15:30 21/10/2023Իրանի Քանդովան գյուղը ներառվել է աշխարհի լավագույն տուրիստական գյուղերի ցանկումԻրանի Արևելյան Ատրպատական նահանգի Քանդովան գյուղը, տարբեր երկրների 200-ից ավելի գյուղերի հետ մրցակցության շրջանակում, ներառվել է Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության համաշխարհային գյուղերի...
23:32 20/10/2023Թուրքական F-16 կործանիչները ժամանել են ԱդրբեջանԹուրքիայի ռազմաօդային ուժերի F-16 կործանիչները ժամանել են Ադրբեջան՝ մասնակցելու «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք-2023» համատեղ մարտավարական զորավարժություններին։ ՏԱՍՍ-ը տեղեկացնում է, որ այդ մասին հայտնում է...
18:00 20/10/2023Վրաստանի պատմությունը հայալեզու դպրոցներում՝ ադրբեջաներենով ու ռուսերենովԱխալքալաքի հանրակրթական դպրոցներում է հայտնվել ադրբեջաներեն, ռուսերեն և հայերեն լեզուներով տպագրված Վրաստանի պատմության դասագիրքը: Կրթության նախարարությունից Jnews-ին հայտնել են, որ դա ընդամենը...
15:03 20/10/2023Իսրայելն իր դիվանագետներին ժամանակավորապես հետ է կանչում ԹուրքիայիցԳազայի հատվածում հիվանդանոցի հրթիռակոծումից հետո Թուրքիայում սկսվել են բողոքի ակցիաներ, որոնց մասնակցել են հարյուր հազարավոր ցուցարարներ։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ Իսրայելի...
11:34 20/10/2023Վրաստանից հայտնում են, որ միջուկային պատերազմի սցենարի համար ծրագիր է մշակելՎրաստանի կառավարությունը համապատասխան կառույցների հետ միասին մշակել է մանրամասն ծրագիր, որը կկիրառվի տարածաշրջանում միջուկային պատերազմի դեպքում։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին լրագրողներին հայտնել է...
18:07 19/10/2023Թուրքիան ևս 2 տարով պաշտոնապես երկարաձգել է Իրաք և Սիրիա զորքեր ուղարկելու ժամկետըԹուրքիայի մեջլիսի որոշումը՝ Իրաք և Սիրիա զինվորներ ուղարկելու թույլտվության ժամկետը ևս 2 տարով երկարաձգելու մասին: Ermenihaber-ի փոխանցմամբ, այս մասին հրապարակվել է Թուրքիայի պաշտոնական տեղեկագրում...
17:59 19/10/2023Իրանում կանանց իրավունքների պաշտպանները կստանան Եվրախորհրդարանի Սախարովի մրցանակըԻրանում 2022 թվականին մահացած ակտիվիստ Մահսա Ամինին և իրանցի կանանց ազատության համար պայքարող «Կանանց կյանքի ազատություն» շարժումը դարձել են ակադեմիկոս Անդրեյ Սախարովի անվան Եվրախորհրդարանի 2023...
16:53 19/10/2023Արցախի նախագահի հրամանագրով՝ պարտապանի գույքի և դրամական միջոցների նկատմամբ կիրառված արգելանքները կվերացվենԱրցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հոկտեմբերի 19-ին ստորագրել է հրամանագիր, որի 1-ին և 3-րդ կետերին համապատասխան ԱՀ...
14:27 19/10/2023ԼՂ-ում մնացած որոշ մարդիկ փոխադրամիջոց են խնդրում՝ հեռանալու համար. ԿԽՄԿԿարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեսանյութ է հրապարակել՝ ներկայացնելով թե ինչպես են իրականացվում Արցախի Հանրապետությունում մնացած սակավաթիվ բնակիչների որոնումները՝ նրանց օգնելու համար։ Որոնողական...
13:48 19/10/2023Թուրքիայում դոլարը նոր ռեկորդներ է սահմանումԹուրքիայի ազգային արժույթը՝ լիրան շարունակում է դոլարի նկատմամբ անկում ապրել: Եթե մինչև 2023-ի մայիսյան համապետական ընտրությունները 1 դոլարը կազմում էր շուրջ 20 լիրա, ապա վերջին օրերին այն անցել էր...
