Միքայել արքեպիսկոպոսի դեմ ձեռնարկված քայլերը քաղաքական հետապնդում և անձնական վրեժխնդրության դրսևորում են. Մայր Աթոռ
16:54 28/06/2025
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է հունիսի 28-ին Շիրակի թեմի առաջնորդ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի առնչությամբ դատարանի կայացրած կալանավորման և ազատազրկման որոշումը, որն ուղղակի հետևանքն էր վարչապետի և իշխանության բարձրաստիճան մյուս պաշտոնյաների եկեղեցահալած քաղաքականության և եկեղեցականների դեմ թշնամանքի ու ատելության խոսքի։
«Փաստերը վկայում են, որ քաղաքական որոշակի ուղղորդմամբ և ճնշման ներքո դատարանի կայացրած որոշումն անհիմն է և ապօրինի։
Միքայել արքեպիսկոպոսի դեմ ձեռնարկված քայլերը ոչ այլ ինչ են, քան դասական իմաստով՝ քաղաքական հետապնդում և դրսևորում անձնական վրեժխնդրության իրեն քրիստոնյա և Հայ Եկեղեցու զավակ նկատող մի անձի, ով նախօրեին իրավապահ մարմինների ուժերին հրահանգեց պաշարել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը՝ պախարակելի, աննախադեպ ոտնձգություն կատարելով համայն հայության հոգևոր կենտրոնի, եկեղեցականների և հավատավոր ժողովրդի նկատմամբ։
Հորդորում ենք դատական համակարգին և պատկան մարմիններին գործել օրինականության դաշտում և անհապաղ ազատ արձակել Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին»,-ասված է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածած հայտարարության մեջ։

Первопрестольный Св.Эчмиадзин: «Призываем немедленно освободить архиепископа Микаела Аджапахяна»
Первопрестольный Святой Эчмиадзин выступил с заявлением в связи с арестом предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна.
В заявлении, текст которого приводит пресс-канцелярия Первопростольного Святого Эчмиадзина, говорится:
«Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает вынесенный 28 июня судом в отношении предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна решение об аресте и лишении свободы, которое попросту стало следствием антицерковной политики премьер-министра и других высокопоставленных должностных лиц, а также их риторики вражды и ненависти в адрес священнослужителей.
Факты свидетельствуют, что решение, вынесенное судом под политическим давлением, является необоснованным и незаконным.
Предпринятые против архиепископа Микаела шаги являются ничем иным, как в классическом смысле политическим преследованием и проявлением личной мести человека, считающего себя христианином и последователем Армянской Церкви. Последний накануне приказал силам правоохранительных органов окружить Первопрестольный Святой Эчмиадзин, совершив предосудительное, беспрецедентное посягательство на духовный центр всех армян, священнослужителей и верующий народ.
Призываем судебную систему и компетентные органы действовать в законном поле и немедленно освободить архиепископа Микаела Аджапахяна».
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана (резиденция административных районов Аван и Нор Норк) под председательством судьи Масиса Мелконяна арестовал на два месяца главу Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна.