17:09 01/02/2024ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի հատուկ նշանակության վաշտը Հայաստանում զորավարժություն կանցկացնիՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի (ՀՄՕ) ռազմաբազայի հատուկ նշանակության ստորաբաժանման զինծառայողները բարձրլեռնային «Կամհուդ» զորավարժարանում կմասնակցեն պլանային վարժանքների, որի ընթացքում կանցկացնեն...
15:09 01/02/2024Իրակլի Կոբախիձեն առաջադրվել է Վրաստանի վարչապետի թեկնածուՎրաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրվել է իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության գործող նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն։ «Սպուտնի Գրուզիա»-ի փոխանցմամբ՝ Կոբախիձեի թեկնածությունն...
14:54 01/02/2024Պեսկով. Ռուսաստանը հույս ունի, որ Հայաստանի անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին չի ազդի երկկողմ հարաբերությունների վրաՌուսաստանի համար կարևոր է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին բացասաբար չանդրադառնա երկկողմ հարաբերությունների վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի...
12:42 01/02/2024Ախալքալաքի շրջանի դպրոցներում ներմուծված երկլեզու կրթությունից դժգոհ են ուսուցիչները, աշակերտներն ու ծնողները2023 թվականի սեպտեմբերից Ախալքալաքի շրջանի դպրոցներում ներմուծվել է երկլեզու կրթությունը։ Այն ուսուցանվում է հետևյալ առարկաներից՝ արվեստ (II-IV դասարաններ), ես և հասարակությունը, բնագիտություն...
10:10 01/02/2024ՌԴ ԱԳՆ-ից բացառել է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հնարավորությունըՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարցն այսօր օրակարգում չկա։ «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում այդ մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ ՀԱՊԿ հարցերով հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը։ Դիվանագետը...
09:52 01/02/2024Հայաստանի անվտանգության ապահովումն անհնար է առանց ՀԱՊԿ-ի. ՌԴ ԱԳՆՀայաստանի անվտանգությունը, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում, հնարավոր չէ առանց ՀԱՊԿ-ում համագործակցության։ Այդ մասին «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ՀԱՊԿ հարցերով հատուկ...
23:41 31/01/2024«Թաթոյան» հիմնադրամը հերքում է ադրբեջանական հերթական կեղծիքները«Թաթոյան» հիմնադրամը գրում է. «Հայաստանի զավթման ադրբեջանական իշխանության ծրագրով Գոշավանքը, Ապարանի Սուրբ Պողոս-Պետրոս բազիլիկ եկեղեցին և Ախթալայի Սուրբ Աստվածածին վանքը պատկանում են «հինավուրց...
22:02 31/01/2024NBC. ԱՄՆ-ի պատասխան հարվածները Իրանին կարող են տեղի ունենալ շաբաթների ընթացքումՄիացյալ Նահանգները կարող է շաբաթների ընթացքում հարձակումներ իրականացնել Իրանի վրա՝ ի պատասխան սիրիա-հորդանանի սահմանին գտնվող ամերիկյան բազայի վրա Իրանի կողմից աջակցվող զինյալների խմբավորումների...
17:31 31/01/2024Եթե ինչ-որ մեկն ուզում է մտերմություն, պետք է հասկանա, թե որքանով է դա վտանգավոր. Զախարովան՝ Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին«Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է մտերմություն, պետք է հասկանա, թե որքանով է դա վտանգավոր և ինչ հետևանքների այն կհանգեցնի: Մենք արդեն տեսել ենք, թե ինչի է տանում շատ երկրների և ՆԱՏՕ-ի մերձացումը՝...
16:25 31/01/2024Զախարովան մեկնաբանել է Փաշինյանի՝ Բաքվի հետ չհարձակման պակտ կնքելու առաջարկըՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հունվարի 31-ին կայացած ճեպազրույցում մեկնաբանել է Բաքվին ուղղված Երևանի առաջարկը, ըստ որի, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացի ձգձգման...
14:00 31/01/2024Մեկնարկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպումըՄեկնարկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի ու Շահին Մուստաֆաևի հանդիպումը։ Կադրերը տարածում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից երեկ հայտնել էին, որ...
