15:30 21/10/2023Իրանի Քանդովան գյուղը ներառվել է աշխարհի լավագույն տուրիստական գյուղերի ցանկումԻրանի Արևելյան Ատրպատական նահանգի Քանդովան գյուղը, տարբեր երկրների 200-ից ավելի գյուղերի հետ մրցակցության շրջանակում, ներառվել է Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության համաշխարհային գյուղերի...
23:32 20/10/2023Թուրքական F-16 կործանիչները ժամանել են ԱդրբեջանԹուրքիայի ռազմաօդային ուժերի F-16 կործանիչները ժամանել են Ադրբեջան՝ մասնակցելու «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք-2023» համատեղ մարտավարական զորավարժություններին։ ՏԱՍՍ-ը տեղեկացնում է, որ այդ մասին հայտնում է...
18:00 20/10/2023Վրաստանի պատմությունը հայալեզու դպրոցներում՝ ադրբեջաներենով ու ռուսերենովԱխալքալաքի հանրակրթական դպրոցներում է հայտնվել ադրբեջաներեն, ռուսերեն և հայերեն լեզուներով տպագրված Վրաստանի պատմության դասագիրքը: Կրթության նախարարությունից Jnews-ին հայտնել են, որ դա ընդամենը...
15:03 20/10/2023Իսրայելն իր դիվանագետներին ժամանակավորապես հետ է կանչում ԹուրքիայիցԳազայի հատվածում հիվանդանոցի հրթիռակոծումից հետո Թուրքիայում սկսվել են բողոքի ակցիաներ, որոնց մասնակցել են հարյուր հազարավոր ցուցարարներ։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ Իսրայելի...
11:34 20/10/2023Վրաստանից հայտնում են, որ միջուկային պատերազմի սցենարի համար ծրագիր է մշակելՎրաստանի կառավարությունը համապատասխան կառույցների հետ միասին մշակել է մանրամասն ծրագիր, որը կկիրառվի տարածաշրջանում միջուկային պատերազմի դեպքում։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին լրագրողներին հայտնել է...
18:07 19/10/2023Թուրքիան ևս 2 տարով պաշտոնապես երկարաձգել է Իրաք և Սիրիա զորքեր ուղարկելու ժամկետըԹուրքիայի մեջլիսի որոշումը՝ Իրաք և Սիրիա զինվորներ ուղարկելու թույլտվության ժամկետը ևս 2 տարով երկարաձգելու մասին: Ermenihaber-ի փոխանցմամբ, այս մասին հրապարակվել է Թուրքիայի պաշտոնական տեղեկագրում...
17:59 19/10/2023Իրանում կանանց իրավունքների պաշտպանները կստանան Եվրախորհրդարանի Սախարովի մրցանակըԻրանում 2022 թվականին մահացած ակտիվիստ Մահսա Ամինին և իրանցի կանանց ազատության համար պայքարող «Կանանց կյանքի ազատություն» շարժումը դարձել են ակադեմիկոս Անդրեյ Սախարովի անվան Եվրախորհրդարանի 2023...
16:53 19/10/2023Արցախի նախագահի հրամանագրով՝ պարտապանի գույքի և դրամական միջոցների նկատմամբ կիրառված արգելանքները կվերացվենԱրցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հոկտեմբերի 19-ին ստորագրել է հրամանագիր, որի 1-ին և 3-րդ կետերին համապատասխան ԱՀ...
14:27 19/10/2023ԼՂ-ում մնացած որոշ մարդիկ փոխադրամիջոց են խնդրում՝ հեռանալու համար. ԿԽՄԿԿարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեսանյութ է հրապարակել՝ ներկայացնելով թե ինչպես են իրականացվում Արցախի Հանրապետությունում մնացած սակավաթիվ բնակիչների որոնումները՝ նրանց օգնելու համար։ Որոնողական...
13:48 19/10/2023Թուրքիայում դոլարը նոր ռեկորդներ է սահմանումԹուրքիայի ազգային արժույթը՝ լիրան շարունակում է դոլարի նկատմամբ անկում ապրել: Եթե մինչև 2023-ի մայիսյան համապետական ընտրությունները 1 դոլարը կազմում էր շուրջ 20 լիրա, ապա վերջին օրերին այն անցել էր...
18:08 18/10/2023Ստամբուլում Իսրայելի դեմ իրականացված բողոքի ակցիայի ժամանակ մարդ է մահացելՀոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլի նահանգապետարանը հայտնել է, որ նախօրեին Իսրայելի հյուպատոսության շենքի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ մահացել է 1 քաղաքացիական անձ: Նշվում է, որ 63-ամյա...
