Ինչ են քննարկել Փաշինյանն ու Ալիևը՝ ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի
Աբու Դաբիում Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այսօրվա հանդիպմանը կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն են, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն մանրամասներ է Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից.
«2025 թ. հուլիսի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը հանդիպել են Աբու Դաբիում  (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) և քննարկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ:
Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն են, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը:
Երկրների ղեկավարները, նշելով սահմանազատման գործընթացում գրանցված առաջընթացը, հանձնարարել են համապատասխան պետական հանձնաժողովներին շարունակել գործնական աշխատանքն այդ ուղղությամբ:
Կողմերը նաև պայմանավորվել են շարունակել երկու երկրների միջև երկկողմ բանակցությունները և վստահության ամրապնդման միջոցները:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը երախտագիտություն են հայտնել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ, շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանին ջերմ հյուրընկալության և երկկողմ հանդիպումը կազմակերպելու համար»:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met in Abu Dhabi, the United Arab Emirates, on 10 July to discuss different aspects of Armenia-Azerbaijan inter-state normalization agenda, the Armenian Foreign Ministry reported.
"It was confirmed that bilateral negotiations represent the most efficient format to address all issues concerning the normalization process, and on this basis, it was agreed to continue such result-oriented dialogue," the ministry said in a press release following the talks.
The leaders, taking stock of the progress made with respect to border delimitation process, instructed the respective state commissions to continue practical work in this regard.
The sides also agreed to continue bilateral negotiations and confidence building measures between the two countries.
"The Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Republic of Azerbaijan expressed their gratitude to H.E. President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan of the United Arab Emirates for warm hospitality and organization of their bilateral meeting," reads the statement.