16:47 07/10/2024Լավրով. «Առաջարկվում է հաստատել ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքները, հաջորդ տարի՝ Լաչինը»ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևն ամփոփել են ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքները։ Ինչ վերաբերում է այն փաստաթղթերին, որոնք ԱՊՀ երկրների ղեկավարների...
15:59 07/10/2024ԱՊՀ ԱԳ նախարարները Մոսկվայում հաստատել են 2025 թ. միջգերատեսչական խորհրդատվությունների ծրագիրըԱՊՀ երկրների արտաքին գործերի նախարարները Մոսկվայում Համագործակցության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում հաստատել են 2025 թվականի միջգերատեսչական խորհրդատվությունների ծրագիրը։ Այս մասին հայտնում են...
15:18 07/10/2024Զախարովա. Արևմուտքը փորձում է քաոս ստեղծել ԱնդրկովկասումԱրևմուտքը փորձում է քաոս ստեղծել Անդրկովկասում, տարածաշրջանի երկրները պետք է պայքարեն այդ փորձերի դեմ։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ «Մենք տեսնում...
14:41 07/10/2024Իմ որդին հրեշ չէ. Փի Դիդիի մայրը՝ որդու շուրջ սկանդալի մասինԱմերիկացի ռեփեր, պրոդյուսեր Շոն Քոմբսի՝ Փի Դիդիի մայրը՝ Ջենիս Սմոլս Քոմբսը, որդու շուրջ ծագած սկանդալի ֆոնին, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պաշտպանելով աստղին: The Hollywood Reporter –ի հաղորդմամբ,...
12:57 07/10/2024Բրնձի արտադրությունը կհասնի ռեկորդային ցուցանիշի. ՊԳԿ կանխատեսումըՄիավորված ազգերի կազմակերպության Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (ՊԳԿ) փոքր-ինչ բարձրացրել է 2024 թվականի հացահատիկի համաշխարհային արտադրության իր կանխատեսումները՝ մինչև 2 853 միլիոն...
12:57 07/10/2024Եթե Արևմուտքը դադարի աջակցել Ուկրաինային, պшտերազմը 15 օրից կավարտվի. ԲորելԵվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կարծում է, որ առանց Արևմուտքի օգնության, ուկրաինական հակամարտությունը կավարտվի 15 օրից։...
12:47 07/10/2024Աշխարհի ամենահարուստ երգչուհին՝ ըստ Forbes-իForbes-ը Թեյլոր Սվիֆթին ճանաչել է աշխարհի ամենահարուստ երգչուհին 1,6 միլիարդ դոլար կարողությամբ ։ Նա վարկանիշով շրջանցել է Ռիհաննային (1,4 միլիարդ դոլար): Իր համերգների շնորհիվ Սվիֆթը վաստակել է 600...
12:06 07/10/2024Նաիր Տիկնիզյան. Ես ամենևին էլ չեմ դժգոհում «Սևիլիայից»Հայաստանի ազգային հավաքականի և Մոսկվայի «Լոկոմոտիվի» պաշտպան Նաիր Տիկնիզյանը խոսել է այս ամառ «Սևիլիա» ձախողված տեղափոխության մասին։ «Ես ընդհանրապես դժգոհ չեմ «Սևիլիայից»։ Իհարկե, հաճելի է, երբ քեզ...
11:30 07/10/2024Հարձակnւմից հետո մաhացել է Ադրբեջանի նախագահի քննադատը. ԵվրանյուզԱդրբեջանցի ընդդիմադիր գործիչ և իրավապաշտպան Վիդադի Իսկանդերլին հոկտեմբերի 1-ին մահացել է Ֆրանսիայի Մյուլուզ քաղաքի հիվանդանոցում՝ գիտակցության չգալով, ծանր վնասվածքների հետևանքով։ 2015 թվականից...
11:25 07/10/2024ԱՄՆ-ն և Իսրայելը վերահաստատել են Իրանին զսպելու հանձնառությունը. ՊենտագոնԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը Իսրայելի իր գործընկեր Յոավ Գալանտի հետ քննարկել է իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, և կողմերը վերահաստատել են Իրանին զսպելու իրենց հանձնառությունը։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն...
13:20 06/10/2024Կրասնոյարսկի երկրամասում մարդկանցով բեռնատարը ընկել է գետը, ոչ ոք ողջ չի մնացելԿրասնոյարսկի երկրամասի Չուլիմ գետում բեռնատար է խորտակվել, որի մեջ եղել է վարորդը և ուղևորը։ Այդ մասին հայտնում են ԱԻՆ լրատվական ծառայությունից։ Գերատեսչության տվյալներով՝ վարորդը, չնայած արգելող...