16:14 18/10/2023Իրանը քննարկում է Գազա դեղորայք և բժշկական խումբ ուղարկելու հարցըԻԻՀ առողջապահության և բժշկության նախարար Էբրահիմ Այնոլլահին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության միջերկրածովյան բաժնի տնօրենի հետ զրույցում ասել է, որ «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը...
14:33 18/10/2023Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը Գազայի հիվանդանոցի վրա հարձակումը ցեղասպանություն է որակելԻրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը դատապարտել է Գազայի Ալ-Ահլի հիվանդանոցի վրա հարձակումը և այն անվանել ցեղասպանություն՝ կատարվածի համար մեղադրելով Իսրայելին։ ՏԱՍՍը գրում է, որ...
12:45 18/10/2023Զախարովան Հայաստան + Ադրբեջան ակնկալիքների մասինՀարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնական տարրն է։ Այս մասին «Թրենդ»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի...
09:34 18/10/2023Բաքվում, Նախիջևանում և Արցախի օկուպացված տարածքներում անցկացվելու է թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունԲաքվում, Նախիջևանում և Արցախի օկուպացված տարածքներում անցկացվելու է թուրք֊ադրբեջանական զորավարժություն
22:05 17/10/2023Իրանում օրվա ընթացքում երկրորդ երկրաշարժն է տեղի ունեցել5,5 մագնիտուդով ևս մեկ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Իրանի հարավում՝ Բանդար Աբբաս նավահանգստային քաղաքից 54 կմ հեռավորության վրա: Տարերային աղետի մասին հայտնում է Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական...
21:40 17/10/2023Վրաստանի նախագահը վետո է դրել հանրահավաքների ժամանակ վրանների տեղադրումն արգելող օրենքի վրաՎրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հրաժարվել է ստորագրել խորհրդարանի ընդունած օրենքը, որն արգելում է բողոքի ակցիաների ժամանակ վրանների տեղադրումը։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին հայտնել է...
18:00 17/10/2023Ալիև. Մենք կվերադառնանք Զանգեզուր ոչ թե տանկերով, այլ մարդատար մեքենաներովԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օկուպացրած Վարանդա քաղաքում հայտարարել է, որ իրենք «վերադառնալու» են Զանգեզուր։ «Նաև Զանգեզուր, իհարկե, կվերադառնանք, բայց խաղաղ ճանապարհով։ Ես ասել եմ, մի քանիսը...
11:58 17/10/2023Բաքվի դատարանում Վագիֆ Խաչատրյանի հայտարարությունները բողոքի ալիք են բարձրացրելԱդրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը Բաքվի դատարանում հայտարարել է՝ իրեն մեղավոր չի համարում, առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։ Նա պնդել է՝ ադրբեջանցիների դեմ որևէ հանցագործության չի...
00:11 17/10/2023Բաքուն խաղաղության պայմանագիր կնքելու իրական հնարավորություն է տեսնումԲաքուն և Երևանը խաղաղության պայմանագիր կնքելու իրական հնարավորություն ունեն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերականգնեց ինքնիշխանությունը իր ողջ տարածքում։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար...

12:07 06/05/2021US Secretary of State welcomes the release of three Armenian detaineesThe US welcomes Azerbaijan's release of three Armenian detainees, US State Secretary Antony Blinken tweeted on Wednesday, commenting on the repatriation of Armenian prisoners from Baku.
11:31 06/05/2021Minsk Group Co-Chairs call for fully and expeditiously completing the exchange process for all prisonersand detaineesThe Co-Chairs of the OSCE Minsk Group welcome Azerbaijan's release of Armenian detainees Robert Vardanyan, Samvel Shukhyan, and Seryan Tamrazyan and call on both parties to fully and expeditiously...
20:27 05/05/2021FM hopes the Minsk Group will not follow but lead the processes around Nagorno-Karabakh peace processThe last two statements issued by the OSCE Minsk Group Co-Chairs reflect concerns raised by the Armenian side, Armenia's acting FM Ara Aivazian stated on Wednesday at the Q/A session with...
19:11 05/05/2021We are ready to assume the responsibility to ensure the security of our country - Artur Sargsyan"We are living through a decisive and major historical moment. 'Resurgent Armenia' party has committed to give a new birth to our tormented, desperate motherland which is further slipping into the...