23:20 30/01/2024Մենք թույլ չենք տա ծաղրել պաշարման ժամանակ զոհված 1 միլիոն 384 հազար լենինգրադցիների օրհնյալ հիշատակը.ԶախարովաՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջը տարածել է Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը, որում ասվում է. «Խստորեն դատապարտում ենք հունվարի 29-ին Երևանում «Պաշարված Լենինգրադի երեխաներին» հուշարձանի մոտ կատարված...
22:38 30/01/2024Լենինգրադի շրջափակումը իրավաբանորեն որակված է. ԶախարովաԻրավապահները պետք է պարզեն, թե ինչն է դրդել Երևանում «Պպաշարված Լենինգրադի երեխաներին» հուշարձանը պղծող վանդալին։ Սակայն կատարվածի բուն փաստը կարելի է անվանել խելագարության արարք։ Այդ մասին «Վզգլյադ»...
21:08 30/01/2024Սահմանագծման հարցերով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հանձնաժողովների հանդիպումը տեղի կունենա հունվարի 31-ինՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման հարցերով երկու երկրների հանձնաժողովների հանդիպումը տեղի կունենա հունվարի 31-ին։ Այդ մասին Aysor.am-ին հայտնեել են փոխվարչապետ...
17:51 30/01/2024Վրաստան 2023-ին ամենաշատն այցելել են ՌԴ-ից, Թուրքիայից ու ՀայաստանիցՎրաստան 2023 թվականին այցելուների ամենամեծ թիվը՝ 1,2 միլիոն, գրանցվել է Ռուսաստանի Դաշնությունից, որը կազմում է այցելուների ընդհանուր թվի 23,2 տոկոսը։ Երկրորդ տեղում Թուրքիան է՝ 21,4 տոկոսով,...
16:32 30/01/2024Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը մեկնաբանել է վանդալիզմի դեպքըՀայաստանում Ռուսաստանի Դաշբության դեսպանատունը մեկնաբանություն է տարածել Երևանում «Լենինգրադի պաշարման երեխաներին» հուշարձանի նկատմամբ տեղի ունեցած վանդալիզմի առնչությամբ։ «Մենք խորապես վրդովված ենք...
15:16 30/01/2024Սահակաշվիլին Վրաստանի ղեկավարությունում ռոտացիան ժողովրդին ծաղրել է որակելԱզատազրկված Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ երկրում վարչապետի փոփոխությունը ժողովրդին հերթական ծաղրելու քայլ է։ Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։ Նախօրեին Իրակլի...
13:15 30/01/2024ՌԴ Քննչական կոմիտեն գործ կհարուցի Երևանում հուշարձանի պղծման փաստովՌուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը կարգադրել է քրեական գործ հարուցել Երևանում պաշարված Լենինգրադի երեխաներին նվիրված հուշարձանը պղծելու դեպքի առթիվ։ «ՌԻԱ նովոստի»-ի...
10:57 30/01/2024Վերաբացվել է Պոլսի Շիշլիի հայոց գերեզմանատան մատուռըՊոլսի հայոց պատրիարքի նախագահությամբ տեղի են ունեցել Պոլսի Շիշլիի հայոց գերեզմանատան մատուռի նավակատիքի և օծման արարողությունը: Սահակ սրբազանը մյուռոնով օծել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչի անունը կրող...
23:24 29/01/2024«Լենինգրադի պաշարման մասին էլ որևէ փաստաթուղթ չկա». Երևանում Լենինգրադի երեխաներին նվիրված հուշարձանի մոտ պատասխանել են ԶախարովայինFacebook սոցիալական ցանցում տեղադրվել են Երևանում պաշարված Լենինգրադի երեխաների հուշարձանի պղծման տեսանյութը։ Այդ մասին հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։ Հունվարի 26-ին Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ...

17:08 30/09/2021Body of one more fallen soldier found during search operations on Sept. 30Artsakh search and rescue squads on Thursday found the body of another serviceman killed in the 2020 war, the Artsakh State Service of Emergency Situations reported.
16:16 30/09/2021Turkey's Erdogan says construction of two nuclear power plants discussed with PutinTurkish President Tayyip Erdogan said Turkey is considering more joint defence industry steps with Russia in areas such as plane engines, fighter jets and submarines after a meeting with President...
11:26 30/09/2021Sen. Menendez questions US Ambassador to Turkey nominee Jeff Flake over record of opposition to Armenian Genocide resolutionsSenate Foreign Relations Committee Chairman Bob Menendez called on U.S. Ambassador to Turkey nominee, former U.S. Senator Jeff Flake, to clarify his decades-long record of opposing Armenian Genocide...