11:37 06/10/2024Գազայի հատվածի մզկիթի վրա Իսրայելի պաշտպանության բանակի հարվածի զոհերի թիվը հասել է 21-իԳազայի հատվածի կենտրոնական Դեյր էլ-Բալահ քաղաքում տեղահանվածներով բնակեցված մզկիթին իսրայելական հարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 21-ի։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնում է AFP-ն։...
10:56 06/10/2024Շախմատի համաշխարհային ֆեդերացիան շնորհավորել է Լևոն Արոնյանի ծննդյան տարեդարձըՇախմատի համաշխարհային ֆեդերացիան շնորհավորել է Լևոն Արոնյանի ծննդյան տարեդարձը. «Շնորհավորում ենք Լևոն Արոնյանին ծննդյան 42-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։ Արագ և կայծակնային սպորտի աշխարհի նախկին...
20:00 05/10/2024Մադրիդում առաջին անգամ կցուցադրվեն Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմերըՄադրիդում առաջին անգամ կցուցադրվեն Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմերը՝ լեգենդար հայ կինոռեժիսորի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում են Իսպանիայում ՀՀ...
19:28 05/10/2024Վաղ տարիքում օտար լեզուներ սովորելը շատ առավելություններ ունիԸստ Եվրոստատի տվյալների, 2022 թվականին ԵՄ-ում տարրական դասարանների աշակերտների 6,5%-ը սովորել է երկու կամ ավելի օտար լեզու։ Եվրանյուզը գրում է, որ վաղ տարիքում օտար լեզուներ սովորելը շատ...
18:42 05/10/2024Դանիան դպրոցներում սմարթֆոնների օգտագործման սահմանափակումներ է մտցնումԴանիան միշտ համարվել է կրթության մեջ թվային գործիքների կիրառման առաջատարներից մեկը, սակայն այժմ առաջիններից մեկն է, ով հեռանում է այս պրակտիկայից։ Դանիայում ավելի շատ դպրոցներ իրականացնում են...
18:23 05/10/2024Ռոնալդուն շրջանցում է Մեսսիին աշխարհի ամենահայտնի ֆուտբոլիստների վարկանիշում«Ալ-Նասրի» հարձակվող Կրիշտիանու Ռոնալդուն GiveMeSport-ի վարկածով աշխարհի ամենահայտնի ֆուտբոլիստների վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցրել է առաջին տեղը։ Նա շրջանցել է Լեո Մեսսիին՝ որպես պատմության...
17:59 05/10/2024Հրաժարվել են գնել Ալլա Պուգաչովայի ամառանոցը «անճաշակ վերանորոգման» պատճառովMash Telegram ալիքը հայտնում է, որ Մերձմոսկովյան Սոլնեչնոգորսկ թաղամասում գտնող Ալլա Պուգաչովայի ամառանոցի պոտենցիալ գնորդը հրաժարվել է գործարքից «անճաշակ վերանորոգումների» և տանիքի արտահոսքի...
17:40 05/10/2024Emirates ավիաընկերությունը ուղևորներին արգելել է օդանավ բերել փեյջերEmirates ավիաընկերությունն արգելել է ուղևորներին օդանավում կամ ուղեբեռի մեջ ունենալ փեյջեր և շարժական ռադիոկայաններ։ «Բոլոր ուղևորներին, որոնք մեկնում են դեպի Դուբայ կամ Դուբայից, արգելվում է...
17:10 05/10/2024Սիրիան ԲՐԻԿՍ-ին միանալու հայտ է ներկայացրելՍիրիան ցանկանում է միանալ ԲՐԻԿՍ-ին և համապատասխան դիմում է ուղարկել։ Այս մասին ասել է ՌԴ-ում Սիրիայի դեսպան Բաշար Ջաֆարին։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, նա չի հստակեցրել, թե երբ է ուղարկվել դիմումը։ «Մենք շատ...

11:33 19/09/2023U.S. welcomes simultaneous deliveries of humanitarian goods to ArtsakhThe United States has welcomed Monday’s simultaneous shipment of humanitarian supplies along the Lachin corridor and the Akna (Aghdam) road into Artsakh (Nagorno-Karabakh) as “an important step...
15:45 18/09/2023Erdogan asks Elon Musk to build Tesla factory in TurkeyTurkish President Tayyip Erdogan asked Tesla (TSLA.O) CEO Elon Musk to build a Tesla factory in Turkey, the country's communications directorate said on Monday.
