Վանեցյան. Մենք իրավունք չունենք մեր ժողովրդին ևս մեկ անգամ հիասթափեցնել
«Մենք իրավունք չունենք մեր ժողովրդին ևս մեկ անգամ հիասթափեցնել»,-News.am-ին տված հարցազրույցում հայտարարեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ խոսելով Նիկոլ Փաշինյանի դեմ պայքարի մասին։
Նա ընդգծեց՝ ցավոք սրտի, ինքն այս պահին փողոցով իշխանափոխության հասնելու հնարավորություն չի տեսնում։
«Ես չեմ հավատում, որ իրական ընդդիմադիր ուժերն իրար հետ ունենան որևէ տարաձայնություն Նիկոլ Փաշինյանից ազատվելու հարցում։ Նրանք կարող են ունենալ տարբեր տակտիկական մոտեցումներ։ «Հանրապետական» կուսակցության դիրքորոշումն այն է, որ պետք է առաջ գնալ իմպիչմենթի տարբերակով։ Եթե «Հայաստան» դաշինքը որոշի փողոցով պայքարել, ի սեր աստծո, թող պայքարեն։ Ես այս թեմայի մեջ խուսափում եմ մտնելուց»,-ասաց Վանեցյանը՝ ընդգծելով, որ «Հայրենիք» կուսակցությունը բարեկամ է բոլոր ընդդիմադիր ուժերի, այդ թվում երկրորդ նախագահի ու նրա թիմակիցների հետ։
Նրա խոսքով, տարբեր կուսակցությունների, բացառությամբ ՔՊ-ի ու դրան սատարող մի քանի կուսակցությունների, ներկայացուցիչների հետ ինքը պարբերաբար հանդիպումներ ու քննարկումներ է ունենում։
«Բայց ես չեմ ասում, որ այս մեկ տարվա ընթացքում ոչինչ չպետք է անենք։ Ես ասում եմ՝ չբացառելով փողոցային պայքարը, պետք է պատրաստվենք ընտրություններին։ Հակառակ դեպքում մենք դատապարտված ենք լինելու պարտության։ Մենք զուգահեռաբար երկու պրոցես պետք է իրականացնենք, փորձենք գեներացնել փողոցային պայքար, պետք է լինի ինչ-որ թրիգեր, որը կբերի մասաների լայն զանգվածների փողոց դուրս գալուն»,-ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Հարցին, թե ինչպես է գնահատում Վանեցյանը «Հայրենիք» ու այլ ընդդիմադիր կուսակցությունների շանսերը 2026 թ. ընտրություններին, նա նշեց.
«Մեր կուսակցության հնարավորությունները գնահատում եմ շատ լավ։ Մեր կուսակցությունը շատ լուրջ աշխատանք է իրականացնում արդեն երկար ժամանակ, գրեթե բոլոր խոշորացված համայնքներում հիմնել ենք «Հայրենիք» կուսակցոթյան գրասենյակներ, կուսակցական աշխատանքներն իրականացվում են, գրվում է ծրագիր։ Ես շատ եմ շփվում ժողովրդի հետ, մարդիկ ասում են՝ լավ, բա որ սրանք գնացին, դուք եկաք, ի՞նչ եք անելու, ի՞նչ է լինելու։  Ես  մասնագիտական խմբերի հետ աշխատում եմ այդ ծրագրի վրա, որպեսզի մարդկանց բացատրենք, թե մենք ինչ ենք առաջարկում, ինչ է լինելու այս աղետից հետո։ Մենք պարտավոր ենք դա ներկայացնել։ Բայց նախաձեռնել փողոցային պայքար, ու ևս մեկ անգամ մարդկանց տանել հիասթափության, մենք նման իրավունք ուղղակի չունենք։ Դուք էլ եք շփվում  մարդկանց հետ, հստակ է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս չունի մարդկանց լայն աջակցությունը, նրա վարկանիշը գտնվում է ամենացածր մակարդակում, 15 տոկոսից էլ ցածր է։ Նիկոլ Փաշինյանի հենասյունն այսօր իրավապահ համակարգն է»։
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահի պնդմամբ, Նիկոլ Փաշինյանն իշխանությունը պահելու համար պատրաստ է ցանկացած քայլի։
«Ինքը հրապարակային հայտարարել է, եթե 44-օրյա պատերազմը չլիներ, ունենալու էինք նույն արդյունքն առանց զոհերի, ասել էր՝ այդ ժամանակ ինձ մեղադրելու էին դավաճանության մեջ։ Այսինքն, մարդը հստակ գնահատել է իրավիճակը, որ մեկ է՝ պարտվելու ենք, մտել է պատերազմի մեջ պարտվողի հոգեբանությամբ ու ասում է, որ ինձ դավաճան չասեն ու իշխանությունից չզրկեն, տանենք չորս հազարից ավելի տղաների կոտորենք, որ ինձ բան չասեն»,-նշեց նա։
Հարցին, գիտե՞ք մոտավորապես , թե ինչ է լինելու Հայաստանում, Երևանում, երբ Փաշինյանն իշխանութուն կորցնի, Վանեցյանն արձագանքեց. «Գիտեմ, թե ես ինչ եմ անելու։ Մշտապես ասել եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա թիմակիցների հետ կապված պետք է անցկացվի օբյեկտիվ հետաքննություն, ընդ որում, պետք է պահպանել բոլոր օրենքները, որպեսզի հանրային ընկալման մեջ դա վստահություն ներշնչի»։
Ինչի՞ համար եք ափսոսում հարցին էլ ի պատասխան ընդդիմադիր գործիչը նշեց. «Ամենաշատը ափսոսում եմ, որ չեմ կարողացել կանխել այն վատ բաները, որ եղան մեր երկրի հետ, որ մենք կորցրեցինք մեր հայրենիքի արցախյան հատվածը, մեր տղաներին, որ այսօր կորցնում ենք մեր պետականութունը։ Վստահ եմ, որ Հայաստանը դուրս է գալու այս վիճակից, և դառնալու է այն երկիրը, որի համար մենք պայքարել ենք, որի մասին երազում են ոչ միայն Հայաստանում, այլև ողջ աշխարհում ապրող հայերը»։

«Мы не имеем права вновь разочаровать наш народ», – заявил в интервью News.am бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Айреник» («Отечество») Артур Ванецян, коснувшись борьбы оппозиции с целью отстранения Никола Пашиняна с должности премьер-министра РА.
