ Հաջիևի կողմից ամերիկյան «The Washington Times» պարբերականին փոխանցած՝ «Մենք խաղաղություն ենք կառուցում...
12:07 03/01/2026Վենեսուելան ենթարկվել է ԱՄՆ-ի ռազմական «ագրեսիային»․ Վենեսուելայի ԱԳՆՎենեսուելայի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտել է երկրի դեմ ԱՄՆ «ագրեսիան»։ Gazeta.ru-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է նախարարության մամուլի ծառայությունը իր Telegram ալիքում։...
11:17 03/01/2026Նոր տարին՝ նոր ապօրինություններով․ ՍուրենյանցՔաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը գրում է․ «Նոր տարին՝ նոր ապօրինություններով Տարվա սկիզբը Հայաստանի իշխանությունները նշանավորեցին պետական ռեսուրսի, վարչական լիազորությունների և քաղաքական ազդեցության...

12:06 06/10/2023Armenian, Azeri leaders agreed to meet in Brussels later this month, EU's Michel saysArmenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev have agreed to hold EU-mediated talks in Brussels by the end of October, European Council President Charles Michel said.
11:45 06/10/2023Azeri ombudsperson visits jailed Ruben VardanyanAzerbaijan’s Commissioner for Human Rights (Ombudsperson) Sabina Aliyeva on Friday met with Ruben Vardanyan, Artsakh’s former state minister held by Baku.
11:00 06/10/2023Trump says he would temporarily be House Speaker 'if necessary'Former U.S. President Donald Trump said that he would step in as Speaker of the House “if necessary” as the GOP scrambles to find a new leader, The Hill reported. “I have been asked to speak as a...
17:14 05/10/2023Azeri forces fire at Armenian army's food delivery vehicleAzerbaijani troops on Thursday opened fire on an Armenian military vehicle carrying provisions for soldiers, the Defense Ministry reported.
17:00 05/10/2023European Council chief tells Aliyev he 'cannot have territorial claims to Armenia'President of the European Council Charles Michel said on Thursday that during a recent phone call with Azerbaijani President Ilham Aliyev he said that the latter "cannot have territorial claims to...
16:33 05/10/2023MEPs demand review of EU relations with Azerbaijan after Nagorno-Karabakh seizureIn a resolution adopted on Thursday, European Parliament strongly condemns Azerbaijan’s pre-planned and unjustified military attack against Nagorno-Karabakh on 19 September, which MEPs say...
16:06 05/10/2023MP says Artsakh issue wasn't only 'obstacle' to Armenia-Azerbaijan 'peace deal'Opposition MP Tigran Abrahamyan has brushed off the claims that the Artsakh issue was the only “obstacle” to a peace deal between Armenia and Azerbaijan which was removed after Azerbaijan’s military...
15:31 05/10/2023EU monitors talk to shepherd in Armenian border villageEU monitors regularly talk to Armenian border residents to report to Brussels how the conflict affects their day-to-day life, the EU Mission in Armenia (EUMA) said on Thursday.
14:35 05/10/2023Ex-Artsakh leaders, parliament speaker placed in 4-month detention in AzerbaijanTwo former presidents of Artsakh (Nagorno-Karabakh), Bako Sahakyan and Arkady Ghukasyan, as well as parliament speaker David Ishkhanyan, have been placed in 4-month detention in Azerbaijan pending a...
14:08 05/10/2023Opposition MP says Azerbaijan put forth new demands for peace deal with ArmeniaAzerbaijani President Ilham Aliyev’s pullout of EU-brokered meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan confirms Baku has set forth new demands for a peace deal with Armenia, opposition MP...
13:16 05/10/2023Ex-Artsakh leader Arayik Harutyunyan faces life sentence in AzerbaijanFormer Artsakh President Arayik Harutyunyan is facing a life prison sentence in Azerbaijan if convicted, RIA Novosti reported on Thursday, citing the Prosecutor General's Office and the State...
12:43 05/10/2023Ex-minister claims Pashinyan asked Azerbaijan to arrest Ruben VardanyanFormer Armenian Defense Minister Arshak Karapetyan claims that Prime Minister Nikol Pashinyan personally asked the Azerbaijani authorities to arrest Ruben Vardanyan, a prominent Armenian businessman...
12:06 05/10/2023Azerbaijan releases footage of ex-Artsakh leader's interrogationAzerbaijani authorities have released new footage of former Artsakh President Arayik Harutyunyan’s arrest and interrogation in Baku.
11:41 05/10/2023HRW: Azerbaijan's partners should insist on international monitoring mission in Nagorno-KarabakhGovernments involved in facilitating talks between Azerbaijan and Armenia should secure concrete commitments from Azerbaijan’s president on respecting, protecting, and implementing the right to...
16:35 04/10/2023Police detain protester outside UN Office in YerevanTensions rose during a protest demanding punishment for Azerbaijan's genocidal Aliyev regime outside the United Nations Office in central Yerevan on Wednesday.
16:03 04/10/2023Yerevan City Council to hold emergency meeting on ThursdayThe Yerevan City Council will hold an extraordinary meeting on Thursday, October 5. The meeting agenda includes one item. Amendments to the Yerevan municipal council decision of June 18, 2009 will be...
15:35 04/10/2023Kremlin clarifies nature of talks between Russia, West on ArtsakhRussia had certain contact with the West on the situation around Nagorno-Karabakh (Artsakh) but the Politico media outlet's characterization of these talks was inaccurate, Kremlin spokesman Dmitry...
15:26 04/10/2023Photos show ex-Artsakh leader's arrest by AzerbaijanPhotos showing the arrest of Artsakh’s former President Arayik Harutyunyan have been posted on Azerbaijani Telegram channels.
14:33 04/10/2023Armenia slams arrests of Artsakh's current, former leaders by AzerbaijanThe Armenian Foreign Ministry has denounced the arrests of Artsakh’s (Nagorno-Karabakh) current and former leaders by Azerbaijani authorities.
14:06 04/10/2023Aliyev snubs meeting with Pashinyan in GranadaAzerbaijan's President Ilham Aliyev has refused to attend a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan scheduled to be held in Granada, Spain, on Thursday, October 5, the Azerbaijani media...