Վերաքննիչ քրեական դատարանում այսօր առավոտից ընթանում է 44-օրյա պատերազմում Ցորի Դ-20 դիվիզիոնի 20 զինծառայողների զոհվելու գործով դաական նիստը։ Դատարանը՝ նախագահությամբ Մխիթար Պապոյանի, այսօր լսում է ամբաստանյալ , ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռով մեղավոր ճանաչված ու հինգ ու կես տարի ազատազրկման դատապարտված Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանին ու նրա պաշտպանին։
Երբեմն դատավորը ստիպված էր ընդհատել նրանց՝ հիշեցնելով, որ գործը ոչ թե ընդհանուր իրավասության դատարանում է, այլ վերաքննիչ, ասելիքը պետք է վերաբերի բողոքներին, ոչ թե գործում բերված ապացույցներին։
Ջալալ Հարությունյանի հետ դատարան եկած նրա հարազատներից մեկն ասաց՝ Հարությունյանը դժվարանում է պատասխանել հարցերին, 39 աստիճան ջերմություն ունի։
«Սպասեք, ժողովուրդ։ 17-18 տարեկան մի ա՞նձ է մեր դիմաց նստած, որ մենք հարց ենք տալիս, բարձր ջերմություն ունի, չի պատասխանում։ Դուք հետևից օգնում եք։ Պաշտպանական բանակի հրամանատար է, պաշտպանական բանակ է իրեն վստահված եղել։ Ջերմություն ունե՞ք այս պահին»,- բարկացավ դատավոր Մխիթար Պապոյանը՝ դիմելով Ջալալա Հարությունյանին։
«Հնարավոր է»,-ասաց Հարությունյանը։
Շտապ օգնության ծառայություն կանչեցին, որպեսզի Հարությունյանի ջերմությունը չափեն։
Քիչ անց դատական նիստը 20 րոպեով ընդմիջվեց, Ջալալ Հարությունյանի համար կանչած շտապ օգնության բժիշկները տեղ հասան։ Դատավորի խնդրանքով նրանք պետք է չափեին Ջ. Հարությունյանի ջերմությունը, հարկ եղած դեպքում ցուցաբերեին առաջին բուժօգնություն, նաև ասեն՝ թույլ տալի՞ս է նրա առողջական վիճակը շարունակել դատական նիստը, թե՞ ոչ։
Դատական նիստն ընդմիջումից հետո շարունակվեց Հարությունյանի մասնակցությամբ։
Հարությունյանը մոտեցող թշնամուն ներկայացրել է որպես «մերոնք», ինչի հետևանքով տղաները չեն կարողացել պաշտպանվել։ Ջալալ Հարությունյանը չի ընդունում մեղքը։

Во время заседания суда в Ереване Джалалу Арутюняну вызвали Скорую помощь
В Апелляционном уголовном суде сегодня, 11 июня, с утра продолжается заседание по известному делу о гибели 20 военнослужащих дивизиона Д-20 воинской части ЦОР во время 44-дневной войны 2020 года.
Суд под председательством судьи Мхитара Папояна сегодня слушает бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна, признанного решением  суда общей юрисдикции Сюникской области Армении виновным и приговоренным к лишению свободы сроком на 5 лет и 6 месяцев, и его адвоката.
Иногда судье приходилось прерывать их, напоминая, что дело находится не в суде общей юрисдикции, а в Апелляционном суде, посему сказанное должно относиться к жалобам, а не к представленным по делу доказательствам.
Один из родственников Джалала Арутюняна, пришедший вместе с ним в суд, сообщил, что Арутюнян затрудняется отвечать на вопросы, у него высокая температура – 39 градусов.
«Подождите. Перед нами разве сидит 17-18-летний парень, чтобы не мог отвечать на наши вопросы из-за высокой температуры, а вы помогали? Ему была вверена Армия обороны. У вас сейчас температура?» – возмутился судья Мхитар Папоян, обращаясь к Джалалу Арутюняну.
«Возможно», – сказал Арутюнян.
После этого вызвали Скорую помощь, чтобы измерить температуру Арутюняну, был объявлен перерыв на 20 минут. По просьбе судьи прибывшие в суд врачи Скорой помощи должны были измерить температуру Дж. Арутюняну, оказать при необходимости первую помощь, а также сообщить, позволяет ли состояние его здоровья продолжать судебное заседание.