Ванецян указал, что на данный момент он, к сожалению, не видит реальной возможности добиться смены власти в Армении посредством уличных протестов.
«Я не верю, что между реальными оппозиционными силами есть какие-либо разногласия по вопросу избавления от Никола Пашиняна. У них могут быть различные тактические подходы. К примеру, позиция Республиканской партии Армении (РПА) заключается в том, чтобы двигаться по пути импичмента Пашиняну. Если блок "Армения" выберет уличную борьбу – ради Бога, пусть борются. Я не хочу углубляться в эту тему», – подчеркнул Ванецян, добавив, что партия «Отечество» поддерживает хорошие отношения со всеми оппозиционными силами, включая второго президента и его соратников.
Он отметил, что регулярно проводит встречи и обсуждения с представителями различных партий, за исключением правящего «Гражданского договора» и нескольких поддерживающих его политсил.
«Но я вовсе не говорю, что в течение этого года, до выборов в Национальное Собрание Армении 2026 года, ничего делать не нужно. Я говорю, что, не исключая уличную борьбу, мы должны готовиться к выборам. В противном случае мы будем обречены на поражение. Мы должны параллельно осуществлять два процесса: пытаться генерировать уличную борьбу и готовиться к выборам. Необходим некий триггер, который выведет широкие массы на улицы», – сказал оппозиционный деятель.
На вопрос о шансах партии «Отечество» на выборах в НС 2026 года Ванецян ответил: «Оцениваю шансы нашей партии как очень высокие. Уже долгое время проводится серьезная работа, почти во всех укрупненных общинах Армении мы открыли офисы партии "Отечество", ведется партийная деятельность, разрабатывается программа. Я много общаюсь с населением, и люди часто меня спрашивают: ладно, а если эти власти уйдут и придете вы – что будете делать, что будет? Я работаю с профессиональными группами над нашей программой, чтобы мы могли объяснить людям, что конкретно мы предлагаем, каким будет выход из нынешней катастрофы. Мы обязаны это представить. Но инициировать уличную борьбу и еще раз вести людей к разочарованию – мы просто не имеем на это права. Вы тоже общаетесь с людьми – очевидно, что Никол Пашинян больше не пользуется широкой поддержкой населения. Его рейтинг находится на самом низком уровне, менее 15 процентов. Опора Никола Пашиняна сегодня – это правоохранительная система».
По словам председателя партии «Отечество», Никол Пашинян готов пойти на все, лишь бы удержаться у власти.
«Пашинян публично заявлял о 44-дневной войне: "Да, могли предотвратить войну, в результате чего имели бы такую же ситуацию, но без жертв". По его словам, тогда его бы обвинили в предательстве. То есть этот человек четко оценил ситуацию, с пониманием неизбежности поражения все равно вступил в войну, с психологией проигравшего. И говорил, дескать, чтобы меня не называли предателем и не лишили власти, отправим на смерть более 4000 ребят», – напомнил он.
На вопрос, знает ли он, что будет в Армении и Ереване, если Пашинян лишится власти, Ванецян ответил:
«Я точно знаю, что буду делать я. Я всегда говорил, что в отношении Пашиняна и его команды должно быть проведено объективное расследование, с соблюдением всех законов».
На вопрос, о чем он сожалеет больше всего, Ванецян ответил:
«Больше всего я сожалею, что не смог предотвратить бедствия, которые случились с нашей страной – потерю Арцаха, гибель наших ребят, сегодняшнее разрушение государственности. Уверен, что Армения выйдет из этой ситуации и станет той страной, за которую мы боролись, о которой мечтают армяне, проживающие не только в Армении, но и во всем мире».