17:09 01/02/2024ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի հատուկ նշանակության վաշտը Հայաստանում զորավարժություն կանցկացնիՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի (ՀՄՕ) ռազմաբազայի հատուկ նշանակության ստորաբաժանման զինծառայողները բարձրլեռնային «Կամհուդ» զորավարժարանում կմասնակցեն պլանային վարժանքների, որի ընթացքում կանցկացնեն...
15:09 01/02/2024Իրակլի Կոբախիձեն առաջադրվել է Վրաստանի վարչապետի թեկնածուՎրաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրվել է իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության գործող նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն։ «Սպուտնի Գրուզիա»-ի փոխանցմամբ՝ Կոբախիձեի թեկնածությունն...
14:54 01/02/2024Պեսկով. Ռուսաստանը հույս ունի, որ Հայաստանի անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին չի ազդի երկկողմ հարաբերությունների վրաՌուսաստանի համար կարևոր է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին բացասաբար չանդրադառնա երկկողմ հարաբերությունների վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի...
12:42 01/02/2024Ախալքալաքի շրջանի դպրոցներում ներմուծված երկլեզու կրթությունից դժգոհ են ուսուցիչները, աշակերտներն ու ծնողները2023 թվականի սեպտեմբերից Ախալքալաքի շրջանի դպրոցներում ներմուծվել է երկլեզու կրթությունը։ Այն ուսուցանվում է հետևյալ առարկաներից՝ արվեստ (II-IV դասարաններ), ես և հասարակությունը, բնագիտություն...
10:10 01/02/2024ՌԴ ԱԳՆ-ից բացառել է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հնարավորությունըՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարցն այսօր օրակարգում չկա։ «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում այդ մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ ՀԱՊԿ հարցերով հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը։ Դիվանագետը...
09:52 01/02/2024Հայաստանի անվտանգության ապահովումն անհնար է առանց ՀԱՊԿ-ի. ՌԴ ԱԳՆՀայաստանի անվտանգությունը, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում, հնարավոր չէ առանց ՀԱՊԿ-ում համագործակցության։ Այդ մասին «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ՀԱՊԿ հարցերով հատուկ...
23:41 31/01/2024«Թաթոյան» հիմնադրամը հերքում է ադրբեջանական հերթական կեղծիքները«Թաթոյան» հիմնադրամը գրում է. «Հայաստանի զավթման ադրբեջանական իշխանության ծրագրով Գոշավանքը, Ապարանի Սուրբ Պողոս-Պետրոս բազիլիկ եկեղեցին և Ախթալայի Սուրբ Աստվածածին վանքը պատկանում են «հինավուրց...
22:02 31/01/2024NBC. ԱՄՆ-ի պատասխան հարվածները Իրանին կարող են տեղի ունենալ շաբաթների ընթացքումՄիացյալ Նահանգները կարող է շաբաթների ընթացքում հարձակումներ իրականացնել Իրանի վրա՝ ի պատասխան սիրիա-հորդանանի սահմանին գտնվող ամերիկյան բազայի վրա Իրանի կողմից աջակցվող զինյալների խմբավորումների...
17:31 31/01/2024Եթե ինչ-որ մեկն ուզում է մտերմություն, պետք է հասկանա, թե որքանով է դա վտանգավոր. Զախարովան՝ Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին«Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է մտերմություն, պետք է հասկանա, թե որքանով է դա վտանգավոր և ինչ հետևանքների այն կհանգեցնի: Մենք արդեն տեսել ենք, թե ինչի է տանում շատ երկրների և ՆԱՏՕ-ի մերձացումը՝...
16:25 31/01/2024Զախարովան մեկնաբանել է Փաշինյանի՝ Բաքվի հետ չհարձակման պակտ կնքելու առաջարկըՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հունվարի 31-ին կայացած ճեպազրույցում մեկնաբանել է Բաքվին ուղղված Երևանի առաջարկը, ըստ որի, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացի ձգձգման...
14:00 31/01/2024Մեկնարկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպումըՄեկնարկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի ու Շահին Մուստաֆաևի հանդիպումը։ Կադրերը տարածում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից երեկ հայտնել էին, որ...
