11:14 11/02/2024Թուրքիան Հայաստանին է փոխանցել Անիի պատմական կամրջի վերականգնման իր պատկերացումներըԹուրքիան Հայաստանին է փոխանցել Անիի պատմական կամրջի վերականգնման իր պատկերացումները։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանը։...
10:48 11/02/2024Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 45-րդ տարեդարձի առթիվՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Իսլամական...
10:16 10/02/2024Անկախության հռչակագրից բացի Բաքուն խնդիրներ է տեսնում նաև ՀՀ ընդունած այլ փաստաթղթերում. Ալիևի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան«Անկախության հռչակագրից բացի Բաքուն խնդիրներ է տեսնում նաև Հայաստանի ընդունած այլ փաստաթղթերում»,- «Ազատությանն» ասել է Իլհամ Ալիևի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը։ Ադրբեջանցի...
22:48 09/02/2024Սահմանազատման հանձնաժողովի հաջորդ հանդիպումը կկազմակերպենք մոտ ժամանակներում. Մհեր ԳրիգորյանՀայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների՝ հունվարի 31-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ընթացիկ հարցեր: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է ՀՀ փոխվարչապետ, հայկական...
22:09 09/02/2024Արարատ Միրզոյանը ֆրանսիայում հանդիպել է Ստեֆան Սեժուրնեի հետՀՀ ԱԳ-ից հայտնում են. «Փետրվարի 9-ին Փարիզում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեի հետ: Այս մասին հայտնում...
18:34 09/02/2024Քըլըչդարօղլուի նկատմամբ պահանջվել է մինչև 2 տարի ազատազրկումԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որդու՝ Բիլալ Էրդողանի հասցեին արված հայտարարությունների պատճառով դատական հայց է ներկայացվել Թուրքիայում գլխավոր ընդդիմադիր ուժ համարվող քեմալական...
17:27 09/02/2024Վրաստանի նոր վարչապետը նշանակել է նախարարների կաբինետի անդամներինՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, որին խորհրդարանը փետրվարի 8-ին վստահություն է հայտնել, հրաման է ստորագրել նոր նախարարներ նշանակելու մասին։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնում է Վրաստանի...
12:47 09/02/2024Նպատակը ձևակերպված չէ կոնկրետ անձի դեմ. ՔՊ-ական պատգամավորը՝ Միջազգային քրեական դատարանում Ալիևին դատի տալու մասին«Մենք խոսում ենք սկզբունքների մասին, որոնք ցանկացած սուվերեն պետության համար պետք է առաջնային լինեն»,-խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հյատարարեց ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը՝...
09:58 09/02/2024ԿԽՄԿ. 2023-ին Ադրբեջանում գերեվարված հայերի ու նրանց հարազատների միջև 660 շփում է եղել2023 թվականի ընթացքում 660 տեսաձայնային հաղորդագրություններ, Կարմիր խաչի նամակներ են փոխանակվել, ինչպես նաև կատարվել հեռախոսազանգեր հակամարտության սրացման առնչությամբ Ադրբեջանում պահվող հայերի և...
22:53 08/02/2024Վրաստանի խորհրդարանը հավանություն է տվել Կոբախիձեի վարչապետի պաշտոնում նշանակմանըՎրաստանի խորհրդարանը հավանություն է տվել Իրակլի Կոբախիձեին երկրի վարչապետի պաշտոնում նշանակմանը։ Խորհրդարանի նիստը հեռարձակվում է օրենսդիր մարմնի կայքում։ Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորները ձայների...
22:31 08/02/2024Վա՜յ այն ազգին, որ չունի խորհրդանիշ։ Վա՜յ այն ազգին, որ հավատարիմ չէ իր պապերուն խորհրդանիշներուն. Արամ Ա ԿաթողիկոսՄեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ Մայր Տաճարում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Կաթողիկոսի մասնակցությամբ Սուրբ Վարդանանց տոնի առթիվ մատուցվել է Սուրբ Պատարագ։ Cilicia TV-ն հայտնում է....