18:08 18/10/2023Ստամբուլում Իսրայելի դեմ իրականացված բողոքի ակցիայի ժամանակ մարդ է մահացելՀոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլի նահանգապետարանը հայտնել է, որ նախօրեին Իսրայելի հյուպատոսության շենքի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ մահացել է 1 քաղաքացիական անձ: Նշվում է, որ 63-ամյա...
16:14 18/10/2023Իրանը քննարկում է Գազա դեղորայք և բժշկական խումբ ուղարկելու հարցըԻԻՀ առողջապահության և բժշկության նախարար Էբրահիմ Այնոլլահին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության միջերկրածովյան բաժնի տնօրենի հետ զրույցում ասել է, որ «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը...
14:33 18/10/2023Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը Գազայի հիվանդանոցի վրա հարձակումը ցեղասպանություն է որակելԻրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը դատապարտել է Գազայի Ալ-Ահլի հիվանդանոցի վրա հարձակումը և այն անվանել ցեղասպանություն՝ կատարվածի համար մեղադրելով Իսրայելին։ ՏԱՍՍը գրում է, որ...
12:45 18/10/2023Զախարովան Հայաստան + Ադրբեջան ակնկալիքների մասինՀարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնական տարրն է։ Այս մասին «Թրենդ»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի...
09:34 18/10/2023Բաքվում, Նախիջևանում և Արցախի օկուպացված տարածքներում անցկացվելու է թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունԲաքվում, Նախիջևանում և Արցախի օկուպացված տարածքներում անցկացվելու է թուրք֊ադրբեջանական զորավարժություն
22:05 17/10/2023Իրանում օրվա ընթացքում երկրորդ երկրաշարժն է տեղի ունեցել5,5 մագնիտուդով ևս մեկ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Իրանի հարավում՝ Բանդար Աբբաս նավահանգստային քաղաքից 54 կմ հեռավորության վրա: Տարերային աղետի մասին հայտնում է Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական...
21:40 17/10/2023Վրաստանի նախագահը վետո է դրել հանրահավաքների ժամանակ վրանների տեղադրումն արգելող օրենքի վրաՎրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հրաժարվել է ստորագրել խորհրդարանի ընդունած օրենքը, որն արգելում է բողոքի ակցիաների ժամանակ վրանների տեղադրումը։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին հայտնել է...
18:00 17/10/2023Ալիև. Մենք կվերադառնանք Զանգեզուր ոչ թե տանկերով, այլ մարդատար մեքենաներովԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օկուպացրած Վարանդա քաղաքում հայտարարել է, որ իրենք «վերադառնալու» են Զանգեզուր։ «Նաև Զանգեզուր, իհարկե, կվերադառնանք, բայց խաղաղ ճանապարհով։ Ես ասել եմ, մի քանիսը...
11:58 17/10/2023Բաքվի դատարանում Վագիֆ Խաչատրյանի հայտարարությունները բողոքի ալիք են բարձրացրելԱդրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը Բաքվի դատարանում հայտարարել է՝ իրեն մեղավոր չի համարում, առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։ Նա պնդել է՝ ադրբեջանցիների դեմ որևէ հանցագործության չի...
00:11 17/10/2023Բաքուն խաղաղության պայմանագիր կնքելու իրական հնարավորություն է տեսնումԲաքուն և Երևանը խաղաղության պայմանագիր կնքելու իրական հնարավորություն ունեն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերականգնեց ինքնիշխանությունը իր ողջ տարածքում։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար...

12:53 03/10/2022Давид Бабаян: Народ, который посчитает щит бременем – обреченАрцах не только военно-стратегический и геополитический щит, но и щит моральный и ценностный.
10:41 03/10/2022Азербайджан предложил перенести заседание двусторонней комиссии по делимитации границы с Арменией с ноября на октябрьАзербайджанская сторона предложила перенести очередное заседание двусторонней комиссии по делимитации границы с Арменией с ноября на октябрь.
18:40 01/10/2022Впервые после начала пандемии коронавируса в Тбилиси пройдут праздничные мероприятия по случаю Дня городаМассовые праздничные мероприятия проходят в субботу в Тбилиси по случаю Дня города, торжества организованы впервые после двухлетнего перерыва, который вызвала пандемия коронавируса.
18:25 01/10/2022В результате атаки на юго-востоке Ирана погибли 19 человекЕще 32 стража порядка получили ранения.