23:20 30/01/2024Մենք թույլ չենք տա ծաղրել պաշարման ժամանակ զոհված 1 միլիոն 384 հազար լենինգրադցիների օրհնյալ հիշատակը.ԶախարովաՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջը տարածել է Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը, որում ասվում է. «Խստորեն դատապարտում ենք հունվարի 29-ին Երևանում «Պաշարված Լենինգրադի երեխաներին» հուշարձանի մոտ կատարված...
22:38 30/01/2024Լենինգրադի շրջափակումը իրավաբանորեն որակված է. ԶախարովաԻրավապահները պետք է պարզեն, թե ինչն է դրդել Երևանում «Պպաշարված Լենինգրադի երեխաներին» հուշարձանը պղծող վանդալին։ Սակայն կատարվածի բուն փաստը կարելի է անվանել խելագարության արարք։ Այդ մասին «Վզգլյադ»...
21:08 30/01/2024Սահմանագծման հարցերով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հանձնաժողովների հանդիպումը տեղի կունենա հունվարի 31-ինՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման հարցերով երկու երկրների հանձնաժողովների հանդիպումը տեղի կունենա հունվարի 31-ին։ Այդ մասին Aysor.am-ին հայտնեել են փոխվարչապետ...
17:51 30/01/2024Վրաստան 2023-ին ամենաշատն այցելել են ՌԴ-ից, Թուրքիայից ու ՀայաստանիցՎրաստան 2023 թվականին այցելուների ամենամեծ թիվը՝ 1,2 միլիոն, գրանցվել է Ռուսաստանի Դաշնությունից, որը կազմում է այցելուների ընդհանուր թվի 23,2 տոկոսը։ Երկրորդ տեղում Թուրքիան է՝ 21,4 տոկոսով,...
16:32 30/01/2024Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը մեկնաբանել է վանդալիզմի դեպքըՀայաստանում Ռուսաստանի Դաշբության դեսպանատունը մեկնաբանություն է տարածել Երևանում «Լենինգրադի պաշարման երեխաներին» հուշարձանի նկատմամբ տեղի ունեցած վանդալիզմի առնչությամբ։ «Մենք խորապես վրդովված ենք...
15:16 30/01/2024Սահակաշվիլին Վրաստանի ղեկավարությունում ռոտացիան ժողովրդին ծաղրել է որակելԱզատազրկված Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ երկրում վարչապետի փոփոխությունը ժողովրդին հերթական ծաղրելու քայլ է։ Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։ Նախօրեին Իրակլի...
13:15 30/01/2024ՌԴ Քննչական կոմիտեն գործ կհարուցի Երևանում հուշարձանի պղծման փաստովՌուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը կարգադրել է քրեական գործ հարուցել Երևանում պաշարված Լենինգրադի երեխաներին նվիրված հուշարձանը պղծելու դեպքի առթիվ։ «ՌԻԱ նովոստի»-ի...
10:57 30/01/2024Վերաբացվել է Պոլսի Շիշլիի հայոց գերեզմանատան մատուռըՊոլսի հայոց պատրիարքի նախագահությամբ տեղի են ունեցել Պոլսի Շիշլիի հայոց գերեզմանատան մատուռի նավակատիքի և օծման արարողությունը: Սահակ սրբազանը մյուռոնով օծել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչի անունը կրող...
23:24 29/01/2024«Լենինգրադի պաշարման մասին էլ որևէ փաստաթուղթ չկա». Երևանում Լենինգրադի երեխաներին նվիրված հուշարձանի մոտ պատասխանել են ԶախարովայինFacebook սոցիալական ցանցում տեղադրվել են Երևանում պաշարված Լենինգրադի երեխաների հուշարձանի պղծման տեսանյութը։ Այդ մասին հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։ Հունվարի 26-ին Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ...

13:14 20/02/2023Иран назвал «искажением фактов» появившиеся в СМИ сообщения о достижении им обогащения урана до 84%По его словам, «Иран пока не пытался обогатить [уран] выше 60%».
11:20 20/02/2023Рубен Варданян: Арцахцы получают мощную силу от той земли, на которой живут, где корни нашей национальной идентичностиЯ почувствовал глубину наших корней и ту уникальную силу, которая исходит от них.
