Իրան-Իսրայել պատերազմ. օր երկրորդ. Վարուժան Գեղամյանը՝ միայն ամենակարևորի մասին
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը Իսրայել-Իրան պատերազմի երկրորդ օրը ներկայացնում է միայն ամենակարևոր իրադարձությունները.
«◾️Երեկ լուսադեմին մեր հարևան ու բարեկամ Իրանի վրա սկսված իսրայելական հարձակումը չմնաց անպատասխան. Իրանը երեկոյից սկսած հարվածներ է հասցնում Իսրայելին։ Արդյունքում՝ ունենք փաստացի պատերազմ, որը դեռևս ցույց չի տալիս ավարտի նշաններ։ Ճիշտ հակառակը՝ այս րոպեներին էլ ընթանում են նոր հարձակումներ երկու երկրների տարբեր բնակավայրերի վրա, կան տասնյակ զոհեր ու վիրավորներ։
◾️Տարածաշրջանային բոլոր ուժերը սպասման մեջ են՝ պատրաստ իրադարձությունների զարգացման մի քանի հնարավոր սցենարների՝ մինչև ամենավատը, լայնածավալ պատերազմի։
◾️Իրանի թշնամիները փորձում են ոչ միայն հարվածել կարևորագույն ռազմական, միջուկային ենթակառուցվածքներին, այլև նպատակ են դրել թուլացնել իրանական իշխանության դիրքերը և տապալել այն (այս մասին ուղիղ հայտարարում է Իսրայելի վարչապետը)։ Սա, բնականաբար, ոչ թե պարզապես իշխանափոխության սցենար է, այլ իրանական պետությունը կազմաքանդելու նպատակ է հետապնդում ու կարող է հանգեցնել Իրանի սիրիացման՝ աղետալի մասշտաբների փոփոխություններով։
◾️ Վերոնշյալ ուղղությամբ զարգացումներում հատկապես էական է լինելու տարիներով Իրանի տարածքում գործող պանթյուրքական խմբավորումների գործակալների դերը։ Վերջիններս, որոնց համակարգմամբ զբաղվում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները, պետք է փորձեն պետության դեմ հանել թյուրքախոսներին երկրի հյուսիսային, հյուսիս-արևմտյան հատվածներում։ Անջատողական այդ գործողությունները լիարժեք համընկնում են թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ծավալապաշտական ծրագրերին։
◾️Իրանական պետության թուլացումը ցանկացած մասշտաբով ու ձևաչափով ուժեղացնում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի դիրքերը, ինչն էլ իր հերթին բերելու է մեզ վրա վերջիններիս ճնշման շեշտակի մեծացման՝ դարձյալ ամենավատ հետևանքներով։ Ցավոք, այս պահին զարգացումը դեպի այդ կողմ է ընթանում։
Եվ վերջում։
Հայաստանի սահմանների երկայնքով գլոբալ ծավալների պատերազմական գործողություններ են, որոնք ամեն վայրկյան կարող են տեղափոխվել Իրանի սահմաններից դուրս, իսկ անցնող 48 ժամվա ընթացքում Հայաստանում անվտանգության համար պատասխանատուները ոչ մի, կրկնում եմ ոչ մի անվտանգության խորհրդի նիստ չեն գումարել՝ բավարարվելով հերթապահ ու կարճլիկ մամուլի հաղորդագրություններով։ Բա սա եկեղեցու վրա հարձակվելու թեման հո՞ չի, որ օրվա մեջ դե-ֆակտո իշխանության կողմից 10 գրառում ու հայտարարություն արվի։

Израиль и Иран обмениваются ударами, день второй: Варужан Гегамян – о самом главном
Тюрколог Варужан Гегамян на второй день обмена ударами Израилем и Ираном представляет только самые важные события:
«Начавшееся вчера на рассвете израильское нападение на нашего соседа и друга – Иран – не осталось без ответа. С вечера 13 июня Иран наносил удары по Израилю. В итоге мы имеем фактическую войну, которая пока не демонстрирует признаков завершения. Напротив – в эти минуты продолжаются новые атаки на различные населенные пункты обеих стран, есть десятки погибших и раненых.
Все региональные силы находятся в режиме ожидания, готовые к развитию событий по нескольким возможным сценариям, вплоть до самого худшего – полномасштабной войны.
Враги Ирана стремятся наносить удары не только по его важнейшим военным и ядерным объектам, но и преследуют цель ослабить позиции иранской власти и свергнуть ее (об этом прямо заявляет премьер-министр Израиля). Это уже не просто сценарий смены власти, а попытка развала иранского государства как такового, что может привести к «сирификации» Ирана – с последствиями катастрофических масштабов.
В процессах в вышеуказанном направлении особо существенной будет роль агентов пантюркских группировок, годами действующих на территории Ирана. Эти группировки, координацией которых занимаются спецслужбы Турции и Азербайджана, будут пытаться поднять против государства тюркоязычное население на севере и северо-западе страны. Такие сепаратистские действия полностью совпадают с экспансионистскими планами турецко-азербайджанского тандема.
Ослабление иранского государства  в любом масштабе и формате усиливает позиции Турции и Азербайджана, что, в свою очередь, приведет к резкому усилению их давления на нас – опять-таки с самыми негативными последствиями. К сожалению, события сейчас развиваются именно в этом направлении.
И в заключение.
Вдоль границ Армении разворачиваются военные действия глобального масштаба, которые в любую секунду могут выйти за пределы Ирана. А за последние 48 часов в Армении лица, ответственные за безопасность, не провели ни одного заседания Совета безопасности, ограничившись дежурными и короткими сообщениями для прессы.
Это же не нападки на церковь, чтобы де-факто власть сделала за день 10 постов и заявлений, не так ли?