18:00 05/05/2021Artsakh FM raises the with UN agencies the issue of forced evictions carried out by Azerbaijan in ShushiMinister of Foreign Affairs of t Artsakh David Babayan sent letters on Wednesday to the UN Secretary-General Antonio Guterres and specialized bodies within United Nations regarding Azerbaijan’s...
16:10 05/05/2021Mother See of Holy Etchmiadzin deplores Azerbaijani policy of cultural genocideMother See of Holy Etchmiadzin noted with sorrow that during the Artsakh second war and in the post-war period Azerbaijan has not stopped barbaric actions against the Armenian spiritual and cultural...
15:31 05/05/2021US air base becomes focus of US-Turkey relations againTurkey’s Incirlik Air Base is once again at the center of debates over Ankara-Washington relations, following US President Joe Biden’s recognition of the Armenian Genocide.
14:46 05/05/2021Armenia’s ambassador meets with Iranian defense ministerArmenia’s Ambassador to Iran Artashes Toumanian held a meeting with Iranian Defense Minister Amir Hatami on May 2.
14:08 05/05/2021Former Azerbaijani political prisoner Bayram Mammadov found dead in IstanbulOn the night of May 5, the body of former Azerbaijani political prisoner Bayram Mammadov was removed from the water in Istanbul.
11:29 05/05/2021Rep. Schiff: Murder of 19 Armenian POWs further evidence of Azerbaijan’s grotesque disregard for international lawCongressman Adam Schiff renewed call for immediate action against Azerbaijan and end of U.S. military assistance to the regime in Baku following reports that Azerbaijani forces tortured and killed 19...
18:44 04/05/2021Over 120 MEPs urge EU leaders to demand release of Armenian POWs held by AzerbaijanMore than 120 members of European Parliament (MEPs) addressed a letter to European Commission President Ursula von der Leyen and President of the European Council Charles Michel urging them to demand...
18:05 04/05/2021Biden waving restriction blocking aid to Azerbaijan over Armenia conflict – The HillU.S. President Biden has notified Congress the administration is extending a waiver allowing U.S. assistance to Azerbaijan that was originally restricted over Baku’s conflict with Armenia and tension...
15:49 04/05/2021New Jersey offers free beer to residents who get Covid-19 vaccineThe state of New Jersey introduced a new program on Monday offering a free beer to those who get a Covid-19 vaccine in May, NBC News reported.
14:58 04/05/2021Foreign Ministry deplores the actions of Azerbaijan at the Ghazanchetsots Cathedral in Shush"The actions being carried out by Azerbaijan at the Ghazanchetsots Cathedral of the Holy Savior in Shushi are deplorable, as there are already many precedents for the destruction of Armenian places...
14:52 04/05/2021Russian peacekeepers conduct mine clearing at the outskirts of Martakert townThe sapper groups of the humanitarian demining company of the Russian peacekeeping contingent continue to clear the territory of Nagorno-Karabakh from mines and explosive objects.
13:36 04/05/2021Azeris destroy an Armenian cemetery in Taghavard community of ArtsakhAzerbaijani bandits have recently desecrated the cemetery in the community of Taghavard (the upper part of Taghavard) in the Martuni region of Artsakh, which passed under the control of Azerbaijan...
13:30 04/05/2021The National Interest: Blinken’s cynicism post-genocide recognition emboldens further aggressionResident scholar at the American Enterprise Institute (AEI) Michael Rubin has authored an article in the National Interest about the consequences of the waiver of the Section 907 of the Freedom...
11:36 04/05/2021Jonathan Lacôte: Resumption of NK negotiations priority task of OSCE MG Co-ChairsThe Presidents of France and Russia have agreed to resume the efforts within the OSCE Minsk Group for achieving the stable settlement of the situation around the Nagorno Karabakh conflict, French...
10:56 04/05/2021Under the guise of 'restoration' Azerbaijanis distort the Ghazanchetsots Cathedral in Shushi - Artsakh OmbudsmanArtsakh Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan believes Azerbaijan cannot restore the cultural value of a nation, against which it has been spreading systematic hatred at the state level for years.
17:12 03/05/2021Armenian lawyers appeal to ECHR over facts of 19 people tortured and killed in Azerbaijani captivityLawyers Artak Zeynalyan and Siranush Sahakyan issued another statement on the protection of the rights of Armenian prisoners of war (POW) in the European Court of Human Rights (ECHR).