Եկեղեցու ներսում չկան բարձրաստիճան սրբազաններ, որոնք Վեհափառին դեմ են. Արշակ Սրբազան
«Եկեղեցու ներսում չկան բարձրաստիճան սրբազաններ, որոնք Վեհափառին դեմ են»,-«Զվարթնոց» օդանավակայանում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին դիմավորելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Գերաշնորհ Տեր Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը։
Հարցին՝ ամբոխի միջոցով հնարավոր կլինի՞ հեռացնել Կաթողիկոսին, Արշակ Սրբազանն ասա. «Բռնի ուժով ամեն ինչ էլ հնարավոր է անել, բայց, կարծում եմ, մենք ապրում ենք քաղաքակիրթ երկրում»։
Սրբազանը նաև նշեց. «Մարդիկ լինում են երեք տեսակ, առաջինը`ասում են ճիշտ, երկրորդը` ասում են սուտ, և երրորդը` ինչ ուզում են, ասում են»։
Հիշեցնենք, որ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի  կոչով բազմաթիվ քաղաքացիներ գալիս են օդանավակայան՝ դիմավորելու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին, ով հունիսի 9-ին մեկօրյա այցով մեկնել էր ԱՄԷ։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 10-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը գրել էր. «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու սիրելի հավատավոր հետևորդներ․
Որպես Ձեզնից մեկը դիմում եմ Ձեզ․ մեզ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վեհարանը ազատելու և Կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու ուղղությամբ։
Այս փուլում պիտի ստեղծենք Համակարգող խումբ, վերը նշված օրակարգի կազմակերպչական հարցերը կարգավորելու համար»։

Архиепископ Аршак Хачатрян: В Церкви нет высокопоставленных священнослужителей, выступающих против Католикоса
«В Церкви нет высокопоставленных священнослужителей, выступающих против Католикоса», – заявил журналистам руководитель канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, архиепископ Аршак Хачатрян в ереванском аэропорту «Звартноц», где собрались многочисленные граждане, чтобы встретить возвращающегося из ОАЭ Католикоса всех армян Гарегина II и выразить ему свою поддержку.
Отвечая на вопрос журналистов о возможности смещения Католикоса посредством давления толпы, архиепископ Хачатрян указал:
«С применением силы можно добиться чего угодно, но я считаю, что мы живем в цивилизованной стране».
Отметим, что по призыву председателя партии «Айреник» («Отечество»), бывшего директора СНБ Армении Артура Ванецяна в эти минуты многочисленные граждане собираются в ереванском аэропорту «Звартноц», чтобы встретить Его Святейшество Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, который 9 июня отбыл с однодневным визитом в Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ).
Напомним, что утром 10 июня Никол Пашинян написал: «Дорогие последователи Армянской Апостольской Святой церкви, обращаюсь к вам как один из вас: нам необходимо предпринять действенные шаги для освобождения Резиденции Первопрестольного Святого Эчмиадзина и организации новых выборов Католикоса. На данном этапе мы создадим координационную группу для решения организационных вопросов указанной повестки». Он заявил, что возьмет на себя ответственность за отбор первых 10 членов группы.