13:34 18/09/2023Libya denies death toll of 11,300 cited by UNThe Libyan Red Crescent on Sunday denied that last week's flooding resulted in 11,300 deaths after the United Nations offered that toll, citing the rescue group, AFP reported.
12:45 18/09/2023Iran, U.S. to swap prisoners todayA prisoner swap involving five Iranian prisoners and five American prisoners will take place on Monday, Reuters cited Iran's foreign ministry spokesperson as saying.
17:00 16/09/2023Cristiano Ronaldo to sue Juventus over unpaid wagesFormer star Cristiano Ronaldo is now set to sue Juventus for having not paid a certain amount that was promised to him during COVID, according to Get Football.
16:01 16/09/2023Azerbaijan initiates arbitration proceedings against ArmeniaAzerbaijan has launched arbitration proceedings against Armenia for "large-scale environmental hazard" in accordance with the rules of the Berne Convention, Deputy Chairman of the Azerbaijani Supreme...
15:32 16/09/2023Erdogan proposes quadripartite meeting on ArtsakhTurkish President Recep Tayyip Erdogan has proposed the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan to hold a quadripartite meeting on Artsakh (Nagorno-Karabakh), RIA Novosti reports.
12:46 16/09/2023Turkey rejects US report over child soldiersAnkara strongly slammed an update in the 2023 US Trafficking in Persons Report on Saturday that listed Turkey as a country that uses child soldiers, Anadolu Agency said.
11:45 16/09/2023Hugh Jackman and Deborra-lee Jackman split after 27 years of marriageHugh Jackman and his wife Deborra-lee are amicably ending their marriage, PEOPLE reports. The couple say in a statement exclusively shared with PEOPLE: "We have been blessed to share almost 3 decades...
15:30 15/09/2023Moscow works with Yerevan, Baku on Lachin corridor solutions, Kremlin saysRussia is systematically discussing with the Armenian and Azerbaijani sides various solutions for the Lachin corridor, TASS reported, citing Kremlin spokesman Dmitry Peskov.
15:03 15/09/2023Rep. Pallone: U.S. Senate hearing shed light on Aliyev's ethnic cleansing campaignThe U.S. Senate hearing on Artsakh (Nagorno-Karabakh) helped shed light on Azerbaijani President Ilham Aliyev's deliberate campaign of ethnic cleansing, Rep. Frank Pallone said on Thursday. He took...
13:30 15/09/2023UEFA opens disciplinary case against Armenia after Croatia matchUEFA has opened disciplinary proceedings against Armenia’s Football Federation and head coach Oleksandr Petrakov following the Euro 2024 qualifier against Croatia on September 11.
12:34 15/09/2023U.S. insists on immediate reopening of Lachin CorridorThe United States has reiterated its call for the immediately reopening of the Lachin Corridor, the sole land link between Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia blocked by Azerbaijan for nine months...
11:00 15/09/2023Senator Menendez: Aliyev organizing ethnic cleansing in ArtsakhThe United States Senate Committee on Foreign Relations (SFRC) held a hearing “Assessing the Crisis in Nagorno-Karabakh” on September 14, with witness Yuri Kim, Acting Assistant Secretary of State...
16:05 14/09/2023Moscow concerned over continued tensions between Yerevan, BakuRussia is concerned about the continued tensions between Armenia and Azerbaijan, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said on Thursday.
12:05 14/09/2023Russia says downed 11 Ukrainian drones over CrimeaRussian air defense systems shot down 11 Ukrainian aircraft-type unmanned aerial vehicles (UAVs) over Crimea overnight, Sputnik reported on Thursday, citing the Russian Defense Ministry.
11:25 14/09/2023Kim Jong Un invites Putin to North KoreaKim Jong Un invited Kremlin chief Vladimir Putin to visit North Korea during a rare summit, stoking U.S.
16:46 13/09/2023Elon Musk may have violated 'data privacy and security' at X, DOJ saysElon Musk may have violated a 2022 Federal Trade Commission order on privacy and security practices at Twitter, now known as X, the Department of Justice said in a new court filing on behalf of the...
14:04 13/09/2023Russia will never be Armenia's enemy, Zakharova saysRussia is not Armenia's enemy and will never become one, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said in an interview to RIA Novosti in the margins of the Eastern Economic Forum on...
12:26 13/09/2023North Korea’s Kim meets Putin in RussiaPresident Vladimir Putin promised help to North Korea build satellites and showed Kim Jong Un around Russia's most modern space launch facility on Wednesday before talks that were expected to include...