18:01 01/10/2022Госминистр Арцаха посчитал неприемлемым дифференцированный подход между семьями погибших военнослужащихОбещаю детально изучить и, если будут разные подходы, решим проблему.
16:58 01/10/2022Эрдоган заявил, что может встретиться с Пашиняном в начале октябряМы обсудим их с господином Ильхамом Алиевым (президентом Азербайджана) и предпримем соответствующие шаги.
14:56 01/10/2022Представители парламентских сил Арцаха предложили созвать заседание СовбезаБыли обсуждены последние политические развития вокруг Республики Арцах и возможные шаги, предпринимаемые в направлении преодоления существующих вызовов.
14:04 01/10/2022На территории оккупированного Баку у НКР села двое азербайджанцев подорвались на мине«В результате оба пострадавших были госпитализированы в районную больницу с ранениями ног», – сообщают СМИ.
12:51 01/10/2022Бабаян: Позиция официального Степанакерта осталась неизменной – Арцах никогда не будет в составе АзербайджанаНа заседании также присутствовали замминистра образования, науки, культуры и спорта Арцаха Лерник Ованнисян и Постоянный представитель Республики Арцах в США и Канаде Роберт Аветисян.
16:02 30/09/2022Игра идет по сценарию США. Политолог Степан Даниелян – news.am«После развязанной Азербайджаном против Арцаха 44-дневной войны основным модератором переговоров была Россия, затем переговоры были перенесены в Брюссель, сейчас, по сути, они перенесены в США, и...
13:46 30/09/2022В Турции опасаются, что из-за проблем с картами «Мир» российские туристы перестанут приезжать в страну«Коммерческие отношения между Турцией и Россией – это вопрос национального масштаба и важности», – сказал он.
11:45 30/09/2022Глава МИД Арцаха Давид Бабаян посетил Национальную школу Святых мучеников Фероян в Лос-АнджелесеМинистр также ответил на вопросы присутствующих.
11:08 30/09/2022Ситуация на КПП «Верхний Ларс»: рассказывает очевидецПоток людей к границе не прекращается, создается впечатление, что «окаменевшая» ситуация, но погранпункты работают в перегруженном режиме и обслуживают более 10 тысяч человек в день.
20:37 28/09/2022В Грузии предложили установить «оккупационную пошлину» для граждан РФ«В то же время этот взнос должен стать сдерживающим фактором — если они не хотят платить, то не смогут даже въехать в страну», пояснил депутат.
18:49 28/09/2022Посла Беларуси в Тбилиси вызвали в МИД Грузии из-за визита Лукашенко в АбхазиюВнешнеполитическое ведомство Грузии планирует передать ноту белорусскому дипломату из-за посещения Лукашенко Абхазии.
14:56 28/09/2022МВД Грузии: За последние 10 дней в Грузию приехали 78 742 гражданина РФ, уехали 62 120МВД Грузии опубликовало статистику пересечения российскими гражданами границ Грузии. В ведомстве отметили, что с 21 сентября выросло число граждан РФ, приезжающих в Грузию. В частности: 17 сентября...
14:07 27/09/2022Глава МВД Грузии: У Тбилиси нет оснований закрывать границу с РоссиейГлава МВД Грузии Вахтанг Гомелаури заявил, что у республики нет оснований закрывать границу с Россией, а пока приняты меры по усилению контроля на пограничных контрольно-пропускных пунктах.
11:43 27/09/2022На КПП «Верхний Ларс» на границе России с Грузией появится мобильный пункт военкоматаПеший переход через российско-грузинскую границу разрешили на КПП «Верхний Ларс» в Северной Осетии. В ближайшее время там будет развернут мобильный пункт военкомата, сообщает ТАСС со ссылкой на МВД...
19:21 26/09/2022Азербайджан отказался от участия в конкурсе «Детское Евровидение-2022» в Ереване«Общественное телевидение и радиовещание» Азербайджана прокомментировало вопрос участия азербайджанской стороны в конкурсе «Детское Евровидение-2022», который пройдет в Ереване.
17:20 26/09/2022Умер последний советский чемпион Олимпиады-1952 Рафаэль ЧимишкянПремьер Грузии Ираклий Гарибашвили выразил соболезнования семье и близким грузинского тяжелоатлета, чемпиона Олимпийских игр в Хельсинки (1952) Рафаэля Чимишкяна, пишет sputnik-georgia.