15:57 18/02/2023Рубен Варданян: В Арцахе возник неприемлемый гуманитарный кризис, который не позволяет людям вести нормальную и полноценную жизньВо встрече приняли участие советник государственного министра Артак Бегларян и министр социального развития и миграции РА Армен Мангасарян.
15:24 18/02/2023Футболиста Кристиана Атсу нашли мертвым под обрушившимся зданием после землетрясения в Турции31-летний игрок сборной Ганы пропал после землетрясения, вызвавшего обрушение дома в провинции Хатай, где он жил.
14:07 18/02/2023В Турции удалось спасти двух человека спустя 296 часов после сокрушительного землетрясенияЧисло спасенных на 13-й день после землетрясения выросло до трех. В их числе ребенок.
10:03 18/02/2023Число погибших при землетрясениях в Турции выросло до 39 672 человекРанее сообщалось о гибели более 38 тысяч человек.
20:38 17/02/2023Командованием российских миротворцев продолжаются переговоры по возобновлению движения по дороге Степанакерт – Горис – МО РФРоссийским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач в зоне нагорно-карабахского конфликта.
18:26 17/02/2023Мэрия Стамбула: Дома 10 тыс. жителей могут мгновенно рухнуть при землетрясенииОколо 10 тыс. жителей Стамбула проживают в домах с максимальным риском мгновенного обрушения при землетрясении. Как передает ТАСС, об этом сообщил в пятницу заместитель генерального секретаря мэрии...
17:44 17/02/2023Свыше 150 человек задержаны по подозрению в мародерстве в ТурцииБолее 150 человек задержаны по подозрению в мародерстве в пострадавших от землетрясений регионах на юго-востоке Турции.
14:36 17/02/2023В МИД РФ обвинили страны Запада в подрыве усилий по армяно-азербайджанскому урегулированиюПо её словам, что касается посредничества США, то Россия не видит, чтобы оно было наполнено реальными шагами, имело какую-либо добавленную стоимость.
20:30 16/02/2023Акоп Акопян: Ложные политические повестки стали неотъемлемой частью нашей жизниДепутат Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Акоп Акопян пишет: «Уже длительное время, как ложные политические повестки стали неотъемлемой частью нашей жизни,...
17:06 16/02/2023Давид Бабаян: Без подобных изменений Арцах может оказаться в катастрофической ситуацииСледует отделить институт президента от парламента, которые после конституционных изменений 2017 года фактически превратились в “сиамских близнецов”.
16:37 16/02/2023В Москве состоится встреча Путина и Лукашенко«Семнадцатого февраля 2023 года в Москве состоится встреча президента РФ Владимира Путина с президентом Беларусь Александром Лукашенко.
16:23 16/02/2023Из Арцаха в Армению перевезены ещё 8 пациентов3 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
15:07 16/02/2023Стало известно о гибели пяти спортсменов при землетрясении в ТурцииЛичности спортсменов установлены: это Фериха Чардакли, Зюмрал Гезюкара, Джейлин Калкан, Ахмет Реккал и Эмин Уйсун.
10:56 16/02/2023«Ей грош цена». Каладзе о резолюции Европарламента по СаакашвилиРезолюция не имеет никакой ценности, заявил генеральный секретарь «Грузинской мечты», мэр Тбилиси Каха Каладзе, комментируя принятую Европарламентом резолюцию о состоянии здоровья Михаила Саакашвили.
20:35 15/02/2023В Арцахе гуманитарная помощь будет распределена также среди других социальных группРяд организаций и частных лиц регулярно направляют гуманитарную помощь находящимся в блокаде арцахцам.
18:40 15/02/2023А. Арутюнян: Все процессы и решения государственного значения должны исходить исключительно из жизненных интересов народа АрцахаА. Арутюнян отметил, что власти Арцаха продолжают прилагать все усилия для поиска эффективного решения имеющихся проблем в сложившейся сложной ситуации.
17:19 15/02/2023Сердар Кылыч: Армения без колебаний поддержала турецкий народГеография – это важнейший фактор, определяющий общую судьбу.
13:53 15/02/2023Мирзоян на пресс-конференции с Чавушоглу: Ереван готов к восстановлению мира с АнкаройЕреван готов к полной нормализации отношений с Анкарой и восстановлению мира между странами. Об этом заявил в среду министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян по итогам переговоров в Анкаре с...