16:30 29/09/2021A year after unleashing war crimes against Armenians, Azerbaijan’s threats continue – ForbesForbes magazine has published an article on the first anniversary of the 44-day war in Artsakh entitled “A year after unleashing war crimes against indigenous Armenians, Azerbaijan’s threats and...
15:20 29/09/2021As a result of the Azerbaijani aggression around 42,000 people displaced from their homes in Artsakh"742 Artsakh servicemen were killed during the third Karabakh war in 2020, while 45 are reported missing.
14:19 29/09/2021Erdogan's spokesperson sets out preconditions for normalizing relations with ArmeniaTurkey's presidential spokesperson İbrahim Kalın has said that Turkey is “looking positively to normalization” with Armenia following the end of the war between Azerbaijan and Armenia for the control...
12:44 29/09/2021Harut Sassounian: Aliyev-Pashinyan duel via video at United Nations General AssemblyJust days before the first anniversary of the 44-day war, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev clashed once again, this time in a bloodless...
12:17 29/09/2021Russian peacekeepers conducted a comprehensive training to prevent possible violations in ArtsakhAs part of a planned combat training session, Russian peacekeepers in Artsakh (Nagorno-Karabakh) conducted a comprehensive training to prevent possible violations and ensure security at observation...
10:59 29/09/2021Iran says remarks by Azerbaijani president are 'surprising'The Iranian Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh on Tuesday commented on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s remarks regarding Iran, describing them as “surprising” because they come at a...
10:28 29/09/2021Azerbaijan handed over bodies of three servicemen to the Armenian sideThe Azerbaijani side handed over bodies of three servicemen killed during the 44-day war to the Armenian side, Artsakh’s State Service of Emergency Situations reported.
16:22 28/09/2021Agreements on Nagorno-Karabakh help establish stability, Russia's Lavrov saysThe agreements ending military activities in the Nagorno-Karabakh region, which were reached by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan last year, helped establish stability in the conflict...
14:51 28/09/2021Artsakh ombudsman publishes updated version of report on civilian killings by Azerbaijani forcesHuman Rights Ombudsman of the Artsakh Republic Gegham Stepanyan on Monday published an updated version of the report on the cases of the killing of civilians in Artsakh by the armed forces of...
14:24 28/09/2021It is time to sanction Azerbaijan until Aliyev returns the last Armenian POW – The National InterestBy Michael Rubin, The National Interest One year ago today, the Azerbaijani army, backed by Turkish Special Forces and Syrian jihadis acting as Turkish mercenaries, launched a surprise attack on...
13:38 28/09/2021Minsk Group Co-Chairs met with State Department officialsUS Principal Deputy Assistant Secretary of European and Eurasian Affairs Dereck Hogan and National Security Council Senior Director for Europe Amanda Sloat, met on September 27 with OSCE Minsk Group...
12:57 28/09/2021Georgian ex-president says he will fly home despite jail threatMikheil Saakashvili, the former president of Georgia, late on Monday announced plans to fly home on the day local elections are held this week in order to help "save the country" and called for...
12:37 28/09/2021PACE resolution contains reference to the concept of demilitarized border zone proposed by the OmbudsmanThe PACE resolution that was adopted yesterday includes the proposal of the Human Rights Defender of Armenia to create a demilitarized zone around the borders of Armenia, Armenian Ombudsman Arman...
11:50 28/09/2021Russian peacekeepers in Artsakh conducted an objective control of the situation using the Orlan-10 UAVRussian peacekeepers in Nagorno-Karabakh (Artsakh) conducted an objective control of the situation in the area of responsibility using Orlan-10 unmanned aerial vehicles (UAVs), the Russian Defense...
11:15 28/09/2021UN Secretary-General welcomes Minsk Group’s Statement on resumed direct engagement between Armenian, Azerbaijan FMsThe Secretary-General welcomes the statement by the Co‑Chairs of the OSCE (Organization for Security and Cooperation in Europe) Minsk Group of 24 September 2021 on the joint meeting of the Foreign...
19:51 27/09/2021Turkey deploys troops to Syria's Idlib for potential ground operationThe Turkish military has deployed more troops on the M4 highway south of northwestern Syria's opposition-held Idlib and is prepared for any potential ground operation amid surging attacks by the...