18:09 08/02/2024Իրանական գազի արտահանումը Թուրքիա նվազել էԵվրախորհրդարանի վիճակագրական կենտրոնը հրապարակել է Իրանից Թուրքիա արտահանված բնական գազի ծավալների վերաբերյալ 2023թ․-ի տվյալները։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ Ըստ կենտրոնի տրամադրած...
17:33 08/02/2024Գալուզին. ՌԴ-ի խնդիրն է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին հասնել հաշտեցման և խաղաղ փոխգործակցության կայուն ուղունՌուսաստանի դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի երկխոսության մեջ անվիճելի է, մեծ և եզակի։ Այս մասին «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։...
13:38 08/02/2024Ռուսաստանը Հայաստանին կոչ է արել քննադատության փոխարեն սկսել քննարկել իրավիճակը ՀԱՊԿ-ումՌուսաստանը Հայաստանին կոչ է անում հրապարակային հարձակումների և քննադատության փոխարեն սկսել ՀԱՊԿ-ում իրավիճակի քննարկումը։ Այդ մասին «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար...
10:01 08/02/2024ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարն Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններն անվանել է մրցակցային և այլընտրանքայինԱդրբեջանում փետրվարի 7-ին կայացած արտահերթ նախագահական ընտրությունները մրցակցային էին և այլընտրանքային։ Գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի համոզիչ հաղթանակն ապահովեց քաղաքացիների շրջանում նրա անհերքելի...
09:44 08/02/2024Որոշակի փուլում ԱՊՀ հարթակում Երևանի ակտիվության նվազում իսկապես նկատվել է. ՌԴ փոխարտգործնախարարՄոսկվան ԱՊՀ-ում պառակտման նշաններ չի տեսնում։ Այդ մասին «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը` պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանը կարող է հետևել Մոլդովայի...
09:42 08/02/2024Ալիևի վերընտրվելուց հետո Ադրբեջանը լիարժեք ու նոր թափով շարունակելու է Հայաստանի դեմ ագրեսիան. ԳեղամյանՊ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանի կարծիքով, Ադրբեջանում նախօրեին կայացած արտահերթ նախագահակն ընտրությունները տարբերվում էին նախորդներից։ «Ալիևը վերընտրվեց։ Լավ, բա հետո՞ Երեկ կայացած...
22:36 07/02/2024Թուրքիայում գտել են գյուղեր, որտեղ միայն մեկ մարդ է ապրումԹուրքիայում հայտնաբերվել է երեք գյուղ, որտեղ միայն մեկ բնակիչ կա; «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին գրում է Türkiye թերթը՝ վկայակոչելով Վիճակագրության ինստիտուտի (Türkstat) տվյալները։ Երկրի...
21:37 07/02/2024Հայտնի է դարձել, թե երբ Պուտինը կայցելի ԹուրքիաՎլադիմիր Պուտինը Թուրքիա կայցելի ապրիլի վերջին-մայիսի սկզբին։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ից՝ հղում անելով Անկարայում դիվանագիտական աղբյուրին։ «Երկու երկրներում ընտրական ցիկլի պատճառով...
21:25 07/02/2024Միրզոյանը Նիդերլանդներում ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակըՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են. «Փետրվարի 7-ին Հաագայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կլոր-սեղան քննարկման է մասնակցել Նիդերլանդների Թագավորության հեղինակավոր վերլուծական կենտրոններից մեկում՝...

15:11 28/02/2023Ансамбль песни и пляски Тихоокеанского флота дал концерт для военнослужащих в АрцахеПосмотреть на матросское «Яблочко» и послушать артистов-тихоокеанцев пришли также жители городов Степанакерт и Мартакерт.
18:29 27/02/2023Греция усилила пограничный контроль, чтобы сдержать поток беженцев после землетрясения в Турции и СирииГреция усилила пограничный контроль на сухопутной и морской границе с Турцией. Греческие власти ожидают новой волны беженцев, покинувших свои дома после разрушительных землетрясений на юго-востоке...
17:16 27/02/2023Саакашвили призвал президента Грузии Зурабишвили забыть «старые обиды»Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили выразил поддержку действующему руководителю государства Саломе Зурабишвили.
