Նկարում պատկերված մարդիկ էսօր մեզ են պաշտպանում. Գեղամյան
Թյուրքագետ, պատմաբան Վարուժան Գեղամյանը, անդրադառնալով այս պահին Մայր աթոռում կատարվող իրադարձություններին, գրում է.
«Երկար վերլուծելու կարիք չկա։
Բավական է նայել, թե ոնց են Հայաստանի դե-ֆակտո ղեկավարները «պայքարում» մեր երկիրը գրաված, մեր հայրերին ու որդիներին գլխատած, հայ ռազմագերիներին ամեն օր խոշտանգողների դեմ, և թե ոնց են ճնշում բոլոր նրանց, ովքեր անհամաձայն են, ովքեր պայքարել, պայքարում ու պայքարելու են թշնամի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի դեմ՝ եկեղեցի, նախագահներ, գեներալներ, հասարակ մարդիկ։ Կապ չունի։
«Զարմանալիորեն», վերջիններին թշնամի են համարում նաև Թուրքիան ու Ադրբեջանը։
Նկարում պատկերված մարդիկ էսօր մեզ են պաշտպանում։
Բայց մենք դա չենք հասկանում։
Ներողություն եմ խնդրում բոլորից, ով նեղվում է սա կարդալով։ Բայց մեզ բոլորիս սպասվում է ամենավատ սցենարը։ Ամենավատ»։

Тюрколог Варужан Гегамян: Запечатленные на этом фото люди сегодня защищают нас
Кандидат исторических наук, тюрколог Варужан Гегамян, комментируя происходящие в данный момент события в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, написал:
«Нет нужды в долгих анализах.
Достаточно посмотреть, как де-факто руководители Армении "борются" с теми, кто оккупировал территории нашей страны, обезглавливал наших отцов и сыновей, ежедневно пытает армянских военнопленных, и как они оказывают давление на тех, кто не согласен, кто боролся, борется и будет бороться против вражеских Азербайджана и Турции: церковь, президенты, генералы, простые люди. Неважно, кто.
"Удивительно", но именно этих людей считают врагами и в Турции, и в Азербайджане.
Запечатленные на этом фото люди сегодня защищают нас.
Но мы этого не понимаем.
Прошу прощения у всех, кого заденут эти слова.
Но нас всех ждет самый худший сценарий. Самый худший».
Напомним, сотрудники СНБ находятся в Первопрестольном Эчмиадзине для задержания архиепископа Микаела Аджапахяна, однако духовенство и собравшиеся граждане не позволяют этого сделать.