Իսկանդարյան. Ռուսաստանի համար Լեռնային Ղարաբաղը եղել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի վրա ազդելու գործիք
Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցությունը կամ դեպի ԵՄ ուղին որևէ հեռանկար չունի, այն ուղղակի մեդիա պղպջակներ է։ Այս մասին հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկաս ինստւտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Նա մասնակցում է Ռազմավարական հետազոտությունների և նախաձեռնությունների վերլուծական կենտրոնի թիմի կողմից կազմակերպված «Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի երկխոսությունը և հնարավոր հետևանքները եվրասիական անվտանգության և Հարավային Կովկասի համար» թեմայով միջազգային կլոր սեղանին։
Նրա գնահատմամաբ, ՀՀ ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի վերաբերյալ օրենքն էլ ներքաղաքական, ոչ թե արտաքին քաղաքական գործոն է։
«Եվ դա հասկանում են բոլոր երեք մլն հայ քաղաքագետները։ Եվ դրա մասին խոսելը պարզապես անհեթեթություն է։ Այդպիսի հեռանկար չկա։ Երբ ասում են (ի դեպ, նաև Ռուսաստանում), որ եթե Հայաստանը միանա ԵՄ-ին, ապա դա անհամատեղելի է ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հետ... դե, իհարկե, երկու մաքսային միություններին միաժամանակ անդամակցելը անհամատեղելի է։ Բայց նման հեռանկար գոյություն չունի», - ընդգծեց նա։
Միաժամանակ քաղաքագետն ասաց, Ռուսաստանը չի կարող վերադառնալ Հորավային Կովկաս այն տեսքով, որ եղել է 2020-2023 թվականներին։
«Ես ի նկատի ունեմ ռազմավարական վերադարձը։ Իհարկե, այնտեղ առևտուր, ենթակառուցվածքներ, մշակութային ազդեցություն... սրանք կան ու կլինենԼ Մեր կողքին մեծ երկիր է։ Բայց Հարավային Կովկասում ռուսական ներկայաության գործիքը մենք էին՝ սիամական երկվորյակներ՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը։ Որպեսզի ազդեր Ադրբեջանի վրա պետք էր Հայաստանը, որպեսզի ազդեր Հայաստանի վրա, պետք էր Ադրբեջանը։ Ազդեցության այդ գործիքն էլ Լեռնային Ղարաբաղն էր։ Եվ կարծում եմ, ոչ թե էթնիկ հայ բնակչությունը, որ ապրում էին Լեռնային Ղարաբաղում, այլ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։
Դրա աջակցությամբ ու նախկինում եղած կոնֆիգուրացիայով Ռուսաստանը պետք էր և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում։ Հիմա Հայաստանն ու Ադրբեջանը նրա կարիքը չունեն անվտանգության ոլորտում։ Ադրբեջանին դա պետք չէ, քանի որ այն արդեն հաղթել է և վերցրել է այն, ինչ իրեն պետք է։ Հայաստանին էլ այն պետք չէ, որովհետև նա արդեն կորցրել է այն, ինչ ուներ», - ընդգծեց Իսկանդարյանը։

Искандарян: Инструментом для влияния России на Армению и Азербайджан был Нагорный Карабах
Никакой перспективы вступления Армении в Евросоюз или пути в ЕС не существует, это медиабабл (информационный пузырь), заявил директор Института Кавказа Александр Искандарян в ходе международного круглого стола на тему «Диалог России и США и его возможные последствия для евразийской безопасности и Южного Кавказа» в Ереване 3 мая.
По его словам, закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз» – это фактор внутренней политики, а не внешней.
«И это понимают абсолютно все три миллиона армянских политологов. И разговаривать об этом – просто сотрясение воздуха. Такой перспективы нет. И когда говорят (в России, кстати, тоже), что, если Армения будет вступать в ЕС, то это не совместимо с членом в ЕАЭС. Ну, конечно, несовместимо членство в двух таможенных союзах одновременно. Только такой перспективы не существует», – подчеркнул он.
Кроме того, Искандарян отметил, что «Россия не может возвратиться на Южный Кавказ в том виде, в котором она присутствовала до 2020-2023 года».
«Я имею в виду стратегическое возвращение. Конечно, там торговля, коммуникации, культурное влияние – все это может быть и будет. Большая страна рядом. Но инструментом российского присутствия на Южном Кавказе были мы – сиамские близнецы – Армения и Азербайджан. Для того, чтобы влиять на Азербайджан, нужна была Армения, для того, чтобы влиять на Армению, нужен был Азербайджан.
Инструментом для этих влияний был Нагорный Карабах. И мне кажется, не этническое армянское население, проживающее в Нагорном Карабахе, а субъект – Нагорно-Карабахская Республика. При помощи этого субъекта и той конфигурации, которая была, Россия была нужна и Армении, и Азербайджану в сфере безопасности. Теперь она не нужна Армении и Азербайджану в сфере безопасности. Азербайджану не нужна, потому что он уже выиграл и взял то, что ему нужно. Если он и планирует дальнейшее, то некрасиво будет за этим обращаться. А Армении, потому что она уже проиграла и потеряла то, что имела», – подчеркнул Искандарян.