16:57 27/02/2023Один человек погиб, 69 попали в больницы в результате нового землетрясения в ТурцииОдин человек погиб, 69 попали в больницы в результате нового землетрясения, произошедшего в понедельник в провинции Малатья.
16:44 27/02/2023Гендиректор МАГАТЭ Рафаэль Гросси в ближайшее время прибудет с визитом в ИранГенеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси в ближайшее время прибудет с визитом в Иран.
15:51 27/02/2023Хоссейн Амир Абдоллахиян: Принципиальная политика Ирана заключается в противодействии любым изменениям в геополитике регионаМинистр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиян в понедельник провел встречу со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном в Женеве.
14:45 27/02/2023На востоке Турции произошло ещё одно мощное землетрясениеИзначально сообщалось, что магнитуда землетрясения составила 5,6, затем она была увеличена до 5,8.
13:46 27/02/2023СМИ: Эрдоган официально объявит о проведении выборов президента Турции 14 маяПрезидент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 10 или 11 марта, как ожидается, официально объявит о проведении выборов президента и состава парламента 14 мая.
12:47 27/02/2023Артак Бегларян: Давняя турецкая политика Геноцида армян продолжается и сейчас, преследуя цель не иметь в Арцахе армянИ эта государственная политика ненависти была зафиксирована международными правозащитными организациями и международным судом ООН.
19:45 25/02/2023В Турции задержали мэра города, почти полностью разрушенного землетрясениемВ Турции силовики задержали в субботу мэра города Нурдагы Оккеша Кавака, в котором после землетрясений почти не осталось целых зданий, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Sozcu.
19:23 25/02/2023Президенты Турции и Азербайджана провели закрытую встречу в СтамбулеПрезидент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретился в субботу в Стамбуле с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым.
16:57 25/02/2023В центре Турции произошло землетрясение магнитудой 5,3В турецкой провинции Аксарай произошло землетрясение магнитудой 5,3, сообщили сейсмологи. Информацию передает РИА Новости. По данным турецкого Управления по ликвидации последствий стихийных бедствий...
13:27 25/02/2023Варужан Гегамян: На данный момент есть лишь один препятствующий объединению турецких государств полноценный фактор – независимая АрменияТюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян опубликовал фотографию, сопроводив ее следующим описанием: «На фото – кадр с недавнего совместного выступления на оккупированной северной части...
10:26 25/02/2023Содокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ: Ситуация в Лачинском коридоре требует немедленных действийСодокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ по армянским делам Кимо Кильюнен и Бориана Аберг по итогам состоявшегося 17-19 февраля визита в Армению выступили с заявлением о ситуации вокруг Лачинского...
10:14 25/02/2023Генсек ООН: Решения Международного Суда по искам Армении и Азербайджана обязательны к исполнениюГенеральный секретарь ООН принял к сведению решение Международного Суда ООН по искам Армении и Азербайджана и напомнил о том, что они обязательны к исполнению.
19:09 24/02/2023Ахалкалакский боксер Артем Йорданян – в 1/4 финала турнира «Странджа-2023»Боксер Ахалкалакского спорткомплекса, чемпион Грузии Артем Йорданян в 1/4 финала международного турнира класса «А» «Странджа-2023».
18:16 24/02/2023Из Арцаха в Армению перевезены еще 9 пациентовВ связи с продолжающейся блокадой Арцаха сегодня, 24-го февраля, при посредничестве Международного комитета Красного Креста, 9 больных с онкологическими заболеваниями и с патологией, требующими...
14:25 24/02/2023Планируется визит главы МИД Ирана в Россию«В ближайшее время планируется визит главы МИД Ирана в Россию», – сказал Канаани.
13:23 24/02/2023Военнослужащие РМК провели гуманитарную акцию в Мартакертском районеВоеннослужащие российского миротворческого контингента совместно с волонтерами многонационального проекта «Мы Едины» в Мартакертском районе провели гуманитарную акцию для 672 семей, которые оказались...
12:51 24/02/2023«Грапарак»: В Арцахе нет никого, кто считает возможной интеграцию с АзербайджаномГазета «Грапарак» пишет: «Наш источник в Арцахе заверил, что в Арцахе нет никого, кто считает возможной интеграцию с Азербайджаном.